DODATEK do Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.09.01 Nr70
Czas czytania: ok. 14 min.Nru 70.
(Z dnia 1. Września 1830.)
F 2 a n c y a.
Z P a ryż a, dnia 21. Sierpnia.
Zdaie się, ii to niebył Pan Montbel, którego po Panu Poiignac w Granville aresztowano. Margrabina St. Fargeati została puszczoną na wolność i odiechała ztamcąd pocztowemi końmi w kierunku do Paryża. W iutrzeyszym M o n i t o r z e umieszczony być ma nowy skład Rady Stanu. Generał-Porucznik Hrabia Btlliard (nie St.
Aulaire) udaie się iako Kr, Kommissarz do Wiednia, nie do Berlina, dokąd GenerałPor. Lobau iedzie. (Zob. Berlin.) Z Neapolu donoszą, iź osławiony Intendent Matteis, który był przyczyną śmierci tylu niewinnych pod pozorem zbrodni stanu, został skazany na 10letnie wygnanie, a spółwinowaycy iego zostali uwolnieni. P o s ł a n i e c I z b podaie iako rzecz uwagi godną, iź od dnia 31. Lipca do d. 17. Sierpnia niepopełniono Cu ani iednego morderstwa, ani kradzieży.
A ngli a.
Z L o n d y n u, dnia 20. Sierpnia.
Już wczoraysze gazety donoszą o przybyciu aroer) kańskiego okrętu pocztowego z Karolem X. do Cowes (wyspa Wight), pod zasłoną 1 francuzkiey fregaty i 1 kutra. Właśnie Xię August Pruski z Portsmouth wyieidźał. Z Portsmouth donoszą z dn. 19., iź Xiąięta Raguzsński (Marmoni) i Armand Poiignac (brat Ministra), Baron la Rue i inni przybyli tam dn. 17. z Karolem X. i otrzymali od komory celney paszporta, końcem udania się do Londynu. Wczoray rano przybyła iuź tu takie deputacya od Karola X,
złożona z Margr. Choiseul i Xiecia Luxembourg, aby pozyskać pozwolenie do wylądowania w Anglii. Odwiedzili oni niebawnie Xiecia Wellington w Apsley House, dokąd przybył takie Hr. Aberdeen i odbyła się długa narada. Xię Wellington udał się potern do wydziału spraw zagranicznych, gdzie Posłowie Roseyiski i Pruski mieli z niin rozmowę. Koło wieczora nadiechał takie Xiąźę Esterhazy, który miał potem rozmowę z Hr.
Aberdeen, podobnież P. Grocer Sekretarz admiralicyi widział się z Lordami W elling - tonem i Aberdeen. Margr. Choiseul udał się ieszcze wczoray wieczór do Southhamptom, a dziś rano powrócił do Portsmouth Xię Luxembourg, który się nieuchronnie zatrzymać musiał. Według prywatnego listu z Cowea znaydował się Karol X. i syn iego ieszcze dnia 1$. na okręcie Great-Britain czekaiąc na odpowiedź z Londynu; inne członki iego rodziny iuź były na ląd wysiadły. Popołudniu przybył Admirał portowy z Portsmouth na Król. okręcie parowym i udoi się na okręt Great-Britain. Karol X. oświadczył, iź sobie życzy, być uważanym tylko iako człowiek prywatny, i lak się też stało. Ma on zamiar zabawić w Anglii, tylko tak długo, aź odbierze wiadomości z Wiednia, dokąd aię potem uda. - Pewna osoba, która towarzyszyła Podgubernatorowi Portsmoutbskiemu na okręt Great Britain, tytułowała Karola X. S i re, na co ten spokoynie odpowiedział, iź iemu tytuł ten niesluźy więcey, a wskazując ręką na X. Bordeaux, dodał: "to itet teraźnieyszy Król francuzki." Dnia 17, m. b, odbyło się wiadome zgro rem znaydowało się wielu członków Parlamentu i innych znakomitych osób. Przewodniczący temu zebraniu Pan Warburton , członek Parlamentu miał mowę, w którey donosząc o celu zgromadzenia się, powiedział między inncini, iż wszystkie stronnictwa w Anglii, Torysowie, Whigowie i Radykaliści, złożyły dań podziwienia i oklasków ludowi Francuzkiemu; ii każdy Anglik mówi do siebie, iżby podobnie sobie postąpił, gdyby rząd kiedykolwiek rozwiązał Parlament, przed zgromadzeniem się onegoi, pod pozorem że iest przeciwny Ministrom, i gdyby zniszczył wolność druku, a tym samym zamachem ścieśnił i prawa o wyborach, nadane ludowi przez Konstytucyą. · - Po nim mówili członkowie Parlamentu J, A. Smith, Morrison i Labouchere, tudzież PP. Ryszard Taylor, Bowring i Buckingham. - Uchwalono jednomyślnie "adres mieszkańców Londynu do Obywateli Paryża", w którym wyrażono; "Dzielnie walczyliście za wolność. Szlachetnie odnieśliście zwycięztwo. .Składamy Wam nasze nayserdecznieysze Zyczenia, Historya niewiele zaymuie stronic nieskalaney sławy. Nietnasz świetnieyszey nad tę, która do naypóżnieyezey potomności pjzeniesie Waszą chwały pełną rewolucyą. .Zyczymy nayuroczyściey, ażeby wolność, którąście tak zwycięzko zdobyli, na wieki pomiędzy Wami przemieszkiwała i zapewniła Wam panowanie pokoiu i pomyślności. My tutay, którzybyśmy radzi przy podnóżu ołtarza wolności zakopali wszelki ślad boiów i nieprzyjacielskich uczuć, ieteśmy iak aaytnocuiey przekonani, iż wielki Interes wolności iest wielkim i wspólnym interesem caley ludzkiey rodziny." Onegday był w sali wolnomularskiey wieiki obiad, poświęcony pamiątce wydarzeń we Francyi. Sir. Fr. Burdett przewodniczył.
Było biesiadaiących około 300. Wielu miało trzykolorowe kokardy, GaJlerya napełniona była damami. Między śpiewami bardzo się podobał, przełożony na ięzyk angielski, hymn Mareyliy czy kó w. Dnia le. m. b. odbyło się w Cripplegate zgromadzenie, w celu naradzenia się względem naydogodaieyszego sposobu wynurze
nia uczuć ludu angielskiego z powodu II3Yświeższych wypadków we Francyi. Było około 500 osób przytomnych; Starszy gminy Wood prezydował. Następujące propozycye I były od wielu mówców poczynione i zostały z naywiększyra zapałem przyięte: 1) Zgromadzenie zapatrywało się z uczuciami prawdziwey radości na opór, iaki lud francuzki stawił tyranii ostatniego Monarchy swego, i I na usiłowania iego, aby zaprowadzić rząd] p r a w n y, wychodzący z łona l u d u i obalający całkiem zasady o prawie boskiem i y biernem posłuszeństwie, na którem rząd Bur- ( bonów zawsze był oparty, 2) Przyklaskiwanie Zgromadzenia sprawie ludu francuzkiego wznosi się aż do podziwienia, skoro się zastanowi nad sposobem, w iakim {a ważna rewoiucyą dotąd kierowaną była. 3) Zgromadzenie gorąco pragnie, ażeby się nikt nie mieszał do form rządu, iakieby sobie Francuzi obrać mogli - urządzenia, o których l Francuzi aayiepiey stanowić mogą i sami I stanowić powinni. - W skutku tych uchwał i postanowiło Zgromadzenie otworzenie zapi« [ sów składek na korzyść ofiar iedney z nay- ] świętszych spraw i wyznaczenie Komitetu doi zbierania darów« W mowie, którą miał Pan Robert Wilson przy obiedzie, danym przez iego przyjaciół I z okoliczności obrania go na nowo członkiem Parlamentu, wspomniał on także a. wielkich zdarzeniach we Francyi. Na tey' uczcie poświęcono toasty wolności druku i t. d. Zbieranie składek dla Paryżaa idzie tu bardzo pomyślnie. Hrabia Ferdynand dal Pozzo, Piemont« czyk, przesłał Rsdakcyi gszety T i m e s, któi ra także zbiera składki dla Paryżanów , 3 szufryny i zrobił zapytanie, dla czego Francuzi nieposzli za przykładem Anglików i nieumie» ścili w swey nowey Karcie, podobnie iak ci w swoiey Magna Charta, opiekuńczego i prawa dla wszystkich cudzoziemców. Gazeta T i m e s powiada* "Anglia - mówią - naypierwey uzna Króla Francuzów i z szczególnieyszą dodać możemy radością,: iż, zdaniem naszem, tak naynoweze wypadki we Francyi, iakotei" przybycie Karola X. na nasze wybrzeże 1 nienadwerężą bynaymnićy ków między Francyą i W. Brytanią." Konstytucyiny Mina, naczelnik ruchawki biezpańskiey (guerilla), opuścił Londyn dla tidania się do Paryża, gdzie raa zamiar przygotować wyprawę do wylądowania w Katalonii. Podług naynowszych wiadomości z Algieru, Odebranych w Paryżu, odbywało sie, tam Wciąż organizowanie rządu i bardzo wielu kra» »owców otrzymało iui publiczne urzędy.
Z d n i a Stii S i e r p n i a .
W naszych dzisieyszych gazetach wieczornych czytamy: "Słychać, ii Karol X. z rodziną swoią uda się do Lulworth w Dorsetshire, gdzie przez czas pobytu swego w Anglii, jako prywatne osoby mieszkać będą. Jest mniemanie, ii Karol X. krótki tylko czas przepędzi w Anglii (podług Kuli tylko 1% dni). Samo tytułowanie Xiecia Bordeaux Królem Francyi, stanęłoby, iak mniemąią» dłuższemu ich pobytowi na przeszkodzie." Generał Baudrand, wysłany w szczególnych poleceniach rządu francuzkiego, przybył wczora z Calais do Dover. Poseł Rossyiski miał wczora nayprzód z X, Wellingtonem w wydziale skarbowym, a potem z Hr. Aberdeen w wydziale spraw zagrań. długą rozmowę. Takie Poseł Niderlandzki widział się tego dnia z Hr. Aberdeen. Wybory parlaraentowe prawie iui ukończone, Z dnia s? Sierpnia, Przybył tu iui Generał Baudrand, a gazeta T i m e s utrzymuie, ii rząd niebędzie się wcale namyślał, aby przez przyięcie listu Króla Francuzów uznać nowego konstytucyinego Monarchę Francyi. G o n i e c utwierdza to przydtuiszem rozumowaniem. Generał Mina nie opuścił dotąd Anglii, lecz mniemaią, ii to w tych dniach uczyni, w zamiarze udania się do Francyi,
Hiszpania: Z Madrytu, dnia io. Sierpnia.
Wszyscy Ministrowie - pis2e Co dziennik - znayduią. się w Król. rezydencyi SanItdefonso. - Niektóre pułki milicyi na prowincyach odebrały rozkaz, ażeby pod brońwystąpiły. Mówią o uzbroieniu wezystkiea pułków milicyi, które przeszło 40,000 ludzi wynoszą. - Królowa bardzo iest smutna z powodu wydarzeń za Pireneami. Król okazuie spokoyność. Znayduiący się z swą rodziną u wód Cestona, Infant Don Francisco de Paula, przywołany iest do stolicy.
Rozmaite wiadomości.
Podobno Cesarz Don Pedro zezwoli! na uznanie brata swego Don Miguela, Królem Portugalskim, pod warunkiem, aieby się zaślubił z Donną Maryą da Gloria. Królewicz, Następca tronu Szwedzkiego, po przykrey, bo przeciwnemi wiatrami prze« rywaney, podróiy morskiey, powrócił d. 17, m. b. szczęśliwie do Stokholmu. Dnia 23.. m. b. umarł w K6then rządzący Xią.
źę Anhalt- Kathen (rei. katol.) na febrę konsu» muiącą. Xiąię ten umarł bezdzietnie; zostawia dwóch braci (rei. ewaniel, ') Donoszą z Włoch, ii Tahir Basza przybył na fregacie tureekiey do Tunis.
Święty oghń w Persyi.
J estto naydawnieysze oświecenie gazowe, które się i ui przed półlrzecia tysiącami lat pali ło, i icszcze pali. N iedaleko Baku - stołeczne miasto Chanatu prowincyi perskiey Szyrwan - znaydowało się na górze pyraeum czyli ognisko wiecznego ognia Geberów, tychto ubóstwiaiących ogień czarnoxieiników i następców perskiego proroka Zoroastra. Ogień wieczny palił się i pali dotąd w iaskini, ao sąini długiey, dwa sąinie głębokiey, skalistą powierzchnią maiącey. Płomień ten wzbiia się 3 sąinie pod niebios?, podsycanym będąc N apbtą, która obficie z ziemi wytryskiwa. Takie w nieiakiey odległości znayduią się źródła, z których Naphtę czerpią. Lecz ta zapalona rozpościera czarny ścisły dym i nieprzyiernny zapach, kiedy n:u ani japarbu, i służy Gebernom do gotowania, ogrjewania i światła. Aby poz>sfcać oelJltiJt wsadsaią oni w ziemię trzcinę gliną powierzoną, i zapal wszy świecę przjfykaią otięi do górnego końca; wychodzący przez trzcinę j>az zajiola «się i pali lak stoczek. Kilka wiorst naokół świętego ognia napełniona its! zietnia Naphlą. Wszędzie, gdzie się w ziemi zrobi otwór, przyetąpiwszy z ogniem zaymuie się pioinień, który Barn z siebie niegaśnio.
Poiedynki pszczół.
W czasie pięknych dni wiosennych, w których słońce łagodne i ciepło przyświeca, widzieć można często poiedynki między dwoma mieszkańcami iednego ula. Czasem zdaie się, iż się bóy wewnątrz rozpoczął i walczący wyłatiną na wolne powietrze, ażeby mieć więcey mieysca do walczenia. Inną rażą bywa znowu pszczoła siedząca albo chodząca sobie spokoynie po wierzchu ula)'nagie napadnioną od drugiey, poczem natychmiast rozpoczyna sę walka i każda naykorzysuńeysze dla siebie stanowisko stara się pozyskać. Staią się przy tern tak zacięte, iź Reaumur tak blisko przystąpił, źe ie aż przez szkiełko mógł uważać. Zwycięzca upatruie chwilę, w którey nieprzyjaciel dla puszczenia żądła odsłonił się całkowicie; natychmiast wcieira żądło swoie w bok tamtego, a przeciwnik opuszcza tey samey chwili skrzydła i ginie. Pszczoła niernoże przez nic, wyiąwszy rozgniecenie, rak prędko być zabitą, iak przez ukłucie drugiey pszczoły. Po takiey walce pozostaie zazwyczay zwycięzca, podług postrzeźeń Reaumura, bardzo długo przy zwyciężonym nieprzyiacielu, stoi na czrerech przednich nóżkach, i trze dwie tylne iednę o drugą.
W księgarni K. Reyzneraw Poznaniu przy wielkim moście, wychodzi na przedpłatę następuiące dzieło, ieden poszyt za drugim, nayniniey po g arkuszy druku: "Czas obecny"czyli hisroryczny rzut oka na wypadki znakom tsze od 1739. ai do 1Sjo, I. przez Karola Strahlheimbyłego oficera eesarsko-franruzkich woysk: wy. pracowany, podług francuzkich pismgłównieyszych na polską mowę przełożony; z rycinami widu znakomitych osób. Przedpłata 2 złote, bez przedpłaty cena 3 złt.
OBWIESZCZENIE.
Gdy doświadczenie nauczyło, ii niektórzy posiedziciele koni, maiący obowiązek dostawienia podwod, rekwizycyom Servis-Amtu tuteyszego zadosyć nieczynią i wymawiaią sie niebytnością lub chorobą koni i t. d. dla uchylenia eię obowiązkowi temu, ustanawia się przeto ninieyszem raz na zawsze, ii na żadne exkuzy bez wyiątku wzgląd miany niebędzie, i kaź den opieszały sobie przypisze, ieieii na iego koszt extrapoczta będzie naiętą, a wydatek od winnego ściągniony zostanie. Poznań, dnia 20 Sierpnia 1830Nad-Burmistrz.
OBWIESZCZENIE Wzywam wszystkich gospodarzy obowiązanych do utrzymywania inkwaterunku, izby podczas teraźnieyszey niebytności załogi tuteyezcy kwatery dla żołnierzy przeznaczone wybielić i wyczyścić kazali. Poznań, dnia 27. Sierpnia 1830.
Nad- Burmistrz.
PATENT SUBHASTACYINY.
N a wniosek iednego z wierzycieli realnych, dobra Chlapowo, do których wsie Girlatowo, Dominowo i Grodziszczko, nierównie część Gebiina i Szrapek należy, sukcessororn L udwika Trzcińskiego własne, w powiecie Średzkim połoione, sądownie na 68,517 tal. 14 sgr. 3 den. oszacowane, w drodze konieczney eubhastacyi publicznie naywigcey daiącemu przedane być maią. Terrnina licytacyine wyznaczone zostały na dzień 4. Sierpnia r. b. na d z i e ń 3. L i s t o p a d ar. b, 1 na dzień 9. Lutego 1S31. dniem o godzinie 9. przed Sędzię Kaulfuss, w naszey izbie dla stron, na które ochotę kupna maiących z tern oznaymieniem wzywamy, iż naywięcey daiącfmu przybiłem będzie, ieieli prawne przyczyny na przeszkodzie ,niebędą. Taxa i warunki każdego czasu w Registratutze naszey przeyrzane być mogą. Poznań, dnia 6. Kwietnia 1830.
Królewski Pruski Sad Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Otworzywszy przez rozporządzenie dziś wydane, nad summa kupna za młyn wodny Karola Fryderyka Reinike we wsi Wierzbnie powiecie Międzychodzkim leżący, Talarów 1210 wynoszącą, na wniosek wierzycieli proces likwidacyjny, wyznaczyliśmy do podania pretenŚyi do rzeczoney summy kupna termin na dzień 17. Grudnia I. b. który się tu w Międzyrzeczu w mieyscu posiedzeń Sądu, przez Wgo Callas Assessora wyższego Sądu Ziemiańskiego odbywać będzie. N a tenże termin zapozywarny wszystkich niewiadomych wierzycieli realnych, z tera zaleceniem, aby na terminie tym pretensye swoie należycie wykazali. W razie- albowiem przeciwnym z pretensyami swoiemi do rzeczoney summy kupna mianemi prekludowani zostaną i wieczne im w tey mierze milczenie tak przeciwko Nabywcy młyna wspomnionego iako też przeciwko wierzycielom, pomiędzy których summa kupna podzieloną zostanie, nakazanem będzie. Na Mandataiyuszy przedstawiamy im tuteyszych Komrnissarzy Sprawiedliwości UUr. Wrońskiego, Roestel, Wolnego iMalIowa. Międzyrzecz, dnia 5. Lipca 1830.
Króleweko-Pruski SAdZiemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Summę 200 Tal. w księdze hypoteczney, gruntu pod liczbą 27, w Lipsku (Lindenetadt) w Powiecie Międzychodzkim leżącego, w dziale I I I. Nr. 1. dla zamężnej Wilke z domu Hoehne zapisaną, zastawili małżonkowie Wilke, Krystyanowi Martens gościnnemu, na zabezpieczenie pożyczki od niego otrzyrnaney. Toż zastawienie zostało na mocy sądownie zeznanego pod dniem 28. Kwietnia 1806. r. zapisu do księgi hypote« czney wciągnione. Zapis ten wraz z wykazem hypotecznym z d. 29. m. i r. rzeczonego zaginął. Teraźniejszy właściciel gruntu opisanego Samuel Benjamin Hoehne wniósł przeto o amortyzacyą onegoż. W skutku tego wzywaią się nlnleyszem wszyscy, którzyby do wspomnioney summy lub wystawionego na nią zapisu, iako właściciele, cessyonaryusze, zastawnicy lub posiadacze listowni, iakieżkolwiek pretensye mieli, aby się w terminie do tego na dzień 3. Listopada r. b. wyznaczonym, tu w Międzyrzeczu osobiście lub przez prawnie dozwolonych pełnomocników przed Sędzią Ziemiańskim Gieseke stawili i pretensye swoie wykazali. W razie niezgłoszenia się, zostaną z pretensyami swoiemi prekludowani i wieczne im w tey mierze milczenie nałożonem, zapis zaś zagubiony za umorzony, ogłoszonem. zostanie. Na pełnomocników przedstawiaią im się tuteysi Kommiss. Spraw. Haenke i Roeetler. Międzyrzecz, dnia 29. Kwietnia 1830.
Król. Pruski SAd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
W księdze hypoteczney domostw w mieście Międzychodzie pod liczbą 11. i 12. leżących, Kryeztofowi Seeliger Szewcowi należących, zahipotekowana iest w skutek dekretu z d, 25. Lutego 1804. r. summa 800 Tal., którą poprzednik Seeligera, Krysztof Klette, Dyakonusowi Wilhelm winien pozostał. Obligacya na Summę rzeczoną pod dniem JĄ. Lutego 1804. r. wystawiona zaginęła, Krysztof cem wymazania summy rzeczonćy, która iuz zapłaconą została. Wzywaią się więc wszy. scy, którzyby do summy wymazać się maią* «ey i wystawionego na nią dokumentu, iako właściciele, eessyonaryusze, posiadacze zastawni i listowni iakieźkolwiek pretensye mieli> aby się w terminie na d z i e ń 3, L i s t o p a d ar. b»wyznaczonym tu o godz. 9. przed poi"udni"efllt przed Delegowanym Sędzią, Ziemiańskim Gie« seclce zgłosili, pretensye swoie podali i udowodnili, inaczey zostaną z takowe mi preklu« dowan» i wieczne im w tey mierze milczenie nakazanem, dokument zaś rzeczony HTora * II Y T zostanie.
Międayrzecz, dnia 10» Maia 1830.
Król. Pruski Sąd Ziemiański,
GYTACYA EDYKTALNA/\ Gdy SIę amortyzacyi następuiących bliićy opisanych Listów Zastawnych, iako to!
Oznaczenie Listu Zastawnego.
E x t r a h e n t*
Dóbr.
Królewski Sąd Ziemsko-Mieyski w Gdańsku,
Melno S tablewice dito dito dito Wielkie Kołudy Dobra Załęzowskie
Gbur i Ławnik Prederyk Henszel w Drewicaeh pod Kystryrrą, Moldenhauer Sekretarz Poczty w Chełmnie,
Nazwisko
Departamentu.
Kwidzyn.
Bydgoszcz.
Gdańsk.
WysoNumer kość Listu Zastawnego.
Listy Zastawne podług poda; nla.
Nr. Tal.
a 1000 4 1000 5 1000 1 6 1000 40 300 36 200zepsute«spalony,nie czytelny .
· domagano, więc wzywamy wszystkich niewiadomych właścicieli tychże Listów Zastawnych jjainieyszem, ażeby się ze swemi preiensyami naypóźniey w terminie prekłuzyinyra na dzień 17. Grudnia r. 1830. zrana o godzinie n, t (przed Syndykiem Generalnego Landszaftu Konsyliarzem Taynym Sprawiedliwości W. He» cker w tuteyszym dornie landszaftowyrn wyznaczonym zgłaszały, albowiem w razie przeciwnym te Listy Zastawne amortyzowane, w regestrach landszaftowyeh i księgach hypote* csrnych zmazane i Extrahentom Wywołania nowe Listy Zastawne wydane zostaną. Przez amortyzacyą tychie Listów Zastawnych tak Landszafta iako też posiadacze zastawionych za nie dóbr od wszelkich do nich formować się mogących pretensyy uwolnieni będą, i iakowi niewiadomi właściciele takowych iedynie względem swego wynagrodzenia tych trzymać się muszą, przez których ręce takowe Listy Zastawne przeszły, Kwidzyn, dnia 7. Października I82(/.
Król, Pruska Zachodnia Dyrekcya Generalna Landszaftowa, Stosownie do decyzyi Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego, podpisany patron lako kurator massy sukcessyino likwidacyiney, niegdy Władysława Hr. Gurowskiego Marszałka Wielkiego Xiestwa Litewskiego, mam honor wezwać wszysikich wi-erzycieli teyie massy, ażeby się- bądź osobiście, bądź też przez pełnomocników specyalnie i urzędownie umocowanych, stawili w mieście Kaliszu w pałacu sadowym na sali audyencyonalney Trybunału w d n i u ag« P a ź d z i e r n i kar, b. o godzinie 3. z południa przed Sędzią Referentem W. Łukaszem Chrzanowskim, końcem uchwalenia; aj czyli po dwukrotne«» bezskuteczne ™ wystawieniu na sprzedaż 3. oddziałów maiętności Kleczewskiey, taxe tychże oddziałów do nastąpić mianego terminu trzeciego ostatecznego przysądzenia, zniźaią, i w iakiey części? i) co postanawiaią względem rachunków dawney administracyi reassy, skoro dotychczasowa kontrolla żadnych uwag nad niemi niepoczyniła? Gdy iuż na iednym terminie dnia 9. Lipca f« b. do zadecydowania w powyiszych przedmiotach wyznaczonym, wierzyciele mimo wezwań niestawili się, przeto z polecenia Trybunatu uwiadomiam tychże wierzycieli, ie ieśli i na powtórnym powyźey oznaczonym terminie niestawią się, natedy przedmioty ich naradzie ulegaiące, przez Sędziego Referenta trybunałowi do zadecydowania przedstawione zostaną, Kalisz d, 6. Sierpnia 1830.
A. Prydrych,
UWIADOMIENIE O utworzeniu parowey kąpieli tuekiey w WARMBRUNN. Dobroczynne skutki, iakie stosowne używanie parowych kąpieli ruskich założonych w naszych czasach po różnych mieyscach Niemiec, w rozmaitych chorobach wydały, iakotez zdanie wyrzeczone od wielu sławnych lekarzy: że używanie tychże za radą lekarzy w właściwych chorobach, połączone z używaniem siarczystych, ciepłych wód warmbmnnsklcli skutki te dobroczynne powiększyłoby i pomnoiyło, i przeztoby samo działanie tak wód mineralnych warmbrunnskich, iafco też polączoney z niemi ruskiey kąpieli parowey rozszerzył o; nakłoniły właściciela wód mineralnych w Warmbrunn, do założenia tamże łazienek ruskich parowych. Uzyskawszy w dniu iSstym Kwietnia r. b« od Prześw, Regencyi w Lignicy pozwolenie do założenia podług przełożonego planu łazienek ruskich, przystąpiono niezwłocznie de wykonania dzieła. W budowaniu łazienek tych założonych podług modelu pięciu naysławnieyszych tego rodzaiu łazienek w Niemczech, przez biegłego technika, miano wzgląd na nowe doświadczenia, o ile to miejscowość dozwalała. Niepoślednią zaletą wspomnionych łazienek iest, że dwa nieprzerwanie płynące strumienie, dostarczaią im czystey rzeczney wody, a ieden sU-umień dostarcza czystey studzienney wody. Wszystkie te trzy strumienie mogą być razem, lub każdy z osobna użyte mi. Dnia la. Sierpnia r. b. otworzono te łaźnie W przytomności znawców, a z upoważnienia wyższey władzy P. Doktor Kleemann, nzyk powiatowy, który dawniey przy podobnym instytucie obowiązki lekarza sprawował, przybrawszy sobie lekarza mieyscowego Pana Radzcę nadwornego Hausleulner, oglądał ie. Pochwalono stosowne urządzenie izby do kąpieli przeznaczoney i dokładne wystawienie pieca parowego, dwóch nayważnieyszych części podobnego instytutu; równie iak gustowne urządzenie trzech izb, (do rozbierania i ubierania się i do wypocznienia) opatrzonych w wszelkie potrzebne utensiliaPod kierunkiem iednego z dv?óch tuteyszych lekarzy iest od dziś dnia nowo urządzona ta łaźnia parowa dla użytku szanowney publiczności otwarta. Uprasza się szanowną Publicznośó nayuniżenie y , aby w tey mierze udawała się tylko do iednego z dwóch tuteyszych lekarzy, do Pana Radzcy nadwornego Hausleutner, albo do P.
Doktora Heinrich, gdyż bez polecenia tych, używanie kąpieli wspomnionych niebędzie do/\ zwolonem. Gdy instytut ten założonym został nie w wi pełnienia isinących tu iuź łazienek, przeto za korzystanie z niego ustanowiono bardzo umiar kowaną zapłatę, iak to każdy znawra znaiijcy znaczne nakłady na podobne instytuta, iakotez ciągłe wydatki na utrzymanie takowych, chętnie nam przyzna. Aby używanie kąpieli ułatwić mniey środków posiadaiącym, zapłata podzieloną będzie na dwie klassy. Pierwsza klassa, wktórey mężczyźni od 5.
do 9. a damy od 10. do 12. przed południem kąpać się będą, płacić będzie za każdą kąpiel 15 sgr. i 5 sgr. dozorcy łaźni. Druga klassa, w którą mężczyźni od 2. do 4., a kobiety od 4. do 6. po południu kąpać się będą, płacić się będzie za każdą kąpiel 10 sgr. i aj sgr. dozorcy łaźni. Zdrowe tuteysze powietrze, położenie Warmbrunn w iedney z naypięknieyezych dolin, iakotei rozmaitość zabaw i rozrywek w Warmbrunn w czasie używania kąpieli, działaią bardzo na odzyskanie sił i zdrowi? szukających tu pomocy; dla czego ośmielamy się słusznie zapraszać Szan. Publiczność o iak naylicznieysze zwiedzanie tego mieysca. Warmbrunn dnia 13. Sierpnia 1830.
Administracya łazienek.
Skrzydło z nader pięknego piramidalnego mahoniowego drzewa, odznaczaiące się trwałą robotą i pięknym tonem, mogące także co do okazałey powierzchowności iako coś osobliwszego być poleconem, stoi na przedaź u nauczyciela muzyki Puhrmann, przy ulicy S. Marcinskiey Nr, 3.
Świeże, bardzo przednie śledzie hellenderskie otrzymał i przedaie sztukę za 31 gr. poi. Pr. Bielefeld.
KT Nowy transport tutuniu tureckiego odebrał Munt,
Bardzo przedni stary rum z J amaiki, arak z Batawii i de Goa, zaprawione owoce wszelkiego gatunku, czystą przednią szokoladę funt po 12 do 2.5 sgr., suszone owoce południowe, rozmaite sery i naylepsze wina francuzkie, szampańskie, reńskie, mozelskie i południowe, ofiarnią w cenach umiarkowanych Bracia V assalli, przy ulicy Wrocławskiey Nr. 230, Poznań, d. 27, Sierpnia 1830.
O' Otrzymałem dziś znowu nadsyłkę świeżych prawdziwych hollenderskich śledzi i przedaie takowe teraz po 13 gr. pol. Zarazem polecam nader piękne cytryny rzadkiey wielkości, al-do I funta ważące, iakotez bardzo dobry ser parmezański w cenach umiarkowanych. J. H. Peiser, przy Szerokiey ulicy Nr- 113.
Wyciąg Z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 28. Sierpnia i 830.
Papiera- Gotowimi zną
Obligi długu państwa . .
Obligi bankowe aź do włączniepo po II( 971
Zachodmo- Pruskie listy zastawne . . . . . Listy zastawne W. Xi<;stwa Poznańskiego... .
Wschodmo-Piuskie .
Szląski « .......
100£ 99f
1»
10.1 100t 107
Poznan, dnia 31. Sierpnia 1830.
Papietimi, Gotowiznę, Ud »1».
Kun obligów m. Poznania 99£ 4
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.09.01 Nr70 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.