DODATEK do Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.10.23 Nr85 Dodatek
Czas czytania: ok. 15 min.Nm 85.
(Z dnia 23. Października 1830. )
F t a n c y a.
Z P a ryż a, dnia u. Października.
ZTulonu donoszą pod de 51 m. b.j Bryg »Alerte" popłynie za dni kilka do Rio de Janeiro; dowódzca iego ma zlecenie, donieść Cesarzowi Brazyhyskiemu o wstąpieniu ca tron Ludwika Filipa i układać się z nim wiględem uznania mnieyszycb wolnych państw południowcy Ameryki. - Codziennie przybywała tu gońce z Paryża, inni odchodzą do Paryża, lecz osnowa ich depeea iest taiemnicą. - Od niciakiego czasu nieławinęły (u żadne okręty z Algieru, i zostajemy bez wszelkich ztamtąd wiadomości. Oficer, który służył przy woysku wyprawy sfrykańskiey, lecz wziął dymissyą, za nieprzyzwoite wyrazy, z klórerni się słyszeć dał »Marsylii na publicznych mieyscach przeciw rządowi Ludwika Filipa, został na rozkaz do* ttóc1zcy 4go okręgu, do warowni Saint-Jean zaprowadzony. Oficerowie na połowicznym żołdzie i na urlopie na czas nieoznaczony, wezwani zostali, ażeby w przeciągu dwóch tygodni wykonali przysięgę wierności, inaczey utracą swe pmwa Z St. Sebastian piszą, pod dniem 29. Wrześnią; "Rząd hiszpański uznał dnia 22. m, b. urzędownie Króla Francuzów. - Generał FoumaS) były francuzki emigrant, został z <<woiey posady iako Gen. Kapitan prowincyi Guipuscoa odwołanym." Podług gazety "M e m o r i a l d e e P y re * I nees" wybuchły zaburzenia wEstella.
Pod tytuł e m: " l e G a r d e N a t i o n a l" zacmie wkrótce wychodzić nowy dziennik, i izwególniey działaniom gwardyi narodowcy
poświęcony. Przedsiębiercy wyznaczają medal, 500 Franków wartości, za naylepszą rozprawę o użyteczności gwardyi narodowey. Prezesem kommissyi do przysądzenia tćy nagrody, iest Hrabia Alexander Laborde. Z rozporządzenia Prefekta Dptu Sekwany, zamalowano onegday w sali audyencyonalńey tuteyszego sądu ziazdowego lilie, któiemi była ozdobioną. Gazeta Francyi bierze ziąd powód do zapytania się, dla czego teraa ruguiąlilie, gdy takowe przecież dawno przed Burbonami zdobiły herb francuzki, i nawet Król rządzący iest Bourbonem? Od Generała Clausel nadeszła z Algieru d, 26. Września depesza do Marsylii, a z tamtąd przez telegraf do tuteyszey stolicy. Donosi on W teyźe, ii ciągle iest kontent ze swoich stosunków z Arabami, że spokoyność i zaufanie wszędzie znowu powraca, że targi są napełni one, i że ceny żywności codzień się zmniey» szaią. Maurowie, którzy byli pouciekali zAlgieru, wracaią tam znowu powoli. Journal du Nord zawiera, conastępuie; "Rząd Francuzki wydał naywyraźnieysze rozkazy, ażeby żaden Francuz nie przekroczył granicy dla pomagania Belgom) nie wolna także źadney broni w tym celu wyprowadzać. Przybyły do Valenciennes dnia 3. m. b, z Paryża oddział Belgów, musiał wystąpić w szyku, dla przekonania się, czyli między nimi nie było Francuzów; luciu których uznano za Francuzów, musiało wyiść z szeregu i przymuszono ich do powrotu." Podług Gazety Francyi byływMontau* ban wielkie zaburzenia, o których szczegóły nie są leszcze wiadome. PanMaubreuil obwieścił w tych dniach Xią podług którego ostami zapłacić ma pierwszemu znaczne wynagrodzenie, za dane temuż r. ,1J;ST4 polecenie. Rzecz ta będzie ieszcze raz d. i. Grudnia przed sądem roztrząsaną. Zapowiadaią na ten czas nowy pamiętnik w tym interesie. Hiszpański General Milans przeiechał dnia 5. m. b. przez Tuluzę, zrnierzaiąc ku wieży Caro!.
D z i e n n i k h a n d l o w y donosi z listów prywatnych z Barcelony d. I. Października, iż Hrabia Espanna ciągnie w 300Q ludzi ku Pireneiom; ma Generałów Monet i Caratala pod ewemi rozkazami; do ciągnienia dział zaięto Ti' rekwizycyą muły z krainy Lampourdan. Aresztowania w Barcelonie trwały wciąż, Hrabia Espanna kazał zaciągać rekrutów, którym dawał nazwisko katolicko - rojalistockich ochotników. Podług gazety N a t i o n a l, Królowa Donna Maria da Gloria wyznaczyła dla załogi wyspy Terceira, i dla portugalskich wychodźców, niemaiących wsparcia od rządu francuzkiego , pensyą miesięczną 10,000 Funtów Sterlingow, którą podobno Cesarz Brazyliyski ieszcze powiększył,
Z dnia 12. Października.
Izba Parów odbędzie dziś publiczne posiedzenie, na któróm przełożone iey będą rozmaite przyięte iuż przez Izbę Deputowanych proiekta do praw. Między temi znayduie się prawo, otwieraiące Ministrowi spraw we» wnętrznych kredyt 30 millionów, na wsparcie handlu i przemysłu. M o n i t o r dzisieyszy zawiera w 10. postanowieniach 150 nowych nominacyy w wydziale Ministerstwa Sprawiedliwości. N aywięcey wakaneów powstało przez wymówienie się urzędników od wykonania przysięgi wierności teraźnieyszemu rządowi. · Wice-Admirał Rigny przywołany został przez telegraficzną depeszę z Tulonu do Sto* licy. Gazeta Memorial de Toulouse donos', bez wymienienia daty, iż Królowa Hiszpanska powiła szczęśliwie Infanta. Akta sądowe, i lekarskie, tyczące się śmierci Xiecia Kondeusza, będą wkrótce drukiem ogłoszone. W więzieniach Tul uzy, znayduie się nieiakiś Berrie, który w liście pisanym do Deputowanego Pana Berenger, sam wyznaie, iż był iednym z sprawców pożóg w Normand)i. Onegday była w ratuszu uczta, dana Generałowi Lafayette przez loże wolnomularskie. Xiąźę Choiseul, prezyduiący, Generał Lafayette, Hrabia Laborde i Pan Dupin młodszy, mieli mowy. Generał Valaze od korpusu lnzynierów, powrócił tu z swoim adjutantem kapitanem Guay z Bruxelli.
C o d z i e n n i K zaprzecza rozgłoszoną przez dzienniki angielskie wiadomość, iż Hrabia Bourmont znayduie się w Lulworth przy Karolu X.; oświadcza owszem, iź niepoeul w Anglii.
A n g l i a.
Z Londynu, dnia 13. Października.
Król zapadł był na ehiragrę, od którey go iednak przystawieniem piiawek uwolniono, Xiążę Brunświcki miał onegday znowu rozmowę w wydziale skarbowym z Xieciem Wellingtonem, a potem drugą w wydziale spraw zagranicznych z Hr. Aberdeen. Onegday odbyła się rada gabinetowa, która i\. godziny trwała. Xiąźę Talleyrand i Poseł austryacki, mieli w wydziale spraw zagr. z Hr. Aberdeen. Xiążę Trubeckoj przysłany tu z szczegół, nemi poleceniami N. Cesarza Rossyiskiego, odiechał na stały ląd. Posłowie Rossyiski, Pruski, Hiszpański, Niderlandzki i miast hanzeatyrkich, mieli wczora rozmowy z Hr. Aberdeen.
Królestwo Neapolita Tiskie.
Z N e a p o l u, dnia 29. Września.
Były D ej Algitrski wydaie za samo mieszkanie i stół na tydzień loooScudi; mało wychodzi i bardzo lubi stać przyoknie.
Teraz obliczono, że w Bruxelli w czaSIe teraźnieyszych zaburzeń, zburzono 300 domów. Interesa handlowe są w nędznym stalliR1iędzy poległymi oficerami woyska niderlandzkiego w teraźniejszych walkach, znaydował ię Generał Dtin, walczył mężnie, byt ranIony w głowę i w kilka dni umarł. (Zapewne to iest t e n, który iako Szef batalionu zostawał w służbie Polskićy zaXiestwa Warszawskiego.) Okazało się z obrachowań statystycznych, iż Belgowie, chcąc powstać w massie, wystawić mogą 840,000 ludzi od 20. do 50. lat. Wysłana w roku 1825. do Archangelu rniseya, nawróciła w przeciągu 5. lat 3510 samoiedów na rtligią chrześciańską; podług regestrów ley missyi, tylko ieszcze 6'SIJ osób hołdowało pogaństwu. Do charakterystycznych rysów Tartarów , r.aleźy, iż niemaią żebraków. Ubodzy ich, znani pod nazwiskiem Baigusz (ludzie bez
AIIWUSUdUM WICKU, UJU&£<£ AJWIU IbU IdiHUib) lub, ieźeli te nieAą w stanie, duchowieństwo, które tym końcem wybiera podatek od kaźdey spuścizny po zmarłych.
MUZYKA.
Często, a od nieiakiego czasu prawie bezustannie polecani bywaią artyści muzykalni za raniczsi, mniey zasługując na pochwały, ktore tym poleceniom zwykły towarzyszyć. My śmiało dziś polecamy względom ezanowney publiczności, muzykę miłuiącey, P P . dichter ucznia Pana Moeser i Franke . ' ZiOmka naszego, którzy iuź się dali poznać iako godni słyszenia skrzypkowie, a którzy w następuiąey poniedziałek dadzą koncert w sali reduiowey. Koncert ten zaleci się szczegóiniey rozmaitością, która zapewne licznych przynęci słuchaczów. - Także Pan Schalk da się ieszcze raz słyszeć w teatrze we wtorek.
Co tylko opuścił praseę: Kalendarz Polski, Ruski i Gospodarski dla Wielkiego Xi<;stwa Poznańskiego na rok Pański 1831., i iest u podpisanych, iako też w komisie u P. D u n k ę ra w Rawiczu do nabycia.
Poznań, dnia 15. Października 1830.
W. De cker i Spółka.
Przy zbliźaiącey się porze zimowey podaiąA się do wiadomości publiczney przepisy służące do uzupełnienia urządzenia względem ochędostwa ulic, umieszczonego pod datą 20. Października 1826 roku w dodatku JNo. 97. gazety tuteyszey niemieckiey (karta 1239, 12401 1241 i polskiey karta 1216, 1217 i 1218)
Każdy właściciel, dzierżawca lub dozoruiący grunt iaki, w części zabudowaney miasta obowiązany iest przyległy gruntów trotoar: ściek czyli rynsztok i bruk do połowy ulicy wzdłuż całey rozciągłości gruntu oczyścić, z rynsztoków wszystko wymieść, a w czasie mrozów lód wyrąbać, i błocko, lód, śnieg i wszelkie nieczystości nim udepiane zostaną, przy brzegu drogi środkowey tuż nad rynsztokiem, celem odwiezienia tychże, zgromadzić i złożyć,f. 2. Chędoźenie takowe dziać się powinno trzy razy w tydzień, to iest w poniedziałek, środę i piątek popołudniu.
i) śnieg lub lód, z obwodu gruntu nie powinien być na julieę wynoszony, należy albowiem do właściciela, dzierżawcy lub dozoruiącego gruntu, ażeby o osobne odwiezienie postarał się. a) Zrucanie śniegu z rynów i dachów powinno nastąpić w czasie gdy się, ludzie na ulicach nie znayduią, ieźeli zaś nagłe topnienie zmusza do niezwłocznego zruca. nia, należy postawić człowieka na ulicy ażeby przechodzącym potrzebne ost«eienie dawał. wiązani są właściciele domów lub ich zastępcy, śnieg zrucqny wkppy zgromadzić, 6Koro szerokość ulicy tego dozwoli; w przeciwnym razie pqwinien śnieg tak być rozrzucony aby na ulicy zupełnie rpwno leżał, . h. , Do wyoźenia i składania lodów, śniegów i nieczystości przeznaczone sąnastępuiącemieyeea: aj dla nowego i starego rYIIK:Q, tudzież dla plicy Garbar , dpminikańskiey, szerokiey, wodney, wronieckiey, wrocławskiey, żydowskipy, i t. d. plac nad rzeką Wartą za Szlachthuzem.
ł>J dla uiicyWilhelmowskiey, Nowegomiasta, przedmieść St. Marcina, St. Woyciecha i t. d. niziny i doły na nowym mieście, c) dla Rybaków, Pułwsi i t. d. doły na placu przed kościołem Bernardyńskim, $- 5W czasie gdy mrozy panować zaczną, powinni piwowarowie i palący wódką znayduiące Się przy ich browarach lub gorzalniach rynpztoki, które służą do odcieku wody używaney W tych procederach, codziennie wyrąbać i lód kazać odwieść; iak to już w przepisach względem ochędostwa ulic d. d. 80, Października I8ii6. w . )];0. iest zalecone, . 6. ' W ciągu wzrastania mrozów i nastąpienia gołoledzi, właściciele domów lub ich zastępcy, iaieby zapobieieć nieszczęściu mogącemu spotkać przechodzących, skoro się rozwidniać pocznie, powinni trotoary przy swych gruntach, piaskiem, popiołem, trocinami lub czerń podobnym wysypywać. Nie tylko interes osobisty lecz i wygoda wy.
maga koniecznego dokonania powyższych przepisów, i dla tego niepowątpiewam o chętnym i powszechnym dopełnieniu takowych. i-7. Każde wykroczenie przeciw tym przepisom, podpada karze pienięlney, iaka iest na inne policyine uchybienia przepisaną, od] 15 sgr. do 5ciu Talerów. W razie niemoiności zapłacenia kary, ta na areszt osobisty zamieniona zostanie,
Wszystkim UrzęHrKkYin policyinym zalecono zostało, ażtby wykonania powyższych przepisów pod osobistąodpowiedzialnością do-, pilnowali. Poznań d. 4, Października 1830.
Nądburmistrz.
PBWIESZCZENIE.
Dzierżawa popiż wyrażonych pertynencyi" do Kamelaryi tuteyszey należących kończy się Z ostatnim dniem miesiąca Grudnia r. b, iako to; 1) Dochód wagi mieyskiey, a) Wyszynk piwa grodziskiego, 3) Sklep winny, którego dotąd używa! kupiec Gumprecht, 4) Mieysce do stawiani? budy, posiadane p z<;z piekarza Priifer. 5) 20 stołów chlebowych pod Wagą mieyską, 6) Dzierżawa czyszczenia kjoak.
7) Jatki na nowym rynku.
8) Mieysca do sprzedaży mięsa tapiże9) Mieysca do sprzedaży chleba przy Ratuszu.
10) Pięć kramów pod Wagą.
j i) Mieysca do sprzedawania chleba na nowym Rynku. I i) Piwnice dwie pod Wagą.
13) Mieszkanie w bramie Wronieckiey.
Pertynencye le wypuszczone zostaną na trzy po sobie następuiące lata, ti iest od łgo Stycznia 1831 aż do tegoż czasu 1834 roku drogą licytacyi publi<;zney. Termina licytacyine oznacząią się:1 CO do 1. dnia 29. Października rtb,przed: południem o godzinie 10; c o d o 2. d n i a 3 O . P a ź d z i er. r. b, również przedpołudniem; c o d o 3. d n i a 3 . L i s t o p a d ar. b . takie przedpołudniem; co do 4. dnia 3, Li stop, r, b, po południu o godzinie Bciey; co do 5, dnia 4. Listop. r. b. przedpoludniem o godzinie jotey ; co do tj. podobnież 4. L i s t o p. r. b. po polur dniu o godzinie 3cieyj CO do 7. dnia 6. Lisiop. r, b. przedpolu» dniem o godzinie iotey ; o godzinie 3 C 'ey> co do 9. dnia 9. Lis top, f. b. przedpołudn, o godzinie iotey; codo 10- dnia J O. Lis top, r, b. przedpor ludniem o godz. iotey; co do 12. dnia 10. Li s top. f. b. po połudn; o godz. 3ciey; (Odo 11. d n i a II. L i s t o p. r. b, prze d południem o godzinie iotey; CO do 13, dnia 11, Listop, r.b. po połudn.
o godzinie 3ciey, Licytacye odbędą się w powyź oznaczonych terminach, w izbie ratuszuey sessyonalney. Warunki stosowne, w czasie godzin służbowych przeyrzane bydź mogą w Registraturze władzy podpisaney. Poznań dnia 12. Października 1830.
Nad-Burmistrz,
ZAPOZEW EDYKT ALNY.
W skutek wniosków Uf. Otto Tresków właściciela dóbr w Owińskach i Ur. Mateusza Błociszewskiego właściciela dóbr w wsi Węgierskim zamieszkałych, wzywaią się ninieyszem y ci, którzy do dokumentu hypoty<;znegu z d. 15. Maia 1795. wystawionego na syrnIlJ 2441 Tal. 20 sgf. dla Weroniki z MiłaczewJcich poźniey zamqzney Raczyńskiey, w księdze hypoteczney dóbr T w o r k o w a, na zasacIzie rozporządzenia z d, 14. Stycznia 1799» w dziale I I I. pod N f. 2. wraz z prowizyami, po 5 od sta zabezpieczoną, iako właściciele, ceseyonaryusze, lub teź iako zastawnicy i nareszcie albo iako posiadacze listowni pretensye iakowe formować maią prawa, aby się w terminie nadzień 4. Stycznia i83l. O godz, 10. zrana przed Ur. Guderian Refelendaryuszem w Izbie naszesy instrukcyiney wyznaczonym osobiście lub przez pełnomocników przymioty prawne maiących stawili, i pretensye swoie usprawiedliwili, w razie zaś nie stawienia się z pretensyami swemi do rzeczonego dokumentu oddaleni, milczenie im na zawsze nakazanem i z amortyzacyą doku» pientu postąpionem zostanie. Poznań, dnia 1. Września 1830.
KrólęwskorPruski Sld Ziemiański,
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Na wsi Łubowie w Powiecie Gnieźnieńskim iest w Rubr. I I I. N f. 3. na rzecz rodzeństwa byłego właściciela Woyciecha Lutomskiego , mianowicie; 1) Honoraty z Lutomskich pierwszego ślubu Miłaczewskiey, powtórnego Głębockiey, 2) Wiktoryi r Lutomskich owdowjałey Gut« trowey, 3) Joanny z Lutomskich Palędzkiey i 4) Teodory Lutomskiey, na wniosek wyzey wspomnionego właściciela Uf. Lutomskiego pod dniem 22. Kwietnia 1797uczyniony, na dniu 3. Marca I8<X>. summa 985 Tal. z prowizyami po 5 od sta zaititabulowana. Lecz gdy attest hypoteczny pod datą 8. Kwietnia 1805. f. na takową sporządzdny, Ur. Wiktoryi Guttrowey pocztą do Suchoręcza odesłany zaginął, przeto wzywa się na wniosek wyźey wspomnionego rodzeństwa Lutomskich wszystkich tych, którzyby do wspomnionego długu tudzież instrumentu hypotecznego, iako właściciele, cessyonaryusze, zastawnicy lub posiadaiący iakowe papiery, maią pretensye, aby takowe w przeciągu 3 miesięcy a naydaley w terminie na dzień j 8> Grudnia f. b. Zrana na godz. 9. przed W. Kurnatowskim Sędzią naszym Ziemiańskim tu w mieyscu wyznaczonym zameldowali, w przeciwnym razie z pretensyami mieć mogącemi, prekludowani, instrument zagubiony umorzonym, a wspomnionemu rodzeństwu Lutomskim w razie potrzeby o udzielenie innego dokumentu hypotecznego na summę oryginalną, rozrządzonem zostanie. Gniezno, dnia 23. Sierpnia 1830.
&ról. Pruski SAd Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
Uwiadomią się ninieyszem niewiadomych właścicieli następuiących w depozycie naszym będących massów, iako to: a) Massa Franciszki Skrzetuskich Raczkowskiey w ilości 291 T al. 22 sgr. 9 fen. g) Massa Jana Wielfmg w ilości 153 Tal. 8 sgr. 9 fea. nieznanego w tuteysićy Kassie powiatowey zostawionych. 4) Superata w ilości 16 Tal. 26 egr. z massy konkursowey Judy Studzińskiego. 5) Massa Mikolaia Nepruszewskiego Karońskiego w ilości 46 Tal. a8 egr. 4 fen. 6) Massa proboszcza Ignacego Freyszewicza w ilości 36 Tal. 7 sgr. 1 fen. 7) W pozostałey massie byłego Sądu Pokoiu w Wągrowcu znayduią się dwie srebrne łyżeczki do herbaty; ie ieźeli wyźćy wspomnione pieniądze i pretiosa w przeciągu 4dl tygodni niebędą zażądane, (akowe po sprzedaniu ostatnich do powszechney Kassy Wdów Urzędników Sprawiedliwości oddane być maią. Gniezno, dnia 4. Października 1830.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Ponieważ nad pozostałością zmarłego W Skwierzynie n. W. w powiecie Międzychodzkim kupca Joela Lissak i żony iego Dwore, do którey takie grunta tamże leżące należą: na wniosek sądu nadopiekunczego process snkcessyino likwidacyiny przez dekret dziś wyszły otworzonym został, przeto sąd termin do zameldowania pretensyi do teyźe pozostałości na dzień 5. Stycznia r. przysz. zvana o godzinie 10. wyznaczył. Termin rzeczony odbywać się będzie tu w Międzyrzeczu, przez delegowanego Sędziego W. Barona Holtz.
Niewiadomych wierzycieli zapozywa sąd »ań ninieyszem, wzywaiąc ich, aby się z prełensyami swoiemi w terminie rzeczonym zgłosili i takowe należycie udowodnili. Ostrzegaiąc ich przytem, że w razie przeciwnym, niestawaiący prawa pierwszeństwa, iakieby mieć mogli utracą i z pretensyami swemi tylko do tego odesłani zostaną, co się po zaspokoieniu wierzycieli zgłoszonych, z massy pozostanie. Na mandataryuezy przedstawia im sąd tutey· zych Kommissarzy Sprawiedliwości Roestel, lWolny i Mallow. Międ zyrzecz, dnia 16. SierQ.nia 1830. KrdJ, Pruski Sa,d Ziemiański,
OBWIESZCZENIE.
Młyn wodny Kopiowiak, także młynem Deutschow zwany, pod miastem Międzyrze- " czem w tymże powiecie leżący, do pozostałości zmarley tamże Karoliny Bogumiły Leitel z Deutschow należący, który wraz z przynaleźącem do niego domostwem, oborami, stodo. łami, 329 morgami miary pruskiey roli omey, 48 morgami łąki i )];43 morgami 45 prętami, kwadratowerni pastwiska, sądownie na 16,e.n; tal. 27 sgr. fen. oceniony został, ma b\ć plblicznie naywięcey daiącemu, końcem uczynienia działów, wraz z wymienionemi przyległościami na wniosek sukcessorów prztdany, i Wyznaczone tym końcem termina licytac ne, z których ostatni peremtorycjny iest, przypa. daiąna dzień 7. Stycznia, na dzień 5. Marca i na dzień 7. Maia 183f. Odbywać się będą tu w Międzyrzeczu zrnna o godzinie 9. przed W. Sędzią Piesker. Chęć kupienia maiący wzywaiąsię nań ninieyszem, Przybicie nastąpi za zezwoleniem spadkobierców. Młyn i grunta oddzielnie przedanemi być maią. Taxa młyna wynosi 7738 tal. 8sgb 81 fen. Każdy licytant musi resp. 400 i 11) tal. kaucyi złożyć. Taxe i inne warunki kupna codziennie w Registraturze naszey przeyrżeć można. Międzyrzecz d. a8. Sierpnia 1830.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański,
OBWIESZCZENIE PUBLICZNE.
W depozycie podpisanego Sądu Ziemiańskiego, znayduie się kilka summ, mianowicie: a) 13 tal. w massie Kuniego, h) 35 tal. w massie kowala Schulz i Foerstera, c) 1.6 tal. w massie Berndta, d) 41 tal. w massie Lauseckiey, alias LauBke, «) 88 tal. w massie Anny Maryanny Wittchen, · j) 46 tal. 8 sgr. w massie Jana Dawida Sturzel, g) 80 tal. 14 sgr. w massie Halbgebauer, ń) 204 tal. 4 sgr. 8 fen, w massie Winkler Kinzel i i) 13 tal. w massie Joanny Krystyany Schulz, których właściciele niemogli być wyśledzeni, i do których odebrania niktsię dotąd niezgłosił. którzyby do summ mass rzeczonych pretensye mieli i takowe wiarygodnie udowodnić potrafili, iź pieniądze wymienione, gdyby się i nadal do ich odebrania niezgłoszono, w skutek przepisu 391. dodatku do Powszechney Ordynacyi bądowey z kassy depozytalney, do ogolnćy ka sy instytutu wdów urzędników wydziału sprawiedliwości, odesłane będą. Z odesłaniem ich tylko cztery tygodnie od dnia ogłoszenia ninieyszego uwiadomienia, &P wstrzyma się.
Międzyrzecz d. 7. Października 1830.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
UUr. Ludwik Marcin i Kasper Antoni brada Kowalscy lub tychże sukcessorowie uwiadomiaią się ninieyszem, iż schedy dla nich 51 massie pozostałości ich w Ziemicach pod Lesznem w dniu 3. Września 1786. r. zmarłego oyca Marcina Kowalskiego, w kwocie 531 Tal. 23 sgr. 8! fen. się znayduiące, gdyby się nadal o ich odebranie, naypóinićy w terminie dnia I. Grudnia r, b. I p17ed Delegowanym Ur. Forner Referenda, ryiiszem w naszem pomieszkaniu sadowe m Uskutecmić się maiące niezgłoszono, z Kassy depozytalney do ogólney Kassy Instytutu WdóN Urzędników wydziału sprawiedliwości oddane będą. Wschowa, dnia i. Października 1830.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Na skargę Antoniny zStachowskich GadomsIiey z Szamotuł, naprzeciw nieprzytomnemu mężowi swemu Kasprowi Gadomskiemu byłemu ekonomowi, dopraszaiącćy się, aby iey pozwolenie do wstąpienia w inne związki małżeńskie udzielone było, wyznaczyliśmy do In. strukcyi sprawy termin na dzień 10. Stycznia 1831. popołudniu o godzinie 3. w Izbie Sądowey Konsystorza Generalnego tu przy Tumie, na który tegoż Kaspra Gadomskiego z jnieysca mieszkania niewiadomego, pod zagrożeniem zaocznego postępowania, ninieyszem zapozywamy. Poznań, dnia 27. Września 1830.
Sąd Konsystorza Generalnego Administrators.
Poznańskiego.
AUkcya na Rybakach pod liczbą 4.
W poniedziałek dnia s 5. Październ i kar. b. i w dniach następnych, zawsze przed południem o godzinie 8» i po południu o godzinie 2. przedawać będę drogą publiczney aukcyi z zlecenia Król. Przeświet. Sądu Ziemiańskiego rozmaite do spadku kowala J P. Fibich należące przedmioty, iako t o: zegary, złoto i srebro, porcelanę, śkło, cynę» miedź, mosiądz, żelazo, płótno, pościel, meble, sprzęty domowe i kuchenne, suknie, flinty, tarczową rusznicę, xiąźki i t, d., daley tamże we czwartek dnia a 8. m. b. przed południem znaczną ilość teologicznych xiążek z pozostałości kaznodzieia. A h Igr ee n, Król. Aukcyonator«
Szanownym mieszkańcom naszego miasta i W. Xiestwa, którzy w powodzeniu założonego tu na d. i. Stycznia I79Q. r. przez zmarłego oyca moiego J. S. Gumprechta, pod iego imieniem, a późniey moią własnością będącego handlu win, życzliwy mieli udział, mam zaszczyt donieść nayuniżeniey, iż tenże zupełnie rozwiązałem. Wielkie zaufanie, któregośmy* przez tak długi szereg lat wśród rozlicznych okoliczności czasowych, bez przerwy doznawali, zniewala mię do wynurzenia rzetelnej deryan, zaymie się uregulowaniem moich aktywów, do czego ma odemnie pełnomocnictwo. Uzasadnione pretensye do rozwiązanego handlu lub do mnie, lubo takowe sądzę, być zupełnie zaspokoionemi, będzie tenże lub vv. Karol Senftleben przyjmował i załatwiał. W. Karol Senftleben przenosi ewóy handel win do posiadanego dotąd przezemnie a iemu odprzedanego domu. Wszystkie sprzyiaiące dotąd moiernu handlowi osoby upraszam nayuniieniey, ażeby swoie dotychczasowe zaufanie zechciały na niego przelać i podzielać moie przekonanie, ii naysumiennieyszey posługi, iak niegdyś z strony moiego oyca i moiey» tak i nadal z iego strony doznawać będą. Poznań dnia i. Października 1830.
T. E. Gumprecht.
W związku z powyższem doniesieniem polecam się łaskawym względom Prześwietney Publiczności z moim dobranym składem win, W moiem nowem zamieszkaniu, przy zapewnieniu cen, ile moina, nayumiarkowańszych. Karol Senftleben, w rynku NO.93.
Posiedziciela kuponu Nr. 5, Wapno, który zapewne iest właścicielem listu zastawnego na 1000 tal. Nr. 4. Wapno, upraszam: aby niepoiyteczny mu kupon Nr. 5., raczył zamienić za kupon Nr. 4. w rękach moich znayduiący się, C. B. Kaskel.
Paryzkie damskie kapelusze i czepki, naypięknieysze kwiaty, wstążki, pióra, loki i t, w. w cenach tanich ofraruie ). E. Krzyżanowski« Rynek Nr, 39.
Świeżą nadey U ę soczystych gardeekieh cy.
iryn po 9 i 10 gr. pol., słodkie, soczyste apelzyny meeeeńekie po 5 sgr., ser parmezański funt za 14 sgr. i ocet winny, kwartę za 5 sgr. otrzymał
Józef Verderber, w starym rynku pod N ro. 85.
Młodzieniec zamieyscowy, posiadaiący potrzebne wiadomości szkolne i maiący chęć uczyć się cukiernictwa, znaydzie natychmiast . .
pomIeszczenIe u F r e u n d t a w Poznaniu przy Wrocławskiey ulicy Nr. 258,
Wyciąg Z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Papiera- GotowiDnia i 9. Października i830mi zoą
Obligi długu państwa · .
Obhgi bankowe ai do włącznie lit. H. . · . · · Zachodnio- Pmskie listy zastawo e ..,.. Listy zastawne W. Xi stwa Poznańskiego. , . .
Wschodnio-Ptuskie « . .
Szląskit , , , .
po IlJpo 92
IlJ
93J 103
93i 94
Poznań, dnia 22. Października 1830.
Papierami. Gotowim«,. Od >>1 Kun obligów m. Potoama 97 4
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.10.23 Nr85 Dodatek dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.