GAZ
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.06.28 Nr146
Czas czytania: ok. 7 min.Wielkiego
TA
Xiestwa POZNANSKIEGO
· - - - · i
Nakładem Drukarni Nadwornej W Dekera i Spółki.
Jłf 146.
Redaktor: A. RaabsM
We Wtorek dnia 28. Czerwca 1831.
Wiadolllości krajowe.
Z B e rlina, dnia 26. Czerwca.
N. Król raczył Naczelnego Prezesa Schoenb e r g i Rzeczywistego Tajnego Radzcę Legacyjnego A n c i Ilon, mianować Rzeczywistymi Tajnymi Radzcami z predykatem Excellencya, a dotychczasowego Tajnego Radzcę Legacyjnego E i c h h o r n, z przydaniem tytułu Rzeczywistego Tajnego Radzcy Legacyjnego, Dyrektorem drugiego wydziału Ministeryi. N. Król raczył dnia 23. m. b. dać prywatne posłuchanie, zawierzytelnionemu przy tutejszym dworze Król. Hannowerskiemu nadzwyczajnemu Posłowi i pełnomocnemu Ministrowi, Baronowi Mii n clili a u s e n , i przyjąć z rąk jego listy wierzytelne. Przybyli tu: Tutejszostronny nadzwyczajny Poseł i pełnomocny Minister przy Kroi. Duńskim dworze, Hrabia Raczyński, z Zachodnich Pruss; C. Austryacki nadzwyczajny Poseł i pełnomocny Minister przy Król. Szwedzkim dworze, Hrabia W oyna, z N eu- Strelitz; Król. Sardyński Sekretarz leg., Margr. P a r e t i, gońcem przez Lubekę z Petersburga. Wyjechali: Generalny Intendent Król.
muzeów, Szambelan Hrabia B riihl, do Pyrmontu; Generał-Major iskrz. Adjutant N,
Cesarza Rossyjskiego, Maniuroff, do Alexisbad,
Powszechna Gazeta Państwa Pruskiego zawiera następujące artykuły: Z Berlina, dnia 82. b. m, C. Roseyjski Generał-Porucznik Hrabia Orłoff, który, w podróży swej z Polski, przejechał tędy przed kilku dniami gońcem, niebył na naszej grani* cy zatrzymanym aź do ukończenia przepisanego czasu kwarantany, a to w skutku dawniejszych miejscowych urządzeń, podług których naznaczoną tara była krótsza dla gońców kwarantana. Z tego powodu przedsięwzięte są potrzebne środki, aaradzające pedobnym na przyszłość przypadkom, ażeby zapobiedz wszelkiemu, acz odległemu, z wyjątków takowych wyniknąć mogącemu niebezpieczeństwu przeniesienia cholery z zarażonych okolic przez granice pruskie. - Od granicy polskiej, dnia 21. Czerwca. Podług ostatnich wiadomości, panowało w Warszawie niejakie wzburzenie umysłów; mówiono o zmianach w nacselnem dowództwie wojska, do których, jak się zdawało, dał powód niespodziany powrót głównego sztabu armii. Podobno Generałowi Skrzyneckiemu nieudało się jego dnia 14. b. m. pro jeluowane przedsięwzięcie, dla czego też spodziewana jest wkrótce napowrot i główna ar wykonać Armia roeeyjska zajęła podobno stanowiska pod Siedlcami, Serockiem i t. d, i ma taro teraz być skoncentrowaną. Mniemają, iź w ciągu tego tygodnia będzie usiłowała przeprawić się przez W i sł ę. - G a ze ta Kró1ewiecka zawiera: "Wiadomości od granicy pois ki ej, za które zaręczyć nie można, donoszą, ii powstańcy, po krwawym boju, zajęli Kowno." - O d g r a n i c y p o l s k i ej, dnia 22. Czerwca. Słychać, iź wojsko rossyjskie obsadziło Płock w nocy z IQ. na 20. ro. b" i że, szczególniej dla tego, aby zapobiedz dywersyi z tej strony, G enerał Skrzynecki powrócił do Warszawy, Z drugiej strony okazuje się z listów od granicy litewskiej, iź Rossyanie znajdowali się dnia 19. m. b. w spoktijnem posiadaniu Połągi i Krottyngi, i źe w tamecznej okolicy niebyło widać powstańców; z czego wnosićby można, iź powstańcy, stosownie do swojego dawniejszego zamiaru, obrócili się ku Wilnu, - Z Memla donoszą, iź C. Bossyjski Feldmarszałek, H r, Paskiewicz-Erywański, przybył tam dnia 21, m. b, na okręcie parowym.
Wiadolllości zagraniczne.
)l, o s s y a.
Z P e t e r s b u r g a, d, 2. (1 4) C z e rw c a .
Podpułkownik Austryacki Hrabia Karaczay otrzymał order S. Anny ggiej klassy z brylantami. Wileński i Grodzieński czasowy wojenny Gubernator Generał-Adjutant Chrapowicki, wydał dnia 13. (25.) Maja b. r. do mieszkańców Wilna odezwę, w której, oświadczywszy na wstępie, między innemi, ie niektórzy z mieszkańców miasta Wilna, przybrawszy eobie tytuł patryotów Wileńskich, wzywają buntowników innych powiatów, ażeby się zbliżyli pod Wilno, ieby weszli do miasta« lub też zdobyli je szturmem; - tak dalej mówi: "Gdyby w przypadku zbliżenia się pod miasto buntowników lub jakiej w samem mielcie, czego się niespodziewani, niespokojności, wypadła potrzeba poruszenia wojsk pod tnojem dowództwem będących i użycia siły zbrojnej, w takim razie mieszkańców miasta Wilna będzie powinnością, spokojnie pozostać w domach zamkniętych, bo inaczej wszystkie osoby znajdujące się wówczas na ulicy, uważać się będą jako naruszające dobry porządek i z niemi wojsko będzie miało rozkaz postępowania ponieprzyjacieisku. N akoniec niemogę zamilczeć, źe kiedy w dawniejszej
do mieszkańców miasta Wilna odezwie ręczyłem z mojej strony i ze strony wojska za święte ich osób i własności szanowanie, tak teraz oświadczam, iź wzniecona w mieście Wilnie niespokojność i uczestnictwo w niej osób w mieście mieszkających, a dotąd pod opieką Rządu wszelkiej swobody używających, zmusi mię do użycia środków surowych i jakie w ręku żołnierza pozostają, i wtedy za pierwszym z działa wystrzałem za nic i za nikogo ręczyć nit mógłbym: wtedy wszystkie klęski i nieszczęścia, jakie na miasto i jego mieszkańców zlać się mogą, będą sprawą tych, którzy mię do użycia środków ostatecznych zmuszą." Oświadczył w końcu Gubernator, iź odtąd nikt z miasta bez osobnego na-to zezwolenia jego wyjechać niemoźe. Z dnia 5. (17.) Czerwca.
Podług wydanego ukazu do rządzącego Senatu pod dniem 27. Maja (8. Czerwca), uznał N. Cesarj, za potrzebne dla przywrócenia w gubernii Wileńskiej "'należytego porządku, ustanowić w czterech Zmudzkich powiatach tejże gubernii oso bny, tymczasowy zarząd spraw cywilnych. Za najwyższym ukazem W. Xieetwo Finlandyi, dotąd dzielące się na siedm, rozdzielone zostało na ośm gubernii. Rozkazem dziennym daty wczorajszej Głównodowodzący oddzielnym korpusem Gen.Feldmarszałek Hrabia Paskiewicz-Erywański, mianowany Głównodowodzącym czynną armią, w miejsce zmarłego nagle na cholerę Gen. -Feldmarszałka Hr. Diebitsch-Zabałkańskiego . Hrabia Tołstoj, Głównodowodzący odwodową armią, przy wejściu do gubernii Wileńskiej, wydał odezwę, w której oświadczając, iź za rozkazem N. Cesarza wstępuje z częścią wojsk poruezonej mu armii odwodowej do gubernii Wileńskiej, ażeby położyć koniec buntowniczym zamachom, mówi między innemi: "Wojska już idą; lecz przed wstąpieniem ich w granice gubernii, obracam się do spokojnych mieszkańców i wzywam ich, ażeby dopomagali mi, ku ugruntowaniu spokojności i porządku. N iech się wieśniacy wrócą do domów swoich, i korzystając z teraźniejszej pory roku, niech się zajmują rolnictwem! Strata czasu pozbawi ich środków wyżywienia i grozi im niedostatkiem, ubóstwem i zgubą ich rodzin. Każdy spokojny mieszkaniec, i ten, który został wciągniony przemocą w tłumy buntowników, rzuciwszy broń, niech powróci do domu swego, a znajdzie sprawiedliwą ochronę." Piszą z Jakobstadt: W sąsiednich okolicach Litewskich trwa spokojność; lecz jeden przy 40 wiorst od Połocka, oddział 3000 powstańców chciał napaśdź na statki, które w pierwszych dniach Maja dia zimna i burzy mueiały się zatrzymać. Stojące tam dwie kompanie wojska odparły napastników. - Rozruchy w Litwie, 'wygnały stamtąd mnóstwo wilków, kióre i traz w Inflantach a nawet w okolicach samej Rygi znaczne szkody zrządzają. F r a n c y a.
Z P a ryż a , - Generał - Porucznik Clausel wyjechał dnia 14. Czerwca do Tuluzy.
Były Prezes rządu tymczasowego w Bolonii, Pan Vicini, przybył do Korsyki.
P o s ł a n i e c I z b powiada, iź roczne dochody duchowieństwa gallikańskiego do roku 1830. wynosiły 57,600,000 Franków, między któcemi 31,732,000 Fr, z funduszów publicznych. P 0grzeby w samem mieście Paryżu przynoszą duchowieństwu rocznie przeszło milion. Korweta "Diana" zawinęła z Mexyku d. o.
Czerwca do Brest; na pokładzie tejże znajduje się Pułkownik mexykanski, mający polecenie zawrzeć traktat handlowy z Francyą. Hiszpan i a.
Z Madrytu, dnia 4. Czerwca.
JZawierzytelniony dota,d-przy tutejszym dwor5Ie Król. Śaaki Sprawujący interesa, Pan Gersdorff, opuszcza Madryt i udaje się do Lodynu, zostawszy mianowany Ministrem Rezydentem przy dworze angielskim. Podług ostatnich doniesień z Portugalii, flotylla francuzka na T agu zabrała już parę okrętów pod banderą portugalską. Słychać, iź stan kupiecki, który się udał do Infanta Dorn Miguela z zapytaniem: czyli stojące na Tagu w pogotowiu do rozwinięcia żagli okręty portugalskie mogą bezpiecznie wybić na morze, otrzymał odpowiedź, ii w przeciągu dni 8- uprzątnione będą wszelkie zachodzące między Francyą i Portugalią nieporozumienia.
Połowa wysianego niedawno z Kadyxu do wysp filipińskich wojska, zapadła w drodze na szkorbut i większa jej część stała się ofiarą tej choroby. Dnia a6. Maja miała być w Granadzie straconą młoda, nader pięknej urody panienka dobrego urodzenia, za to, iż ją - jak słychać - agent policyjny zastał przy wyszywaniu trójkolorowej chorągwi, W obwodzie Ronda (Królestwo Granada) schwytano dnia 19. Maja kilku głównych rabu» siów i zabójców, A n g l i a.
Z Londynu, dnia 17. Czerwca.
Stosownie do dawniejszych rozporządzeń, zebrał się nowy Parlament pierwszy raz dnia
14. m. b. W Izbie wyższej doniósł Lord Kanclerz Parom i zaproszonym na obrząd zagajenia członkom Izby niższej, iź N. Król nieuznal za rzecz potrzebną, otworzyć Parlament osobiście, lecz że mianował tyra końcem oddzielną Kommissyą; skoro zaś członkowie Parlamentu wykonają przysięgę, objawi N.
Pan osobiście powody, które go skłoniły do zgromadzenia nowego Parlamentu. - W niższe; Izbie obrano na nowo mówcą Pana Manners Sutton. - N a posiedzeniach Izby wyższej i niższej da. 15., 16. i ijgo zatrudniano się tylko wykonywaniem przysięgi. Obydwie Izby odroczyły się do poniedziałku.
Lord John Riissel i Pan Stanley mianowani Ministrami gabinetowymi. JCM, W. Xźna Helena przybyła do Anglii.
Lord Ponsonby miał wczoraj długą rot mo .
wę z Hr. Grey i Wice-Hr. Palmerston. Ostatni mjał później rozmowę z deputacyą belgicką. Panowie Deveau i Noihoinb i 10 belgickich Deputowanych obiadowali potem u Xiazgcia Leopolda. Lord Pousonby był także na tym obiedzie. Słychać, iź Xiq Leopold Sachsen- Koburg oświadczy się w następującą niedzielę lub poniedziałek względem przyjęcia tronu belgickiego . W Gloucestershire wybuchły zaburzenia.
Król. francuzka fregata "M e l p o m e n a" zabrała d. 2. m. b. pod Terceira fregatę portugalską "Urania" i posłała ją do FrancyiDonoszą, iź eskadra francuzka zabrała juź 13 okrętów przed Lizboną, a 7 przed Porto.
Don Miguel kazał czerń spieszniej uzbrajić 9 okrętów wojennych, mając zamiar uderzyć na Francuzów. Paganini dał wczoraj 4ty koncert. Dom był równie napełniony, a artysta równie hucznomi oklaski zaszczycony, jak na poprzedzających koncertach.
W księgarni J. J. H e i n e i C o m p , jest do nabycia : R e g u l a m i n K r e d y t u i zasady szacowania dóbr dla Ziemskiego Systematu Kredytowego w Wjelkiem Xiestwie Poznańskiem. Drugie dodatkami powiększone wydanie.
Cena 5 złt.
WYDZIERŻA WIENIE.
Z odwołaniem się do obwieszczenia naszego z dnia rio Maja r. b. uwiadomiarny publiczność, iź do wydzierżawienia dóbr Olszyny w powiecie Ostrzeszowskim, nowy termin do licytacji na dzień 4, Lipca r. b. wyznaczonym został, Poznań, dnia Ig. Czerwca 183r.
Dyrekcya Prowincvalm rt-
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.06.28 Nr146 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.