. y \

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.08.09 Nr182

Czas czytania: ok. 4 min.

GAZETA

Wielkiego

Xiestwa NANSKIE

G O.

Nakładem Drukarni Nadworne; W. Ihkera i Spółki. - Redaktor: A. Wannowiki.

.i. i

. . . . . . . . . . .»mi .

JW 182. - We 'Wtorek dnia 9. Sierpnia 1831.

Wiado mości k rajowe.

z BerJina, dnia 5. Sierpnia. N. Król raczył kommiss.rza ekonomii, zatrudnionego przy Kommiissyi Generalnej' W Kwidzynie, mianować Radzcą ekonomii i patent jego własnoręcznie wykonać. Z dnia 7. Sierpnia.

N. Król raczył Prezesowi Naczelnemu Regencji w Erlurcie Baronowi Ha g e n , i Intendentowi I. korpusu armii, de R e g e, dać order Czerwonego Orła 3. klasey. N. Król raczył Podkoniuszemu SchwarzBacker od-głównej stadniny w Trakenen i majstrowi od młotka E i n h o r n , w kopalniach żelaza w Neuetadt-Eberewaldt dać znak honorowy powszechny. Odjechał stąd: JW. rzeczywisty tajny Minister Stanów, spraw wewnętrznych i policji. Baron B r e n n, do Hali,

Wiadomości zagraniczne.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia 31. Lipca.

Na Wczorajezem posiedzeniu Izby Poselskiej, Poseł Swirski wniósł, aby oficerowie jazdy, mieli wynagrodzenie aa konie stracą*n« w teraźniejszej wojnie. Poseł Nskwatki obb.&mie mówił o sipiegact, dądał wyjaśnienia wielu szczegółów tyczących się dawnej policy i, na co odpowiedz nastąpi w pray» szła sobotę. Tymowski domagał się, aby la» ba uchwaliła oddanie pod Sąd osób óo zeszłe,; tajnej policyi nakiąeych. Deputowany Dembowski żądał, aby w biórach rządowych niebyli cierpiani wydawcy pism szkodliwych sprawie publicznej. W tym przedmiocie mówił Roman Sołtyk i Poseł Jtloutcki. Minisster «praw wewnętrznych twierdził, że die nadużyć wolności druku nakży ałbo postano* wić prawo ałbo cenzurę. Wyraz cenzura również od prawodawców jak licznie zebranych słuchaczy z nieprzyjemnością był słyszany. Przeciw cenzurze mówili Wołowski, Sz.niecki, a szczególniej Godebski. W Kujawach armia nieprzyjacielska przta 3 dni stała spokojnie.

Nieprzyjatiele «nowo ehcą w Lubelsiiew przeprawić się przez Wisłę, do czego czynią, przygotowania w okolicy Józefowa; strzfeky Grotusa utrudzając nieprzyjaciołom te działa»nia, znowu odznaczyli eię walecznością. Znaczna część jeńców roesyjskich zabranych pod Droiczynem, przeszła do wojska naszego, oświadczając, ii pragną walczyć 2» dobrą sprawę. Gdy wczoraj Generał Romari no przejeidJ ał go radosnenii okrzykami. Wczoraj w południe doszła wiadomość do Warszawy, ie Roland r znaczną siłą jest na żmudzi w Jiirborgu i powiększa a*v} korpus pomnaża iącemi się powstańcami, jii"t i '_'» m c y. Korrespondent Hamburski donosi )K Brunświka pod d. 26. Lipcai j, Spokojność miasta naszego wczoraj i po zawczoraj wieczorem inespodeianie nieco została zakłócona. Mieszczanin tutejszy skrzywdziwszy osobiście jednego r Radzców miejskich, który go na wypłacenie długu jakiegoś skazał, został zapozwany do Sądu Kryminalnego; zaniósł appellacyą prztciwko wyrokowi Sądu Ziemiańskiego do władzy najwyższej; ta nie»głosiła się był* dotycbczas a tak cała sprawa została zawieszona i o wykonaniu kary ani mowy jeszcze niebyło. Jednak mieszczanin ten - niewiadomo czy z własnej woli, czy leź namówiony od inny h - rozgłaszał przedwczoraj po obiedzie tę wiadomość, że go wieczorem gwałtownym sposobem odprowadzić «bxą do więzienia; oświadczył ie gwałt gwałtem chce przeprzeć, stanął uzbrojony przed drzwiami mieszkania swego i poduszczył 4 lub 5 ze swoich sąsiadów, którzy równie jak i on do gwardyi narodowej należeli, aby mu dopomogli i domu jego strzegli. N adzwyczajne to zdarzenie zwabiło naturalnie wielkie mnóstwo ludzi, wrzawa powiększyła się tak, iż niektóre oddziały wojska regularnego nadejść musiały, aby większym wykroczeniom zapobiedz. Komendant, Generał Herzberg, Dyrektor policyi i Magistratu tym czasem też na placu stanęli; przedstawili ludowi, że te wieści, które krążyły, zupełnie były płonne, a takim sposobem udało im się przywrócić pokój i o 11. godzinie wszystko się utpokoiło bez najmniejszej przygody. »Va-zajuirz wieczorem nanowo ulice napełnione były mnóstwem ciekawych; na przypadek jedaai powtórzenia wypadków dnia poprzedzającego użyto potrzebnych środków bezpiecaeństwa, Zgraja wichrzycieli z najniższych klass prędko została rozproszona od gwardyi narodowej, lecz okna jednak powybijano w mieszkaniu pomienionego Sędziego. Wielką liczbę z niespokojnych aresztowano i już o godzinie lOtej panowała po ulicach zwyczajna spokojność. Żadnej niepod pada wątpliwości, że już ryezajdą podobne · cersy nierządu, nad 1 tóre mi każdy ucz-ciwy mieszczanin bardzo ubolewa. Nadzwyczajne to zdarzenie jednak stało się pobudką do rozmaitych domysłów; śledztwo już rozpoczęte wyjaśni, jak dalece te 8 % uzasadnione.

A u s t 2 Y a.

Z W i e d n i a, dnia 18- Lipca.

Za najwyższym rozkazem przywdzieje C. K, dwór żałobę po Wielkim Xieciu Konstantym, Cesarzewiczu rossyjskim, we wtorek d. 19. b. m, i takowa nosić będzie z odmianami przez. 16 dni, Gazeta Presbu rska z dnia 15 Lipca zawiera następujące uwiadomienie: Na zalecenie prześwietnego Magistratu Kroi. wolnego miasta, zawiadamia miejski urząd lekarski publi. czność dla zaspokojenia, że miasto i przedmieścia dotąd pożądanego doznają zdrowia. Liczba zwyczajnych chorych jest bardzo niezna« czna i nadzwyczaj mało umiera ludzi. Presburg, dnia 13. Lipca 1831. Królestwo Węgierskie.

Z Pesztu przybyła wiadomość, źe dnia I4go wieczorem zachorował tam woźnica pewnego tamtejszego mieszkańca i źe tenże umarł dnia J5. przedpołudniem o godzinie pół do 11, na symptomala, które niektórzy lekarze za podobne do cholery osądzili, gdy tymczasem inni śmierć nieboszczyka przypisywali nadmiarowi użycia kapusty. Dom w którym tenże mieszkał zamknięto natychmiast, wraz ze znajdującemi się tamże 19 osobami. Przy rewizyi domu, znalazł się w nim drugi człowiek, który także chorym się być oświadczył, i zaraz w kuracyą wzięty został, lecz dnia 15. o godzinie pot do 10. przedpołudniem umarł tenże i także na cholerę, podług zeznania lekarzy. Oprócz wspomnionych w tymże samym dniu zasłabło jeszcze w Pestcia 7 osób raptownie, z których 6 dnia 16. z symp« tomatarni cholery umaiło. Przy tych okolicznościach użyto niezwłocznie środków potrzebnych i zniesieniem_mostu przerwano związek między prawym i lewym brzegiem Dunaju, aż do zaprowadzenia kontumacyi w Budzie, oraz żeglugę po Dunaj» wstrzymano. Zresztą ze strony władz ku temu postanowionych jak najczynnićj pracują nad tern, ażeby obopólny dzienny związek obu miast co do żywności, towarów, listów i t, p. ile możności jak najprędzej przywrócić, ora« urządzić potrzebne ku temu środki bezpieczeństwa. Przy tern całą usilność zwrócono na to, by straszną chorobę tę, gdzie się tylko pokaże, jak najusilniej pokonywać i przeszkodzić, ażeby się dalej nicrozszerzała. Oprócz Pestu, jeszcze w następujących miejscach na Węgrzech pokazały się śłady cholery: W Szolnok, w Poroszlo komitacie Ijleveskim, w Csongradzie, w Komarócz i Polyakócz komitacie Saroskim, w Hoszureth, w Csege komitacie Szabolcskim, w Eszlar, Lok, Szent. Mihaly, w Roff, Jlura, Banhalma, także w Ło< mitacie Zemplinerskim i Marraoroskim.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.08.09 Nr182 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry