GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.10.20 Nr84

Czas czytania: ok. 16 min.

'Wielkiego

AM*K

Xigstwa OZNANSKIEG

O.

Nakładem. Drukarni Nadworney W. Dekera i Spółki. - Redaktor:; Assessor BJla5I&Ku JW 84. - W Srodę dnia 20. Października 1830.

Wiadolllości kraiowe.

Z Berlina, dnia 17. Października* JJ. KK. MM. WW. Xi<;stwo Następstw» Mecklenburg- Schwerin przybyli tu B Ludwigslust i stanęli w zamku Królewskim.

. Hrabia W erdenfeis przybył ta z Monachium, a Sprawuiący interesa przy Zjednoczonych Stanach połnocney Ameryki, Radzca Regeucyiny N i e d e r s t e t t er, z Paryża. Generał- Porucznik" nadzwyczayny Poseł i pełnomocny Minister przy C» Rossyiskim dworze, S c h o e l er, odiechal do Petersburga; GenerałPorucznik i Gen. Adjut. N. Cesa1Za Baron Ge is mar tamże; a Gen. Major, Gen, Adjut. N. Króla i dowódzca sgiey brygady iazdy gwardyi, Hrabia Nostitz, do i tulo niimvimwnMV «

Wiadolllości zagraniczne..

JI u S 2 2 Y a.

Z Wiednia d. 11. Października.

(z. Dojtrzegacza Austryacfciego}.. Od dni kilku rozeszły się pogłoski, które: nmiey obeznaney z rzeczami części publiczności wystawiaią niebezpieczeństwo nieuchronney, a nawet bliskiey wybiwhnienia woyny zewnętrzney« Gdy wieści' te, iak nam z pewnością wiadomo, pochodzą iedynie z mętnego źródła prywatnych' widoków, iesteśmy przeto upoważnieni <<10 wyraźnego oświadczenia, iż wszystkie te pogłoski na fałszywych polegaią domysłach i postępowaniem oraz rozporządzeniami) ua/fu< naszego» w żaden sposób usprawiedliwione«« lub też tylko spowodowanemi być nie mogły«. N. Cesarz Rossyiski przysłał swoiego Gen.

Adjutanta, Generała-Porucznika Orłoff, a N.

Król Pruski Generała iazdy, Hr« Ziethen" ./ ./uroczystym obrządku koronacyi Jego Ce"zo-vricztJekiel\lci Arcy- Xiążęcia Następcy tronu iako itrów*Węgierakiego, i dania przezto w znakomitym sposobie żywego udziału obu dostoynych Monarchów w tak radosnem dla całey Monarchii Austryackiey wydarzeniu. Pomienieni nadzwyczayni Posłowie opuścili dnia 6. m. b, Preszburg, a N. Ceaarz raczył ich zaszczycie wielkim krzyżem Król. Węgierskiego orderu Ś. Stefana.

Z Preszburga, dnia i. Październ.

Gdy stany w naradach swoich nad pierwszym punktem król, propozycyi, mianowicie koro« nacyi J. C. W. Arcyxiecia następcy tronu tak dalece postąpiły, że mogły takowe w zwycayney Formie przedstawienia złożyć N. Cesarzowi Jmci, przeto zapieczętowawszy ie na współńćm posiedzeniu izb obudwóch, przesłały N. Panu, i ieszcze tegoż samego dnia 24. WrzeSnia otrzymały odpowiedź Króla, która wieczorem o godzinie 7" równie według dawnego zwyczaiu ogłoszona została ua wspolnem p osiedzeniu.

Niderlandy.

Z Ha ag i, dnia 7. Października.

Mianowana pod dniem 1. m. b. Kommissya rządowa w celu proiektowaoia prawnych postanowień do zmian, które maią być w ustawie kardynalney przedsięwzięte, zgromadza się codziennie pod przewodnictwem Radzcy Stanu Papst tot Bingerden i odbywa swe posiedzenia w gmachu pierwszey Izby Stanów głównych. Godna uwagi, lZ podczas naradzania się w wydziałach drugiey Izby Stanów głównych o odłączeniu Belgium od Hollandyi, Pan Sasse van Ysselt, Deputowany prowincyt północney Brabancyi, oświadczył, i e, gdyby wbrew iego oczekiwaniu przyiść miało do odłączenia, byłoby równie sprawiedliwem i ełusznem, iak politycznem, zostawić prowincyoru prawo i wolność przyłączenia się do tego oddziału państwa, który iey topograficznemu położeniu, równie iak iey fizycznemu i moralnemu interesowi, naybardziey odpowiada.

N uncyusz P apiezki, X. CapacInI; wyie"« chał ztąd do Antwerpii. Z dnia 9. Października.

N. Król postanowił, iż ze względu na efan, W iakim się prawie wszystkie prowincye południowe anayduią, i stosownie do art. 97. i 93. ustawy zasadowey, także następujące zwyczayne posiedzenie Stanów Głównych odbyć się ma w luteyezey stolicy. Kilku oficerów będących rodem z północnych prowincyy, którzy tu chcieli z Ypern przyiechać, przytrzymano i aresztowano, chociaż byli pocywilnemu ubrani. Z dnia 11. Października.

J. K. M. Xiąźę Fryderyk powrócił onegday do Antwerpii. Przepisy policyine względem cudzoziemców zostały znacznie obostrzone. Każdy obcy musi być w 6 godzin po swem przybyciu władzy po« licyiney doniesionym. Podeyrzane osoby, przybywaiące z zbuntowanych prowincyy, ma> iąbyć niezwłocznie imane i t. d. Przybył tu Generał-Major Boccop, wostatnich czasach dowódzca w cytadeli leodyiskiey. Niedostatek żywności, a po części odkryty spi> BeK między belgickimi żołnierzami, którzy się w iego woysku znaydowali, przymusiły go do poddania cytadelli przez kapitulacyą. J. K. M. Xiąźę Fryderyk podzielił doWódz.

two woysk Królewskich w następuiącym spo« sobie: Całą w polu stoiącą piechotą dowodzi Generał-Porucznik Cort-Heiligers; pod nim dowodzi Genera) Major Xiąźę Bernard SaskoWeymarski pierwszą diwizyą, złożoną z sch brygad, z których pierwsza zostaie pod iego bezpośredniemi rozkazami, druga pod do« wództwem Pułkownika Reuther. Trzecią bry. gada dowodzić będzie Generał-Major de Fa« vouge. Diwizyą iazdy złożoną z dwóch bry. gad pod rozkazami Generałów-Majorów Post iBoreel, dowodzić będzie Generał Porucznik Trip Zoutland. Artyllerya nareszcie zosta, wać będzie pod rozkazami Pułkownika List, Generał-Porucznik Cort-Heiligers i Generał.

Major Favouge staną główną kwaterą w Me» chein, Generał Porucznik Trip, Generałowie« Majorowie Xiążę Bernard Sasko- Weymarski i Post, tudzież Pułkownicy Reuther i List, w Antwerpii, a Generał-Major Boręei w Waarloos. nie opasało Bruxelle, wszyscy prawie celnieysi mieszkance zamyślaią opuścić miasto. Z cudzoziemców, którzy przedtem dodawali życia Bi'uxelli, niewidać śladu, i przeminie może pół wieku , zanim to miasto przyjdzie do siebie; arooźe i nigdy więcey niepowróci do stanu kwitnącego, w iakim siępized R_ niesz<;zA sną rewolucyą, znaydowało.

Z Rotterdamu, dnia g. Października.

Odezwa Króla naywiększy wszędzie wznieciła zapał. Każdy pośpiesza, mieć udział w dobrowolnem uzbroieniu, lub przykładać się do niego w miarę możności. Ze wszech Stron ofiarnią ochotnicy swe usługi, a każda chwila pomnaża znacznie ich liczbę. Młodzież domu sierot ofiarowała niezwłocznie, Uchwycić broń za oyczyznę i dom arauzyańgki( O rani i. ) Oficerowie tuteyszych kompanii obywatelskich wydali silna, odezwę do swoich spółobywateli. Wyrażono w niey: "Droga nasza oyczyzna iest zagrożona; Belgium, które się wyłamało z pod wszelkiey prawney zwierzchności, uzbraia się i organizuie bardziey a bardziey. Niezadługo przyidzie mu na iiyśl, przenieść teaf woyoy z swoiey na naszą ziemię i tym sposobem oddalić od siebie owe dzikie tłumy pospólstwa, których łupieztwa i rozpusty samo się obawia. Ola tego to rząd buntowniczy zbiera z straszną skwapliwością potężne woysko. Nasze własne ocalenie wymaga po nas prędkiey i dzielney obrony. Oyciec oyczyzny wydał odezwę do wszystkich zdatnych do oręża mieszkańców, i - cześć niech będzie Hollandyi! - ze wszech stron Z zapałem na tę odezwę odpowiadała." W eąsiedniem roałern miasteczku Delfsharen złożyli mieszkańcy w krótkim czasie 2500 Złotych na wsparcie rodzin występuiących do boiu woiowników. W Haadze niesłychanie wielki zapał dla dobrey sprawy. Ze wszech Stron przybywała tam ochotnicy, W Amsterdamie to samo. W Utrecbtcie 300 młodzieży szkolne y ofiarowało Królowi swoie usługi,

Z A n t we r p i i, d. 7. Października.

J. K. M, Xiąże, Orsnii wydał naetepuhjc-.

ode« we,;

"My Wilhelm, Xią£ę, Oranien-Nassiu, do mieszkańców południowych prowincyy Królestwa: "Maiąc sobie od Króla, dostoynego oyca naszego poruczonym tymczasowy zarząd prowincyy południowych, powracamy w pośród was z nadzieią, iż będziemy mogli przyłożyć eię do przywrócenia porządku i szczęśliwości oyczyzny. - Kraie nam się serce, pomnąc na nieszczęścia, które was spotkały. Obyśmy byli w stanie, zapobiedz, przy pomocy wszystkich dobrych mieszkańców, nieszczęściu, które wam jeszcze zagraża. - Opuściwszy was, złożyliśmy u stóp tronu, wynurzone nam od wielu życzenie rozłączenia obu części państwa, zostawiając ie iednak pod iednem berłem. Życzenie to zostało wysłuchanem. - Nim stoli oznaczone mi być mogą sposób i warunki przywiedzenia do skutku tego ważnego kroku, zgodnie z zasadniczemu formami, co niejakiego wymaga czasu, nadaje iuź N. Król tymczasowo prowincyom południowym zarząd, na którego czele ia się znayduię, a który z samych Belgów iest zło* żony. Wszelkie sprawy załatwiane być maią przezeń z rozmaite mi władzami i z każdym poiedyńczym w tym ięzyku, iaki sami sobie obiorą. Wszelkie urzędy, zależące od tego zarządu, udzielane będą mieszkańcom prowincyy, do których też urzędy należą. N ajwiększa wolność dozwolona będzie w dozorowaniu edukacyi młodzieży. Zgodnie z życzeniem ludu i potrzebami czasu, zaprowadzone będą inne ieszcze ulepszenia. Ziomkowie, w celirdopełnienia tych oczekiwań, nieźądamy niczego więcey od was, iak tylko żebyście z naszemi wasze łączyli usiłowania, i zaręczamy wam w tym przypadku zupełne zapomnienie politycznych przewinień, które przed wydaniem tey odezwy zostały popełnione. - Dla osiągnienia tem icpiey celu, któryśmy sobie zamierzyli, będziemy zasięgać rady wszystkich światłych mężów i korzystać z kaźdey pożyteczney uwagi. Przy. wołamy do siebie niektórych znakomitych i odznac-aiących się miłością oyczyzny mieszkańców, Oby też wszyscy, którzy takiemi ożywieni są uczuciami, zbliżali eię do rrae z zaufaniem. Belgiyczykowie, przez środki te spodziewamy się, przy waszey pomocy, C-yą. Da« -w Antwerpii, dnia 5, Października 1830. w i I h e I m, Xiąźę Oranii." W&zora wyeAa takie nastgpuląca uchwała J. Królem» i rr. Mci-: ."My Wilhelm, Xiąźę Oranii. .Zapatruiąc *ię na Król. uchwałę z d. 4. m. b., a mianowicie na 4..1 y artykuł teyźe uchwały; zapatruiąc się na odez-wę nasra z d. 5. m. b., życząc oraz otoczyć się światłymi mężami, którzyby nas postawili w stanie, -osiągnienia zamierzonego -w pomienioney odezwie celu; p-oetamowibśmy, w skutek raportu przydanych -łymcza-sowo naszemu zarządowi Ministrów, i « mocy -danego nam pełnomocnictwa, co nast puie. : A r t y kuł 1. "Kommieeya dorad-zcza przedstawiać nam -ma środki poiednania, iakich «tan Belgium wymaga.

Art. a. Kommissya ta składać się będzie T Hrabi Aerechot, Hr.-Geiles, J. F. Collet, Barona Surlet deChokier, Karola Brouckere, Henryka Cogels, W. Goelens, Veranneman, Teofila Fallon i Panów Gerlache i Karola le H o n, -ostatni, o ile tego poruczone im uchwałą Król. z d. 1. m. b. zatrudnienia dozwolą. Zostawiamy sobie, przydać ley Kommiseyi późnićy ieszcze innych członków. Art. 3. Ma ona się niebawnie zebrać i rozpocząć swe działanie od mianowania Prezydenta i Sekretarza. Podzieli się na wydziały, z których mianować będzie każdy gwoiego sprawozdawcę. Art. 4. Minister Stanu Xiążę Ursel ma «obie polecone-wykonanie ninieyszey uchwały, która przez niego ma być kontraąygnowaną, Dan w Antwerpii, dn. 6. Pażdziern. 1830.

(podp.) W i I h e I m, Xiąźę Oranii.

Przez J. Królewicz. Mość, (podp.) Xiążę Ursel.« Xiążę Oranii odbył dziś popis tuteyszey gwardyi obywatelskiey i oświadczył oficerom - we ukontentowanie za ich gorliwość i szczęśliwe zabiegi około utrzymania spokoyności publiczney. Podpułkownik Latnbjsrt de Stuers, dowódzca logo pułku, stoiącego w Ypern na tałodze, odebrawszy nominacyą od rządu tymczasowego z Bruxelli, oświadczył, iżprzyslegs i honor nlepozwalala mu, przyląS ley nominacyi i wykonać rozkazów rządu tymczasowego. Pan JDucpetiaux został z tuteyszego wiezie» I -ma na słowo honoru wypuszczonym. Sły« chać, iż tenże po mianem posłuchaniu u Xią. żęcia Oranii, poiechał do Bruxelli. Także Baron Roisin, Kommissarz okrąinj w Doornik, niechciał uznać rządu tymc&aso» wego w Bruxelli.

Z dnia 10. Października.

Wyszła tu następująca uchwała: "My WH- , helm, Xiąźę Oranii: Zapatruiąc się na Król, uchwałę z d. 4, m, b. i mianowicie na 4ty ar- , ty kuł teyże i t, d., postanowiliśmy i stanowi« my: Art. a. Przydani tymczasowo Nasz«, mu rządowi Ministrowie, składać maią radę, która N as we wszelkich okolicznościach wspierać będzie. Art. r. Pod naszą niebytność prezydować w njey będzie Minister Stanu, Xiążę Ursel. Art. 3. Korrespondencya, > ' cząca -się przedmiotów, należących do wydziałów przydanych Naszemu rządowi Ministrów, przechodzić ma przez ich ręce w celu. zdawania sprawy Radzie. Art. 4. Sprawy raorunkowe, sądowe i .policy ine, maią być w Radzie załatwiane. Art. 5. Wzmianko» wani Ministrowie, o ile do którego z nich należy, maią sobie polecone wykonanie ninieyszey uchwały, którą Minister Stanu, Xiąię Ursel, zakontrasygnuie." Onegday przybył tu Pan van Brouckere., - członek mianowaney przez Xiecia Orauii Kommissyi, Wc-zora przybyła tu Deputacya zGandawy, N aynowsze dzienniki Bruxelskie (z dn, 10.

Października) donoszą, iż znaczny oddział zbroynych obywateli przyciągnął z BIIIXeIII do Gandawy. Xiążę Oranii przyi-ął bardzo mile oficerów naszey gwardyi obywatelskiey. B e I g powiada, iż Generał van Haien miał tyle przykrości do znoszenia., że nareszcie . złożył swóy urząd; późniey iednak musiało! nastąpić poiednanie, ileźe dzienniki Bruxelskie mówią o mianowaniu go Generałem-Porucznikiem z płacą 10,000 Fr., i o uściskaniu się z nim Pottera na paradzie ochotników, (Zob. Brus,) Rząd tymczasowy posuwaiąc swą uzurpaQą do naywyższego stopnia, -śmie nawet wzywać mieszkańców W. Xiesiwa Luxeraburgekiego do buntu i łączenia się z sprawbeigicką. Miasto Mastricht ogłoszone iest za będące W stanie oblężenia, po wkroczeniu tam w d.

5. m. b. oddziału woyska Ger>er>ła Cort-Heiligers, przezco -załoga do 9000 ludzi powiękswną została. Drugi oddział korpusu pomieriionego Generała połączył się z woyL gkiem Xiąźęcia Fryderyka.

Oficerowie hollenderscy, którzy byli przy załodze miasta Philippe viile, a przez belgicką część tey załogi zostali zdradzeni, znayduią się ieszcze iako -brnńcy woienni W poraienioiey twierdzy.

Pan Mellioet, bruxellski Generał artylleryi, dla którego rząd tymczasowy przed kilku dniami dymissyą na piśmie wygotował, donosi teraz przez gazetę, iż niewziął dymie8)i i że, niezwaźaiąc na złośliwość i zdradę, cbce ciągle służyć. Gazety tuteysze zapewniała, iż przybyły do Paryża Pan Gando, mieniący się członkiem rządu tymczasowego, w żadnych z tymże związkach nic-zostaie. Dnia 4. przybyło tu około 300. "Francuzów Z kaszkietami, na których widać było trupią głowę i kości, z napisem: V o lon t a i r e Parisien. Zamaszerowali oni Ha Place Royale i otrzymali palety kwaterunkowe.

Dnia 2. przyszło, iako straż przednia, 90 Belgów z Paryża, pod dowództwem iakiegoś Pana Segliers, który był w Grecyi; mieli oni napis: Legion belge de Paris, i powiadali, iż za nimi przyidzie sooo ochotników francuzkich. Z dnia 8- Października.

Rząd tymczasowy odbył wczora przegląd kilku zebranych tu oddziałów ochotników, których mogło być 2500 ludai, przyczem Panowie de Potter i van Haien, który dowodził temu woysku, uściskali się serdecznie« Potem przeciągnęło woysko ieszcze raz koło pałacu Stanów Głównych przed tymczasowym rządem, który był na dole przy schodach zgromadzouy, i napełniało powietrze swym -krzykiem.

Od dni 14. otworzono we wszystkich gminach zbuntowanych prowincyy kollektę, na zapomofenie finansów rządu tymczasowego; . wpływ dotychczasowy ledwie wynosi 34 839 złt: 91 cent_ Pan Tielemane, spółwygnaniec Pana de Potter , powrócił także do tuteyszey stolicy.

-Z dnia 10. Października.

Podług dziennika Belg, przybywa tu co* dziennie bardzo wiele żołnierzy beJgickich, którzy stawaią pod chorągwiami rokoszan. Z pierwszego pułku piechoty, miał tu przybyć cały batalion z bronią i bagażami. Nowy naczelny dowódzca woyska belgickiego, Generał Nypele, wydał do niego rozkaz dzienny. Generał Meliinet przydany mu iest iako pierwszy., a Podpułkownik Fouson, iako drugi Szef sztabu głównego. Generał-Major Goethals, mianowany iest od rządu tymczasowego Generałem dywizyi i Szefem komitetu w wydziale woiennym. Hrabiemu Berlaymout dano urząd burmistrza miasta Leodyutn.

Z L e o d y u m, dnia 11. Października.

Biskup leodyiski powrócił zodbytey wenoiey dyece-zyi podróży pasterskiey; w ciągu tey dwumiesięczney podróży powiedział 60 kazań i udzielił sakramentu bierzmowania 62,000 dziatek.

Z 5go pułku dragonu przyciągnęło tu dzjś 30 ludzi z bronią i końmi.

F r a n c y « » Z Paryża, dnia 6. Października.

Wczora przyimował Król w sali tronu.

Posłów Pruskiego i Bawarskiego, a potem Ministra -Rezydenta Sasko - Weymarskiego, którzy mieli zaszczyt, podać swe nowe listy wierzytelne. Na posiedzeniu Izby Deputowanych dnia 1. m. b. «dał Pan Etienne sprawę w imieniu Komuiissyi petycyy. Przedmiotem iey była prośba Pana Gallery, obiorcy w Laval, o zniesienie wszystkich instytutów jezuickich i o ostateczne nieodwołalne wypędzenie Jezuitów ze wszystkich części Państwa Francuzkiego. Deputowany oświadczyłwtey pety oaryusza o Jezuitach, iako takich; lecz co się tyczy wypędzenia, mniema Kommissya, iż się zupełnie sprzeciwia zasadom ogólney wolności, która ieat duszą nowego porządku politycznego, równie iak iest niezgodną r prawem natury i ustawami, pod którerni Francya żyć ma szczęście; przestać więc należy na odstrychnieniu nieprzyiaciól konstytucyi francuzkiey od wszelkiego udziału .w kierowaniu sprawami publicznemi; wypędzenie sektarzów wszelkiego rodzaiu i upolledzaiąca kara wygnania, mogą tylko być skutkiem sądownie uzasadnionych zbrodni; zdaniem tedy Kommissyi należy petycyą, Co do pierwszey iey części, to iest co się tyczy instytutów jezuickich, odesłać do Ministra publicznego oświecenia, a drugą część pokryć milczeniem. Wniosek ten został bez sprzeciwienia się przyiętym. Na wczorayszem posiedzeniu Izby Parów «brał Minister publicznego oświecenia, Pan Brogue, głos w imieniu rządu i rzekł: "Drugi artykuł ustawy z d. 25. Marca 1832. tak opiewa: "" Wszelkie targnienie się na dostojeństwo Królewskie, na porządek następstwa *ronu, na prawa, które Król ma z swego urodzenia, na prawa, z mocy których nadał Kartę, na iego powagę konstytucyjną, na nietykalność iego osoby, na prawa i doetoieństwo la b, ma być karane więzieniem od 3. miesięcy do 5 lat i karą pieniężną od 300.

do 6000 Franków. "" Artykuł ten został W niektórych punktach przez Kartę r. 1830.

widocznie zniesionym. Zakazuiąc targnięcia się na prawa, które Król ma z swego urodzenia, równie iak na te, z mocy których nadał Kartę, miał len artykuł na celu, zasłottienie porządku rzeczy, który iuż nieistnie , i prawa, którego naród francuzki nigdy nie«znał; miał on na celu wyniesienie praw, które Król Francyi miał z swego urodzenia, sad wszelkie inne prawa, a władzę rządową, Jttórą nazywano konstytucyiną, nad wszelkie inne władze, ogłoszenie absolutnego władztwa, którego żaden stosunek ścieśnić niemoź e , ełowem poświęcenie dogmy prawa Boskiego niewyraźnie i pod dwuznacznemi wyrazami. Król Francuzów niepanuie podług prawa urodzenia; przeniesie on koronę nalitoilswoich następców, lecz poczytuie eobie za zaszczyt wyznać, że ią odebrał z woli narodu francuskiego, wyrzeczoney pruez wielkie władze państwa. Niedał on nam Karty, lecz ią od nas odebrał, i zarówno z nami zaprzy. siągł; iest ona wspólną między Francją a nim umową; kray i iego swobody były przed dostojeństwem Królewskiem; niepochodząc to bynaymniey od niego, kray ie obrał i postanowił. Mamy zaszczyt, przełożyć Panom w imieniu Króla proiekt prawa, zmieniający powyższy artykuł a. ustawy z dnia 25, Marca 1822., i opiewaiący w ley treści: "Art. 1. Wszelkie targnienie się przez któ« rykolwiek oznaczonych w artykule 1. ustawy z d. 17. Maia 1819- sposobów na Królewska dostoyność, na porządek następstwa tronu, na prawa, które ma Król z woii narodu ftancuzkiego, wyrzeczoney w oświadczeniu z d, 7. Sierpnia 1830., i Karty konstytucyiney, którą na posiedzeniu d. 9. Sierpnia tegoż roku przyiął i zaprzysiągł, na iego powagę konstytucyjną, na nietykalność iego osoby, na prawa i doeioieńetwo I z b , karane będzie więzieniem od 3, miesięcy do 5 lat i karą pie. niężną od 300. do 6000 Franków. Art, 2« Artykuł 2gi ustawy z d. 35, Marca 1823. iest . ... " I pozostale znIesIonym, Oto iest wydana na onegdayszem posiedzę» niu Izby Panów uchwała: "Zapatruiąc się Izba Parów na uchwałę Izby Deputowanych z dnia 38. Września, przez którą Exministrowie, którzy kontrasygnowali postanowienia z dnia ?5. Lipca, iakoto P P . Polignac, Peroyn-» net, Chantelauze, Guernon-Ranville, Haussez, Capelle i Montbel, oskarżeni są o zdradę kraiu; - zapatruiąc się na poselstwo z dnia 30. Września, podług którego uchwała ta udzieloną być ma Izbie Parów wraz z wycia. giem protokołu Izby Deputowanych it.d. i t. d« zapatruiąc się na to wszystko dekretuie Sąd Parów, iż przez Prezesa Izby i tych Parów, któ« rych sobie do pomocy i w razie potrzeby do zastępstwa mianować za dobre uzna, nastąpić ma rozstrząśnienie przełożonych przez Izbę Deputowanych aktów i użycie wszelkich środków, iakieby do zupełnego zainstruowania J wyiaśnienia faktów, i do rozpoczęcia procesu, potrzebnemi być mogły. Akta te instrukcyine udzielone być maią Kommissarzom Izby De , de Montjau), ażeby ci potrzebne czynić mogli lekwizycye. Po ukończonem roztrząśnieniu i uzupełnieniu instrukcyi i zakomunikowaniu postępowania Kommissarzów Izby Deputowariych, zdany będzie o wszystkićm raport Sądowi Parów, który wyda stosowna uchwałę a KomrnissalZe Izby Deputowanych będą zapozwani i, gdy tego zaźądaią, słuchani. Rożkazuie takie Sąd P arów, ażeby przy wzmianko,- wanem roztrząsaniu i uzupełnieniu instrukcyi, Archiwaryusz Izby pełnił obowiązki Sekretarza sądowego, który w razie potrzeby przybrać sobie może przysięgłego pomocnika iako zastępcę. Zapozwy i inne czynności woźnych sądowych uskuteczniać będą odźwierni Izby. N ational donosi w liście z Rzymu d. 0,3.

W1Ześnia, iź tam przybyło mnóstwo wyszłych , z kraiu xięzy francuzkich i że takie Kardynał Łatil iest spodziewany, dla którego Generał · Jezuitów Oyciec Roothaan każe przyporządzać w Kollegium iedno z naypięknieyszych po» , mieszkań.

Z dnia 7. Października» Wczora była rocznica urodzin Króla, który iednak niechciał , aieby dzień ten był obchodzonym. Ws?-.ak£e straż gwardyi narodo\\cy w Palais- Royal złożyła mu powinszowa.

nie i ofiarowała bukiet kwiatów. Dziennik Sporów zaczyna dziś ieden , i swoich artykułów tćmi słowy: "Dnia ajgo Grudnia r. b:, liczyć będzie woysko nasze przeszło 300,000 ludzi." Pan Berenger zdał wczora W Izbie Deputowanych sprawę o wniosku Pana Traci względem zniesienia kary śmierci, i proponował odroczenie onegoż, dopóki inny niebędzie przełożonym, ile że ten za daleko się posuwa. - Zniesienie ustawy o świętokraf dziwie uchwalono w 196 przeciw 9 kreskom. > Pan Etienne prosił Ministra spraw zagr., aiieby wyiaśnił rzecz względem powołania 108.(XX) ludzi popisowych do czynney służ by.

Minister Hrabia Mole odpowiedział: "Przyiemną mi iest sposobność udzielenia obiaJnień w nadmieniooey materyi. Gdy się no» , »y rząd ustanawia, upływa prawie zawsze < wiele czasu, nim go inne rządy uznaią, Eu

ropa insczey się względem nas wzięła; sprawa nasza była tak sprawiedliwą, zwycięztwo tak czyste, iź się pośpieszyła, powitać w samem powstaniu nowy porządek rzeczy, który wzbudzał w niey szacunek a z strony którego niczego się obawiać niemogła. Wszędzie doniesienie o wstąpieniu na tron Ludwika Pilipa przyięte było w sposobie nayprzyiaźnieyszym. Europa pragnie tak szczerze, iak i my, utrzymania pokoiu; ze wszech stron odbieramy w tey mierze zapewnienia . . ' 1 Jestem zupełnie przekonany, iź pokóy nrezoetanie naruszonym. Wypadki w Belgium mogły wzniecić nieiakie obawy, i rzeczą było naturalną, iż dały powód do głębokich uW,ag; łeez mocną mam nadzielę, iż mogą, byc doprowadzone do rezultatu, który wszy» stkie interesa p o g o d z i. . . . Prancya nieźąda nic, co do niey nienaleźy, i powstałaby w massie ku obronie naymnieyszego z pram swoich. Nie, Panowie moi, pokóy Europy, powtarzam to, niebędzie naruszonym; to> iest życzeniem każdego i potrzebą wszy» etkich," - Marszałek Gerard mówił w tyra samym zaspokaiaiącym duchu, i wywodził potrzebę zwołania popisowych ze etanu, w iakim się armia w czasie rewolucyi znaydowała. "Wszystkie niemal pułki liniowe liczyły I I - i s o o , a niektóre pułki lefkiey piechoty tylko 900 ludzi. Odtąd rozpuszczono gwardyą Królewską i 6 pułków .'Szwaycarskich.Wypadki lipcowe przyłożyły się także do zmnieyszenia woyska. Dla zapełnienia tego ubytku zwołano d. 26. Września 40,000 popisowych. Ze zaś woysko w Afryce i w Morei, maiąc swoie oddzielne przeznaczenie, niemoźe się przyłożyć do obrony Króleetwa, skoroby całość iego była zagrożoną, musiał być nowy nabór nakazanym. Przezto uzupełnia się tylko etat pokoiu. N ie na tera ograniczaią się środki mądrey przezorności; wkrótce przełożone będą Panom dwa proie» kta prawa względem n i e r u c h o m e y i ruch om ey gwardyi narodowcy, które uzupełnią środki bezpieczeństwa i obrony lla» szego pięknego kraiu. I ia powtarzam oświadczenie: Prancya pragnie pokoiu, ale się woyny nielęka. " Przybył tu Koniuszy Karola X, Pan O'Ger« th# i Xiąźę Guiche, urnieiętności ułamek podróży swey W Sybiryi... Wychodzi tu teraz konstytucyina gazeta hiszpańska. Admirał Rigni przybył dnia 21. z. m.. naokręcie liniowymI do- Tulonu-, gdzie właśni«, prócz niego, takie Admirałowie Mallet, Roeatr,' 1 i D-uperre kwarantanę odbywali.. Adm. Rigni przesłał naszemu-Prefektowi notę bankową na io funt. Ster!., którą odebrał, od Adm» Codrington dla naszych rannych * Piszą z Fryburga: "Oficerowie i żołnierze rozpuszczonych we Francyi pułków szwaycarskich, którzy powrócili do Fryburga, zburzyli instytut Jezuitów, których mniemaią być przyczyną, rewolucyi we Francyi. X. Rohan, Arcy Biskup Bezansońeki, wyiechał, z boiaźni, ieby się i na niego nietargnięto." X. Gregoire, były Biskup dyecezyi Bloie, Wydał pisemko pod tyt. C o n s i d e r a t i o n s aur la liste civile» Journal de Perpignan donosi, tli» czne oddziały woyska z-aymuią linie graniczne, czuwaiąc nad utrzymaniem dobrego porządku i bezpieczeństwa naszych stosunków dobrego sąsiedztwa z Hiszpanią. Podług prywatnych listów z Lizbony d. 32.

Września nakazał Don Miguel utworzenie komitetu pubiiczney pomyślności. N a t i o n a l powiada, iż Regencya portugalska na wyspie Terceira, upełnomocni Pana Almeida, iako Posła swego przy dworze tuteyszym. Tuteysza loża wolnomuhrska wielkiego wschodu obchodzić będzie d. i6, m. b. w ratuszu wstąpienie na tron Ludwika Filipa wielkim festynem, w którym loże departamentowe mieć będą udział przez Deputacye.

Z dnia 8> Października.

Król prezydował wczora w Radzie Ministrów, a potem przyimcwał Deputacye gwardyy narodowych. N a wczorayszem posiedzeniu Izby Parów obrano w mieysce mianowanego Posłem w Wiedniu Marszałka Maison, Marszałka Jourdan w 67 z 73 głosów, Sekretarzem. Potem przyjęto proiekt prawa względem rozpoznawani» wykroczeii prassy, i politycznych" - z po

prawkami Izby Deputowanych - w 86 przeciw S kreskom. W Izbie Deputowanych roztrząsano wniosek Pana Boiesi Anglas we względzie pensyi tytułem nagrody nasodowey iprzyięto go w 184 przeciw 50 kreskom. Podprefekt w Batonie doniósł rządowi przez telegraficzną depeszę z dnia 5. m. b., iż podług zasługującego- na zupełna A wiarę listu z Madrytu dnia 30. z. m" Król skazał na wygnanie ptęciu głównych naczelników stronnictwa apostolskiego, między kióremi Oyciec Cyryl, Dnia 27. odkryto spisek tego stronnictwa, maiący na celu wymordowanie konstytucyoni« stów i sprawienie zaburzenia w duchu Karolistów . - - Wiadomość o konstytucyinem po« wstaniu w Kadyxie niepotwierdza się. W Ajaccio na wyspie Korsyce przyszło przy rozruchach pospólstwa aż do strzelania po ulicach z karabinów; spokoyność była znowu powierzchownie przywróconą,. Hrabia Anatole Montesquiou powrócił z Włoch; Admirał Duperre przybył z Talonu. P o s ł a n i e c I z b radzi Belgom w długim artykule, ażeby porzucili myśl republikani - zmu i pod warunkiem zupełnego rozłączenia obu części państwa, którego teraz Hollendrzy z równą- fafe Belgowie ueilnością iądaią, pozostali dynastyi wiernymi, C o d z i e n n i k przypisuie tem u artykułowi półurzędową cechę, lub mniema przynaymniey, iż był pod Wpływem ministeryainym napisany, Z Valenciennes donoszą, iż tam Hollendrży i Belgowie równą opiekę i równe przy. iacic-lskie przyjęcie znayduią. Tuteyszostronne władze pograniczne zachowuią nay« ściśleyszą neutralność'. W czora zbiegły się tłumy czeladzi kowalekiey, które niebawnie gwardya narodowa rozproszyła. Wielu czeladników zaprowa. dzono do Profektory policyi.. Z dnia 0- Października.

W czora dawał Król posłuchanie po kolei, Generałowi Lafayette, Ministrom spraw wewnętrznych i woyny.. Dnia )];0. m. b. iw nasrępuiąee dni niedzielne, ddbywać będzie Generał Lafayette popis gwardyi narodowey na polu marsowem,

(DOZUXMJ

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.10.20 Nr84 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry