GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.06.11 Nr132

Czas czytania: ok. 19 min.

Wielkiego

Xi stwa PO ZNA N SKI EGO

Nakładem Drukarni Nadwornej Dektra i Spółki.

Redaktor: A. Raabshi.

JW J32. - W Sobotę dnia 11. Czerwca 1831.

Wiadolllości zagraniczne.

· · · ' Niderlandy.

Z Bruxelli, dnia 29. Maja.

Oto jest dokończenie przerwanego wczoraj artykułu: Wielkie mocarstwa znają za nadto dobrze swoje teraźniejsze prawdziwe interesa, aby się kłócić miały o kwestyą belgicką, to jest o iweetyą, czyli traktaty cą świętemi. Działać owszem będą w zgodzie i mieć będą za sobą pomoc i przychylność ludów. Podburzają Belgią do jęcia się oręża; i dla czego? Aby otrzymać Luxemburg. Lecz Belgia może to osiągnąć w pokoju, z pewnością i za tysiączną część ceny, jakąby je okupić musiała, kusząc się o nie zbrojną ręką. Niejeetże to nieprzezorność, wabać się nawet tylko w wyborze? - Belgia chce Maetrycht, chce lewy brzeg Skaidy zdobyć, chce Holandyi niektóre inne części jej dawniejszych posiadłości wydrzeć. Możnażby jeszcze dziś, gdzie najbardziej ograniczony umysł pojmować musi politykę europejską, powątpiewać, iż Belgia niejest w etanie, osiągnąć by jeden z tych przedmiotów siłą oręża, chybaby pokonawszy wprzód wojska Francyi, Austryi, Pruse i Anglii? Ani jednej piędzi ziemi holenderskiej

nieposiądzie Belgia, jeżeli wprzód niezwycięży Europy; niewchodząc w to, ileby mogła utracić z własnej ziemi, gdyby jej w takiej walce uledz przyszło. Należy do statystów, władających łosimi ludów, obrachować widoki powodzeń lub klęsk, powinnością ich jest, okazać swoim spółobywatelom, czyli lepiej jest, starać się o osiągnienie swoich widoków przez takie środki i wśród takich okoliczności, lub czy nienależy obrać prostsze, spokojniejsze i skuteczniejsza sposoby układania się pod Xiążęciem, który jest przyjacielem wszystkich rządów Europy, i którego ugruntowanie potęgi i bezpieczeństwa wszystkich obchodzi. Wahanie się JKMci Xiążęcia Leopoldów odpowiedziach, danych Deputowanym, którzy go pragnęli wyrozumieć pod względem korony belgickiej, okazuje widocznie rzetelność jego zasad i dowodzi, iżby nieprzyjął ofiarowanej mu korony, jeżeliby jej niemógł z zaszczytem dla Belgii i dla siebie piastować. Jednakże przekonał się teraz Xiążę ku swojemu największemu ukontentowaniu, iż z ufnością spodziewać się może sprawiedliwego i prędkiego wykonania środków, które zaspokajające uregulowanie intereeów Luxemburgekich, z strony Konferencyi za sobą pociągną, i gotów jest, wziąść na siebie jako Monarcha ukończenie tej oko ny, jaka zaszła w zamiarach i postanowieniach Konferencyif Przed tygodniem jeszcze uważała Konferencya utrzymanie tego Xiestwa dla domu N assauekiego, jeżeli nie za nieodzownie potrzebne, to przynajmniej jako nadzwyczajnie pożądane, a dziś skłonną jest do pośrednictwa, którego celem jest zachować tę krainę dla Monarchy Belgii. - Honor Belgii wymaga, utrzymać się przy LuXemburgu, ale nie walczyć o nie i być przyczyną upadku Belgów w tym boju. Konferencya daleką jest od mieszania się do praw, niepodległości Jub wewnętrznego urządzenia Belgii, lecz z drugiej strony chce zabezpieczyć prawa innych państw przeciw wszelkiej napaści, pod jakimkolwiek bąć pozorem przedsięwziętej. Cóż się żąda od Belgii, ażeby się znajdowała w spokojnym i bezpieczuein położeniu P Wszystko, co się od niej żąda, jest to, ażeby się poddała tym samym politycznym obowiązkom, jakich wielkie monarchie dopełniają. Czyhż to, co Francya, ĄuStrya, Anglia i t. d. poczytują dla siebie samych za sprawiedliwe i godne honoru, moie kazić honor Belgii? Mam zaufanie do rządu belgickiego i do kraju; pochlebiam sobie, iż tę wielką kwestyą spokojnie rozważy i rozsądnie rozstrzygnie i nienarazi się nieostrożnie na be/potrzebne trudności, ktoreby nawet zniszczenie imienia "Belgia" sprowadzić mogły.... Przyjrn WP an i t. d... Bruxella, d. 87. Maja 18 J 1. - (p o d p . ) P o n s o n b y .

Minister zeszedł z mównicy, nieprzydawszy Z sw.ej strony ani jednego słowa, T- Po niejakich dyskussyach, P an N othomb podał nastę. pujący projekt: "Podpisani przedstawiają kongresowi, ażeby zaraz po obraniu Naczelnika rządu, wydał następujące postanowienie: Zważając, iź południowe Prowincye niegdyś królelestwa Niderlandzkiego, rachując do nich W. Xiestwo Lujcemburgskie, odłączyły się dobrowolnie od prowincyy północnych; że to nastąpiło przed utworzeniem Kongreęsu, i że nie jest w mocy tego zgromadzenia, niweczyć to factum przez odstąpienie której piowincyi lub części jakiej prowincyi; zważając, iź władza wykonawcza nie ma prawa, rozpoczynania, bez wyraźnego upoważnienia Kongresu, układów, któreby spokojne utrzymanie rozdziału południowych od północnych prpwincyy za wyliczeniem summy indemnizacyinej na celu iniały; zważając, iź naród Belgicki, zanim się imię oręża, bez wyrzekania się zasady swej rewolucyi, dać może Europie nowy dowód chęci utrzymania powszechnego pokoju, oświadczając gotowość przystąpienia do politycznej ugo dy, zatwierdzającej rozłączenie, bez nowego krwi rozlewu, uchwala Kongres: Artykuł i. Wybór Naczelnika rządu uważać się będzie za żaden, skoroby tenże zezwolił na ustąpienie Luxemburga lub części Limburga jako warunek przyjęcia korony. Art. 2. Rząd zostaje upoważnionym do uczynienia propozycyi Konfertncyi Londyńskiej i Królowi Wilhelmowi względem zagodzenia wszelkich sporów terrytoryalnych przez wynagrodzenie pieniędzmi. Art. 3. Zostaje również upoważnionym do uczynienia propozycyi, ażeby przez niejaki czas stała w Mastrychcie wspólna załoga lub obca, lecz nie holenderska. Art. 4. Układ, któryby był skutkiem tych propozycyy, podanym będzie Kongresowi do zatwierdzenia, (podp.) Nothomb, Brouckere, Vilain XIV." U chwal ano druk i odesłanie tego wniosku do wydziałów. S z w a j c a 2 y a.

Z Szafuzy, dnia 24. Maja.

Projekt Konstytucyi został dziś w nnszćm mieście 417 przeciw 233 kreskom przyjętym, W cechach w Metzgern i Reblenten była większość za odrzuceniem. Jaki jest wypadek głosowania po wsiach niewiadomo dotąd; w całym zaś kantonie odizucono Konstytucyą znaczną głosów większością. Włochy.

Dziennik Diario di Roma donosi z An* Korry pod d. ig. Maja, iź dnia poprzedzającego opuścił to miasto ostatni oddział wojska austryackiego, a weszło tam tyleż wojska papiezkiego na załogę. Zaraz po wyjściu woj. ska austryackiego wydał Kardynał Sekretarz Stanu następujące obwieszczenie: "Wojsko austryackie, zabawiwszy krótki czas ponvedzy wami, dokonawszy dzieła waszego oswobodzenia i przywróciwszy spokojny rząd wasze go prawego Monarchy, opuszcza tę okolicę, zostawiając w niej słodką pamięć swojej wzorowej karności i spokojności, jakiejście pod jego szanownym i zaszczytnym orężem do* znawali. Dobrodziejstwo takie wymaga całej waszej wdzięczności, a jeżeli wielkie klęski, zrządzone hauiebnem powstaniem, pociągnęły za sobą niejakie z waszej strony 0fiiry, niech one będą dla was nauką, abyście zapobiegali wszelkim nowym przekształceniom i pamiętali o tern, iź mocarstwa, które wzięły na siebie rękojmię całości i niepodległości krajów Stolicy świętej, nigdy niebędą na wasze zaburzenia obojętnem spoglądać okiem. Od was więc zależy teraz, ażebyście, szanując porządek publiczny, ustalili swą pomyślność, lub przez bezprawia wtrącili się nanowo W niezmierną otchłań nieszczęścia i nę części wasze potrzeby; wskroś niemi przemieniony, zajmuje się bez przerwy, aby im spieszno i skutecznie zaradzić. Przysposabia dla Was prawdziwe polepszenia, z których prawdziwe spłyną na was korzyści; lecz waszą jeet powinnością, przykładać się do tego winną uległością temu, który jej żąda tylko dla dobra waszego, aby was według życzeń serca Swego uczynić szczęśliwymi, " Ciro Menotti i Borelli , dwaj z naczelników powstania w Modenie, zostali dnia 26, Maja tamie straceni.

Stojące w państwie Kościelnem wojsko auStryackie, ma się do dnia 15. Czerwca w Bononii skoncentrować, poczem ustąpić ma zupełnie z tego miasta i z innych części państwa Papiezkiego. F 2 a n c y a.

Z Paryża, Dnia 28- Maja przybył Król w południe do Stolicy i udał się niebawem na radę Ministrów, która prawie 4 godziny trwała. W towarzystwie Króla znajdowała się Królowa z Xiężniczką Adelajdą. O 5! powrócili NN. Państwo do St. Cloud. Dnia 29. był Król z rodziną Królewską w Wersalu, gdzie wyprawiono różne festyny jeszcze z okoliczności imienin Króla. Orszak składał się z 40(1 Bześciokonnych pojazdów. W pierwszym siedział Król, Królowa, Xieiniczki, Prezes rady Ministrów, Marszałkowie Souit i Gerard; W drugim Xiaiqta Orleans, Nemours i Aumale z Adjutantami; w dwóch ostatnich damy dworskie i Adjutanci Krols. Król i rodzina Królewska obiadowali w Trianon. Dziennik N a t i o n a l jest zniecierpliwionym, iż Król nierozwiązał dotąd Izby. "Posiedzenie - mówi on - odroczone jest do d, 10. Czerwca; Deputowani dalszych prowincyy powinniby właściwie już teraz opuścić swe mieszkania, aby w przyzwoitym czasie być na miejscu. Czyż nieczekają z rozwiązaniem, aż ci przybędą do Paryża? Swiadome rzeczy osoby rozumiały z początku, iż rozporządzenie w lej mierze wyjdzie dn. 26. Maja, iż zgromadzenia obiorcze zwołane będą na dzień 20. Czerwca i że Izby zbiorą się dnia 10. Lipca. Teraz słychać, iż zagajenie posiedzeń Izb nastąpi dopiero dnia 7. Sierpnia, jako .w rocznicę uchwalenia w roku zeszłym nowej Karty. Pojmujemy, iż Pan Kazimierz Perier zyskać chce na czasie, aby obiorców Departamentu Aube i całego kraju przekonać, iż należy utrzymać dziedziczność dostojeństwa Parów; lecz czego niemożerny tak łatwo pojąć, jest to, iż Pan Kazimierz

Ul

Perier, mniema być jeszcze dosyć czasu dn.

7. Sierpnia do sprawdzenia pełnomocnictw 459 Deputowanych, do konstytuowania Izby i do uchwalenia przed d. 31. Sierpnia budżetu z 1500 milionów, w którym to dniu kończy się pobieranie uchwalonych podatków." Dostrzegacz Austry acki z d. 25. Maja umieścił był następujący artykuł: "Namieniliśmy już o trudnościach, jakie powstały względem udzielenia sakramentów Xiedzu Gregoire, byłemu Biskupowi dyecezyi Blois, leżącemu na śmiertelnej pościeli w Paryżu i względem pogrzebu w przypadku, gdyby umarł. Ponieważ o tym przedmiocie od dni kilku piszą, dzienniki paryskie, a artykuły korespondentów gazet niemieckich namieniają i po większej części wfałszywem go stawiają świetle; przeto sądzimy dla sprostowania mylnych w tej mierzę podań i na tychże ugruntowanych wyroków, udzielić następującego wyimku z listu z Paryża d. 13, m. b., pochodzącego z wiary godnego i bezstronnego źródła, który rzecz tę, jak się ma, wystawia: "Paryż, dnia 13. Maja 183*. X. Gregoire, były Biskup dyec. Blois, i przy.

sięeły Xiadz, jest od dni kilku śmiertelnie chory. Od plebana swojej parafii opactwa aux Bois,'źądał sakramentów. Ten, rozmówiwszy się wprzód z Arcybiskupem paryskim udał się do chorego i oświadczył mu, iż aby otrzymał sakramenta umierających i mógł być pochowany z obrzędami kościelnemi, powinien uroczyście przy świadkack wyprzyeiądzsię kacerskiej i schyzmaryckiej nauki o cywilnej Konstytucyi duchowieństwa francuzkiego, której był autorem i takową rozszerzał. Xiadz Gregoire odrzucił tę propozycyą w dobitnych wyrazach, z tym dodatkiem, iż go nic nieskloni do odwołania nauki, którą jako jedynie prawdziwą i zbawienną uważa, i którą przy ostatnim tchu wyznawać będzie. Pleban robił mu napróźno najłagodniejsze i największe wrażenie czyniące przedstawienia; nakoniec poszedł od niego i doniósł o lem Arcy - Biskupowi. Ten napisał do Xiedza Gregoire list w duchu i wyrazach prawdziwej apostolskiej łaskawości, starając się go od jego błędów odwieść. Xiadz Gregoire obstawał uporczywie przy swojemdawniejszem zdaniu w odpowiedzi, pełnej naj dotkliwszych, obrażeń przeciw głowie kościoła i prawowiernemu duchowieństwu francuzkiemu. Jednakowoż Arcy- Biskup zalecił plebanowi, odwiedzać chorego, i podwoić swoje usiłowania, aby go na drogę zbawienia naprowadzić; atoli już go nieprzypuszczają więcej do chorego, lecz wezwano Xiedza Guillon, mianowanego Biskupem dyecezyi Beauvais, który się podjął udzielić choremu sakramentu ostatniego namaszczęnia. Nie bez trwogi wyglądają tu chwili śmierci dza; aparaty pogrzebowe były zamknięte. Po» X. Gregoire i burzliwych scen, jeżeli chory aź słano niebawnie umyślnego do Palais- Royal; do śmierci pozostanie przy tym sposobie myśle- jałmuźnicy nadworni odebrali rozkaz, ażeby nia; albowiem obawiają się, że duchowieństwo się udali do pomienionego kościoła i odprawili niedozwoli wnieść jego ciała do kościoła, a to żałobne nabożeństwo; aparaty kościelne potem bardziej, że stronnictwo anarchiczne nie- słano tam spieszno z kaplicy królewskiej. Tymopuści takiej sposobności, dogodnej dla swoich czasem pospieszył tarn Xiadz Chatel, znany buntowniczych planów. Groźby, które to przełożony schyzmatyckiego kościoła francuzStronnictwo wznosi, rozniosły już trwogę i po- kiego, aby zaradzić chwilowemu zamieszaniu.

strach w całej dzielnicy przedmieścia St. Ger- Mszą żałobną odprawił Xiadz Pagonel, po któmain, w której się znajduje mieszkanie Xiedza rej orszak pogrzebowy udał się na cmentarz. Gregoire. Wiadomo, iż, zapewne aby cho- Mont- Parnasse. Młodzież, po większej rego wstrzymać od odmienienia sposobu my- części akademicka, wyprzęgłszy konie, ciągnęła ślenia, bywają u niego często naczelnicy stron- karawan aź na miejsce spoczynku, nictwa. Że w tym wypadku nieidzie jedynie Wice · Hrabia Chateaubriand przybył dnia O pytanie dyscyplinarne, lecz o dogma ijedność 23. Maja do Genewy.

kościoła katolickiego, tedy łatwo zgadnąć, iź Syn Margr. Lauriston sprostował w czem i o władza kościoła nawet przy najgorętszych ży- ile należało, wiadomy artykuł o świecy woczeniach uniknienia burzliwych scen, niemoźe skowej. bez nadwerężenia sumienia i swojej powinno- Przybył tu Poseł Beja Tunetsńskiego, Naci odstąpić od swojego postanowienia wzglę- zywa się Sidy- Benajet, może mieć 50 lat i nadem pogrzebu X. Gregoire, gdy tenie w swoim leży do jednej z pierwszych rodzin kraju. Jest uporze trwać będzie," on W. Rządzcą Gerbi, a dla swojej wielkiej W tych dniach zapewniał dziennik J o u r n a l prawości powszechnie lubionym i poważanym.

l'Avenir, iź tutejszy Arcy-Biskup kazał Ma kilku synów, którzy także publiczne pianiedawno jeszcze oświadczyć X. Gregoire go- stują urzędy; ma przy sobie w tej podróży najtowość odwiedzenia go, lecz ten odpowiedział, starszego swojego wnuka. 'li krok takowy na nicby eię przydał, gdyż on Na żywienie armii potrzeba, według dzienpod żadnym warunkiem nic z swoich czynów i ników tutejszych, rocznie przeszło 600,000 hepism nieodwoła. - Xiadz. Gregoire umarł na- ktolitrów zboża, które 11 - 12 milonów kor reszcie dnia 28- Maja, po długich i bolesnych sztują. cierpieniach. - Prefekt policyi posłał dnia 29. wieczór do wszystkich tutejszych dzienników obwieszczenie tej treści, iź nabożeństwo pogrzebowe za Xiedza Gregoire odbędzie się nazajutrz, dnia 30., przedpołudniem o godzinie lOtej w kościele opactwa aux Bois i że oddziały gwardyi narodowej, wojska liniowego \ gwardyi miejskiej odprowadzą zwłoki aż na cmentarz Mont- Parnasse, dla okazania honorów wojskowych zmarłemu, jako Komandorowi orderu legii honorowej. (Ciało jego było driia poprzedzającego wystawione w ubiorze biskupim W domu śmierci.) Dnia tego już zrana zeszło się mnóstwo ludzi przed pomieszkanie nieboszczyka, z ciekawości, jaki będzie koniec długich między Arcy Biskupem i Rządem nieporozumień. Pod pozorem, iź nieboszczyk jako członek legii honorowej ma prawo do zaszczytów wojskowych, władza policyjna otoczyła mieszkanie jego znaczną siłą zbrojną, która odprowadziła trumnę do kościoła i na cmentarz, lemi środkamj ostrożności zaradziło się burzliwym scenom, jakich się z strony podburzonego przeciw Arcy- Biskupowi pospólstwa obawiano. Gdy ciało przyprowadzono do kościoła opactwa aux B ois, niebjło taro żadnego Xi<;

A ng li a.

Z L o n d y n u, dnia 28» Maja.

Dziś rano dźwięk dzwonów i powiewanie bander z wieź kościelnych zapowiedziały 66tą rocznicę urodzin Króla. Tower zdobiła bandera Królewska, a na wszystkich stojących na Tamizie okrętach i mniejszych statkach powiewały kolorowe bandery; wspaniałe oświecenie we wszystkich częściach miasta zakończyło dzień w całym Londynie z powszechnym zapałem obchodzony. Wybory w Irlandyi ukończone. Pomiędzy 100 członkami, obranymi przez Irlandyą, znajduje się 67 niezawodnych reformistów, 32 antireformistów a I przeciwnik reformy, o którym jednakże mniemają, iź nareszcie popierać bgdzie bil reformy. S un powiada: "Wybory Szkockie ukończone i powiększą liczbę członków Parlamentu, sprzyjających sprawie reformy o 16. Przyjemno nam dpnieść, iż miasto Aberdeen w miejsce dawniejszego swojego reprezentanta, przepiwnegp reformie, obrało otwartego jej przyjaciela w osobie Pana Ross, Jeżeli weźmiemy pod rozwagę trudności, jakie dzielni Szkoci mieli do pokonania, tedy niernasz do odwagi, któremi się w tej wielkiej walce odznaczyli. " Listy z Plymouth donoszą jako pogłoskę, iź flota wojenna, mająca się zebrać w Spithead, zapewne dłużej zabawi na morzu, aniżeli się dotąd spodziewano, to jest do Października lub Listopada r. b. Donoszą z Irlandyi, ii przed kilku dniami był w Castle Pollard gwałtowny rozruch, tak iź urzędnicy policyjni widzieli się zniewolonymi do dania ognia, przez co pięć niewiast i S mężczyzn podobno utraciło życie. W Clare podobno zamiast zmniejszania powiększają się zaburzenia. Odebrane gazety Buenos-ayreskie do dnia 82.Stycznia zawierają: "Zawarte właśnie przymierze zaczepne i odporne między BuenosAyres, Santa- Fe, Entre Rio« i Corrientes uetaliło na długo związki tej prowincyi. Tyra sposobem uczyniony pierwszy krok, aby wykonać wielkie dzieło, przedmiot najgorliwszych usiłowań - mianowicie uwolnić wewnętrzne prowincye z ich haniebnego ucisku i przywrócić ustawy i inetytucye, deptane przez włóczęgów i zuchwałych awanturników; można także mieć nadzieję, iź wkrótce zawita dzień, w którym Rzeczpospolita Argentyńska mieć będzie odpowiadającą życzeniom swoich mieszkańców Konstytucyą, ii doznawać będzie szczęścia, na jakie zasługuje przez swoje wspaniałomyślne ofiary dla sprawy wolności, i zajmie miejsce, jakie jej między państwami przynależy. Przybyły niedawno do Buenos - Ayres podróżny z Kordowy powiada, że tam największe rozruchy panują. Buntownicze poruszenie w Samjago z początku nieznaczne" uczyniło wielkie w Kordowie wrażenie. Srodkowe obwody Kordowy były w największem wzburzeniu, i zdawało się, ii nastąpi niebawem jawne powstanie. " » T u 2 C Y a.

Powszechna Gazeta donosi z Semlina, dnia 20. Maja: "Według listów z Konstantynopola rozeszła się już tam była wieść o odwołaniu Posła francuzkiego Hr. Guilleminof, Lubo ńa urzędowej drodze nic jeszcze niewiadomo, znajdowała jednak wiarę, ponieważ jej z strony poselstwa francuzkiego niezaprzecza - no. - Powstańcy Albańscy nieznaleźli bynajmniej tylu stronników, jak sobie zrazu obiecywali, a Porta, która z początku zatrwożyła się i<;h powstaniem, przekonała się teraz, ii je przy jakiejkolwiek energii poskromić potrafi. - W Belgradzie znajdują się od niejakiego czasu oficerowie roesyjscy, powiększej części od głównego sztabu, przydani Aiąźęciu Miłoszowi,dla wspierania go radą i czynem przy regulowa. niu granicy z Porta. - Od niejakiego czasu był tu zatamowany handel bronią, mianowicie palną; teraz jest z różnych stron znaczny popyt o ten artykuł, którego tu niewielkie są zapasy. Także kosy drożeją, co zapewne przy. pisać należy wojnie w Polsce, gdzie nietylko jako broń są używane, ale też z nastała wiosną do właściwego przeznaczenia są znowu potrzebne. '!

ROZlllaite wiadolllości.

Powszechna Gazeta Państwa Prus k i e g o zawiera następujące wiadomośei: 2 nad granicy Polskie], dn. 3. Czerwca. Podług wiadomości z okolicy Raygrodu dnia 31. Maja, podobno się udało Polakom przebyć zalany łęg Bobry w miaikieni miejscu i przymusić tym sposobem Generała Sacken do ustępowania przez Augustów ku Grodnu; natomiast podług doniesień z Jansburga, Generał Polski Giełgud opuścił Łomżę dnia 27. Maja i cofał się za Narwią ku Pią. tnicy. Dnia tego wojsko rossyjskie zajęło Łomżę. Dnia 30. Maja ciągnąc traktem do Augustowa, weszło już do Szczuczyna. - Kilka oddziałów wojska polskiego, dla lepszej wygody i uzupełnienia armii, przeszło na lewy brzeg Wisły. - Generał Chłopicki pisał podobno z Krakowa do Generała Skrzyneckiego o powierzenie mu dowództwa nad od« dzielnym korpusem. - Dnia 4. Czerwca. Główna kwatera Feldmarszałka Hrabiego Dy.

bicza znajdowała się jeszcze d. 1. m. b. w Ostrołęce. Między Dłotowem i Łomżą niestało do owej pory ani rossyjskie ani polskie wojsko; przeciwnie już dnia 31. Maja posu. nęli się kozacy aż do Grajewa i napędzali chłopów z P o g u s s e n, wsi pogranicznej w kierunku Łyk, do przywrócenia zburzonego tamże mostu. Pułkownika Rossyjskiego Daine, z korpusu inźenierów, wymieniają ja.

ko Komendanta Łomży. W okolicy Augustowa stoją liczne rossyjskie i polskie siły zbrojne naprzeciw sobie, i mniemają, ii tam wkrótce może zajdzie potyczka. ->- Dnia 5. Czerwca, Rozchodzi się wieść, iź Generał Kreutz przeszedł pod Puławami Wisłę; wiadomość ta potrzebuje jednak jeszcze potwierdzenia.

Powszechna Gazeta donosi z Wiednia pod dn. 36. Maja: "Oficerom korpusu Dwernickiego wekazano po większej części pobyt w etein. Podług listów z Semlina udało się Baszy Skodryiskierau zebrać większą część swojego rozproszonego wojska i zająć pozycyą u granicy Bosnijskiej, gdzi« zdaje się czekać na W. Wezyra. Usypał on szańce i łączy się z nim wielu Bosnian; ale mu niedostaje dział, których armia Sułtana ma podostatkiem. " Król Szwedzki od niejakiego czasu chory i niektórym prowincyom wciąż jeszcze głód do. skwira; wychodząca w Helsingborg gazeta "Nyare Posten" zakazana.

Z Kopenhagi donoszą pod dniem 31. Maja: "C. Rossyiski Pułkownik gwardyi, Xiąźg Gaiicyn, przybył tu dnia 31. m. b. przez Lubekę i juź dnia 23. tegoż m. odjechał znowu na L ubekę z powrotem do Petersburga, Cel jego podróży niewiadomy ." Pewien mechanik w Londynie zrobił kapelusz damski, mogący wyraźnie służyć za parodyą wszystkich teraźniejszych kapeluszy. Zamiast wstążek i ozdób z tychże, są bardzo ozdobne skrzydełka, jakby młyna wietrznego, a gdy wiatr je porusza, pędzą w istocie maszyneryą młynka, w którym dama na przechadzce może jak najwygodniej umieć sobie tyle kawy, ile do własnego użycia potrzebuje? Śmierć maiki lub ojca w Chinach czyni urzędnika na trzy lata niezdolnym do sprawowania Urzędu, i gdyby nawet był Gubernatorem prowincyi, musi swą godność w takim razie natychmiast złożyć. Tylko dla Mundszubraminów jest łaskawy przywilej prawa, ograniczający tylko na dni 100 żałobę. N a ostatniem zgromadzeniu stanów elektoretwa Heskiego podał pewien mieszkaniec prośbę, aby stany zatrudniły się pojednaniem go z żoną. Można sobie wystawić, jakie wrażenie zrobiło to podanie, W niektórych okolicach Ameryki, osobliwie w Kubie, jest rodzaj małych muszek, które w ciemności blask dają, jakby najjaśniejszy promień księżyca. Zamknąwszy wiele tych muszek w szklanną lampę, używa się jej w nocy do światła. Gdy śpią, nieświecą, lecz trzeba tylko potrząść je, a znowu się obudzą. Środek morwy składa się z włókna samych cienkich, jakby srebrzystych wątków, podobnych zupełnie do nieprzędzonego jedwabiu. Niemoinaby wnosić, iż jedwab nie zwierzę« gego, ale roślinnego jest pochodzenia? i że jedwabnica tylło przez wewnętrzną funkcyą mechaniczną ciała swojego pierwotwor roślinny w długie nitki ciągnie. Ażeby przywrócić pierzu w pościeli utraconą elastyczność, przekonał się ktoś, ii najlepiej jest, oblać je kipiącą wodą, a potem zwolna suszyć na powietrzu. Przeciw ukąszeniu os, czytamy w dziennikach następujący sposób: Wziąść cebulę, rozerznąć i przyłożyć, a ból w oka-mgnieniu ustanie.

Niezawodne lekarstwo na reumatyzm.

Dzikie kasztany, jako niezawodny sposób, leczący reumatyzm i łamanie kości, może wkrótce bardziej uważane będą, jak dotąd. U żywanie ich w tym przypadku jest bardzo po.

jedyńcze: obłupia się ich ze skorupy, kraje w talerzyki, nawleka na sznurek i obwiązuje je wokoło cierpiących części ciała.

Sposób wygubienia ślimaków i gąsienic.

Sposób wygubienia ślimaków pudaje nam zmarły Prof. Rousseau. Raz bowiem, gdy w botanicznym ogrodzie w Paryżu, zamiast gnojenia, pewną część ziemi posypał solą, uważał, iż wszystkie tam znajdujące się ślimaki wyginęły. Doświadczał więc tego środka, kładł umyślnie ślimaki na sól i przekonał się, iż każdy z nich tamże wypuszczał ślinę i zdychał.

A NE G D OT A.

Podczas jednej z oburzających scen przedawania żon, która się niedawno w Manchester wydarzyła, mąż chcący przedaĆ żonę, wołał na przechodzących: "K to chce kupić ładną, piękną ż o n ę ?" - "powie dzźe leź, dobrą żonę", szepce mu żona do ucha. ,,0cho, nic z tego niebędzie" - odpowiedział mąż - "niegodzi się oszukiwać ludzi."

OBWIESZCZENIE względem sprzedaży jeziora pad wsiąJerzyn, ekonomii Po b iedziskiej. Jezioro do ekonomii rządowej Pobiedziskiej należące, w bliskości wsi czynszowej J erzyn położone, do którego a) w placach do zabudowania 4 rj P. b) w ogrodach .... I M. 79 r c) w nizinie olszyną obrosłej- s 84 d) jezioro samo mające 92 r 131 r W ogoie 94 M. 118 DA« należy, z domem mieszkalnym do tego należącym, ma drogą licytacyi publicznej być sprzedanem. Licytacya alternative na kupno, i na nabycie na własność z przyjęciem czynszu rocznego odbywać się, będzie»

Jl podwyższyć się mające, na 280 Tal. postanowione, podatek zaśgruntowy opłacać się mający niespłacalny 3 T al. wynosi. Na przypadek nabycia na własność z czynfizu przy tradycyi gruntu winien O) kapitał spłacalny w ilości 03 Tal, 10 Sgr.

· następnie b) czynsz dominialny również spłacalny, rocznie wynoszący ...... 9 T al, 1 O sgr. c) podatek gruntowy niespłacalny rocznie w ilości 3 T al. być spłaconym. Wkupne na ten wypadek ostatni, drogą licytacyi podnieść się mające, wynosi 18 T al. 20 sgr. Do sprzedaży jeziora rzeczonego wyznaczyliśmy termin na dzień 25. Czerwca r. b. przedpołudniem o godzinie JOtej w lokalu Regencyi naszej, nadmieniając przy tern, iź warunki, na których licytacya bliżej polegać ma, tak w naszej Registraturze ekonomicznej, jak również w urzędzie ekonomii Pobiedziskiej w Polskiąjwsi przejrzanymi być mogą. Poznań, dnia 20. Maja 1831.

Królewsko - Pruska Regencya, Wydział poborów stałych, dóbr i lasów.

OBWIESZCZENIE.

Utworzona przy okazyi dysmembracyi folwarku Paczkowa w ekonomii Poznańskiej położonego, główda posada wieśniacka z niektó. remi budynkami, jak niemniej posada tamtejsza karczemna z domem dopiero przed dwoma latami nowo wybudowanym, i pomieszkaniem dla czterech familij i stajnią, mają, to jest te dwie powyź wyrażone posady, każda pojedync z o, od 1. Lipca r. b. biorąc, drogą licytacyi publicznej prawem własności, czyli raczej na własność sprzedanerni być. Posada główna składa się: Z 3 M, 44 U; P . w podwórzach i placach do zabudowania, r w ogrodach, r w roli ornej, * w łąkach, ? w pastwiskach, które do przemiany na role i łąki kwalifIkuje się, w miejscach nieużytecznych, w ogóle

6 i 116 JDr r)];46 » l 2 84 29 s 75

2172.?

*MI .

z 254 M. 177 Q Pr. Posada zaś karczemna składa się:

z s2 Q P. w podwórzach 1 mIeJscach do zabudowania, 2 M, 167 s w ogrodach, 56 r 148 w roli ornej, 52 r $7 - w pastwiskach, które W największej części na zamianę na łąki i role kwalifIkuje się, 2 r 22 r w miejscach nieużytecz.

w ogóle z 114 M. 26 QPr, Czynsz dominialny wynosi rocznie: j) z głównej posady 69 Tal., 2) z posady karczemnej 20 Tal.

Podatek zaś gruntowy: a dl) . . . . . . 1 2 Tal., ad 2) ..... 2 Tal. 16 sgr. Minimum wkupnego za posadę główną na Tal. 400, za posadę zaś karczemną na 350 Tal.

przyjęto. Od tych ilości licytacya rozpocznie eię, wkupne zaś w drodze licytacyi wznoszące się, i w tej drodze ustanowić się mające najpóźniej w terminie tradycyinym wyliczonym być musI. Tradycya nastąpi w dniach od dnia 1. do 8.

Lipca r. b. biorąc, wszelako nabywcy grunta zalicytowane dopiero po żniwach tegorocznych, w którym to czasie separacya Paczkowa do skutku doprowadzona zostanie, do zarządu dowolnego odbiorą. Dalsze warunki, niemniej mappa i regestra bonitacyine mogą w registraturze naszej ekonomicznej, pierwsze zaś w U rzędzie ekonomicznym Poznańskim, być przejrzanerni. Termin licytacyjny na dzień 27. Czerwca r. b, o godzinie lotej ziana w naszym lokalu Regencyinym wyznaczonym został, na który chęć kupna mający niniejszym wzywają się. Każdy do licytacyi chcący być przypuszczonym, winien z majątku swego i kwalifikacyi swej dostatecznie wywieść się, najwięcej zaś podający musi kaucyą co do głównej posady w ilości T al. 3 O O, we względzie zaś posady karczemnej w ilości Tal. 200 deponować. Na podania, któreby dopiero po odbytej W terminie oznaczonym licytacyi czynionemi być mogły, uważać się nie będzie, jeżeli inaczej W terminie właściwym przynajmniej i na najgorszą minimum wkupmgo osiągnie się. Poznań dnia 31. Maia 1831.

Królewsko - P ru ska Regencya, Wydział poborów stałych, dóbr i lasów.

PATENT SUBHASTACYJNY.

Do publicznej sprzedaży w drodze exekiicyi gruntu pod Nr. 10. w Przyborowskich holen Jana Raetza teraz sukcessorów jego i Karoliny Storch owdowiałej Kaetz należącego, sądownie na 939 Tal. 15 sgr. oszacowanego, wyznaczy« liśmy terrnina licytacyjne na d z i e ń 28« C z e r w c ar, b. ' dzień 3. Sierpnia I. b« dzień 6. Września r. b. z których ostatni zawity, zawsze przedpołudniem o godzinie lotej przed Assessoren! Sądu Ziemiańskiego Bonstaedt w Izbie naszej instrukcyjnej, na które to terrnina ochotę kupna mających z tern oznajmieniem wzywamy, ii kaidy licytujący powinien złożyć kaucyą 50 Tal, i że najwięcej dającemu, jeżeli prawne przyczyny na przeszkodzie niebędą, przybicie nastąpi. Taxa i warunki w Registraturze naszej przejrzane być mogą. Poznań, dnia 7. Kwietnia 1831.

Królewsko-Pruski S rł Ziemiański. OBWIESZCZANIE Nieruchomość w Uzarzewie powiecie Szredzkim tak nazwana Katarynki, do pozostałości poborcy powiatowego Seligera, na rok jeden od Sgo Wojciecha r. b. aż do tegoż czasu r. pI. najwięcej dającemu publicznie zadzierzawiona być ma. W tym celu wyznaczyliśmy termin na dzień 'ai. Czerwca r. b. o godzinie iotej przedpołudniem, przed Deputowanym Assessorem Sądu tutejszego Bonetedt, w naszej Izbie dla stron, na który ochotę dzierżawy mających z tern oznajmieniem wzywarny, iż i) dzierżawca całe licytum przed tradycyą i kaucyą 30 Tal. do depozytu zapłaci, s) każdy licytujący kaucyą 10 Tal, Deputowanemu złoży, 3) tradycyą gruntu tego zaraz po przybiciu i potwierdzeniu władzy nadopiekuńczej sądowej nastąpi. Reszta warunków w Registraturze przejrzane być mogą. Poznań, dnia 11. Maja 183r.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

List gończY.

Na dniu 26. Maja r. b. zbiegł transportantowi niżej opisany szkodliwy złodziej Józef Polega, pomimo że był okuty, na drodze tu stąd do Murowanej Gośliny, który przez tutejsze Dyrektoryum miasta i policyi na transport do Inkwizytoryatu w Koronowie oddanym został.

Upraszamy przeto wszelkie wyższe i niższe Wojskowe i cywilne Władze, i każde w szczególności individuum, aby tegoż zbiega ściśleśledziły, ,w raZIe zdybania aresztowały, i do nas lub do wspomnionego Inkwizytoryatu w Koronowie odesłać kazały.

R y s o p i 8.

Nazwisko, Polega; imię, Jozef; rodem z BID> dziej ewa ptu Wągrowieckiego; miejsce pobytu, tamże; religia, katolicka; wiek, 36 lat; wzrost, 5 stóp 7 cali; włosy, ciemnawe; czoło, okryte; brwie, ciemnawe; oczy,niebieskie; nos, gruby pociągły; usta, wypukłe; wąsy, ciemnoblond; zęby , zupełne; podbródek, okrągły; twarz, pociągła; cera, zdrowa; postaci, grubej i sia« dłej; mówi poniemiecku i popolsku. Oznaków szczególnych niema. UbidI.

Stary sycowy szary flanelą podszyty spancerek, sukienna granatowa kamizelka z metalowemi guzikami, cwilichowe spodnie, chustka w kwiatki czerwone i żółte, granatowa czapka z czerwoną obłogą i krótkie boty. Poznań, dnia 6. Czerwca 183>.

Królewski Inkwizytoryat.

List gończY.

Obwiniony Ur, Jan Szczypkowski będąc w inkwizycyi o pospolitą kradzież, znalazł sposobność dnia wczorajszego wieczorem pomiędzy godziną 6. a 7. swemu wartownikowi zbiedz. Podając to niniejszem do publicznej wiadomości, upraszamy zarazem wszystkie wyższe i niższe resp. wojskowe i cywilne Władze, oraz każde w szczególności individuum uniżenie, aby na opisanego tu niżej Ur. Jana Szczypkowskiego baczne miały oko, a w razie zdybania aresztować i do nas odesłać kazały. Rysopis.

Nazwisko, Szczypkowski; imię, Jan; rodem z Kucharek ptuOdolanowskiego; religii, katolickiej; wieku, 40 lat; wzrostu, 5 stóp 6 cali; włosy, czarne kędzierzawe; czoło, otwarte; oczy, niebieskie; nos, proporcyonalny; zarasta czarno; zęby dobre; podbródek, okrągły; skład twarzy, pociągły; cera, zdrowa; postać, mierna siadła; mówi popolsku i poniemiecku. Znaki szczególne, ma wielkie faworyty i wąsy. Odzież.

Czarny sukienny frak, takież pantalony, kamizelki nie miał , czarny zwyczajny kapelusz i takież nowe boty. Poznań, dnia 7. Czerwca 183r.

Królewski Ink wizy toryat.

Gorzelnia, browar z całką propinacyą do Czerniejewskiej majętności należąca, od Sgo Jana r. b. z wolney Teki jest do wydzierżawię« nia; kto sobie życzy takowej dzierżawy, o warunkach tejże, każdego czasu w Dominium Czerniejewie może powziąść wiadomość.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.06.11 Nr132 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry