D U JJ]I II ]I

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.08.25 Nr68

Czas czytania: ok. 21 min.

2 X xu XX W li / > do

Gazety Wielkiego Xiestwa Nru 68.

(Z dnia 25. Sierpnia 1830.)

F 2 a n c y a.

Z P a ryż a, dnia u. Sierpnia.

Słychać, iż Król będzie wciąż mieszka} W Palais Royal. Patac Tuilleryiski ma być urządzony do posiedzeń Izby Parów i Deputowanych. D z i e n n i k S p o rów rozwodzi się, nad estatnią rewoiucyą w następuiącym sposobie: Nie nasza wina, iż krew płynęła, i ze z tey krwi powstała nieprzebyta otchłań miedzy Francyą a dawnieyszą gałęzią. Burbonów. Uczyniliśmyż co innego prócz bronienia nas samych? Nie my złamaliśmy nasze przysięgi. Zadano gwałt naszey wierności i chcą, nam teraz mieć · za złe, iż się staramy oprzeć na warownieyszey podstawie tron, nie z naszey winy zburzony? Spoyrzyimy na przedsięwzięte z Karta odmiany; iestże aby iedna pomięty niemi, któraby od lat 10 nie stała się prze»chytre wykłady koniecznie potrzebną? Artykuł, przez który religia katolicka ogłoszoną, była za religią Stanu, byłby niezadługo pochłonął artykuł 5ty *) i zasadę, wolności religiyney. D l a t e g o , ze religia katolicka była religią państwa, miały iey dogmy przychodzić w pomoc dogmom rządu, a miecz Króla pastorałowi Biskupa. Powaga praw cywilnych uginać się miała przed powagą praw duchownych, a zaszczyty, dostoyności, bogactwa, wszystko to nad miarę spływać miało na sługi protegowanego obrządku religiynego. Do nich należeć miało zupełnem prawem wychowanie młodzieży, a innym wyznaniom wiary ledwie upokarzaiąca tolerancya ełużyć miała. Daley ów i4sty artykuł (zob. poprzednio), któż go uczynił współ

*) Artykuł ten tak brzmi: "Każdy z równą wolnością wyjnaie swoią religią, i równą dla obrzędu twoiego znaydme o p i e k a

Poznańskiego,winowaycą despotyzmu, któżby był sądził, iż Karta, nadaiąca Monarsze prawo wydawania urządzeń potrzebnych dla bezpieczeństwa kra« ki, upoważniła go zarazem do znoszenia, do zawieszania ustaw? N ieuskarzaycie się o to, iż zwyeięzka i wolna Irancya usiłuie wyiaśnić to, czegoście Wy od lat 14. poiąć niechcieli. Także początkowanie ustaw (inieyatywę) dla tego tylko nadano Izbom, aby zbiiały sofizmata, któremi rząd reprezentacyjny obalić chciano . Jeszcze przed miesiącem powiedziano nam: że Izby rnaią tylko prawo dozorowania przekładanych im ustaw; że im się wcale nienależy pytać osysterna, iakiego się Ministrowie trzymaią; że to iest przywłaszczeniem, gdy źądaią ustawy departatnentowey i municypalnćy, kryminałem, gdy żądaią ustawy o odpowiedzialności Ministrów, W tey wiełkiey i pamiętnćy rewolucji dwutygodniowey, użyliśmy tylko najświętszego prawa - prawa legalney obrony. Wznosi się nowy tron; oby ten, którego życzenie narodu nań powołało, rozpoczął dla naszey oyczyzny erę szczęścia i wolności!" Dziennik Kula zawiera pod napisem: "Op.

pozycya rojalistoska" artykuł, w którym między innemi wyrażono: "Stronnictwo opuściło swego pana; ze wszystkich owych złotem okrytych dworaków, owych walecznych nabożni, siów, owych przedpokoiowych bohatyrów, którzy biiąc się w piersi, umrzeć poprzysięgali, niepokazał się ani ieden z orężem w ręku ku obronie pałacu Tuilleryiskiego, gdzie tak liczne ich słowa zrządziły lub podsycały ślepotę. Ani iednego KarolX. niemiał ochotnika; walczył on przeciw ludowi tylko z własnymi iego synami. Od poniesienia swey klęski, został Król równym i smutnieyszym ieszcze sposobem opuszczony« Niema korzjści, niema uciekaią. Karol X. niebędzie miał ani Bertrandów, ani Lae Casesów; a ieźeli znaydzie takiego człowieka, to nim będzie może iaki nieznaiomy, na którego on z tronu swoiego może niespoyrzał. - Co ieszcze więcey, Izby zebrały się bez przeszkody, umiarkowanie ludu zostawiło każdemu swe zdanie i glos; owi ludzie mogli mówić, a milczeli. Chateaubriand, Hyde de Neuville, Lezardiere, wystąpić musieli w Izbach, dla oddania ostatniego boł« du upadłemu tronowi. II Dziennik; Frzyiaciel Religii zawiera: "Bolesno nam przychodzi mówić o nowych bezprawiach, których ostatnie dni Lipca były świadkami. Ta sama gromada, która złupiła pałac Arcy-Biekupa, potrafiła dostać się przez dziedziniec do wielkiey zakrystyi kościoła Panny Maryi. Odbito zamki; ani bogactwo ozdób kościelnych, ani święte ich przeznaczenie, nie zdołało powściągnąć łakomstwa łupieżców. Ubiory obrzędowe, święte naczynia, skarb, kumże, słowem wszystko, co tam znaleziono, stało się łupem niszczycieli, i zakrystya stolicy tak iest teraz ze wszystkiego ogołocona, iż Kapituła rozpoczynając znowu w obtatnich dniach służbę kościelną, musiała sobie od rnaley zakrystyi pożyczyć kielich .dla odprawienia mszy ś. Mala zakrystya niema styczności z wielką, i to ią też od zrabowania uratowało. Godziź się to, iż żaden dziennik niewspornniał o tern łupieztwie, iak gdyby rozumiano, iż można ukryć tak zaernucaiące i iawne czyny? Czemuż zachowuią podobne milczenie o złupieniu p a ł a c u s p r a w i e d l i w o ś c i , do którego dwakroć wpadnięto, gdzie obicia, meble, ubiory Radzców i Sędziów i t. d. na drobne kawałki pogruchotano i podarto p" Oddalono znowu wielu Prefektów, Podprefektów, Burmistrzów, Sędziów i Prokuratorów. Dziennik National zapewnia, iż Namiestnik Królestwa nieczekał wstąpienia na tron, sby żądać od rządu N eapolitańskiego wydania. GaJottego, Hrabia Flahaut mianowany Posłem francuzkim przy dworze Londyńskim.

Generał Clausel wyieźdźa w środę do ar- I mii afrykańskiey. Sir. Francis Burdett, członek Parlamentu I Angielskiego, przysłał dla rannych Paryża- t nów 3000 Franków. Za Karola X. tylko Xiążęta krwi wzywani I byli do stołu Królewskiego, i raz tylko zrobiono wielki wyiątek z Panem Canning, I Onegday obiadowali z Królem Parowie, De- I putowani i inni usługami publicznemi lub talentami znakomici mężowie. Po obiedzie I pokazał się Ludwik Filip 1. kilka razy na ta- I rasie, przechadzaiąc się i trzymaiąc za rękę . z Panem Kazimierzem Perier, z którym diu-l go rozmawiał. Król kazał znowu wypłacać Hr. Montlosietl peneyą 6000 Franków, która mu była odiqta, I Paryzka gwardya narodowa mianowała de-I putacye do Rouen, Havre i innych miaet,! których mieszkańcy na pierwszą wiadomość! o napaści na naszą wolność, pospieszyli z wy. I słani m pomocy; to sarno do Londynu, dli ' wynurzenia wdj.ięczności mieszkańcom, równie iak całemu narodowi angielskiemu. Według raportów lekarzy i chirurgów szpi.

talnych, liezba zabitych i ranionych w do, 27.,28 · 29, Lipca, lak z obywateli iakoteź z woysk Kroi. przechpdzi 7000 Przed kilku dniami było iakje 1700 rannych w szpitalach, We wczorayszyrri M o n i t o r z e dzię1tuie I publicznie Gen. Lafayette Generałowi Dubourg za zaszczytny sposób dowodzenia gwardya narodową. Słychać, iż Kardynał Fesch obeymie tern rządy swoiego Arcy - Biskupstwa Lugduńekiego. Dj.isieys?y M o n i t o rudziela wyiątków z nadeszłycb depesz od Admir. Duperre do przeszłego Ministra morskiego, z zatoki Algierskiey d, 28- Lipca. Podaie on podniesione ze skarbu Regencyi summy na 39,500,000 Fr. Wyprawa pod Adm. Rosamel wypłynęła była dnia 26go; składała się ona z okrętów liniowych Trident i Superbe, z fregat Guerriere i Surveillante, iednego brygu, 1 korwety i 2 batów działowych, z 13 batów z wołmi i 1 transportu z końmi. Miała ona zamiar popłynąć do Bony i tamże w dobry sposób lub przemocą zostawić załogę. Woysko tym końcem przeznaczone wynosiło 2750 polis. Gazeta Francyi, która niedawno le· zcze miała P P. Chateaubriand, H yde de N euville i Lezardieres za ludzi, na których pluć należy, niezna teraz nic godnieyszego podziwienia nad mowę pierwszego, którą ie» dnak poprzekręcała; natomiast C o d z i e nnik umieścił ią uczciwie, W Tul uzie nie bez krwi rozlewu przywiedziono do skutku nowy porządek rzeczy. W. Jałmużnik Francyi, Xiążę Croi, Arcybiskup w Rouen, zatknął własną ręką troykolorową chorągiew na drzwiach ewoiego pałacu tamże. Oczekiwano, iż zaśpiewa Te Deum z powodu zwycięztwa ludu w dn. ag.

Lipca odniesionego.

W Irun władze hiszpańskie rozpieczętoWały wszystkie listy z poczty francuzkiey i te, które były treści polityczney posłały Królowi Ferdynandowi. M o n i t o r a z dn. a6. Lipca z wiadomemi postanowieniami, tylko dwór i dyplomatycy otrzymali. Apostolscy byli niezmiernie uradowani. W Badeńskim podobno na pierwszą WIadomość o strąceniu Burbonów, most pod' Kehl zebrano.

Z dnia 12. Sierpnia.

N owe Ministeryum ustanowione iest ostatecznie w następującym sposobie: Hrabia Mole mianowany iest Ministrem spraw zagranicznych, Generał Gerard Ministrem woycy, Generał Sebastiani Ministrem marynarki i osad, Pan Dupon t (de 1 'F.ure) Ministrem sprawiedliwości, P. Guizot Ministrem spraw wewnętrznych, Baron Louis Ministrem finansów, a Xiąźę Broglie Ministrem publicznego oświecenia i publicznych budowli; ostatni prócz tego Prezesem Rady Stanu, ma sobie oraz poleconą redakcyą ustaw, które Izba ma zamiar zaprowadzić. - Ministrami Stanu i Członkami Rady prywatney mianowani są: P P. Laffitte, Kazimierz Perier, Dupin starszy i Bignon. - Pan Villeinain został Generalnym Dyrektorem publicznego oświecenia. N a wczorayszem posiedzeniu Izby Parów uchwalono następuiący adres do Króla: "Wierni poddani Twoi, Parowie Francyi,przeięci ieszcze wlelklemi wydarzeniami, któ. re nieda wno miały mieysce, stawaią przed W. Królewską M., aby Ci złożyć podzięki za Twoie do Francyi przywiązanie. Jednomyślny głos oznaymia, iż tylko Twoie na tron wsiąpienie zabezpieczyć mogło publiczną pomyślność; tylko pod Twoiemi rządy możemy spokoynie używać tak bohatyreko bronionych swobód. Jakież prawo do tronu było kiedy szlachetnieysze i prawdziwsze, nad prawo, być uważanym za niezbędnego od witlkiego l ud u, który wolno i spokoynie przekonywa się o tey konieczney potrzebie? Mogłaż kiedy Opatrzność obiawić się widoczniey? Przymierze, któreś zawarł z Francyą, przysięga, którą honor i rozum wyrzekły, są to obowiązki, równie godne Xiążęcia, który ie zaciąga na siebie, iak naro d u, który ie odbiera. I nasze przysięgi niepochodzą z natchnień nieprzezornego entuzyazmu lub ślepego uczucia, zaprzysięgamy Ci owszem wierność z nayglębszego przekonania, iż przezto nayświętszego względem Oyczyzny dopełniamy obowiązku. T e raz, po wykonaniu tego uroczystego aktu, powraca Francya do porządney kolei swoiego pra r wnego istnienia. Uzbroiła się, aby bronić praw swoich; proponowała nowe rękoymia, aby niernieć potrzeby, uciekać się znowu do gwałtownych kroków ku ich utrzymaniu. Pokoy wewnątrz i zewnątrz, porządek publiczny, wolne rozwijanie wszelkich zdolności i przemysłu, ten b) ł eel iey zabiegów, ta ma być nagroda iey zwycięstwa. Izba P arów starać się będzie, dopomagać w pracach, maiących nasze prawodawstwo polepszyć i pomyślność naszą zabezpieczyć. Przez długi czas ograniczały się iey usiłowania na tera, aby złemu stawiać zapory lub ie łagodzić-; dziś szczęśliwsza, widząc się powołaną do działania dla pomyślności kraiu. W, K. M. ożywiony iesteś setni samćmi uczuciami; to będzie zasadą niezmienney iedności między Królem i Izbami. II - Z 83 głosujących było $i za tym adresem. Hrabia Kergorlay, Par Francyi, umieścił w publicznych dziennikach pismo, w które/n. oświadcza, iż pierwszem prawem Francuzów iest utrzymanie w mocy praw Xiecia Burdegalskiego, i że on (H r. Ker.) który był w Bru gdy nieodstąpi od świętey zasady prawności i nieda awego głosu innemu Monarsze, któryby na tron' Franc) i zosta! powołanym. N a wczorayezem posiedzeniu Izby Oepu(Gwanyrl) wykonali przysięgę wierności Królowi Członkowie tey I Aby, podług następuiącey roty: "Przysięgam* być Królowi wiernym, Karcie konst) tucyiney i ustawom Państwa posłusznym, i zachowywać się we wszy. stkiern, iak na poczciwego i prawego Deputowanego przystoi. II Propozycya Pana Lemercier, aby przydać "Królowi Francuzów wiernym" została, iako zbyteczna, odrzuconą. Niektórzy Deputowani wykonali przysięgę z tern oświadczeniem, że iedynie ulegsią gwałtowne y potrzebie i ze przysięgą swą spodziewała się przyłożyć do szczęśliwości kraiu, PP. Syrieys, Lemesre, de Vandeuil, Pas de Beaulieu i Hyde de Neuville donieśli na piśmie, iż w teraźnieyszem pofożeniu rzeczy winni się zrzec swoich posad iako D eputowani i proszą, o dymissyą. Pan Deleseert wnióeł o udzielenie nagród wszystkim tyra, którzy się w d. 27., 28- i 29. Lipca odznaczyli, i o wybicie medalu na pamiątkę łych dni. Wniosek ten został przyjęty i do biur odesłany. To samo uczyniono z wnioskiem Pana Mercier o przepisanie prawem roty przysięgi dla urzędników i uważanie za uwolnionego od służby każdego urzędnika, łtóryby niechciał przysięgi tey wykonać. Marszałek Hrabia J ourdan mianowany iest Gubernatorem domu inwalidów, w mieysce Margrabi de la Tour Maubourg, który wziął dymissyą. Płaca Ministrów roa być zniżoną na 80,000 Franków, a Prefekta Dep. Sekwany na 50000.

N iektóre dzienniki donosiły o aresztowaniu Pana d'Haussez; z inrney strony zapewniała, iż ten Exminister przybył do Londynu. M o n i t o r powiada, ii General Bertrand roianowany będzie Gubernatorem szkoły poljtechniczney. Gazeta Francyi pisze: "Słychać, ii Admirał Duperre, Marszałek Soult, Xiąię Esslingen, i naystarszy 6yn Marszalka N ey wkrótce wyniesieni zostaną na dostoyność P arów. M o n i t o r : "N iektórzy Deputowani przybrali dziś II minę, Jakoby niechcieli zasiadać w Izbie Deputowanych. Jeżeli się wzbraniaią wykonać przysięgę Królowi Ludwikowi Filipowi i iego rządowi, pozbawiają ei<; tetn samem swoich posad i zrzekaią swoiego pełnomocnictwa, i zapewne Miuisteryum uźyie środków, przez które będą przymuszeni, albo dopełnić swoiey powinności, lub podziękować za godność Deputowanych, Jeżeli się wzbraniać będą, zaradzi się bez wl. tpienia względem ich zastępstwa, II Poprzylepiano po ulicach Paryzkich artykuł przeciw dziedziczności dostoieństwa Parów. Wczoray był w Palais-Royal obiad na 80 osób. Uważano między zaproszonemi osobami Generałów, Xcia Talleyrand, uczniów szkół, Oficerów gwardyi narodowey i kilku kupców Paryzkich. Na wieczór było zebranie w salonach Królowey. Pomiędzy obecnemi osobami znaydował eię Marszałek Soult, z którym Król długo rozmawiał.

Podług okólnika Dyrektora portów nadane być maią niektórym okrętom woiennym inne nazwiska. I tak "Hrabia Artezyi II nazywać eię odtąd będzie "Miasto Paryż" - "A_[{II, Bordeaux" "Frydland" - "Royal- Charles" "Jernappe" - "Dauphin Royal" "f'leurus" - "i28ty Kwietnia" "Karta. II Od przeszłey soboty, znaczna liczba osób ze wszech stanów kazała się zapisać u WiceHrabiego Conny, dziękując mu za szlachetne uczucia, które wynurzył na posiedzeniu Izby Deputowanych d. 7go.

Dwudziestu pięciu Szefów Wandeyskieli zgromadzili się w starym grodzie, i po długich naradach, uchwalili żyć w pokoiu i niemieszać się do żadnych przedsięwzięć woyny domowćy. List z Cholet w Wandei donosi, ii prowincya ta pomimo wszelkich środków przedsiębranych, aby ią za wichrzyć, spokoyną pozostała. Znaleźliby się byli przywodzcy do wzniecenia woyny domowey, lecz o żołnierzy trudno.

Z dnia 13, Sierpnia, Wczora podała wielka Deputacya Izby Pa* rów swóy adres Królowi: "Moi Panowie - odpowiedział Monarcha - cieszę sif, sly reście mi zaprzysięgli, opartą iest na głę bobiern przekonaniu, iź świętśy względem oyczyzny dopełniacie powinności. To samo przekonanie było zasada moiego postępowania; i ia czułem, źem był posłusznym iey świętey powinności, zrzekaiąć się swobodnego'położenia, kióre stanowiło powab życia moiego, aby się całkiem poświęcić temu, czego oyezyzna odemnie wymagała. Uległem życzeniu narodowemu, z mocnem postanowieniem dopełnienia wszystkich Moich obowiązków, by pokóy wewnątrz i zewnątrz wzmocnić i panowanie praw zapewnić. Polegam na Panów prawem i rzetelnem spóldziałaniu, które mi ułatwi przywiedzenie do skutku poruczone mi dzieło, i przyimuię zżywa radością wyraz uczuć, któremi dla mnie przeięci icsteście. II - Krół prezyd-jwsł w Radzie Ministrów, która trwała od godziny gtey do południa. - Członkowie Instytutu złożyli Królowi swe U szanowanie.

N a wczorayszera posiedzeniu Izby Deputowanych wykonało znowu kilku Deputowanych przysięgę i odbyły się dalsze rugi. Wybór Dudona uznano ra nieważny. Kommissya sprawiedliwości i spraw spornych w Radzie Stanu nazywać się odtąd będzie "Kommissya prawodawstwa i sprawiedliwości administracyiney", a Pan Benjamin Constant mianowany iest Rjdzcą Stanu i Prezesem ley Kornmissyi. Generał Barotn Maurin mianowany iest Komendantem pierwszego (paryzkiego) okręgu woyskowego. Ganerał Hrabia Desaix przeznaczony iest na dowodzącego Generała w Departamentach Ain, Jura, Doubs i Drome. Generał Brayer mianowany Komend. 5go (Strasburg.) okręgu woysk., Gen. Hr. Murand ógo (Besangon) , Generał Barrois 3go (Mer), Gen, Decaen 7go (Grenoble), Gen, Bachelu logo (Lugdun), Gen. Roguet logo (Lille ).

Konsty tucy on is ta wynurza życzenie, ażeby Izba Deputowanych zaięła się niezwłocznie inieyatywą do proiektu prawa, znoszącego karę śmierci za polityczue sbrodnie, Xiezna Berry kazała publicznie obwieścić, iż przedsięwzięła środki c e K T iafc. nayprę

dszego zaspokojenia wszystkich swoich wierzycieli. Donoszą, iż Generał Berard mianowany iest Generalnym Dyrektorem dróg i mostów. Dziennik Sporów wycbwalaiąc teraźnieyszy porządek rzeczy, mówi między innemi: "Wyniesienie Xiąźęcia Orleanu i iego rodziny na tron, zapewniło na?awbZG przywrócenie naszey wolności. Xiąię ieet skromnym w swoim guście, kocha wolność, walczył za nię, zawdzięcza nam ewoią koronę, Między"'nira a nami niema żadnego przedziału. Żadne prawo boskie, żadna moc urodzenia, żadna powaga więcey, którauy dawnieyszą była od Karty! Takiego Króla potrzebuie Francya, o tern szczerze lesteśmy przekonani, i pod tym tytułem pozdrawiamy z radością przybycie nayszlachetnieyszego męża na tronie. II Goniec Fr. powiada: "Poymanie PP.

Peyronnet, Chantelauze i Gueruon Ranvilie winniśmy iedynie czynności i niezmordowaney gorliwości gwardyi narodowey, i stowar z y s z e n i u obywateli, którzy ciągle zgromadzeni byli w ratuszu, dla wybadywania podró. źnych i przeglądania ich paszportów. Jezuityzm niektórych członków dawney rady rnunicypat» ney, obudzaiąc nieufność, dał powód do tego zbawiennego przedsięwzięcia. Gdyby nie tea środek ostrożności, byłby się Guernon de Ranvilie z łatwością przemknął. U dawał on być służącym Pana Chantelauze, mówił źle po francuzku, i gdy mu dano kawałek papieru, aby na nim pisał, porobił mnósiwo błędów pisowni. Chciano go puścić, gdy pewien podróżny, przybywszy pocztą, poznał w mniemanym służącym, byłego Ministra oświecenia publicznego. Oran, Konstancya iBona poddały się. Wszystkie te stanowiska obsadzone będą woyskiem. W Algierze ma pozostać 8 pułków na załodze.

Z Tulonu donoszą pod dniem 7. m.b., iź okręt N estor przybył tam z Algieru z 12 milionami i że wszystkie okręty będące na etacie pokoiu, przeyść rnaią na etat woienny. Na wieczór pomienionego dnia zatknęły trzykolorow$ banderę wszystkie stoiące w Tulońskim porcie okręty, Zapewniaią, iź choroby zrządzają wielkie warmii afrykańskiey spustoszenia. Korweta la Diligente popłynęła d. 6, m. b.

peszami dla PP. Bourmont i Duperre; stamtąd popłynie z podobnemi poleceniami do Pana de Rigtiy do Nawarynu. Z gazet Londyńskich d.io. dowiaduiemu sie, iż Xią£ę Buckingham ofiarował Królowi Karolowi zamek W. Hertwell, w którym Ludwik XVI I I, kiedyś mieszkał.

W przyszłości nie będą urzędnicy przysięgać przed Królem klęczący lecz stoiący. M o n i t o r zawiera mowę Pana Dupin (star.), którą miał do Króla iako dziekan adwokatów. Podpalactwa w okolicy Angers ustały nieiako czarownym sposobem. Z Londynu przybył tu syn Hiszpańskiego Generała Milans.

X. Pradt ofiarował rządowi swoie usługi i chętnieby zasiadał w nowey Izbie Deputowanych, gdyby został na ten urząd obranym. Z dnia 14. Sierpnia.

Wczora rano prezydował Król na posiedzeniu Rady Ministrów, które od 9, do 2giey godziny trwało. Przed posiedzeniem złożyli przed Królem przysięgę Prezesowie Sądu kassacyinego i bióra rachunkowego P P. Hrabia Portalis i Margr. Barbe - Marbois. P o dobnież wykonali przysięgę Prokuratorowie generalni obudwóch władz. Późniey przyimował Kroi powinszowania wielu Generałów i wyższych oficerów, iakoteź deputacyą gwardyi narodowcy Departamentu Eury i Loiry. N a wieczór o godzinie gtey zebrali się Ministrowie powtórnie na radę. Prawie z wszystkich miast państwa przybywaią deputacye w celu złożenia Królowi hołdu. Dzisieyszy numer M o n i t o r a zawiera ośm postanowień Królewskich z wczorayszey daty i następuiącey treści: I, Dotychczasowa pieczęć państwa znosi się; nowa wyobrażać będzie herb familii OrJ eańskiey z zamkniętą koroną, za którą umieszczono w krzyż berło, rękę sprawiedliwości i chorągwie trzykolorowe; w odcięciu będą wyrazy: "Ludwik Filip I. Król .Francuz ów. II

I I . Co się fycze przyszłych nazwisk i tytułów Xiąźąt i Xiężniczek dworu Królewskiego postanowiono: ażeby naystarszy syn, Xźę

Chartres, tytuł: Xlalecia Orleańskiego, a Xiężniczki córki, iako też si06ta Króla ty-> tuł Xię£niczek Orleańskich przyięły, i pomiędzy sobą imionami się różniły; inni Xiąźęta zatrzymują swoie tytuły obecne. III. Gdy według art. 63. Karty, Królozdobą orderu legii honorowey rozrządzać może, przeto postanowiono, aby na ozdobie tey i nadal wizerunek i imię Henryka IV. przodka Króla po iedney stronie pozostał; na drugiey stronie wyryty będzie napis: "Honor i Oyczyzna." Gwiazdy i wielkie krzyże będą miały ten B a T wizerunek i tenże sam napis; a pomiędzy pięciu ich rogami umieszczone będą trzykolorowe chorągwIe. IV. Tytuł Monseigneur dawany członkom rady Ministrów znosi się; na przyszłość nazywać ich będą: Panowie Ministrowie (Monsieur le Ministre.) Wszystkie te cztery postanowienia kontraeygnował Wielki Pieczętarz P. D u p o m de l'Eure. V. Ażeby marynarce nadać stopień równy stopniowi Marszałka przy woysku ladowem, ustanowiono trzy Admiralstwa, a stopień Admirała porównanym został pod każdym względem z stopniem Marszałka Francyi. Admirałowie odbierać będą te same honory i pensye co Marszałkowie; stopnie ich między sobą uważane będą według patentów. W wykonaniu tego postanowienia: VI. Wyniesionym został na Admirała Wice-Admirał Duperre.

Obadwa te postanowienia kontrasygnował Minister morski Hrabia Sebastiani.

VI I. Marszałek Soult, Xiąźę Dalmacyi i Admirał Duperre mianowani zostali Parami.

V I I I . P. Villemain, Professor i Deputowany, wyniesionym został na członka rady wychowania publicznego z poleceniem prezydowania w radzie pod niebytność Ministra. Prócz tych postanowień zawiera M o n i t o r pięć innych rnniey ważnych. Postanowienie Królewskie z d, I I. b. m.

znosi wszystkie gwardye Królewskie. Oficerowie otrzymali nieograniczony u r lo p. Podoficerowie i żołnierze prości, chcący dłuiey w woysku służyć, mogą niezwłocznie wstępować do woyska liniowego.

Prezydent konsysforza wyznania auszpurgskiego, Pastor Goep, miał onegday na czele deputacyi posłuchanie u Króla. * Na iego przemową, odpowiedział Monarcha: "Zawsze tchąłem naylepszemi uczuciami dla WPanów wyznania i cieszę się, żeście to zachowali w pamięci. N ie uczynię w tern źadnćy odmiany. Równe mara przywiązanie do wszystkich wyznań, które 'pod opieką praw kwitną. II M o n i t o r donosi w swoiey nieurzędowey części, ii Generał Clauzel niezawodnie dziś wyieźdża, dla obięcia naczelnego dowództwa w Algierze. Był on wczora na obiedzie u Króla, to samo Pastor Marron, Pan Barihe, Pólkownik Zimmer , Xiążę Bassano, Pan Kaź. Delavigne. Siedmdziesiąt osób było przy stole Królewskim. Król wyznaczył Kotnmissyą, która ma rozpoznawać prawa oddalonych za przeszłego rządu oficerów, do umieszczenia ich znowu w służbie. Na wczorayszem posiedzeniu Izby Deputowanych rozwinął Pan Salverle ewóy wniosek, ażeby Izba oskarżyła o kryminał Ministrów, którzy podpisali raport do Króla i postanowienia z dnia 25. Lipca. Uchwalono, wziąść ten wniosek pod rozwagę i odesłanie go <)o biur; to samo wydrukowanie wniosku. N a dzisieyszeoi posiedzeniu Izby D e p.

przełożył Minister spr. wew. (P an Guizot) dwa proiekla do prawa o wyborach. Reprezentanci obcych mocarstw w Paryżu, postanowili zawiadamiać się nawzaiern o udzieleniach dworów swoich. Zgromadzaią oni się codziennie dwa razy. W niedzielę wyprawiono gońców do obcych dworów z własnoręcznymi Króla doniesieniami o iego na tron wstąpieniu. Kardynałom i innym Prałatom doniesiono, iż mogą bez wszelkiey obawy rozpocząć znowu swe prace apostolskie, Z Havre piszą dnia 11. m. b.: , ,Rotmani którzy statek" Great Britain" ztąd do Cherburga odprowadzili, powrócili tu w dniu dzisieyszym. Skoro tylko do, przystani Cherburga z okrętem wspomnionym zawinęli, przybył natychmiast na pokład iego Kapitan Dumont d'Urviile z kilku oficerami od inźyneryi, aby urządzić pokoie dla Karola X. i iego rodziny.

Bat Królewski w Cherburgu stoi w pogotowiu, aby Karola X. przewieść na okręt Amerykanski. Prefekt Marynarki wezwał mieszknńców Cherburga, aby się spokoynie zachowali; na wszystkich domach tego miasta powiewa chorągiew trzykolorowa. Szósty półk pieszy przybył z Caen do Cherburga,'. W piśmie "S e m a p h o r e de M a r s e i II e II czytamy: "Podług dość pewnych wiadomości, zdaie się, ii pomiędzy kilku Parami Francyi i rozmaitemi władzami w Provence istnął plan przeciwrewolucyi. Znamy iuź kilka osób, które do niego wpływały. Skoro cała ta intryga zupełnie odkrytą zostanie, wymienieiny te osoby, a (eraz ograniczymy się na opowiedzeniu niektórych faktów zaszłych w legii Hohenlohe. Generał Partonneaux odebrał od tymczasowego Rządu rozkaz, aby zalecił wywieezeniekolorównarodowych; wskutek tego wy dał on potrzebne w tey mierze rozkazy do Władz cywilnych i woyskowych. Atoli półkownik pólku Hohenlohe wzbraniał się wykonać rozkaz tłumacząc się, że półk iego nie myśli bynaymniey słuchać rozkazów nowego Rządu. Woysku zaś oświadczył, iż nadszedł rozkaz, aby niezwłocznie w pochód do Aix ruszyło, połączyło się z tamteyszą osadą i z nią do Marsylii poszło w. celu utrzymania dawnego rządu. Wykonaniu tego planu sprzeciwił się Pan Vonhuelsen Major w pólku Hohenlohe. Zyskawszy od władzy woyskowey, acz z wielką trudnością, rozkaz rządu tymczasowego, postanowił go wykonać. Wszyscy oficerowie i żołnierze przyjęli go z naywiększym zapałem i przy okrzykach: "Niech źyie Francya! niech żyie Karta! niech źyie wolność!l' zatknęli trzykolorowa chorągiew. II Listy z dnia 27. Lipca donoszą, iż oddział francuzki z 1000 ludzi, który był dnia 22. poci dowództwem Hr. Bourmont, pociągnął z Algieru do miasta Belida, został od wojowniczych Kabailów napadnięty i do odwrotu przymuszony. Powróciwszy Kabailowie do miasta Belida, mieli ie spalić i wymordować żydów i maurów. - Armia otrąciła iuż 8 do 9000 ludzi w zabitych i rannych. Biegunka rozszerza się coraz bardziey w woysku lądowem i morskiem. Z Tulonu donoszą pod dniem 9. Sierpnia: "W oysko nasze w Afryce stoczyło nową bar posunął się był, w odległości 7 do g godzin, · wewnątrz krai u, ku stronie góry Atlas, ma« jąc z sobą 8 kompanii woltyżerów i szwadron ułanów. Miał on zamiar, rozpędzić z mszne gromady Beduinów. Znayduiąc on się na tey wyprawie, doniesiono m u, iż w bliskości zebrani są przywodzey pokoleń arabskich, naradzaiąc się, kiedy i w iaki sposób mieliby się poddać Francuzom. Pan BourJII011I dał niebawnie rozkaz do ruszenia przeciw temu zgromadzeniu; lecz wkrótce i wcale niespodzianie uyrzał się ze wszech stron otoczonym i zmuszonym do opierania się znaffizney sile nieprzyjaciół. Kazał ułanom udeTzyć na nich; ci dwa razy bardzo skutecznie -atakowali, lecz w irzeciecn natarciu mniey szczęśliwi, zostali przymuszeni przyłączyć się do czworoboku piechoty, który mocno wspierał natarcie i rąbał w pień roie Bedui,ttów. Opłaciliśmy tę korzyść utratą 60 ludzi (podług innych 100) Okropney rzezi doznał nieprzyiacie). Pierwszy Adjutant Generała, Pan Trelan, został zabity. - Zape"wniaią, iż Generał naczelny opuści Algier dnia 5. i odbędzie kwarantanę w Mahoń. II Podobno iuz tu z Anglii nadesłano do 3 mil. składki dla naszych rannych, Francuzkich okrętów z banderą narodową nie wpuszczono do St. Sebastian. Dziennik M e m o r i a l B o r d e l a i e mówi o pogłosce, ii w Biskai wybuchło powstanie, i że powstańcy wzięli St. Sebastian i ciągną ku Madrytowi. Dziennik I n d i c a t e u r powiada, iż to są owe 10 lub 12,000 ludzi, których iząd hiszpański zgromadził był na granicy Celem wspierania w potrzebie kroków Pana Polignac, a którzy teraz zatknęli kokardę . Rortezów.

Pan Merle, prywatny Sekretarz Marszałka Bourmont, powrócił do Tulonu.

Pierwszym z pomiędzy wygnanych z kraiu członków konwentu, który powrócił do Francyi, iest Hrabia Thibaudeau, niegdyś Hadzga stanu, Bawił on dotąd w Bruxelli,

Anglia.

Z L o n d y n u, dnia 14. Sierpnia.

Wczora z południa przybył goniec z depeezami od naszego Posła Lorda Stuart de Boihsay z Paryża.

Sprawuiący interessa dworu francuzkiego miał wczora czynności w wydziale spraw zagranicznych. Gazeta J tfhn B u II e gniewa się z powodu radości, iaką tu wydarzenia francuz kie sprawiły. Dnia 16. m. b. odbędzie się tu zgromadzenie mieszkańców luteyezycn, maiące na celu powinszowanie mieszkańcom Paryża zwycięstwa, które wolność konstytucyjna odniosła.

JIJIJI,IJ: II M 1 M MJI\ II

ROZlllaite wiadolllości.

Jego Cesarzew, M. w. X. Michał Pawłowicz przybył dnia 3. m. b. do Moskwy. Królewicz N astępca tron u Szwedzkiego odiechal dnia 6. m. b. z Petersburga do Stokholmu. Bawiący od kilku lat w Pisa Hospodar Wo« łoski wybiera się do Grecyi. W niedzielę dnia 8. «i. b. pewien pleban w okolicy Paryża, zaintonował na końcu mszy: Domine salvum Jac i na tern uciął. Czekano na dalszy ciąg, aż tu xiądz pleban zaczyna śmiało powtórnie co gardła: Dom in e, salvum Jac - le gouvernement provisoire. Po« wstał głośny śmiech w całym kościele. W Tours napisał iakiś źartowniś nad więzieniem PP, Peyronnet, Chantelauze i Guernon-B.anville: "Hotel Ministrów." Podług doniesień z Konstantynopola z d, 26. Lipca, odebrała Porta pomyślnieysze wiadomości o stanie rzeczy w Albanii. Xiąźę Brunswick:, powracaiący do Braunschweig, przybył dnia 12. ta. b. z orszakiem w trzech powozach, do Mindy. Wyieżdiaiąc z Paryża posłał 500 F:aukórw dla tamecznych ranionych.

(DOOATES. BRVGI) stwaPoznauskiego Kr. 68. (Z dnia 25. Sierpnia 1830.)

OBWIESZCZENIE.

Gdy doświadczenie nauczyło, iź niektórzy posiedziciele koni, maiący obowiązek dostawienia podwod, rekwizycyom Servis -Amtu tuteyszego zadosyć nie czynią i wymawiaią sie niebytnością lub choroba, koni i t. d. dla uchylenia się obowiązkowi temu, ustanawia się przeto ninieyszem raz na zawsze, ii na żadne exkuzy bez wyjątku wzgląd miany niebędzie, i każden opieszały sobie przypisze, ieźeli na iego koszt extrapoczta będzie naiętą, a wydatek od winnego ściągniony zostanie. Poznań, dnia 20. Sierpnia 1830.

N a d - B u r m i s tr z.

OBWIESZCZENIE.

Itzig Salomon Wiener kupiec tuteyszy i Ryke Line Raphael panna, wyłączyli wspólność maiątku i dorobku przez układ przedślubny z dnia 22. Czerwca r. b. Poznań dnia 25. Czerwca 1830.

Król. Pruski Sąd Ziemiański,

OBWIESZCZENIE.

Podaie się ninieyszem do publiczney wiadomości, iż na mocy intercyzy dnia 24go Lipca r. b. przed nami sporządzoney, J a n H e n - ryk S teffens kupiec tuteyszy i oblubienica iego Dorota Fryderyka Szlegel wspólność maiątku i dorobku pomiędzy sobą wyłączyli. Poznań dnia I I. Sierpnia 1830.

Któlewsko- Pruski S$d Pokoiu.

- .

'1

PATENT SUBHASTACYINY.

Karczma z gruntem składaiąca się, z ogrodu, pół kwarty roli, i łąki w Prusinowie Powiecie Szremekim Nr. 6. sytuowana, małżonków Walentego i Katarzyny Organiszczaków własna, ogólnie na 449 Tal, 15 egr. sądownie oszacowana, gdzie taxa W registraturze naszey przeyrzaną być może, ma być w drodze konieczney subhastacyi naywięcey daiącemu publicznie sprzedana, w celu którym wyznaczyliśmy termin na dzień 19. Października r. b. o godz, 9. przed Konsyl. Sądu Ziemiańskiego Ur. Lockstaedt w naszym zamku sądowym, na który ochotę kupna maiących ninieyszem wzywamy, z tą wzmianką, iź skoro prawne przeszkody niezaydą, przybicie naywięcey daiącemu nastąpi, Poznań, dnia 1. Lipca 1830.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

ZAPOZEW PUBLICZNY.

Na wniosek W. Katarzyny Boguckiey zSłubickich dziedziczki dóbr Bombolina, w assysstencyi swego małżonka W. Jozefa Boguckie. ... . .

go uczynIony, nInIeyszIm zapozywalą SIę wszyscy ci, co do obligacyi przez ś. p. Stanisława Słubickiego, małżonce swey także zmarłey Jozefie z Moszczeńskich, na summę 2500 Tal. w księdze hypoteczney dóbr szlacheckich Bombolina w Powiecie Inowrocławskim Departamencie Bydgowskim położonych pod Rubr. I I I . N f. r. intabulowaną, w dniu 1.

Września J790, wystawioney i sądownie re» kognoskowaney, a według doniesienia wras z atestem rekognicyinym .na tęż summę z dnia 12. Listopada 1820. wydanym zagubioney, iakiegokolwiek prawa własności, zastawu lub cessyi mieć sądzą, aby w terminie dnia 30. Października r. b. przed Uf. Senff, Auskulta1. Sądu Ziemianek« w Izbie naszey instrukcyiney naznaczonym, osobiście lub przez pełnomocników dostatecznie ulegitymowanych, na których lutey* szych Kommissarzy Spraw. Szepke, Vogel i Schułca przedstawiaiąc, stawili się, pretensye swe podali, i udowodnili, inaczey bowiem w razie przeciwnym zostaną z pretenayami swemi prekludowani, i im wieczne milczenie będzie nakazane, dokument zaś za amortyzowany uznany, i na fundamencie prawomo my w księdze kypoteczney zadekretowane być lima. Bydgoszcz, dnia 15. Kwietnia i830Król. Pruski SAd Ziemiański'

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Podpisany Sąd Ziemiański zapozywa nlnleyszem publicznie następnie wymienione osoby zapodziane, iakoło: i) Adama Hagensee, który opuściwszy w r, i8cg. Barcin, miał zostać żołnierzem polskim. 2) Antoniego Czaplę z Inowrocławia, który wyuczywszy się handlu w Toruniu, i oddaliwszy się ztamtąd w roku 1806., miał naostatku w roku 1809. lub igu. uczynić doniesienie, źe wstąpił do woyska polskiego, j) Franciszka Choroblewskiego, który podobno w roku 179}. z Inowrocławia do woyska polskiego wziętym, do Warszawy zaprowadzonym został, i w potyczce pod Pragą, zginął.

4) Marcina Dręźewskiego, który oddaliwszy się przed około 50 lat z Łabiszyna, udać się miał w okolice Warszawy. 5) Bernarda Duttkiewicza z Koronowa, który przed okoto 40 lat będąc wziętym do woyska pruskiego, był ostatni raz w roku i8Una dni kilka w Koronowie, i znowu się ztamtąd oddalił, C'; Michała Kruegera ze Żnina, który wyuczywszy się professyi garbarskiey, miał być wziętym w r, 1806, lub 1807. do woyska polskiego. 7) Bogumiła Kruegera dawniey gospodarza z Podlaska nad N otecią, który w r. 1806, czyli 1807. miał udać się z oficerem francuzkim do Hiszpanii. $) Kupczyka Jana Henryka Fenske z Bydgoszczy, który oddalił się w roku 1806. z To runią, gdzie był w kondycyi. 9) Jana Fryderyka Wilhelma KIIoepJIc-ra 2 Bydgoszczy, który stoiąc przy artylleryi w Berlinie, miał być w r. 1306. wysłanym do Grudziądza po armaty. 10) Wawrzyńca Michatekiego, który przed 40

87Slaty miał być ze Strzelna wziętym do woy. 1 ska polskiego i którzy wszyscy odtąd źadney niedali o sobie wiadomości, tudzież ich niewiadomych sukcessorów i spadkobierców, ażeby w przeciągu 9. miesięcy, a naypóźnićy w terminie dnia 16. Czerwca 1 g 3 i- f_ przed Deputowanym Ur. Kwadyńskim Referendaryuszem tutay w lokalu służbowym Sądu Ziemiańskiego wyznaczonym osobiście lub na I piśmie zgłosili się i dabzey nmź e oczekiwali l skazówki, gdyż w razie niestawiennictwa spo- j' dzicwać się mogą, iź powyższe osoby zapo. 1 dziane, będą uznane za umarłe, a wszelki po I nich pozostały maiątek najbliższym ich sukcessorom, którzy się zgłoszą i wylegitymuią, przysądzonym i wydanym zostanie. Bydgoszcz, dnia 29. Lipca 1830.

Królewsko- Pruski SAd Ziemiański.

ZAPOZEW EDYKTALNY.

N ad pozostałością tu w mieyscu na dniu 24. Maia i 8 2 3 - .': zmarłego Konsyl. woiennego Fryderyka Benjamina Brocker, na wniosek sukcessorów proces spadkolikwidacyiny otworzony został. Wzywamy zatem wszystkich z nazwiska i mieysca pobytu nam nieznaiomych wierzycieli pomienronego etc. Brocker, którzy do iego mai;jtku pretensye iakie mieć rozumieją-, aby się w przeciągu 6 tygodni, a naydaley w terminie do likwidowania takowych na dzień 17. Listopada r. b. rano o godz. 9. przed Deputow. Sędzią W. Roquette wyznaczonym, osobiście lub w razie przeszkody przez pełnomocnika do tego prawnie upoważnionego i dostateczną informacją opatrzonego, na których im Radzcę Kommiss . Spraw. U r. Pigłosiewicza, Sędziego Ziemiańsko i Kommiss. Spraw. Brachvogel i Gregor przedstawiamy stawili, i swoie pretensye przez przekonywaiące dowody uzasadnili, w przeciwnym bowiem razie wszystkie ich prawa za utracone uznane zostaną, i tylko do tego wskazani, co po zaspokoieniu zgłoszonych się wierzycieli, pozostanie się. Krotoszyn, dnia l. Czerwca 1830.

Królewsko - Pruski S I d Ziemiański.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.08.25 Nr68 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry