D O D A JT-ŁTIT do Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego, Nru 56.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.07.14 Nr56
Czas czytania: ok. 4 min.(Z dnia 14. Lipca 1830.)
ROZlllaite wiadolllości.
Dnia 25. Czerwca f. b. zakończył SIeJ w Dyseeldorfie trzeci Seym prowincyi nadreńskiey, po pięriotygodniowych naradach.
»nvłiw*wwn»vw
Seym Vf Augszpurgu w roku 1530.
(Dokończ enie. ) Takimto więc sposobem w Augszpurgu na Bali Cesarskiego pałacu w sobotę około trzeciey godziny popołudniu nazaiutrz po S. Janie Chrzcicielu, to icst dnia 35. m. Czerwca roku 1530. pierwsza professya protestantów, nauką Lutra wyiaśniaiąca, w przytomności Cesarza Karola V. przeczytaną była. Układał h Melanchton, i Z nią. do Augszpurga nrzyiechał; poprawił li; Luter l podpisali ią wszyscy protettanisey Xią£ęta, a na ich cze. le Jan Elektor Saski i Filip Landgraf Heski, i dwa miasta, Norymberga i Reutlingen. Napisano ią połacinie i poniemiecka Czyal a w obecności Cesarza Kanckrz Elektora Saskiej Pontan. I tato iest pierwsza ewan<delia Luteranizmu - ta to iest sławna konfessya, od mieysca, w którem pierwszy raz światu obiawioną została, Konfessyą Aucszpurgską nazwana.
Od tego czasu, iak się reforma na dwa stronnictwa podzieliła, iedna konfessyą niemoała służyć obudwom, a tembardziey, kiedy te stronnictwa zaczęły się z czasem na mnieysze dzielić; i tak miasta N.em.eckie, blre przyiąly sens figuralny, chciały też konfessyą Augszpurgską podpisać, WY,ąwszy iednakiey artykuł o Wieczerzy Pansk.ey; lecz kiedy Luierani takowey uh rezerwacyi UMprzyi<;li, napisały WIęC dla siebie konfessyą osobną. Marcin Buter był iey Redaktorem. l 'rzes swoich Posłów podały ią też Cesarzowi w Augszpurgu. Miasta te nazywały się Strasburg, Meiningen, Lindau i Konstancya, Tato iest konfessyą, którą nazywaią Stras« burgską, czyli Konfessyą. Miast Czterech. Zvingliusz chociaż nienalezał do państw» Niemieckiego, niechciał przecież milczeć, w czasie tak pomyślnym do popisywania się z wykładami wiary, napisał więc i on konfessyą swoię, i tą Cesarzowi do Augszpurga przesłał. Późniey wiącey ieszcze pokazało się konfessyy, przynaymniey iednak te trzy zachowaymy w pamięci: Augszpurgską napisaną przez Meianchtona pod recenzyą samego Lutra; Slrasburgską napisaną przez Butera, i Szwaycarską przez Zwingliusza. Z wszystkich przecież konfessyy Augsz* purgska iest naysławnieysza, bo i naypierwey podana i ogłoszona była; podpisana przez większą liczbą reformatorów i nayuroczyściey przyięta. Była ona uważana, iako własność należąca do całey reformy, przeas Butera i przez Kalwina. Konfessyą więc Augszpurgską trzeba nam poznać, ponieważ ta miała być zasadą teologii Lutra. (Confeiantur Sleic1an - Gvicciardini - Sponc1an - MaimbouIg-Golc1aat - Palla Yicini- Fm Paolo- Fleuii et alii.)
Lot p talie w.
Obrachowano, że jastrząb w przeciągu iedney godziny 150 mil angielskich ulatuie. Major Cartwright doszedł po długiem uważaniu na wybrzeżach Labradoru, że gęś pu* mil angielskich. Lot wrony wynosi na godzinę 25 mil, a Spallanzani powiada, źe lot jaskółek pospolitych czyni na godzinę 92 mil. Inne gatunki jaskółek maią podobno trzy razy bystrreyszy lot. Sokół, którego Henryk I V . Król Francyi posiadał, uciekłszy z Fontainebleau, schwytanym został w 24 godzin na .wyspie Malcie. Odległość od tych dwóch mkysc wynosi 1330 mil angielskich. Przypuściwszy, źe sokół ciągle leciał, wypadłoby 57 mil na iednę godzinę; wiadomo atoli, źe ptak ten w n c y nielara; a tak chociażby się to i w nnydłuiszym dniu działo, uleciałprzytiEymniey 75 mil na godzinę. Jeżeli zatem lot ptaków na godzinę około 50 mil angielskich wynosi, wyobrazić sobie łatwo noźemy, iak dalekie wędrówki w krótkim czasie odbyć mogĄ, zwłaszcza gdy im wiatr sp'zyia.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Z strony podpisanego Król, SąduZiemiańsko zapozywa się Jan Kaimierczak, który w 25 roku wieku swego z mieysca zamieszkania swego iako krawiec się oddalił i do Kalisza i Warszawy w roku 1789. się udał, do tego Cla«su zaś o życiu i pobyciu swym źadney nie dał wiadomości, tudzież zapozywaią się Sukcessorowie i spadkodawcy iego niewiadomi pozostać się mogący, aby się w terminie dnia 1 . Września 1830.
o godz. 10, przed Deputowanym Referend. Ur. Waszkowskim w mieyscu nasze m sadowem stawili z zaleceniem, aby się w tym dniu albo przed tym dniem osobiście lub na piśmie zgłosili i dalszego rozporządzenia oczekiwali, W przeciwnym razie Jan Kaimierczak za zmarłego uznanym i maiątek iego tym, którzy się jako Sukcessorowie iego wylegitymuią, wydanym zostanie. j Krotoszyn, dnia 30. Listopada i8S9.
Królewsko - Pruski S d Ziemiański. ---6---£ WIES ZCZ EN1ET Wskutek rozrządzenia Naywyź. Sądu Appellacyinego w Poznaniu z dnia 2S- Czerwca cur. ma być potrzeba drzewa i światła tuteyszego fronlestu na rok od l. S tycznia, aż Uoostatniego Grudnia Igj r. drogą, publiczney licytacyi naymniey źądaiącemu wentrepryzę wypuszczona. Tym końcem termin na dzień 28- Lipca cur. zrana o godz. 8. tu w Koźminie w mieyscu posiedzenia naszego wyznaczyliśmy. Chęć entrepryzy i zdolność złożenia kaucyi maiących wzywamy zatem, aby się w terminie tym licznie zgłosili, a naymniey iądaiący z zastrzeżeniem approbacyi Nayw. Sądu Appellacyinego przyderzenia spodziewać się może. Potrzeba roczna etatowa drzewa i światła wynoSI: 176% sążni twardego, t. i. dębowego lub brzozowego drzewa w szczepach; 84 A funta świec; 319% funtów oleiu lampowego; i\ funta bawełny na knoty. Warunki liwerunku wymienionych szczegółów tyczące się, mogą być każdego czasu podczas godzin służbowych w Registraturze naszey przeyrzane. Koźmin, dnia 7. Lipca 1830.
Król, Pruski Inkwizytoryat.
Dobra Zielenice z dwiema folwarkami w Powiecie Wrzesińskim, są z wolney ręki do sprzedania; bliższą wiadomość można zasięgnąć od W. Stablewskiego w Kołaczkowie.
OBWIESZCZENIE. " W terminie dnia 29, m, b, ma być w mieyscu Suchymiesie pod Poznaniem, następuiący inwentarz dla odmianey zamieszkania z wolney ręki za gotową zapłatę iako t o : owce, świnie, bydło rogate, drobiazg, sprzęty domowe, sprzęty gospodarskie, i pościel, Oprzedany.
Dnia 26. rn. b. sprzedam w Dzierzchnicy pod Neklą rozmaite sprzęty gospodarskie, fconia, wozy, gęsi, i indyki etc. etc. więcey daiącemu, ochotę kupienia maiących zaprą» szam, Poznań d. )];0. Lipca 1830.
H 6ft mann, Król. Sądu Ziemiańskiego Exekutor.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.07.14 Nr56 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.