DODATEK

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.11.20 Nr93

Czas czytania: ok. 13 min.

PIERWSZYdo Gazety Wielkiego Xiestwa Nru 03.

Poznańskiego * *

(Z dnia 2a. Listopada 1830.)

N i d e r l CL n d y; Z H a g i r dnia 10. Listopada.

G a z e t a B reJ a s t a powiada t "Generai Chasse żądał od rządu tymczasowego w BruxeJli, zamiast zawieszenia- broni ograniczonego tylko na Antwerpią, trzymiesięcznego zawieszenia broni na całe Belgium. j eieii to istotnie nastąpi, winni będziemy wdzięczność walecznemu i nieulękłemu- Chasse, iź oyczyzna nasza od srogości woyny przez zimę Wolną będzie."

< Z Bruxelli, dnia 9. Listopada.

Przybyli tu Angielski Sekretar« legacyiny Cartwright i Francuzki Sekretarz legacyiny Bresson i zostali wczura tymczasowemu rządowi przedstawieni. Podobno maią proponować zawieszenie broni między Belgium i Holland) ą.

S t a n d a r d, dziennik wychodzący w Briigge, powiada, ii w Douay liczą przeszło 30.000 ludzi, a z drugiey strony ściągaią się wojska W Valenciennes.

Z Bruxelli, d. to. Listopada.

· Dziś o godzinie iaf otworzonym został kongres narodowy. Znaydowało się na nim 160 członków; nieprzybyło zatem ieszcze 40. Pan Gend'ebien, dawniey członek drugiey Izby sta* nów prowincyalnych, oyciec adwokata tego nazwiska, który iest członkiem rządu tymczasowego-, prezydował iako wiekiem naystarszy z członkowi mianował sekretarzami tymczasowemi kongressu, najmłodszych członków, mianowicie P P. N othomb, maiącego 25 lat, Haerne, xiedza maiącego 26 lat, i P. Vilain XIV. i Liedts maiących 37 łat. Naradzano się msamprzód nad tem, czy pizyiąć przez deputacyą członków rządu tymczasowego, którzy kongres instalować mieli. Pan Meulenaereprotestował przeciw temu» twierdząc, ze tą> sprzeciwia się dostoitnstwu reprezentantów narodu f iednakie niezwaźano na iego protestacyą i mianowano deputacyą,. Prowadzeni od niey weszli do sali członkowie tymczasowego« rządu, a na czele ich Pan de Potter , kioryr natychmiast mowę otwieraiącą kongres przeczytał. Mowa. ta ogranicza się głównie na powtórzeniu obelg, które dzienniki belgickie od początku rewolucyi przeciw rządowi NiederHlndzkiemu wywierały, i na wyuczaniu dobrodzieystw, które Rząd tymczasowy, miał iu£ dias narodu Wyświadczyć. W końcu mowy zapewnił P. de Potter: ze rząd tymczasowy przekonał się dostatecznie, iz nie przyidzie do £av dnego mieszania się zagranicznego, i ze iest widok, iź wkrótce kroki niepizyiacielskie zaniechane zostaną i, ziemia bdgicka z Holendrów oczysEczoną. Część ta mowy ściągnęłaszczególną uwagę zgromadzenia i przyiętą była z-lywemi oklaskami. Po oddaleniu. się członków tymczasowego rządu, powstała znowu rozprawa nad tern: czy wpierw pełnomocnictwa sprawdzać należy, czy też porządek postępowania ustanowić. Obrano-pierwsze; zgromadzenie podzieliło się na kommissye i znalazło wszystkie pełnomocnictwa, wyiąwszy dwa<lub trzy, w naltźytey formie ułożone.. Ogodzinie 4 odroczono posiedzenie/\ P. Tilemans, szef komitetu, spraw wewnętrznych przesłał rządowi tymczasowemu uwagi, w których co się tycze proiektu do konstyrucyi r czyni następującą propozycyą: " G ł 0wnem pytaniem iest, czy kształt rządu ma być republikańskim, lub monarohicznym. Rostrzygnienie tego zostawcie zupełnie kongresowi r nie wynurzaycie zdania'swego, ani iako poiedyńcze osoby, ani tei iako zgromadzenie; ale przekładaiąc to zapytanie, aałączam<

* A£e na«ępura«e o Vtssni'eni'e-: 1") jeiei'i większość fcongreseu oświadczy się za Monarchią, kwesty a względem Rzepltey przełożoną być 1113 [to trzech iatack nowemu kongressewi. 2) Jeżeli większość oświadczy się za Rzepltą, kwfcstva względem MonaTchii roa być przełożoną po trzech latach nowemu kongres«owi. 3) W przeciągu tego czasu wszelkie pie; sze potrzeby życia ludu, powinny byc wolne od opłaty, Wiadomo Panom, że rząd monarchiczny ma w Belgium przeciwników, aibowiem wielu obawia się w powrocie monarchicznego rządu, powrotu cia zdornu Oranii. Podobnież RzeczpospolIta. ma swoich przeciwników, bo wielu widzi wnIey wszelkie zdrożności roku 1793 i usprawiedliwienie wszelkich gwałtów ludu. W kilŁu latach obawy iednych i drugich znikną 3 wtedy gmachowi naszemu politycznemu bępzierny mogli dać mocną podstawę. W stanie aburzenia, w iakim się znayduiemy, zapobiezy móy proiekt wielu nieszczęściom."

Królestwo Węgierskie Gazeta Preszburgaka z dnia 2. Listo« pada donosi: "Narady cyrkularne względem trzeciego punktu królewskich propozycyy (dostawienia rekrutów) które w dniu ag, z. III, rozpo zę!O i w dniach następnych ciągniono, wnIeSIone zostały w dniu 21. na szesnastetn pos4dzeniu Seymu na zwyczayne obrady i miały być takie w dniu 23. na siedmn?;tem posiedzeniu rozpoznawane, gdy J. C AVys. dostoyoy Arcy - Xiąię Palatyn, raczył obudvrom Izbom na posiedzenie spólne zebranym, oznaymić, że względem tego trzeciego pu.nktu,. dokładnieyeze obiaśnienia będą wydZIałowI Seymowetnu dane. JCWys. mianował do tego zaraz Członków H Izby Magnatów, a dwóch Członków Z król. Izby, z eputow .nych Królestwa Kroacyi, Dalmacyi I Sławonn a czterech z duchowieństwa. zaś , Deputowani Komitetów wybrali na posiedzeniu cyrkularnem po czterech z kaidego z czterech cyrkułów, a królewskie wolne miasta po iedoym z każdego citerech cyrkułów. - Gdy w dniu 24» na ośmnastem posiedzeniu zdano w tey mierze sprawę, wydział Seymowy rozpoczął pod przewodnictwem JCWci dostoynege Arcy-Xiecia Palatyna swoie prace itrudnił się niemi aż do dma 27», wktóryrnto dniu na dziewiętnaste!« spólnem posiedzeniu Seymu, z otrzymanych wniosków zdano sprawę; poczeiH uchwalony prze* Seym do młodz go Króla adres dziękczynny względem częSCI podarunku koronacyinego preez te"'oź łaskawie poświęcone)', podpisano i expedyowan o. Wydział Seymowy zaymuie się odtąd przygotowaniem relacyi dla wniesienia oney na zwyczayne obrady., a deputacya mianowana do zebrania nowszych uciążliwości i postulatów trudni sięswoiemi pracami."

Rozmaite wiadomości.

Dnia S. m. b. odbyły się w Karlsruhe zaręczyny Jego Królewicz. Mci Xiąźęcia Gustawa Wazy z Jey Wysoko Xięźniczką Ludwiką Amalią Stefanią Badeńską, a nazaiutrz był ślub. W Rzymie umarł syn sławnego Goethego, tknięty paraliżem. W pewnem niemieckiem mieście, w chwili rozruchu, zaczęto krzyczeć: Es l e b e die Freiheit! (niech iyie wolność.'). Jeden z krzykaczów chciał z wolnością zaślubić równość, ale przez omyłkę czy przez nie wiadomość, zamiast: E s l e b e d i e F r e i h e i t und Gleichheit, zawołał: Es lebe die F r e i e i t u n d G l e i c h g li l t i g k e i t; tłuszcza powtorzyła p l e n o c h o r o te słowa to iest: Niech iyie wolność i oboiętność! W R.ydze wydała policya rozporządzenie, nakazuIące mieszkańcom czyścić c o d z i e n - n i e ulice, podwórza, rynsztoki i ścieki dla uniknienia wszelkiego powodu rozszer enia cholery. (Pisma publiczne Petersburskie, które tu w środę wieczór przychodzić zwykły, nienadeszły ostatnią rażą.) Dnia 10. m. b. powrócił J. K. Mość Xiążę Cambridge z Londynu do Hannoweru.

Donoszą z V era- Cruz pod, dn. 21. Września iż brat Ex-Prezydenta, Pułkownik Vi» ctorIa, został rozstrzelany wraz z trzema in* nymi oficerami, jako zdrayca oyczyzny. Tak fe główny lote Larios, został w potyczce za« Ipca w Tehuacan.

Czem są kapłani Machometanów? W zwyczaynem życiu n e różnią się niczem od innych obywateli. Zyią w tych samych towarzystwach, trudnią się temii sprawamiA nie zrzekają się żadnych uciech i uie są obowiązani do agnego rodzaiu wstrzemięźliwości. Wpływ Ich na towarzystwo zawiei tylko od wziętosci iaką sobie ziednaią przez swą sposobność i u mieiętność, lub też przez rzetelność i inne cnoty. Rzadko kredy są publicznymi nauczycielami młedzieży; niekażą i żadney nad sumieniem nie maią władcy. W czasie publicznego nabożeństwa śpiewaią w meczetach, a czynności ich są takie, iż częstokroć oyciec rodziny sarn lub naystarsza osoba z towarzystwa takowe odbywa. Kiedy Baron Tott utwierdza! Oardanelle, Basza iak naymocniey polecał mu mueczyna czyli śpiewaka pewnego meczetu, tako bardzo zręcznego w rzucaniu bomb, aby mu dai stopień naczelnego bombar/lyera. W Library of Entertaining Knowl,edge znaydvie się następuiąca wzmianka 6 Swierczach. Swiercz domowy (achela domesti<;a) powszechnie iest znany; odgryza on wapno przy piecach i ogniskach a za niem nietylko znayduie ciepło, lecz razem obfity po< karm. Powszechnie mniemaią, że się żywi chlebem; ŁatreiIle twierdzi iednafcze, ii.pożera tylko owady; lecz niszczy on także i ziada pończochy i inne materye z wełny owczey zawieszone przy ogniu do wysuszania. Zdaie się, iż nie lubi trudney pracy; zawsze bowiem przekłada takie mieysca, gdzie wapno lub iuż iest oderwane, lub gdzie ieszcze iest świeże i miękkie; w niem sopie robi nory od pokoiu do pokoiu. Latem Swiercze odprawiaią częste wycieczki na sąsiedne pola, kryią się w szcze" linach ziemi i w nich tak wesoło śpiewaią iak , pod ogniskiem. Podług twierdzenia Pana Boty de St. Vincent, Hiszpanie tak bardzo lubią Swiercze, że ie iak ptaki w klatkach chowaią.

Swierć polny kopie sobie norę w ziemi w któiey się, kryie w dzień, wychodzi tylko po zachodzie słońca i śpiewa wieczorem. Jest tak płochy, iż z trudnością tylko m o ina go znaieść lub iego iamę . We Francyi dzieci się bawią łowieniem świer<gzów s wpuszczaj mrówkę uiąnapowrót,a Świercz ściea R I P A ! **f4g*4 *y wsaedł do iego mieikf A « W « * * hI

AntwerpiawaArStimASS' dObrA 2abuA nazwiska w A S J A A T J S S l o* wincya ta składała sie w r ,«, 7 u r o Antwer p ii d z i i? o b d J o / . z M a A a b e t W a , (n e P s c' , re za rzą<J a francuzkiego tworzy vAeChkoł *** de deux Nethea. £? VA YYd?parfament m 1! kwadratowych i III y o o « p r ? 11 C ? a . ' O 1 7 MIasto leży nśl d Ska da 'W ;1, « 2icó .

»ogą wpłjwac do r a Ł 1 - e o W Napoleona', piękrie/o Doz«h f ]I o * * A M 6 ów dować J e / o n o A c A o o b 1\ W T n 1 m o t tdny m z naylln e S f w /**TM?*TM i 1\ te/o pięknemi b u X a t i A 7 p e J *?" wielki, czyliOstreliumCdawnilv.kLtb d o m tyckO skład towarów; . . " » ' H A b fi M ? dormntkansk, jezuicki, k a p u c y n 1 ™ A za szy katedra ny, gdzie spoczywa Ruben« który, równie iak van Dvk dwA-rl _ut>er}*» S e y h er, <:: ra y er, F lor » ? Ą f ej' J Antweju. Antwerpia iest stolicą B b P r ma akademią um.eiętności, malarslw*6 i)l(* biarstwa, lefcarsko-chirure czna £11% - nał morski. W k i l Ł u A J A i » Kasztorach panieńskich są siostry mlosierdzia! które uaługuią chorym tag w szpitalach ' S p o domach prywatnych i w y A U A S « s.eroty. W Antwerpii znayduią si?znaczSe <;afinerye cukru, rozmaite chemiczne fab"vS i rękodzieln. elnu i bawełny; nici iedwabneant werpskie, tusz drukarski i materveiednlri"l czarne, są bardzo poszukiwane? b d c z a A żeg uga na Skaldzie ieet wolną, wzros7 nandel Antwerpu znacznie i nietylko zmnieyszlfdo.

woz z Ameryki północney, BrazyhL E I T ny, Amsterdamowi, Hamburgowi i B r e m ff £ nawet Londynowi i Liwerpolowi. W ™ S wpłynęło do portu antwerpskiego prze/zło tys:ąc okrętów i __ wielka część z Indyi wscho dmch na racnunek Amerykana i £$$& sKui 1500 staików wszelkich narodów, pomięcf?y tenir naywiększe miast hanzeatyckicb, Wówczas miała Antwerpia 200,000 mieszkańców. Parni ej ne oblężenie pod Xieciem Parmy w r» 1585'zadało pierwszy cios kwitnącemu Stanowi Antwerpii, który po pokotu westfalskim całkiem zniknął. N apr6ino Józef LI. starał się przywrócić iey dawną świetność kupiecka" co się, atoli Napoleonowi bardzo udało i poniekąd przywiązanie mieszkańców mu zapewniło. Szczęśliwe położenie miasta do handlu, sprowadziło tu wnet wiele kapitałów zagranic eznych, i gdyby Napoleon nie był zarazem zrobił Antwerpii składem woyskowym,. stan iey kwitnący byłby wzrósł daleko prędzey. W r.. 1814 obiegli Antwerpią Anglicy iSasi, pod dowództwem Grahama (teraznieyszego Lorda Łyndock); bronił iey Carnot[ który dopiero po dniu 5. Maia poddał się., gdy zawieszenie broni z Xieciem M o n s i e u r zawarto. Po» stepowanie Karnota i równie uczciwe iak waleczne czyny, ziednały mu podziw woyska i przychylność mieszkańców Antwerpii, chociaż ci nienawidzili Francuzów i witle w oblężeniu ucierpieli»

Szybkość.

Statek parowy przebywa przestrzeń 590* e'o 600 stóp na minutę, to Jest na godziną 6000 sążni czyli poltory mili, z których każda iaa 4000 sążni. - Szybkobiegacz może przebredl 180. do aoo sążni na minutą; to jtst pół mili w io minutach, czyli 3 mile w godzinie. Co wynosi dwa razy tyle, co szybkość statku parowego, a połową szybkości biegu konia, - Koń (wyścigowy); rnoże ubieda 400 de 410 a nawet do 415 sążni na minutą; to jest więcey jak pół mili w pięciu minutach, czyli blisko sześć mil na godzinę. - G los «łamie 1033 stóp, czyli 173 sążni na sekundą, to jest 10,000 sążni, czyli z górą półtrzeci mili na minutę. - Kula działowa 24fu n t o w a, ulatuie 18CX) stóp. czyli 300 sążni na sekundę. C z ł o w i e k może widzieć blask wystrzału z armaty, którą na niego wycelowano, ale g)oa tego wystrzału niezaweze może usłyszeć. - Ś w i a t ł o · ul a turę dwa miliony mil na minutę. Słońce jtst odlegle od ziemi o 32,000,000 lewek francuskich czyli 16 milionów mil polskich; światło więc jego w ośmiu minutach do nas przychodzi, aczeui każdy może się przekonać, przypatruiąc się pilno Z zegarkiem w ręku wschodzącemu słońcu»

MUZYKA.

Podług listy subskrypcyiney nakoncetst Pan a M o r a n d i, koncert ten dany będzie w poniedziałek w sali hotelu Saskiego,

OBWIESZCZENIE.

Dominium Sulencin w powiecie Sz-edzkim ma zamiar wykupić listy zastawne w ilości 875, Tal. na bory Sulencina uchwalone i wydane. Stosownie do *4i. Ordynacyi Kredytowey« wypowiadamy ninieyszemnasiępuiące listy za« stawne na dobra Sulencin powiatu Szredzkiego intabulowane, iako to : Nr. 30. na . . 500 Tal. .

Nr. 36. na. 250Tal.

Nr. 56. na. i c o T al.

Nr. 6. na. 25 Tah i wzywamy zarazem posiadaczy ich, aby ta. kowe wraz z kuponami naypoźuiey do dnia 10. Stycznia 1831- fc w Kassie naszey złożyli, a natomiast inne listy zastawne równey wartości Z kuponami odebrali.

Gdyby posiadacze tych wypowiedzianych listów zastawnych, obecnemu wezwaniu zado. syć uczynić niemieli, natenczas spodziewać się''' mogą, że pro wizy a od tych listów zasta. wnych od Bożego narodzefiia r. b. płaconą nie. będzie" i że nabyć-się maiące listy zastawne W mieysce wypowiedzianych, na koszt i ryzyko ich w Kassie naszey asserwowane będą. Poznań, dnia 6. Lipca 1830.

Generalna Dyrefcxya Ziemstwa.

(Z dnia 20. Listopada 1830.)

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Nad summa kupna 43,000 Tal. wynosząca, dóbr Ryczywół w powiecie Obornickim położonych, dawniey Jana Chmielewskiego własnych, a w drodze konieczney subhastacyi 'przez Franciszka Koszutskiego okupionych, na wniosek okupiciela proces likwidacyiny otworzonym został. Zapozywaią się przeto wszyscy ci, którzy do dóbrRyczywół lub summy kupna pretensje realne mieć mniemaią, ninieyszem publiczniei aby w dniu 21. Grudnia r. b. przedpołudniem o godzinie 10. przed Deputo1 wanym K. S. Z. Mandel w naszey Izbie dla Btron wyznaczonym terminie likwidacyinym osobiście lub przez prawnie dopuszczalnych 1 pełnomocników, na których się dla interessen - tów nieobznaymionych Kommissarze Sprawiedliwości Przepałkowski, Maciejowski i Łukagzevllcz proponuią, stawili się, swe pretensye do wsi Ryczywół lub summy kupna podali, i należycie udowodnili. Niestawaiący spodziewać się maią, iż z swemi pretensyami do wsi lub summy kupna wykluczeni i im wieczne milczenie tak przeciw I okupicielowi wsi, iako też wierzycielom, pomiędzy których summa kupna podzielona zostanie, nakazanem będzie. Poznań, dnia 3 Czerwca 1830.

Królewsko - Pruski d Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Nieruchomość w Szamotułach pod Nr. 7. położona, na 641 tal- 2.5 sgr. oszacowana, do sukcessorów Woyciecha Michalskiego należąca, w drodze subhastacyi przedaną być ma. Termin zawity nadzień 15. Grudnia r. b. o godzinie 10. przed deputowanym Assessorem Beyer w naszey izbie dla stron wyznaczony, na który ochotę kupna maiacych z tern oznaymieniem wzywamy, iż naywięcey daiącemu przybitem będzie, iezeli prawne przyczyny na przeszkodzie niebędą. Taxe w na> szey Registraturze przeyrzeć można. Poznań, dnia 16. Września 1830.

Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

W drodze resubhastacyi nieruchomość tu na Wronieckiey ulicy pod Nr. 301. położona, a do pozostałości zmarłego Nadinspektora Solnego Karola Ludwika Maschwitz należąca, sądownie na 6115 Tal. 11 sgr. 8 fen. oszacowana, publicznie naywięcey daiącemu przedaną być ma. W tym celu termina licytacyine na dzień 8. Lutego, dzień 9. Kwietnia i na d z i e ń 14. C z e r w c a I 8 3 1 - » Z których ostatni zawity, zawsze przedpołudniem o godzinie gtey przed Sędzią Mandel w naszeylzbie dla stron wyznaczone zostały, na które ochotę kupna maiacych z tern oznaymieniem wzywamy, iż naywięcey daiącemu przybiłem będzie, skoro prawne przyczyny na .przeszkodzie niebędą. -- Taxa i warunki w naszey Registraturze przoyrzane być mogą. Poznań dnia U. Października i830' Królewsko-Pruski S ą-d Ziemiański.

ZApUZEW EDYKTALNY A Przez wydane dziś rozporządzenie, został nad przyszłą summa kupna dóbr szlacheckich Swinar, w powiecie Międzychodzkim leżących W. Unruh Ratlzcy powiatowemu należących, na wniosek wierzyciela realnego, process likwidacyiny otworzonym. Do zameldowania więc prttensyi do dóbr rzeczonych i summy kupna za nie, wyznaczył sąd termin na dzień 23. Lutego T83b zrana o godzinie 10., kióry się tu w Międzyrzeczu przez W. Barona Collas Assessora, odbywać będzie. Zapozywa więc nań wszystkich niewiadomych wierzycieli realnych ninieyszem, wzywaiąc ich, aby pretensye swoie w terminie tym należycie udowodnili. Zarazem ostrzega ich, iż w razie przeciwnym niestawaiący, zpretensyami swoiemi do summy czne im w tey mierze milczenie, tak przeciwko wierzycielom, między których summa kupna podzieloną będzie, iakotei przeeiwko nabywcy dóbr rzeczonych nakazanem zostanie. Na mandataryuszów przedstawia im tuteyszych Kommiss. Spraw, Huenke, Roestel i Wrońskiego. Międzyrzecz d. 30. Sierpnia 1830.

Król. Pruski S d Ziemiański. OBWIESZCZENIE, Papiernia pod miastem Trzcielem ,'w powiecie Międzyrzeckim leząca i sukcessorom Eichbauma należąca, ma być wraz z przynależącemi do niey budynkami, rolą, łąkami, ogrodami i gospodarstwem olęderskiem w cjlędrach Lęczner "zwanych leżącem, publicznie naywięcey daiącemu na trzy po sobie idące lata, teraz zaraz wydzierżawiona. Tym końcem wyznaczony iest termin na dzień 28' Stycznia r. przyszł. o godzinie 10. zrana, który się tu w Międzyrzeczu przez Wgo Barona Collas, Asseseora Sądu Ziemiańskiego odbywać będzie. Chęć dzierżawienia maiący wzywaią się nań ninieyszem. Warunki dzierżawy w terminie ustanowiorremi będą. Międzyrzecz d. 28- Października 1830.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

Na wniosek sukcessorów zmarłego tutey kupca Moyżesza Markusa Levy wzywaią się ninieyszern stosownie do $ 137. i nast. T i t. 17. Cz. I. Prawa Powszechnego Kraiowego, niewiadomi wierzyciele spadku, ażeby pretensye swoie do pozostałości rzeczonego Lewy w przeciągu 3. miesięcy, a naypózniey w terminie do działów pozostałości przed Referendariuszem Ur. Guderianem w naszym h/kalu służbowym na dzień 83. Lutego i83t., zrana o godzinie 9. wyznaczonym, osobiście, lub piśmiennie podali i udowodnili, gdyż w razie przeciwnym po nastąpionych działach, wierzyciele każdego Sukccssora tylke co do iego echedy trzymać się będą mogli.

Na pełnomocników przedstawia się Kommissarzy Sprawiedliwości Sch6pke, Szulca i RafaIskiego.

Bydgoszcz dnia 28. Października 1830.

Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Z borów do maietności Nowomieytkićy należącey, ma być około parę tysięcy sążni drzewa olszowego i brzozowego drogą publiczney aukcyi sprzedanem. Tym końcem wyznaczy. łem termin w domu leśniczym Kolniki zwanym pod N owym miastem, zrana o godzinie gtey na dniu 6. Grudnia r. b. Warunki sprzedaży w Registraturze Królewskiego Sądu Ziemiańskiego tuteyszego i w terminie przeyrzane być mogą. Krotoszyn dnia 15. Listopada 1830.

Assessor Królewsko- Pruskiego Sądu Ziemian* skiego. Krzywdziński.

Obligi długu państwa Nr. 60,1-80 B, i 31,360 B, po 500 tal., własność tuteyszego To warzy, siwa Kasynowego, z kursu wyszłe, zostały ukradzione. * , POdpbana Dyrekcya podaie to do wiadomosei pubhczney 1 wzywa każdego, komuby rzeczone obligi długu państwa pozbyć chciano, aby o tern Dyrekcya Kazyna uwiadomił. Poznan dnia 17. Listopada 1830.

Dyrekcya Kazyna.

Doniesienie. W dominium Krumlinde na trakcie z Lueben do Lignicy w Szląsku, stoi s t a d n ikr z a d k i e y p i ę k n o ś c i, fryzyi» skiego pomiotu, dla tego doprzedania, iż właściciel co 21 lata stadniki zwykł odmieniać. Stadnik ten ma 5 lat, iest zupełnie zdrowym i zdatnym, czarno pstrokaty, głowa i szyia czarna, 3 łokcie wysoki i prawie.Ą% łokcia, wrocławskiey miary, długi.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.11.20 Nr93 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry