GAZETA dg
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.09.04 Nr71
Czas czytania: ok. 16 min.Wielkiegoęstwa POZNANSKIEGO
-LfLTLT. Hl"! Nakładem Drukarni Nadwornćy W Dekera i Spółki, - Redaktor: Assessor RaabsM
JV 71.
w Sobotę dnia Ł Września 1830.
Wiadomości kraiowe.
Z Berlina, dnia i. Września.
Jego K. M. Xiąię Następca tronu powrócił ze Szczecina. Przeiechał tędy C. R. Radzca Kollegialny, Xią2ę Mikołay Trubeckoy, iadący z Paryża gońcem do Petersburga. Przyiechał tu Rról. Angiel. Sekretarz legacy! F i t z g e r a l d, gońcem z Haagi. C. Rossyiski Generał-Major i Adjutant N.
Cesarza, Mansuroff, przybył tuz Petersburga. Przeiechał tędy ADgieleki goniec gabinetowy» udaiąc się z Petersburga do Londynu.
Wiadomości zagraniczne.
Królestwo Polskie.
Z Warszawy, dnia 31. Sierpnia.
Liety r Stambułu odebrane w Warszawie,zapewniaia. źe w farotey stolicy wszczęło się morowe powietrze. Ruch w handlu wexlow zagranicznych w Warszawie, był bardzo ożywionym w upłynionyrn tygodniu. Przyczyną tego zdaie się być to, iż niektórzy kapitaliści nasi, niezaniedbuią korzystać z potnyślney chwili nabywania po niskiey cenie papierów publicznych tureyszo kraiowych na Giełdach zagranicznych, gdzie przy panuiącey tam ciszy w handlu papierów, przy braku gotowizny i przy znaczne m spadnięciu z kursu papierów publicznych innych kraiów, i nasze papiery naturalnym trybem i zwykłym biegiem w handlu, (w daleko iednak mnieyszym stosunku), zniżyć się musiały. - W biletach Banku Petersburgekiego znaczna była konkurencya. Dukaty hollenderskie nowe, iako i stare, nie* roniey Frydrychsdory Pru6!<ie, w znaczney ilości były ofiarowane. Przywiezione takowe były naywięcey przez kupców zagranicznych, dla nabycia skór i wełny tutay przybyłych. Listy zastawne nie mały miały odbyt, by nierozsiewano różnych wieści o nagłem ich spadnięciu w Berlinie, co iednak niepotwierdzito się. Dowody Kommissy Ceniło. Likwid, zaczęły być od nieiakiego czasu przedmiotem w handlu papierów naszych. Śpiewacy Alpeyscy przybyli do Warszawy.
Wkrótce dadzą się słyszeć w teatrze narodowym. (Do Poznania - podług doniesienia Inielligencblatu - także wczora przybyli śpiewacy alpeyscy.) W wielu mieyscach Królestwa Polskiego szczególniey w Czerskiem ciągłe susze stały się przyczyną nieplonności zboża. Mówią, że w iedney z wsi o kilka mil odlegley od Warszawy (podobno w Gosławicach) niedawno umarł wieśniak; czekano z pochowaniem przez dni 4, gdyż Pleban oddalił się za interesem, a bez niego niechciane odbyć pogrzebu. Rano 4go dnia nieboszczyk powstał. Był przeto uśpiony letargiem. R o s s y a.
Z Petersburga, d. 24.Sierpnia.
Dnia 17. m. b. Cesarz Jroć w pożądanym etanie zdrowia wrócił do tuieyszey stolicy 2 podróży po Finlandyi. Dnia 11. był N.
Pan w Friedrichsham, a dnia 13. w stolicy Finlandyi, HeJsingfors. Na całey drodze, którą Cesarz przeieżdżał, tłumy ludu, z oznakami nayżywszey radości, zbiegały się oglądać oblicze uwielbianego Monarchy, którego łaskawość i szczodrobliwość zostawiły niezatarte ślady w sercach wiernych Finlandczyków. Dnia 7. m. b. umarł w Moskwie Professor literatury w tamecznym uniwersytecie Mierzlakow, tłumacz Jer o z o l i m y w y z w o lo - ney, Sielanek Wirgiliusza, Listu do P i z o n ó w i autor wielu oryginalnych poezyi. T y fI i s, dnia 23. Lipca. W oyska, które zaymowały tureckie prowincye, na mocy Adryanopolskiego traktatu powrócone Porcie, przechodzą teraz przez Tyf1is na linia, Kaukazką,
Włochy.
Z R z y m u, dnia 19. Sierpnia.
Dnia 16. m. b. Hr, Liedeherke, Minister i nadzwyczayny Poseł Niderlandzki przy stoli
cy Paplezkiey; miał ąaszcaw złotyjAapieżowi swe # I A Ii ID a ID):::( b « A A A A A A a . \i Ł T Rząd w«f»dP5wyTn4N30yzaCBcr A mrecJfccew oliwnych i morwowych. Wciąż tu mamy wielkie upały.
Ż N e a p o l u, dnia 14. Sierpnia.
Powiadaią z pewnością, iż były Dey Algierski złożył w tuteyszym banku 80,000 duk. a 300 funtów złota w sztabach posłał do mennicy,
Francje, Z P a ryż a , dnia 22. Sierpniai M o n i t o r zawiera co naetępuie: "My Ludwik Filip, K ról F r a n c u z Ó w i f. d.
rozkazaliśmy i rozkazuiemy, ażeby Ustawa konstytucyina z r. 1814., podług uczynioney przez Izby w dniu 7. a przyiętey przez N as w d. 9. m. b. zmiany, nanowo w następuiącem skreśleniu do powszechney podaną była wiadomości: Publiczne prawo Francuzów.
A r t y kuł 1. Francuzi równi są w obliczu prawa, jakiekolwiek być mogą ich zaszczyty i tytuły. 2. Wszyscy bez roznlCY, stosownie do swych maiątków, przykładaią się do ciężarów publicznych. 3. Wszyscy bez różnicy mogą sprawować urzędy cywilne i woyskowe. 4. Wolność ich osobista iest zabezpieczona. Nikt nie może być poszukiwanym ani więzionym, chyba w przypadkach przepisanych prawem i podług form prawnych. 5. Każdy z równą wolnością wyznaie gwoją religią i równą dla obrzędu swoiego znayduie opiekę. 6. Duchowni rzymskc-katolickiey apostołskiey religii, którą większość Francuzów wyznaie, równie iak duchowni innych obrzędów chrześciańskich, pobieraią swą płacę z skarbu publicznego. 7. Francuzi maią prawo ogłaszać 1 drukować kazać swoie' 2dania, stósuiąc się do ustaw istnieiących. Cenzura niernoże być nadal zaprowadzoną. 8. Wszelka własność, nie wyłączając własności narodową zwaney, iest' nietykalną, prawo bowiem między obiema źadney nie czyni różnicy. iakiey własności dJa prawnie dowiedzionego dobra publicznego, iednakże za poprzedzaiącem wynagrodzeniem, 10. Zabronione są wszelkie dochodzenia 2 powodu zdań i mniemań wynurzonych a£ do powrotu teraźniejszego rządu. To samo zapomnienie poleca się trybunałom i obywatelom. 11. Popis iest zniesionym. Sposób zaciągu do woyeka Jadowego i morskiego prawo przepisuie. Kształt rządu Królewskiego, 12. Osoba Króla iest nietykalną i świętą.
Ministrowie iego są odpowiedzialni. Do Króla samego należy władza wykonawcza, 13. Król iest głową państwa; ma naczelne dowództwo woyska lądowego i morskiego; wypowiada woynę; zawiera traktaty poJcoiu, przymierza i handl u, obsadza wszystkie publiczne urzędy; wadaie rozporządzenia potrzebne ku wykonywaniu ustaw, niemogąc iednakie nigdy zawieszać ustaw lub uwolnić od ich wykonania. Wszakże obce woyska niernogą być przyięte do 6łużby kraiu iak tylko na mocy ustawy, 14. Władza prawodawcza wykonywaną będzie pospołu przez Króla, Izbę Parów i Izbę Deputowanych.
15. Wnoszenie proiektów prawa należy do Króla, do Izby Parów i Deputowanych; każde iednak prawo względem podatków musi być wprzód przez Izbę Deputowanych uchwalonem. 16. Każde prawo ma być wolno roztrząsane i większością głosów obudwóch Izb przyimowane, 17. Proiekt prawa zostawszy przez iednę z trzech władz odrzuconym, niernoże być w ciągu tegoż posiedzenia powtórnie wniesionym. Ig. Król sam sankcyonuie prawa i one ogłasza. 19. Zgromadzenie prawodawcze, które się zbierze pierwszy raz po wstąpieniu Króla na tron, ustanowi listę cywilną na cały'ciąg rządów iego. O Izbie Psrów, 20. Izba Parów iest istotną, częścią władzy prawoilawczey,
21. Król zwołuie ią razem z Izbą Deputowanych. Obydwie Izby razem zaezynaią ł kończą, swe posiedzenia. 22. Każde zgromadzenie się Izby Parów w czasie, w którym Izba Deputowanych nieiest zgromadzoną, iest zakazane i prawnie nieważne , wyiąwszy iedyny przypadek, gdzie Izba Parów zebraną iest iako władza sądowa, i gdzie wówczas iedynie tylko czynnościami sądowemi zaymować ićy się wolno. 23. Król mianuie Parów Fraucyi. Liczba ich iest nieoznaczona. Król, podług woli swoiey, może zmieniać godność Parów, czynić ią dożywotnią, lub też dziedziczną. 24. Parowie wchodzą w roku 25tym wieku do Izby, lecz dopiero z rokiem 30tym rnaią prawo głosowania. 25. W Izbie Parów prezyduie Kanclerz Francyi, a w niebytności iego, Par mianowany na to od Króla. A u6. Xiążęta krwi są Parami z prawa urodzenia swego; krzesła ich idą .zaraz po prezesowskiem. 27. Posiedzenia Izby Parów są publiczne, równie iak Izby Deputowanych, 28> Izba Parów stanowi o oznaczonych prawami zbrodniach zdrady kraiu i o zamachach na bezpieczeństwo państwa. 29. Żaden Par niernoże być aresztowanym, iak tylko z zezwoleniem Izby, i wprAypadku iakiey zbrodni kryminalney tylko może być od niey sądzonym. O Izbie Deputowanych.
30. Izba Deputowanych składać się będzie z Deputowanych, mianowanych przez zgromadzenia obiorcze, których urządzenie prawo oznaczy, 31. Deputowani będą obierani na lat 5.
32. Żaden Deputowany niernoże zasiadać w Izbie, nietnaiąc lat 30 skończonych i nielącząc w sobie innych prawnych warunków, 33. Gdyby iednak w którym Departamencie niebyło 50 osób przepisanego wieku, 0płacaiących podatek przywiązany do prawa obieralności, liczba ich ma być uzupełnioną z osób, opłacaiących naywyższy po tym podatek, i ci mogą być pospołu z tamtymi obierani. 34. Nikt niernoże być obiorcą, kto ieazcze innych warunków prawem przepisanych. 35. Obioircy mianuią Prezydentów zgromadzeń obiorczych. 30. Naymniey połowa Deputowanych wybieraną bidzie z takich, prawo być obraneini maiących osób, które maią w Departamencie swe polityczne zamieszkanie. 37. Prezesa Izby Deputowanych tai Izba przy otwarciu każdego posiedzenia obiera. 38< Posiedzenia Izby Deputowanych są publiczne, atoli na wniosek pięciu członków, może eię zamienić w taicmny komitet. 39. Izba dzieli się na biura, w celu roztrząsania proiektów do praw. 40. Żaden podatek niernoże być nałożonym i wybranym, leżeli niebędzie od obudwócti l/.b przyiętyra i od Króla zatwierdzonym. # 41 . Podatek gruntowy stanowi się tylko tia rok ieden; podatki niestałe mogą, być na więcey lat stanowione. 42. Król zwołuie corocznie obydwieizby; moie ie odraczać, alzbę Deputowanych wolno mu rozwiązać; lecz w tym przypadku winien w przeciągu trzech miesięcy nową zwołać. 43. Żaden członek Izby niernoże być aresztowanym w czasie posiedzenia, ani też na 6 tygodni przed i tyleż po posiedzeniu, 44. Żaden członek niernoże być w ciągu posiedzenia za wykroczenia kryminalne sądzonym lub aresztowanym, dopóki Izba na to niezezwoli, wyiąwszy przypadek uięcia na gorącym uczynku. 4;,. Petycye do iedney lub drugiey Izby mogą tylko na piśmie być podawane. Prawo zakazuie wszelkich ustnych wniosków przed kratkami. O Ministrach.
46'" Ministrowie mogą być członkami Izby Parów lub Deputowanych. Prócz tego inaią wolne weyście do obydwóch Izb i prawo zabierania głosu, kiedy tego zażądaią. 47. Izba Deputowanych ma prawo oskarżania Ministrów i zapozywania ich przed Izbę Parów, od którey iedynie mogą być sądzeni. O porządku sądowym, 48. Wszelka sprawiedliwość wychodzi od
K'els, i będzie od Sędziów, których on mianuie i ustanawia, wymierzaną, 49. Mianowani od Króla Sędziowie ntemogą być urzędów swych pozbawień'. 50. Teraźniejsze zwyczayne władze sądowe utrzymują się. Niezaydzie w nich żadna odmiana, iak tylko na mocy prawa. 51. Utrzyinuie się teraźnieysza inetytucya Sędziów handlowych.
52. Utrzymuie się popobnież Sąd pokoiu.
Sędziowie pokoiu, lubo od Króla mianowani, mogą być odwołani. 53. Nikt niernoże być pozbawionym swoich właściwych Sędziów. 54. A zatem żadne nadzwyczayne Kommissye i Trybunały, w iakimbądź celu i pod iakiemkolwiek nazwaniem, nie-mogą być ustanawiane. 55. Rozprawy w sprawach kryminalnych odbywaią się iawnie, wyjąwszy iżby ta iawność szkodzić mogła porządkowi i obycza* iotri, a w tym przypadku obwieści to Trybunał przez rezolucyą. 56. Utrzymuje się inetytucya Przysięgłych; zmiany iakieby dłuższe doświadczenie potrzebnemi w niey uczyniło, mogą tylko przez prawo być zaprowadzone. 57. Kara konfiskacyi maiątków iest zniesiona, i nigdy zaprowadzoną być niernoże . 58- Kroi ma prawo przebaczania i zmieniania kary. 59. Kodex cywilny i istnące obecnie ustawy, które z ninieyszą Konstytucyą niesą w sprzeczności, utrzymywane będą w mocy, dopóki przez prawo niezostaną uchylone. Szczególne przez Rząd zaręczone prawa. 60. Czynni woyskowi, oficerowie i żołnierze od służby uwolnieni, wdowy, oficerowie i żołnierze pensyonowani, pozostaią przy swych stopniach, zaszczytach i pensyach. 61. D ług publiczny iest zabezpieczony, Wszelkie zobowiązanie eię Rządu swoim wierzycielom iest nietykalr.em. 62. Stara szlachta powraca do swych tytułów; nowa zatrzymuie swoie. Król mianuie szlachtę według upodobania, lecz uszlachconyra oso bom nadaie tylko znaczenie i za« clęzarów i obowiązków towarzystwa, 63. Utrzymuie się legia honorowa. Król ustanowi wewn<;irzne iey urządzenia i ozdobq. 64. Oaady rządzone będą oddzielnemu prawamI. 65, Król i Następcy iego, wstępuiąc na tron, zaprzysięgać będą w obec zgromadzonych Izb wierne zachowanie Ustawy konstytucyiney. 66. Karta ninieysza i wszystkie uświęcone przez nię prawa powierzone są patryotyzmowi i męstwu gwardyy narodowych i wszystkich obywateli francuskich. 67, Francya przyimuie znowu swoie kolory. Odtąd żadna inna kokarda, iak tróykolorowa, niema być noszoną. Szczególne postanowienia.
68, Wszystkie nominacye Parów za Karola X. wydane, ogłas?aią się za nieważne i żadne. Artykuł s;;ci Karty ma być na posiedzeniu roku 1831- nanowo roztrząsanym. 69, N astępuiące przedmioty rnaią być po kolei i to w naykrótszym ile można czasie, załatwione: 1) Zastosowanie Sądu Przysięgłych do wykroczeń druku i politycznych; 2) odpowiedzialność Ministrów i innych urzędników 2go rzędu; 3) powtórne obieranie Deputowanych na płatne urzędy publiczne posuniętych; 4) roczne uchwalanie kontyngensu woyska; 5) organizacya gwardyi narodowcy, z zapewnieniem gwardystom udziału w obieraniu ich oficerów; 6) postanowienia, ustalające w prawnym sposobie stan oficerów siły lądowey i morskiey każdego stopnia; 7) instytucye departamentowe i municypalne, oparte na systeruacie obiorczym; 8) wolność publicznego oświecenia; 9) zniesienie podwóynego głosowania i oznaczenie warunków zdolności głosowania i obieralności. 70. Wszystkie istnące ustanowy i urządzenia, o ile przeciwne są ninieyszym, w celu poprawienia Karty przyiętym postanowieniom, niezwłocznie za uchylone, za nieważne i żadne uważanemu być maią. Din w Palais-Royal w Paryżu, dnia 14.
Sierpnia 1830.
Ludwik Filip.
Niźćy podpisali Ministrowie: D u p o n t i Guizot,
Onegday i wczoray prezydował Król w Radzie. Królowa wy iechała do N euilly. M o n i t o r dzisieyszy zawiera w swey urzędowey części wydane, w skutku roporiu Kiścią Broglie, postanowienie Królewskie z dn. 20. m, b., urządzaiące Kommissyą do ułożenia proiektu prawa względem zmienienia Rady Stanu. Prezesem tey Kommissyi ieet Pan Btnj. Constant; członkami mianowani: Hrab. Argout (Par), Deputowani Berenger, Dtvaux, Vatismtnil, Radzca Sądu Kassac-yinego Baron Zangiacomi, Radzca Stanu Baron Freville, Adwokat Macarei i Pan Karol Remusat, Sekretarzem Pan Taillandier, Drugiem postanowieniem tyczącem się utworzenia Rady Stanu: 1) przyięto dymissyą Radzców Stanu Tournon i Dtlamalle, także i Audytorów w Radzie Stanu Nugent, Cormenin i Prevost; 2) na etat pobieraiących tymczasową płacę przeszło 133(11 Radzców Stanu, między którymi Pan Jacquinot-Pam> ptlune, i 1431U Audytorów w Radzie Stanu; 3) oddalono 24 nadzwyczsynych Radzców Stanu, między którymi PP. Bertier, Vauichitr i t. d. i I2stu Audytorów; 4) dwunasta Radzców Stanu usunięto od bywania na obrada-ch, między tymi znayduią się: Arcy-Biskup Burdecalslii, Biekup Strasburgski, P P . Pastortt, V lleneuve i t. d. i dwóch Audytorów; 5) mianowani zwyczaynymi Radzcami Stanu P P. Heli O.ssel, Salvandi, Camborr, Kerairi i 7 innych; 6) mianowano 8 *wyczaynych Audytorów R. S ; 7) upoważniono do udziału w pracach 2 Radzców Stanu i r. Audytora; g) mianowano 9ciu nadzwyczaynych Radzców S., między którymi PP. Richernont, Odillon-Barrot (Prefekt Sekwany), Girod d'Ain (Prefekt policy i ), Villemain.
Calmon, Merilhou, i Gen. Por. Haxo; 9) daley mianowano Qciu nadzwyczaynych Radzców Stanu, między którymi PP. Dupin-oyciec, Berlin V a ux, Mechin i Berenger (Deputowany) i 10) czterech Audytorów w Radzie Stanu, między którymi Pan J. J. Guizot, Postanowieniami z d, 19, i 2t. m. b. mianowani dygnitarzami legii honorowey Gen, Porucznicy Hr. .Lobau, Baron Lainarque, Hrabiowie Pajol i Excelmans.
Ogłoszono także nominacye wielu Prefeł; tów, Podpref" Prokuratorów i t. d. putacya Dptu Drome. Oskarżenie przeszłych Ministrów i żądanie Kommissyi do zdania eprawy względem tego wniosku wyznaczoney, ażeby ią upoważniono nawet do instruowania i iako Izbę radną w tym przedmiocie, znalazły onegday naywiększe trudności w braku stosownych ustaw lub w niedostateczności tych, któreby w ley materyi zastosować można. Pan Persil (któremu był przeciwnym Pan ThiJ) i Pan Mestadier uważali wprawdzie istotę czynu, na łtórey oskarżenie iest oparte, być tak iasną, iż poiąć nie mogli, iżby Kommissya nie miała udzielonego sobie dostatecznego objaśnienia; zaprzeczali oni także Izbie prawo nadawania żądanych upoważnień. Pan Villemain oświadczył, że Izba iest oskarżycielką i że właśnie przezto iest dostatecznie upoważnioną i nie potrzebuie nic więcey. Pan Dupin Starszy powiedział, iż dosyć iest na oświadczeniu, że iest powód do oskarżenia Ministrów. Pan Saiverte, który, iak wiadomo, podał ten wniosek i iest członkiem Kominissyi, 'bronił, iak się samo z siebie rozumi, propozycyi, a Pan Mauguin miał bardzo dobitną mowę, w którćy oświadczył, iż Komroissyi nie tyle chodziło o oznaczenie procedury, słuchanie świadków i t. d. iak raczćy o to, ażeby, ponieważ niektórzy z oskarżonych 6ą iuż aresztowani, wydano rozkazy areszt ten upoważniające. Oświadczenie to zwyciężyło. Przystąpiono nareszcie do tajemnego głosowania, z którego okazała się większość za propozycyą, która tak opiewa: "Izba upoważnia Kommissya do roztrząśnienia wniosku Pana Saiverte względem oskarżenia przeszłych Ministrów wyznaczoną, ażeby się zaięła wykonaniem wszystkich praw, Sędziom instrukcyinym i Izbom radnym służących. " W Nimes były bardzo wielkie rozruchy z powodu zaszłych zmian politycznych; jeden patryota został nożem przeszyty, a podczas odeyścia poczty dnia 16. m. b. lękano Bię nowych zaburzeń.
N a granicy Hiszpańskiey wciąż otwierała wszystkie listy z Francyi. - W Wittoryi było dnia 14. wielkie wzburzenie. Dziennik le Temps powiada: "Posta
nowienie, przez które lilie w herbie Królewskim zostały utrzymane, stało się przy. czyną niepomyślnego w wszystkich umysłach wrażenia. Od d. 27. Lipca pozacierał lud wszędzie to godło władzy, którą nienawidził; sam nawet Xźę Orleanu kazał ie odiąć z powozu swego; wcale więc nie myślano o tętn, żeby nanowo weyść miały do pieczęci państwa» Dzieciństwem byłoby nie dopełnić życzenia ludu o odrzucenie lilii. Ze wszech 6tron odzywaiąsię do nas z tern żądaniem, a my chętnie bierzemy na siebie rolę tłumacza życzeń iego. Filip I. przy swoićrn na tron wstąpieniu wprowadził z pychą kolory Francyi, nie powinien się także wahać w przyięciu iey in. , " sygnIOW. "Nieszczęściem Xiążęcia Polignac - pisze National - było, iż był wychowańcetn Karola X. i narzędziem iego nieskończonych spisków. 140ku 1789. uczestnik, i to ieezcze w bardzo młodym wieku, iego wychodztwa, posiany był r. 1301. do Francyi, aby obalił rząd, zaięty przywróceniem dobrego porządku; i świeżo znowu użytym był od tego samego Monarchy do zniweczenia ustaw kraiu. I tak przechodząc ze spisku do spisku, Karol X, przegrał tron, a Polignac . . " ZYCIe.
W Champagne (w Dp<;ie Ain) zatknięto dnia 3. Sierpnia tróykolorową chorągiew. Szczęściem nie potrzebowano kazać nowey robić, gdyż ieden wierny iey wielbiciel zachował troskliwie chorągiew z roku 1790 W oczekiwaniu dni pomyśinieyszych.
Z dnia 23. Sierpnia.
Na 'dzisieyszern posiedzeniu Izby Parów zdał Hrabia Simeon sprawę z listu Xiecia Polignac, względem aresztowania onegoż, i przełożył Izbie następuiącą uchwałę: "Po zapatrzeniu się na list, podpisany "Xiąźę Polignac," z St. Lo d. 17. Sierp, datowany i do Prezesa Izby Parów adresowany, w którym tenże donosi, iż iest aresztowanym i że się odwołuie do dobrodzieystwa artykułu 39go ogłoszoney dnia 14. Sierpnia Ustawy konstytuoyiney; - po zapatrzeniu się orazna list W. Pieczętarza i Ministra Sprawiedliwości, z d. 21. tu. b" w któtym tenże uwiadomią Izbę, ronnet w T ours, zostali aresztowani na żądanie głosu publicznego, iako sprawcy Czynów, klóre są przedmiotem przedstawionego właśnie Izbie oskarżenia, a w którym oraz wzywa Izbę do przedsięwzięcia przynależnych środków - wydaie Izba następuiącą uchwałę:" "Stosownie do art. ao. Ustawy konstytucyiney zatwierdza Izba Parów nastąpione w St. Lo aresztowanie Xiecia Polignac. Co się tyczy aresztowania Pana Peyronnet w Tours, Izba Parów powołuiąc się na artykuł 68 Karty, - Tytuł Szczeg ó l n e p o s t a n o w i e n i a - oświadcza, iż z iey strony nie masz żadnego powodu (utracił on paroetwo) do naradzenia się w tey mierze. Izba Parów porucza swoI6mu Prezesowi przesłanie tey uchwały W. Pieczętarzowi i Ministrowi Sprawiedliwości. " Uchwałę tę przyięła Izba.- Potem przełożono Izbie Parów przyięte iuż od Izby Deputowanych proiekta do praw względem nagród przyznać się maiących ofiarom rewolucyi, tudzież względem nowey przysięgi dla cywilnych i woyskowych urzędników. Nakazano druk tych proiektów. Na dzisieyszem posiedzeniu Izby Deputowanych po przeczytaniu listów niektórych Deputowanych, skiedaiących swe posady, przeczytał Pan Laffitte (pierwszy Wice- Prezes) list Pana Kazim, Perrier, który dla słabości zdrowia składa urząd Prezesa i dziękuje za dowód zaufania, którem był od niey zaszczycany. - Izba uchwaliła adres podziękowania dla Pana K. Perrier, z wynurzeniem żalu, iż ten urząd przymuszonym iest złożyć. Na mocy wyroku Król. z d. so. m. b. wykreślono z kontroI woyska, aa GenerałówPoruczników i 59 Generałów- Msjorów.
Król ustanowił Kommissyą, która się ma zaiąć rozpoznaniem położenia kraiu we względzie handlowym i przemysłowym i podać środki do ożywienia handlu i przemysłu. Z dnia s4. Sierpnia, Wczora prezydował Król w radzie Ministrów, która 3 godziny trwała. Potem przy imował depułacye kilku miast i odebrał przysięgę wierności od tjmiu nowo mianowanych Prefektów.
N a dzisieyszem posiedzeniu Izby Deputowanych został w mieysce Pana K. Perrier prawie iednornyślnie Pan Laffitte mianowany Prezesem Izby Deputowanych. W mieysce iego, Pan Labbey de Pompieres 4tym Wice- Prezesem obrany.
Mianowany nadzwyczaynym Badzcą Stanu, Pan Berlin de Veaux, Deputowany Dtu Sekwany i Oasy, podziękował za ten urząd.
Admirał Duperre doniósł Ministrowi marynarki pod d. 17, m. b., iż stosownie do rozporządzenia General. Namiestnika Królestwa zatknięto troykolorową banderę na okrętach woiennych i handlowych, to samo na warowniach i bateryach algierskich. Przybyli tu Deputowani angielskiego towarzystwa przyiaciół reformy parlarnentowey, przyjmowani byli wczora w ratuszu przez; Prefekta Dptu Sekwany ł Gła Lafayette, Baronet Sir Thomas Beevor odczytał adres towarzystwa do miasta Paryża w ięzyku angielskim, poczerń także drugi Deputowany, James Cobbet, miał mowę na pochwalę ludności Paryzkiey. Prefekt dziękował Kommissarzom Angielskim w imieniu miasta i zaprosił ich na obiad. Podług wiadomości z Manchester, miasto to ma zamiar, kazać zrobić na cześć uczniów tuteyszey szkoły politechniczney, kolosalny pomnik bronzowy i przysłać go do Paryża. Miasto Paryż pośle deputacyą, do Londyn u, aby wynurzyła wdzięczność narodowi angielskiemu za udział iego w ostatniey rewolucyi i za wepieranie rodzin poległych i ranionych. Dziennik handlowy proponuie, ażeby każda legia tuteyszey gwardyt narodowey wybrała z pośród siebie iednego z tych Deputowanych. Generał Lafayette, iako naczelny dowódzca gwardyy narodowych upoważnił Szefów legionów poiedyńczych, ażeby po ukończoney organizacyi swoich legionów obrali Pułkowników i Podpułkowników, etósuiąc się do ustawy z r, 179r. Roboty, które miasto Paryż przedsiębierze funduszem zaliczonych 2 mil. Frank., są iuż; w zupełnym biegu. Dnia 9. Sierpnia zaczę brukarze, którzy niemi'eli roboty, są zatrudnieni. N a wystawienie wielkiego składu win przeznaczono 300.000 Fr. i t, d. Między Hinemi plac przed Panteonem, oszpecony lichemi budynkami, oczyszczony z nich będzie. Z dnia 25. Sierpnia; W czora pracował Król po kolei z Ministrami 6prawiedliw., spr. wew. i woyny. N a wczornyszćm posiedzeniu Izby D e putowanych przełożył W. Pieczątarz proiekt do prawa następuiącey osnowy: Art. 1, Ffancuzi wygnani w skutku artykułów 3. i 7. ustawy z dn. 12. Stycznia 1816. przywracaia sieJ znowu do wszystkich praw obywatelskich i politycznych i mogą stosownie do tego po» -wrócić do Francyi. - Przywróceni również będą do używania dóbr i pensyy, których rzeczoną ustawą zostali pozbawieni, bez uymy prawom trzecich osób. - To ostatnie postanowienie rozciąga się takie do tych osób, litóre z mocy szczególnych rozporządzeń, iu£ do Francyi powróciły. - Art. 2. Pensye przywrócone zaczną dopiero od dnia ogłoszenia ninieyszey ustawy być wypłacanemu Arf. 3. Postanowienia artykułu 4go wstępu pomienioney ustawy nieiracą mocy przez ninieyszą ustawę. Dotychczasowi kwestorowie Izby Deputowanych PP. Dondy i Laisne de Villeveque, zostali nanowo obrani. Adwokat przy Sądzie Kassacyinym, Pan Mandaroux-Vertamy, złożył powierzony mu od przeszłego Ministeryum urząd Professors prawa politycznego przy ministerstwie spraw zagranicznych. Poiedzie on do S1. L o , dis przyięcia obrony Xiąźęeia Polignac. Akademia francuzka odbywa dziś W południe swoie roczne posiedzenie. Sąd kassacyiny potwierdził wyrok śmierci przeciw 3 niewiastom o podpalactwo w N ormandyi przeświadczonym. W stolicy Korsyki mieście Ajaccio zatknięto troykolorową chorągiew wśród okrzyków: Niech żyie wolność! Niech żyie oyczyzna!
Gazeta Francyi twierdzi, 11 uznanie Rzepltych południowo-amerykańskich przez Francyą nastąpi ku końcowi m. b.
Koszta łowiectwa za przeszłego T7ąd>" po« daią na 695,000 Franków. W. Łowczy pobierał 50,000 Fr. G o n i ec Lo n d yński wynurza życzenie, aby nowy rząd franc, zamknąć kazał uprzywilejowane domy gry, które dotychczas bjły hańbą dla narodu francuzkiego. W Londynie teraz przy 6ukni załobney \ noszą guziki z czarnego szkła, nazwane Me- I m en to i n o r i , które każdą twarz odbiiaią I w postaci trugiey głowy! J eden z synów Marszałka Lannes znaydo- I wał się niedawno w Paryżu w tłumie, który się cisnął w galeryi pałacowey około rodziny teraźnieyszego Króla. Postrzegł go Xiąże, Chartre, uznał go za dawnego swego wspćłucznia, i uściskał mówiąc: " S yn u bohatera, I bądź moim bratem." K o n s t y t u c Y o n i s t a 'g n i e was i ę , nI ezmiernie na niesprawiedliwe rozdawanie posad, z uymą dia prawdziwych obrońców i rze- . telnych przyjaciół swobód publicznych, i na nowy utwór Rady Stanu. Kula gniewa się na I Izbę Deputowanych, która zdaniem iego, ni-1 gdy niepokazała tak mało powagi i determina* cyi, iak w czasie obecnym. Posłaniec Izb gniewa się z powodu oddalenia tylu urzędni- i Łów i mianowania innych. Codziennik gniewa się na Izbę Deputowanych, iż Kommissyi wyznaczoney do roztrząśnienia prouktu Pana Salverte względem oskarżenia przeszłych Ministrów, nadała prawa Sędziów instrukcyinych i Izb radnych» Optyk Pan Chersoń zrobił termometr, który nosić można za szpilkę do zapinania gorsa. Pokazuie on ciepło skóry ludzkiey i atmosferycznego powietrza. Wynalazek ten zabezpiecza od nagłego zaziębienia, a Pan Chersoń utrzymuie, że skoro będzie więcey upowszechniony, posłuży iako niezawodny środek za- l radczy przeciwko zapaleniom płuc, rumatyzmom i t. d. Szpilki te maią kształt bardzo powabny i kosztuią po 10 franków.
(DODATEK.)
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.09.04 Nr71 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.