DODATEK do Nm 22.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1826.03.18 Nr22
Czas czytania: ok. 4 min.Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
(Z dnia 18, Marca 1826JI
Anglia, Z Londynu dnia 4. Marca, Pan Whitrnore odłożył znowu swóy wniosek przeciw prawom zbożowym od 13. na 18. Kwietnia.
Lord Ellenborough zaniósł protestacyą przeciw bilowi, tyczącemu się- przywileiu banku. Dnia 1. m. b. złożono mnóstwo petycyy preeciw niewolnictwu po osadach. Pan Canńing twierdził, iż ieszeze nieprzyszedł czas, aby niewolnictwo od razu uchylić, lubo nieprzeczył, iż postępowanie osadników wymaga może wdania się Izby w tę okoliczność. Rad/ił iednak unikać tego troku, dopóki się bez tego obeyść można, utrzymuiąc, iżby ztąd dla obydwóch stron nieprzyiemne wynibły skutki. Minister ten zakończył swą mowę, wnioskiem, ażeby uchwały Izby grninney s r, i82j przełożyć Izbie Wyższey. Ces. Rossyiski Poseł, Hrabia Liewen, wyiechał dziś rano do Petersburga, W tych dniach musiano tu ubić słonia Z obawy wściekłości, którą od nieiakiego czasu okazywał. Z 150 kul wystrzelonych do niego, które go tylko ieszeze bardziey rozdrażniły, ostatnia nareszcie ugodziła go w głowę poniżey ucha i pozbawiła życia. Miał U stóp wzrostu, 21 lat, i 15 lat zostawał w zwierzyńcu, ważył8000funtów; pokazywano go na teatrze Coventgarden» Niedawno ieszeze temu, ofiarowano za niego właścicielowi 25,000 Franków. W liście z Stambułu dnia 25. Stycznia wyrażono r "Słychać, iż w okolicy tuteyszego miasta stanie kilku Baszów zwoyskiem, i że na nowo przedsięwezmą; środki zaprowadzenia tu europeyskićy karności woyskowey. '" Niemcy.
Z nad Menu dnia 10. Marca, Były Radzca Konsystorski Henryk Milz"przez rorKar gabinetowy z dnia 8- Grudnia 1824 mianowany Sufiraganem dyecezyi Trewirskiey, a przez bullę instytucyiną Biskupem Sareptańs.kim in partibus, wykonał d. 27. Lutego przed Król, Pruskim Ministrem Stanu i Naczelnym Prezesem Ingersleben w Koblenz N. Królowi Pruskiemu przepisana'" prZYSIęgę. Klasztor kapucyński w Bambergu, iedyny wBawaryi w cyrkule wyższego Menu, będzie zniesiony. Klasztorne zabudowania z pięknym ogrodem, w bliskości kroi. instytutu studiów, przeznaczone są na przywrócenie seminaryum studentów. Protestanckie miasto Norymberga złożyło 674 Złotych na wybudowanie kościoła katolickiego tamże. Dzierżawca wsi Sternberg podK6nigshoferu został skrytobóyczym sposobem zastrzelony przez strzelca dworskiego. Zioziarek szrutu, które w twarz ugodziły, iedno go pozbawiło życia. Zamordowany zostawia wdowę i 7 dzieci,
Niderlandy, Z B r u x e II i dnia 7. Marca.
W Londynie odebrano wiadomości z Batawii do dnia 23. Października dochodzące, podług których potwierdza się, iż woyska nasze znaczne odniosły korzyści nad powstańcami, i że spokoyność prawie iuż zupełnie przywrócona. Państwo Ottomańskie.
Z Stambułu dnia 10. Lutego, CL Dostrz. Austr,) Już" przed trzema tygodniami rozeszła się wieść, iż Grecy odzyskali znowu Tripolizzę;; lecz wieść ta zdaie się być zupełnie płonną. Pod Missolor.gą, stoią rzeczy podawnemu,.
wyiąwszy iż roboty koło oblężenia ze strony lądu zostały nieco przerwane przez nieustanne deszcze ulewne, - Nowy Poseł A-ngieV dni w Hydra i Spezzia, nieprzybył tu do tey chwili; dowiadujemy się, iź po gwałtowney burzy dostał się do DardaneJlów, zkąd tu przypłynie na brygu, skoro ustana wiatry północne, które mu są przeszkodą. PosełFrancuzki, Hrabia Guilleminot, pożegnał się s Porta i za kilka dni wyjedzie ztąd za urlopem do Paryża. - Osiatniey nocy przestraszeni zostali mieszkańcy tey stolicy trzema gwałtownemi wsirząśnieniami ziemi; niezrządziły one iednak znaczney szkody. Mufty rozporządził publiczne modły. Porta odebrała na dniu 3. t. m. wiadomość przez kilku Tatarów, ze wysłani ku końcowi zeszłego roku do Grecyi Kormnissarze Husarii Bei i N edszyb EITendi, którzy odprawili swą podroż lądem przez Adrianopoi i Monastir (liitoglia), stanęli w obozie pod Missolongi. N iedługo po przybyciu tych gońców rozeszła się wieść, że Ibrahim Basza wziął sam na siebie zawiadywanie oblężeniem, a ReBzjd Basza otrzymał inne przeznaczenie. Juseuf Basza, znany z męźnćy obrony twierdzy Patras, którego finanse w mizernym znaydować się muszą stanie dla wydatków woiennych, gdy często z własnych pieniędzy musi sobie gotować posiłki, mianowany iest N amiestnikiem Aidiny w Natolii. Oddał Patras Ibrahimowi Baszy iako Gubernatorowi Morei i udał się w podróż do mieysca przeznaczenia swego przez Seres, gdzie się familia iego znayduie. Z Morei, zkąd długo nie mieliśmy wiadomości dla ciągłych wiatrów północnych wstrzymuiących wszelkie okręty na Archipelagu, dowiaduiemy się przez Smyrnę, że pogłoska, która się w tym czasie rozeszła o korzystne») spotkaniu się powstańców z nieprzyiaciołmi, płonna była. Prawda, ie Kolokotioni w pierwszych dniach Stycznia wyruszył z 1000 ludzi z okolicy N auplii ku Tripolizza, chcąc opanować to mieysce, gdzie Ibrahim idąc do Patras zostawił 30CO żołnierza pod wodzą Sołimana Bei (poturczonego Frmcuza la Seve); nie śmiał iednakże przypuścić attaku; i ruszył bez niczego na odwrót; -a garstka, z którą szedł, rozproszyła się w drodze, iak zazwyczay po dartranem działaniu. Do Smyrny nadeszła w ostatnich dniach Stycznia wiadomość, ie
Kolokotroni uderzył na Tripolizza, ale od Egipcyan iwawego doznał oporu. Gazeta powszechna wychodząca w Napoli di Romania, którey Numer» doszły nas aż do 4. Stycznia (podług nowey rachuby), ani słowa o lem nie wspomina. Z nad orarr,ey Tureckiey dnia 26.
Lutego.
Z Triestu donoszą pod dniem 25. miesiąca bież.: "Okręt B Zante przywiózł listy ztamtąd do dnia 13 , z Korfu do dnia 12. m. b., podług których Missolonga eupełnie iest wolna. Kapudan Basza winien podobno swe życie iedynie swoiemu okrętowi parowemu, na który wsiadł w chwili, gdy fregata iego stała w płomieniach. Tripolizzę mieli w samey rzeczy zdobyć Grery, i wyciąć w pień tameczną osadę Egipską. Słychać było w Corfu, iż po tych klęsAach Ibrahim Basza cofnął się do Nawarynu. Z Smyrny zawinął tu oKr"'t, podczas którego ztamtąd wypłynienia dnia 13. Lutego straszny pożar ognia chłonął dzielnicę Franków."
Rozmaite Wiadomości.
Według prywatnych wiadomości z Warszawy, odbędzie się w tey stolicy Królestwa Polskiego dnia 4. Kwietnia uroczyste żałobne nabożeństwo za ś. p. N. Cesarza i Króla Alexandra I. Gazeta Berlińska umieściła list pisany z Rzym u, w którym między inne mi czytamy: Torwaldsen ukończył już konia doskonałey piękności, należącego do pomnika, który Xieciu Poniatowskiemu ma być wystawiony. Dzieło to iest bez wątpienia naypięknieysze ze wszystkich dzieł, iakiemi się nowsze rzeźbiarstwo poszczycić może. Dnia 26. .Lutego rozpoczął się Seym Weymarski. Donoszą z Sztokholmu, ie w iednym z tamteyszych sklepów korzennych znaleziono nieznany dotychczas rękopism Kopernika, pod tytułem: O wpływie komet na planety ziemi, Saturna i Marsa. Rękopism ten posłano natych» miast akademii umiejętności, i spodziewać się należy, iź tak szacowny zabytek, wkrótce drukiem ogłoszony będzie.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1826.03.18 Nr22 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.