DODATEKdo
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.11.09 Nr90
Czas czytania: ok. 6 min.Nm 90.
Gazety Wielkiego Xiestwa
Poznańskiego«
(Z dnia 9. Listopada 1825JI
Rozmaite Wiadomości.
Podług gtzety Stuttgardzkiey, owdowiała Królowa Bawarska ma sobie wyznaczoną 0* prawe 200.000 Zł1. i Wiircburg na mieszkanie. Król darował iey zamek Tegernsee kilka dni przed śmiercią. Z prowadzonych własnoręcznie rachunków ś. p. zgasłego Króla wykazuje się, iź tenże w samym miesiącu Wrześniu W cichości kazał rozdać między ubogich 80,000 Złt., a od początku Października aź do śmierci i2*)Ooo Zł1. W tym całym przeciągu czasu wynosiły iego osobiste wydatki tylko 400 Złt., które w gry stracił. Królestwo Szwedzcy wyiechali dnia 15. Z.
m. 2 Chrystyanii do Stokcholmu. Znany Kephalas, został z państwa Rzymskiego wygnany. Zdaie się, iż całe iego poselstwo w własnym iego mózgu się wylęgło. To iednak pewna, iź z początku pozyskał był W samey rzeczy posłuchanie u Oyca S Gazeta Berlińska Vossa zawiera co następuie: "Zdaie się, iź nasz szacowny ziomek, Pan Koncertmistrz Moeser, znalazł w Paryżu W osobie Pana Alexandra Boucher, któremu w czasie iego u nas pobytu tak wielkie wyświadczał grzeczności, bardzo niegrzecznego a nawet podstępnego przeciwnika. To zdaie się przynaymniey ztąd okazywać, iź Pan Boucher w pismach publicznych donosi: źe koncerta, kiore Pan Moeser za swoie własne udaie, wypłynęły z pióra Pana Maur er. " (Tak znakomity artysta, iakim iest Pan Moeser, potrafi zapewne naylepiey odpowiedzieć zdolnościami swemi na takie nę dzne za« biegi, przez które się tak mocno przebiia owe ligulus ligulum odit, i pokazać się wyższym nad podobne, acz niesmaczne drobnostki. Wcale inaczey obszedł się Pan Lipiński z swoim zacnym kollegą Panem Mazas. Tymczasem nieieden Boucher wypuszcza niekiedy z pamięci owe święte słowa: "Co tobie niemiło tego drugiemu nieczyń!") Nowa gazeta Wrocławska z dnia 3. Listopada r. b. zawiera co następuie: "Mały polski fortepianista Kro gule ki znayduie się tu iuź od dni kilku z oycem i nauczycielem swoim i da koncert w przyszłym tygodniu. Wszy scy, którzy tego roskosznego, iuź samą powierzchownością bardzo uymuiącego chłopczynę, słyszeli graiącego, mocno są ucieszeni (ego talentem 1 wykształceniem. Raport muzykalny w poiutrzeyszey gazecie zawierać będzie nieco więcey o nim." - Wnasiępuiącym numerze znayduiemy tymczasem tylko usprawiedliwienie w tych słowach: "N adesłany , bardzo poiądany artykuł z napisem: Muzyka w Wrocławiu, musi dla braku mieysca i czasu pozostać do poiuirzeyszey gazety,"
ANEKDaTA.
Ukradziono komuś niedawno na teatrze zegarek; zaledwie tego dostrzegł właściciel, zaraz zawołał: "Teraz właśnie iest siódma godzina; za kilka minut będzie zegarek repetował, ma on głośny bardzo dzwonek i wskaże mi , gdzie się znayduie." Przelękniony złodziey chciał umknąć i tein się właśnie wydał. W Czwartek dnia 10. Listopada: Pierwszy rar: Całus za rewersem, komedya w I. akcie, podług francuzkiego przez Teodora Heli. (Rękopisrn.) Potem: N u m e r 777.
komedya w 1. akcie Lebruna. Zakończy: Na żądanie wielu osób: Siedm dziewcząt w" u n i f o r ni i e, komedyo opera w 1 akcie Anźelego.
W Sobotę dnia 12., pierwszy raz: Ulubione rzeczy, czyli: Co kto lubi; komedya w 5 aktach P. A. Wolfa. (Rękopisrn). W Niedzielę dnia 13., pierwszy raz: Strachy w Wiedniu. Farsa z śpiewem i tańcami w 2 aktach. Muzyka kapelmistrza Velkert. Courioł.
OBWIESZCZENIE.
N astępnie wymienieni wierzyciele gmIny tuteyszey, iako t o: 1) sukcessorowie kupca Brandta, 2) r r rymarza Dzięczkowskiego, 3) r r mydlarza HildeDrandta, 4) r r piekarza Kruga, ej r s Prezesa Kamery Kellera, 6) r r kupca Wielanda, 7) r s fabrykanta suknaHantusch, 8) Król. N otaryusz Giersch za Konsyliarza woiennego Butzer , y) ślosarz W oyciechowski, i f 10) ślosarz Liszłe , wezwani są ninieyszem, aby nalezytości ich ptetensyi, w tuteyszych Obligacyach mieyskich w przeciągu 4ch tygodni, pod uniknieniem sądówey depozyGyi, odebrać raczyli. Poznań dnia 27. Października 1825.
Komrnissya do Umorzenia Długów miasta. OBWIESZCZENIE--N astępnie wymienieni niewiadomi wIerzyciele gminy tuteyszey, iako to : «) Piotr Bratken, 6) Piekarz G laser, c) mularz Hannemann, d) piekarz Klaftj e) przekupniarz J dzef Kraiewski, /) wdowa Milewska (była szynkarka),rr30g) przekupnlarz Schiitz, JI) stolarz Siarkiewicz, wezwani są ninieyszem, aby nakźytość ich pretensyi, w tuteyszych Obligacyach mieyskich w przeciągu roku, pod uniknieniera sądowey depozycyi, odebrać raczyli. Poznań dnia 27. Października 1825.
Komrnissya do Umorzenia Długów miasta.
OBWIESZCZENIE.
Między Ur. Józefem i Salomeą z Dembińskich Fryzami małżonkami po doyściu lat doJetności małżonki, wspólność maiątku i doróbku wyłączoną została. Poznań dnia 24. Września 1825Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZĘ NIK Dnia 23, Listopada 1825. o godzinie za. zrana w naszey Izbie instrulcc yiney przed deputowanym Referendaryuszem Miiller różne srebra i złote pierścienie, publicznie naywięcey daiącernu przedane będą, na co ochotę kupna maiącycli wzywamy. Poznań dnia 17. Września 1825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW ITDYKJALNY.
Expedycya główna kontraktu dzierżawy i zastawu między Generałem Jozefem Niemojewekim a Rochem Drwęskim o dobra Opalenica i Siiinko w dniu 12. Czerwca igoS. zawartego i tegoż dnia rekognoskowanego, i dodatku do niego z dnia 24. Czerwca 1805. pod dniem 29. Czerwca 1805, rekognoskowanego zaginęła Ur.
Drwęskiemu i dotychczas wyśledzoną być nie może. N a wniosek przeto Ur. Dwęskiego doku« merita te ninieyszem proklamuią się, i wszyscy posiedziciele tychże, i wszyscy kiorzy prttensye z nich mieć rnniernaią, ich sukcessorowie . . . .. l cessyonaryusze zapozywalą SIę nlnleyszam, aby się na terminie dnia 14. Lutego 1826. o godzinie o)J;ey zrana przed deputowanym konsyliarzem Sądu naszego Kaulfuss, w naszey izbie instrukcyiney albo osobiście, albo przez prawnych pełnomocników stawili, i pretensye swe udowodnili, gdy w razie przeci staną. Poznań dnia 17. Października 1825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYK.TALNY.
Otworzywszy nad folwarkiem Zydownia (Judenliege) pod miastem Trzcielem w Powiecie Międzyrzeckiem połoźonem, aptekarzowi Janowi Fryderykowi J ohnę naleźącem i na Tal. 404.5. dgr.6. ocenionem, na wniosek wierzyciela process likwidacyiny, zapozywamy ninieyszern wszysikich łych, którzy z iakiegokolwiek bądź prawnego źrzodła, pretensye do folwarku rzeczonego mieć mniemaią, aby się w terminie likwidacyinym na dzień 21. Grudnia r. b, przed Deputowanym Assessorera Hoeppe wyznaczonym na ratuszu tuteyszym o godzinie 9. zrana osobiście lub przez prawnie dozwolonych pełnomocników na których im w razie nieznaiomości tuteyszych Kommissarzy Sprawiedliwości U r. Wittwer, Wrońskiego i Roe8tel proponuiemystawili, pretensye swoie likwidowali i ich rzetelność udowodnili. Tych, którzy się nie zgłoszą, czeka, iź z pretensyami swerni do folwarku i summy kupna tegoż mianemi preklndowani będą" i wieczne im w tey mierze milczenie tak przeciwko nabywcy onegoź, iako też wierzycielom, pomiędzy których summa kupna podzieloną, będzie, nałoźonem zostanie. Międzyrzecz dnia 4. Lipca 1825, Królewsko - Pruski Sa d Ziemiański.
PATENT SUBHASIALYINY.
Dobra Jeziorke pod Jurysdykcyą naszą, zostaia.ce, w Powiecie Wschowskim położone, Samuelowi Langner należące, które według taxy Sądowey z roku 1823. na Tal. 19,723. śgr. 14, fen. 8- ocenione zostały, na ponowione żądanie iednego wierzyciela realnego, publicznie naywięcey daiąeemu sprzedane być maią" którym końcem termina licytacyine na dzień 18. Stycznia 1 19. Kwietnia /I02b' termin zaś peremtoryczny na dzień 19. Lipca 1826. zrana o godzinie gtey przed delegowanym W, Sachse Sędzią, Ziemiańskim w mieyscu wyznaczone zostały. Zdolność kupienia posiadaiąn3r
cych, uwiadomiamy o terminach tych, z nadmienieniem, iź w terminie ostatnim nieruchomość naywięcey daiącemu przybiła zostanie, ieźeli prawne przeszkody wyiątku nie dozwolą. W przeciągu 4 tygodni przed ostatnim terminem zoslawia się zresztą każdemu wolność doniesienia nam o niedokładnościach, iakieby przy sporządzeniu taxy zayść były mogły. Taxa każdego czasu w registraturze naszey przeyrzana być może. Wschowa dnia 25. Sierpnia 1825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
() B W I E S Z C Z E N I E ! Podaie się ninieyszem do publiczney wiadomości, iż Piotr Reidt, Falbierz zTrzemeszna i tegoż małżonka Katarzyna Fryderyka z Jahncow w protokule na dniu 30 . Kwietnia roku bieżącego wspólność maiątku i dorobku, między sobą wyłączyli. Gniezno dnia 3. Października 1825.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW liDYKrALNY! Gdy nad pozostałością niegdy Kazimierza Roszkowskiego dziedzica dóbr U łanowa z powodu niewystarczania oneyźe na zaspokoienie iego wierzycieli na wniosek sukcessorów po nim pozostałych, process sukcessyino-likwidacyiny otworzonym został, przeto do likwidowania i usprawiedliwienia pretensyi wyznaczyliśmy termin na dzień 13. Stycznia 18a6. zrana o godzinie 9. przed deputowanym Sędzią Ziemiańskim W. Chełmickim w sali Sądu tuteyszego, na któty niewiadomych wierzycieli zapozywamy, aby się na tym terminie osobiście lub przez pełnomocnika prawnie do tego upoważnionego stawili, swe pretensye do massy sukcessyino -likwidacyiney należycie p o dali, i rzetelność onychźe wykazali, w razie bowiem przeciwnym z wszelkich swych praw pierwszeństwa pozbawionetni, i z pretensyami swemi tylko do tego coby leszcze po zaspokoieniu zgłoszonych się wierzycieli z massy pozostać mogło, odesłanemi być maią, Gniezno d. 5. Września i82j>.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.11.09 Nr90 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.