GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.12.18 Nr101
Czas czytania: ok. 12 min.Wielkiego
Xiestwa O Z N A N S K I E G O.
N akładem Drukarni N adworney W. Dehtra i Spółki. -. Redaktor: Assessor Raahshi.
M 101. - W Sobotę dnia 18. Grudnia 1830.
Wiadomości kraiowe.
Z Berlina, dnia 15. Grudnia.
N. Król raczył dotychczasowego Asseesora Regencyinego Kries, mianować RadzcąRegencyioym pray Regencyi w Bydgoszczy. Przybył tu C Roe eyi ski Generalny Kon«ul, Radzca Stanu Tęgoborski, gontem a Gdańska, dokąd iu£ znowu powrotem wyiechał. ' Przeiechał tędy Papiezki goniec gabinetowy Po m in i, iadący z Rzymu na Dreano do Petersburga,
HMnHMHMHH
Wiadomości zagraniczne.
Wielki Xiązę Konstantyn z woyskiem ewoiem od poniedziałku mayńował eie, w Puławach; onegday i wczoray toi woysko miało się przeprawiać przez Wisłę i udaie sig na Wołyń. - W Lublinie z zapałem ogłoszono powstanie; bardzo wiele ochotników zaciąga się do woyeka. - Rossyanie znayduiący się w Zamościu poddali siej cały garnizon przypiął białe kokardy. - Xlę Adam Wirtemberski podał się do dymissyi, - Generalny Intendent Wolicki widział się z Wielkim Xciem, i długo rozma. wiał; ta rozmowa ma być drukiem ogłoszona.-« Komitet Artylieryi i Inżenierów iuż wygotował proiekt, aby postawić w stanie nayuporczywszey obrony Warszawę, Pragę, Modlin i Zamość, a Officerowie z korpusu Inźenierów i Artylieryi rozpoczęli iuż czynność w tym względzie im powierzoną, z energią iaka ich znamionuie.
Krb Ustwo Polskie, Z Warszawy, dnia 9. Gmdnia* Z dnia 10, Grudnia.
Eurycs Warizawiki «wiara «O naite,- Bonawentura Niemoieweki został miano» wany Zastępcą Minietra Sprawudliwośei. działy, to ieet, Dyplomatyczno - Organiczny, Woyskowy i Cywilny.- Dyktator pracuie ustawicznie, rozkazy są ciągle wydawane. Pułk 3ci ulaHÓw, zaontgday iuź przeszedł przez Siedlce śpiesząc do Warszawy. WieI u obywateli przybywa do Blolicy z różnych, woiewództw. Ochotnicy ciągle w bardzo znaczney liczbie zaciągaią się tlo różnych pułków. - Oficerowie wszelkiey broni iuź niemaią kilek. - Mag_azyn_ Dal Troca .. . ., , wysławił, wiele rycin, Ak óI cQ AnjeAbył;PA 'Y9.I 9.
ukazywac; są to rSzplaite wy.qbrażenia .z leraźnieyszey rewolucYI ParyzKIey. - MIedzy ranionymi w d. 30. z. m., znayduie się aktor Kychowieki, który należał do walczących.W Lublinie, iak tylko ogłoszono powstanie, kupcy tameczni dostarczali bezpłatnie wstążek na kokardy dla wszystkich mieszkańców. Wszystkie pułki strzelców konnych iuź znayduią się w okolicach Warszawy. Wczora do Warszawy przyprowadzono kozaków, którzy znaydowali się na granicy pruskiey w obw. Mławskim. Gdy do Radomia przybyli akademicy wysłani z poleceniami, tameczni mieszkańcy powitali ich z niewymowną radością, i przyimowali z staropolską gościnnością. Senat Królestwa Polskiego odbywa posiedzenia przedseymowe. - Xięźna Łowicka przeieidżaiąc przez Gnie· Woszow, bardzo zasłabła. Radzca Stanu Brocki, złożył w banku 36,000 złotych w listach zastawnych, na własność i do wolney dyspozycyi rządu. (Art. nad.) Właściwie kolory Polskie, flą: biały i czerwony; gdyż mamy za herb, Orła białego, w czerwonem polu. Zdaie się więc, że kokarda narodowa, z tych kolorów składać się powinna. Win.Niemoiewski. Stanisław Perkowski, Exprokurator, dziedzic dóbr zieros. w powiecie Błońskim, został mianowany Dowódzcą batalionu strzelców pieszych ochotników; zaciągać się chcący, udadzą się do Łowicza. Mówią, że kozacki Pułkownik Greków, w okolicy Szczuczyna, przeymował sztafety wyeełane z Warszawy. - Jedna z obywatelek w obwodzie Pułtuskim, darowała dług wynoszący 2,100 złotych iednemu z podupadłych sąsiadów, który ach synów swoich wyprawiado woyska. Spodziewać się należy, M wkrótce uyrzemy uzbroionych sławnych za* nsze, gdy oyczyzna potrzebowała obrony, Kurpiów z okolic Ostrołęki, Rozgłosząnem było o zgonie Kapitana Skarzewskiego, żyie on. - Żywność ieet codziennie dostar. czana do stolicy. Ogłoszona została odezwa dowodząca po.
· zebę przedrukowania dzieła Generała Kuialewicza: O niepodległości Polski « pokrycie ko.itów druku, młody wir.uw J ozef Krogulski, da, w przyszłą środę koncert J e d e n z tu teyszych mieszkańców niemała cy czystego sumienia gdy wieczorem d. 20 z. Il!. zaczęto strzelać, domyślił się co to znaczy; w prędkości zawołał służącego i rzekł"Spal natychmiast wszystkie moie papiers« l wybiegł. Służący chcąc dopełnić rozkazu Pana, uyrzał znaczną liczbę listów zastawnych l biletów kassowych, które w teyźe chwili spalił, nietknąwszy papierów bę.la, cyeh w biórku, które Pan iego chciał mit< zniszczone!
Z dnia li. Grudnia.
X. Lubecki i Jan Hr J ezierski Postł Stanisławowski, wczoray O goa i i JOtey wieczorem, wyiechali do Petersburga. W do brach Wilanowskich zabrali Rossyanie bydło i rozmaite produkta wartości kilku tysięcy, na które wydano rewers. Wielki Xiążę kazał rozstrzelać kilku rabuiących. - W Łęczycy ogłoszono powstanie z nadjwyczaynym zapałem. Gazety Berlińskie wczorajszą pocztą nadeszłe, donoszą dość wiernie o naszey rewolucyi. -*- W czoray na Podwalu gcioittni chłopiec rnustrtiiac się z karabinem nabitym, zastrzelił dziecko! - Jeden z dawnych woyskowych wydał odezwę, aby urzędnicy, którzy brali gratyfikaeye, oddali ie teraz oyczyzuie. Komitet Resursy dawney otwiera na czai zbliżającego sięSeymu wstęp do teyże Resursy dla Senatorów, Posłów i Deputowanych, dotąd członkami towarzystwa niebędących. J e dna sala wyłącznie dla użytku członków Seyoiu urządzona będzie; ważnieysze pisma peryodyczne kraiówe i zagraniczne są iuź zamówione. Członkowie Seymu życzący sobie W. Szef1era Kaseyera Towarzystwa w domu Zeydlera przy ulicy Miodawey.
Rektor Szkoły Wydziałowey przy Muranowie, uwiadomił szanowną Publiczność, że lekcye, po nieiakiey przerwie, nanowo z woli Rządu rozpoczęły się w tego Instytucie, Młody Stachowicz, syn sławnego malarza, ozdobił nową salę Senatu Krakowskiego, w którey od 30, z, m. tenże Senat swe obrady odbywa.
- Z Końskich, dnia 6. Grudnia. Dnia 2. m. bież. doszła tu wiadomość onastąpio» nem wzburzeniu w Warszawie; dnia 3go o godzinie lotey rano, otrzymał pułk agi liniowy tu koneystuiący rozkaz do wymarszu, i wieczorem o godzinie 5. opuścił miasto. Uformowana natychmiast straż bezpieczeń - stwa publicznego, uzbroiona w karabiny, zastąpiła woysko i obiela odwach i straże rogatkowe; w nocy panowała spokoyność. Dnia 4. przeszły sztafety do Prezesa Kammissyi woiewództwa Krakowskiego i udzielone nam zostały wiadomości o zaszłych wypadkach w Warszawie. Dnia 5. przyszły polecenia Rady Administracyiney uzbroienia gwardyi narodowey, które iest buskie ukończenia. Gwardya tuteyeza składa się z blisko 200 chrześcian i 1 A O żydów. Spokoyność ani na chwilę niezostała naruszoną tale dalece, źe dziś iarmark tu przypadający, odbył się spokoynie. Odezwy Rządu sprawiły iak największą radość i zapał.
Gazeta Warszawska z dnia 10. Grudn.
zawiera co następuie: Z woli Dyktatora chcąc ułatwić sposobność gorliwości obywatelskie)', dążącey do wystawiania poiedyńczych uzbroień, zważaiąc z drugiey strony, iż te, o tyle mogą być pożytecznemi, o ile pod pewne prawidła porządku są podciągnięte, postanowił Rząd tymczasowy: i) Każdy, ktoby chciał wystawić swoim kosztem pułk kawaleryi lub piechoty: fundusze na ten ceł przeznaczone, złoży do dyspozycyi Rządu. 2) N a uświetnienie zaś tak patryotycznego czynu, regiment ze złoionego funduszu uformowany w czasie obecnych okoliczności, nosić będzie nazwisko składaiącego fundusz. 3) Każdy, ktoby chciał wystawić swoim kosztem szwadrony, bataliony lub kompanie, funduez iaki na to przeznacza, złoży podobnież do dyspozycyi Rządu; na uświetnienie zaś tćy ofiary, imię i nazwisko iego, wyryte na tablicy bronzowey, zawieszone zostanie w sali posiedzeń Senatu.
Nadeszła tu wiadomość, iż Roźniecki został poymany w okolicach Lubartowa.
Z dnia Ii. Grudnia.
Dnia 7. b. nI. przybyły do Warszawy Poru.
csnik Kroezyński przywiózł następującą wiadomość: "Pułk 2gi strzelców konnych, złożony z prawych synów oyczyzny i zawsze tchnący czystym duchem Polskim, z zapałem radości usłyszał o> wypadkach zaszłych w Warszawie, nadzieję odrodzenia oyczyzny naszey zapewniających przy pomocy Boskiey i Ludu Polskiego. Pułk tenże oddalony o 26 mil od Warszawy, ubolewa, że lotem orła stanąć niemoźe pod murami starodawney Stolicy Polekiey, dla współdziałania z swymi Rodakami. Wybranego z naszego grona oficera wysyłam naprzód do JW. Generała Dowodzącego z oświadczeniem, iż pułk agi strzelców konnych spieszy z zupełnem poświęceniem się dla oyczyzny, wolności i całego narodu. " Z Pułkownikiem Turno, który odprowadza Cesarzewicza do granicy, wróci do bratnich szeregów Kapitan Trembicki, były Adjutant Cesarzewicza.
Właściciel browaru porteru za rogatkami Wolskiemi, cały zapas porteru ofiarował dla oficerów i żołnierzy pułku Igo piechoty liniowey w nocy, w którey ci waleczni przybyli do stolicy. Podróżny, który dnia 3. Grudnia opuścił Kraków, oświadcza, iŻ całe miasto było w powstaniu. Przy odgłosie trąb i bębnów way* wano wszystkich, aby się uzbraialidnia 12. Grudnia. Dyrekcya Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego wydała pod dniem 9. ID, b« tueya Towarzystwa Kredytowego Ziemskie» go iest iedną z oaywaźnieyszych w kraiu na« eiym. Władze Towarzystwa złożone z obywateli, widzą swoim obowiązkiem nie tylko nieustawać w gorliwości około dobra Towarzystwa, ale owszem przepisy Prawa Seymowego o Towarzystwie Kredytowem Ziemskiem energicznie i z wszelką dokładnością wypełniać. - W obecnych wypadkach maiątek publiczny, równie iak i maiątki prywatne, na regularności opłat zależą. - - Na tem polega kredyt u obcych, bez którego żaden naród znakomitych rezultatów osiągnąć niemoźe.Dyrekcya Główna wzywa wszystkich stowarzyszonych, ażeby ratę bieżącą i wszelkie zaległości Towarzystwa w duchu prawdziwie obywatelskim iak nayregularniey wnosili; tyra sposobem główne instytucye nasze nietylko niedoznaią przerwy i nieładu, ale owszem utrzymamy kredyt, i pokażemy, że porządek nieprzestał być ani na chwilę duszą wszystkich czynności władz Towarzystwa. lt Bada Municypalna miasta stół. Warszawy, W skutku odezwy JW. Generała Gubernatora tey stolicy, zawiadamia Panów chirurgów 4 i cyrulików utrzymuiących razury, iż młodzież eposobiąca się na pomocników lekarskich, umteiąca pisać dobrze i maiąca zręczność do pomocy chirurgicznych, może znaleść dla siebie pomieszczenie w służbie zdrowia woyskowey na posadach felczerów. Rada Municypalna miasta stół. Warszawy, W skutek reskryptu KommissyiRządowey spr.
wewn. i policyi, podaie ninieyszem do wiadomości powszechney i każdego kogo to interesować może, że wszelkim kobietom i służącym Roseyiskim wolny iest odjazd i oddalenie się z kraiu tuteyszego, a wszyscy mężczyźni i kobiety, którzy by w tym kraiu pozostać chcieli, używać maią zupełney opieki praw, tak co do osób iako i maiątków, Dzienniki tuteysze zawieraią następuiącą odezwę Rady Ubywat<;lskiey Płockiey (do Obywateli miasta Płocka z dnia 4. m, b.: "Polacy! Stolica iuź oswobodzona i uepokoi ona, nadchodzi czas, iż iuź Polska używać będzie błogich wolności chwil, ale nadewszy-tko porządek nam zachować należy, to iedy.
nie cechować mole czystą miłość oyczyzny. Wzywam was do tworzenia etraźy narodowcy. Pokazać się godnemi braćmi mieszkańców stolicy, którzy szczególniey bezpieczeń - stwa osób, maiątków publicznych i prywatnych strzegą; pewni iesteśmy, iż prawy sposób myślenia cechować będzie wszystkie wasze czynności. Godni dowódzcy straży, Kapitanowie Dziewanowski i Jędrzeiewicz, wszelką wam daią rękoyraią. Spodziewamy się, iż w niczetn spokoyność naruszoną niezostanie. " Mianowani zostali przez Dyktatora, zastępcami Badzców Stanu w Kommissyi Rządowe? wyznań religiynych i oświecenia publicznego, PP, Klemens Witkowski Deputowany Mławski, Prot Lelewel były Poseł pow. Węgrowskiego, Jan Majewski były Badzca województwa Płockiego, Wybór Deputowanego z cyrkułu 7go miasta stołecznego Warszawy w osobie JW. Zwierkowskiego, zyskał w dniu 7. b. m. zatwierdzenie Senatu. W Lyceum Warsz. lekcye w zwyczaynym sposobie dawane iuź były przez cały przeszły tydzień. Wielki Xiąźę Cesarzewicz cofa się z pięciu pułkami, które ma przy sobie, w kierunku ku Włodawie przez Parczew. Oficerowie, którzy rodziey swoi e pozostawili w Warszawie, każą sobie do Brześcia przysyłać o nich wiadomość, bieliznę, mundury i t. d. W woy. sku tem wielki panuie niedostatek,- niektórzy oficerowie niemaią nawet mundurów. - W tey chwili są ieńcami naszemi Generałowie dywizyi Richter, Diaków i Krywcówl Generałowie Major . Essaków ,N es»eIrode,Engelmann, KoriT, oraz urzędnicy adnjinietracyi woienney wteyźe randze Daniłów, Kołotów, Lange, Dymitrów, Fawieki; Pułkownicy Fa.
kicyn i Masłów; Major Panów; Adjutant Ceearza Jmci Buturlin 1 t. d. W ogóle Qg oficerów, - podoficerów i szeregowych 926; prócz tego w Zakroczymie 350, w Zamościu 150. -Jeńcy chodzą wolno po ulicach- Nie ucieknie żaden; wiedzą, że ich na prowincyi większe czeka niebezpieczeństwo. Sztab gwardyi ruchomych województw Krakowskiego, Kaliskiego, Sandomierskiego i że W. Okołowicz przywiózł oświadczenie od zagranicznych fabrykantów miasteczek Zgierza, Konstantynowa, Aiexandrowa i t. d" iż ci z wł3eney woli, wywdzięczaiąc się 6wey nowey oyczyznie, ofiarowali z pomiędzy siebie uformować Legion Niemiecki, obienDąc za swego dowódzcę rzeczonego W. Okołowicza, bez żądania naymnieysiey pomocy od rządu, ani na swe'ubranie, ani na s wo uzbroienie. % Cała granica rossyiska iest zamknięta. Na pierwszą wiadomość o naszey rewolucyi, Generał Rosen kazał się zbierać swoiemu korpusowi, lecz we dwa dni przeciwny otrzymał rozkaz i pułki pozostały w swoich stanowiskach koło Grodna i Białegostoku. Bankierowi« Warszawscy odebrali sztafetę Z Berlina, przez którą są uwiadomieni, iż zaraz po odebraniu wiadomości o rewolucyi naszey, papiery Polskie poszły znacznie w górę. Jako prezyduiący w Kommissyi przez Rząd tymczasowy do przeyrzenia papierów policyi tayney w pałacu Ministeryum skarbu złożonych, wyznaczoney, oznaymiam publiczność, że papiery te tak iak były przywiezione i pod pieczęciami odebrałem od P. Korytkowskiego dnia 7. b. ra., który będąc wezwany, wskazał nawet imiona szpiegów, między takowemi papierami znayduiące się, i tym sposobem zupełnie wywiązał się z obowiązku swego, i iako ustanowiony z woli publiczności stróżem przyopieczętowaniu takowych i owszem priez swą gorliwość zasłużył sobie na ninieysze świadectwo. Wyznaczony przez Rząd tymczasowy: Niemc ewicz.
Z dnia 13, Grudnia.
Pan A. Szymański, iako dowódzca pułku Igo Krakusów, wydał następującą odezwę: "Szanowne Polki! W istnieiących kraiu okolicznościach wszyscy dobrze myślący staraią się ile możności oyczyznie swoiey przysłużyć. Jedni majątki, drudzy życie niosą, inni pełnym zapału głosem rozsiewaią chwalebne czyny Narodu Polskiego. Powodowany dobrem kraiu raoiego, postanowiłem ufonnować pułk Krakusów, znanych iUŻw poprzedniczych woynech, chciałem odży. wić dawne wspomnienia Napoleońskich czasów. Rząd się przychylił do moich żądań, a wielkomyślni Rodacy wspierać moi e chęci usiłuią. Do was ieszcze szanowne Polki odzywam się głosem narodowości, abyście małem darem pułk Krakusów wzbogaciły. Niech tylko każda z was po kilka chorągiewek złoży do właściwego użytku, a wywiąże się iakokolwiek swoiey oyczyznie. Zawiesiemy ie na lancach, a na ich widok zadrżą nasi nieprzyiaciele. Szczęśliwa przyszłość uśmiecha się do nas. - - Damy! nieszczędźcie darów, abyście i wy powiedzeć mogły; należałyśmy do odrodzenia się narodu Polskiego.«' Dnia 10. b. m. przybył do stolicy Pan Żuchowski, organizator korpusu kadetów w Kielcach, Zasłużony ten weteran, ozdobiony krzyżami legii honorowćy i zasługi woyskowćy, który iuż w dawnieyezych czasach był naczelnikiem woyska odradzającego się pod iego dowództwem na obronę oyczyzny, został powitany z uniesieniem. Korpus iego liczy iUŻ bardzo wielu ochotników, Pułk grenadyerów dawney gwardyi wzmocniony ochotnikami wracaiącemi do służby woyekowey, uformował się iuż w 4 bataliony porządnie umunderowane i uzbroione i wczo. ra wyszedł za Wisłę. Zakład tegoż pułku zostający w Warszawie, formować będzie piąty iego batalion, JPan Władysław Iżycki, członek Gwardyi honorowćy, da dziś w teatrze narodowym koncert wokalny i instrumentalny na wsparcie rodzin podupadłych w czasie ostatniey rewolucyi, Wychodzi pismo niemieckie pod tytułem: Warschauer B/att, trzy razy na tydzień, to iest: we wtorek, czwartek i sobotę. Numer eJtemplarza kosztuie gr 5.
E o s j y a, Z Petersburga, dnia 8- Grudnia.
Dnia 3. m. b, w rocznicę wstąpienia na tron nayłaskawiey nam panującego Cesarza Jmci odbyły się uroczyste modły we wszystkich kościołach stolicy. Wieczorem miasto było , .
OSWlecone.
zakłócana była od nieiakiego czasu przez nieprzystoyne postępki niewiadomych swawalni - ków, którzy obrali sobie za zabawę, wybiiać w nocy okna w mieszkaniach. Czynność rządu wkrótce ich wyśledziła. Większa część winnych, należąca do niiszey klassyludu, natychmiast odniosła chłostę cielesną na samem mieyBCU przewinienia; lecz obok tego z żalem przekonano się, że spólnikami tey swawoli byli niektórzy z szlachty zostaiącey w służbie, mianowicie: Aktuaryusz Ministerstwa spraw zagranicznych Xźę Piotr Galicyn, i urzędnik 14. klassy w wydziale spraw duchownych obcych wyznań Romanow. Jakkolwiek ich postępek zasługiwał na surową karę, z tern wszystkie m N. Cesarz ze względu na ich młodość, nayłaskawićy rozkazał poprzestać na osadzeniu pierwszego na miesiąc w twierdzy, i odesłaniu go potem na służbę do Gruzyi; drugiego zaś odesłać na służbę do Archangielska. Uczony mąż, który pozyskał eławę europeygką, znanym będąc z głębokich nauk równie u swoich iak u obcych, Jan Sniadecki, zakończył swe pełne zasług w zawodzie literackim i obywatelskim życie, dnia 21. Listopada r, b, - Jan Śniadecki urodził się r. 1756. w dawnem woiewodztwie Poznańskiem. Wziąwszy pierwiastkowe nauki w szkole Lubrańskich (w Poznaniu), przeniósł się w lótym roku życia do szkoły główney Krakowskiey, gdzie odbywszy w przeciągu lat czterech zwyczayny akademicki zawód, otrzymał stopień doktora filozofii i mianowanym został professorem nadzwyczaynym, czyli tak wówczas zwanym To warzyszem młodszym (collega minor). Po zaprowadzeniu reformy poruczono mu wykładać geometryą w gimnazyum Krakowskiem. Dwa lata tylko pełnił obowiązek nauczyciela, bo okoliczności przyiazne dozwoliły mu własnym nakładem przedsięwziąść (1778) podróż naukową do Niemiec, Hollandyi i Francyi. Znaydował się właśnie w Paryżu, kiedy Kommissya F.dukacyina wezwała go (1781) na katedrę matematyki wyźszćy i astronomii do Krakowa. Przez lat 16. zaymował to mie.ysce, lecz obowiązki Sekretarza szkoły głowney koronney, ufność którą w nim zgromadzenie akademickie pokładało, wziętość iakiey u Króla Stanisława Augusta, u Xiecia Prymasa, u pier
140Uwszych osób narodu używał, potrzeby zakładu, do którego należał, zmuszały go do częstych podróży. Jakoż oprócz oddalenia się za zgodą rządu, lecz znowu własnym nakładem na krótki czas do Anglii dla poznania uniwersytetów i obserwatoryow tego kraiu, odwiedzał kilkakrotnie Warszawę, był obecnym na ostatnim seymie Grodzieńskim, gdzie razem z Marcinem Poczobutem przed Posłami mocarstw sprzymierzonych stawał w obronie całości funduszu edukacyinego; nakoniec po zagładzie Polski, wyprawionym był do Wiednia w celu zasłonie- ' nia od upadku tey szkoły, nad którey dobrem tak gorliwie pracował. U znany (1797) profee. sorem wysłużonym ieszcze przez lat dziesięć mieszkał w Krakowie, dopóki Xiąźę Adam Czartoryski nie wezwał go (i806) do Wilna na Astronoma Obserwatora. - Wkrótce (1807) wybrany został Rektorem uniwersytetu; dwu. krotnie piastował ten urząd. Ozdobiony ieszcze w r. 1.810. orderem S. Anny I I. klassy, w 1819- S. Włodzimierza I I I. klassy, w roku 1823. podniesiony do rangi Radzcy Stanu, Otrzymał r. 1824 zupełną emeryturę i usunął się od prac publicznych, którym 40 lat poświęcił. Ostatek życia przepędził na wsi w maiętności J aszunach 4 mile od Wilna odległey, w domu synowicy swoiey, gdzie też dnia 31. Listopada r. b., po krótkiern cierpieniu, rozstał się z tym światem. Według ostatniey woli zmarłego, zwłoki iego będą pogrzebione w tern mieyscu, gdzie dni swoie zakończył, lecz Uniwersytet wielbiąc pamiątkę swoiego niegdyś Rządzcy, szanuiąc wnim iednę z naycelnieyszych ozdób, odbędzie obchód żałobny, na którym Processor Leon Borowski opowie iego żywot uczony. Newa stanęła SO. b.m. między 3, i 3, godziną po południu.
Niemcy.
Korrespondent Norymbergski zawiera co następuie: "Od granicy Włoskiey, dnia ? Grudnia, Wystawienie znaney opery "Niema z Portici"na wielkim teatrze delia Scala w Medyolanie, miało być hasłem do buntu, którego przedmiotem był sam dowodzący Generał Walmoden. Ten wcześnie o tern uprzedzony, przedsięwziął potrzebni środki. Gdy tedy pomiędzy aktami powstał
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1830.12.18 Nr101 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.