G A. Z.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.09.01 Nr202
Czas czytania: ok. 8 min.ETA
· «*4r*
M)Kb
Wielkiego
Xiestwa POZNANSKIEGO
Nakładem Drukami Nadwornej W. Dekera i Spółki. - Redaktor: lI. Wannowski.
JM 202. - W Czwartek dnia l. Września 1831.
WYKAZ ciioróh cholerycznych, htóre sie, wydarzyły w W Xi9stwie Poznańskiem, zewnqtrz miasta Poznunia, stosownie do nadesziycli doniesień od dnia 23. do 28. Sierpnia 1831.
Powiat.
Migdzychodzki, a Odulanowski,
Szremski.
Szrtdzki.
Obornicki, Poznański.
Wierzy cki.
*
Bydgoski,
Miejsce.
Zachorowało. Wyzdrowiało, wojsk. I cywilno wojsk. I cywilno
Zmarło. I PoKwetaje.
woisk. I cywiin. { woiib«. I cywil
«MMTMMa*
- 13 - S - 3 - - 33' - *9 - 7 - -- 8 - -» l -.
mm 3 - 5 - a - - I - - - l - - «M M - l - i - - 11 - 5 llItjJ 7 - - 15 - i - 12 - 6 - x 3 - - 33 - II: - 83 - - II - 5 .- 4 - - 5 - I - 4 - - 32 - 36 8 - 7 U -. 7 3 13 - 10 3 4 3 l - - f - I 9 - - x - "** 1 - - *"" i - 16 - p,6 .
- - - - - , 2 - - - 2 - I . a - . , I 1i15I U -» , 1» - -1 S
Miasto Międzychód Wieś Schwede s ocr'z s Czekanów Pustkowie Bakuta Miasto Szrem 2 Szroda » Oborniki * Stęszewo
Wieś Radzicz Miasto Wierzyca Wieś Mrzozowo Sadtki Miasto N aklo Wieś Biugowo * Schroetersdor * J agdschiitz e kolonia kana łowa * Grostwo a małe Kapu czyska » Żołdowa 1 3 * 51 4
Po wiat.
J s c e.
Zachorował« , wojsk. I cywlln.
Wyz(jiroiv,. H C
Z in a r ł o .
wojsk. cywila. Ib ] riAojobiaje. wojsk. I cywil. 6
Bydgoski,
M asio Fordon Wieś Okołło r Cziszkowka t nowa Dombrowka mai e Bartodzieje r Petz r Wzłoczalc W powiecie znaleziono umarłych Poznań, dnia 29. Sierpnia 331.
N aczelny Prezes Wielkiego
1-
.*f' ,
-
Wiadoll1 ości zag raniczne.
R o s s y a.
Z Petersburga, d. 6. Sierpnia (star. et.) Stosownie do N ajwyższego ukazu z dn. ? i.
Grudnia 1830. r. nałożone zostały areszta: w Mińskiej guberni i 27. Czerw., na 238 dusz Michała Koetrowickiego, na 279 dusz Józefa Połońskiego, na 1271 dusz Piusa Tyszkiewieza, na 1354 dusze Michała Tyszkiewicza, na 358 ilusz Xawerego Lipskiego, .jj*. U 51 dusz Pawła Jeleńskiego i na 342 dusze Ignacego Kraszewskiego, w takich częściach jakie przypadać mogą na każdego z ich Sy nów: Karola Koslrowickiego, Karola Połońskiego, Konstantyna Tyszkiewicza, Jana Tyszkiewicza, Stanisława Lipskiego, Jana i Antoniego J eleńskich i Ignacego Kraszewskiego znajdujących się w Królestwie Polskiem; ora na wszelki majątek i kapitały, gilzie się jakie okażą, Cezara PiotrowsTłBgo, dy miseyonowanego Podporucznika wojsk polskich Karola Kaczanowskiego, Konstantyna .Zyrkiewkza, Franciszka Hryniewicza, Lucyana Doinejki i Justyna Makarewicza, z powodu znajdowania się ich w temże Królestwie. - W g u b . Wołyńskiej, 3. Lipca, na drewniany dom wrn, Korytnicy starozakonnego Wencia Abramkowicza Dimenta, z powodu ucieczki jego do Królestwa Polskiego, oraz na 134 dusze, karczmę i młyn, przynoszące rocznego dochodu 600 r. as. Maryi z Moszyńskich Wielohurskięj, i 84 dusze czyniące dochodu rocznego 240 r. er. Anny z Ledochowskich Duninowej , z powodu znajdowania się ich synów Fryderyka Wielohurskiego i Anastazego Dunina w lemźe Królestwie. - W gub. Kijowskiej, 4. Lipca, na 100 dusz i 50 włók ziemi Ignacego i Józefa Jasieńskich, zostające poci dożywociem matki icb, Podpułkewni
I( . i.
S 11 15 4 ID, 1 3 3 1
* * .
i inn
3 - « « « A A A A A A A _
Xi<;stwa Poznańskiego,
Flot t w e 11kowej wojsk polskich Szymańskiej, z powodu wydalenia się jej w Lipcu 1830. r. r pornienionymi synami Jssieńskiemi i małoletnim Władysławem Szymańskim do Królestwa Polskiego. Powozy orszaku przeznaczonego do towarzyszenia ciała śp. Wielkitgo Xiecia Ctsarzewicza Konstantyna Pawłowicza, przebyły już Porchow w dniach 36. i 27. z. m. Xieiua Łowicka również przejechała przez to miasto.
Kamerjunktr dworu J. Ces. Mości Sztabe« Rotmistrz JSUryszkin, przesłał z Moskwy do Komitetu opitki inwalidów, 50,000 f., dla' oddania tej summy do ktoregobąć zakładu kredytowego na procent, pod nazwiskiem summy ofiarowanej przez niego na pamiątkę wiekopo nego przybycia N. Cesarza do Moskwy, w dnIu 30. Września 1830. r. Rząd W. Xi<;etwa Finiandyi, z dozwolenia J. C. Mości, db zabezpieczenia się od cholery,. us.tan<;>wi) kordon zdrowia na granicy oddZIelaJąceJ io Xiestwo od gubernii Petersburskiej, W Petersburgu od 14. Czerwca po dzień 1 Sierpnia zachorowało 8651", urn rło'4429, zo stało 249; 2 S erpnia zjihor. io, tvyzdr. 26, um. 7, zost 220j 3. Sierpnia zech. 9, wyidr. ló, um. 6, zosL 2 13; 4. Sierpnia zach. fA wyzd. 25, um. 5, zostało 192.
W Odessie od zjawienia się cholery po 53.
Lipca zach. 112.4, wyzd. 414, urn. 644, zos. 41.
Francya.
Z P a r y i a, dnia 17. Sierpnia.
Kur y er F r a n c u z k i pisze co następuje: "Onegdaj były urodziny N apoleona. Kilka tylko osób o tern pamiętało" źe dzień ttn uroczyście obchodzić trzeba; niektórzy oświecili domy swoje, inni przynosili sobie nawzajem serenady, Policya tyle mijła LI: razA roziro też obojętnie na to spoglądała," Wczoraj widzieliśmy dwa pojazdy zamknięte toczące się powoli po ulicach, pełne więźniów, Szwajcaroiv jak powiadają, i dawniejszych oficerów gwardyi królewskiej, w Vendee aresztowanych. Z Marsylii pod dniem I I. m. b. donoszą, źe w (In i u rzeczonym stosownie do rozkazu zwierzchności, na pokładzie statku parowego" Sully", zamierzającego odjechać do Genuy, odbyto bled/.iwo i zabrano papiery objawiające korrespondtncyą bardzo waźnąstronników obal?neg rządu we Francyi bawiących ze stronnIkamI onego za granicą przebywającymi. Z Toulonu pod dniem n. Sierpnia donoszą: "Zjawienie się okrętów rossyjskich na wys ko* ści Sycylii obawę rządu naszego wznIecIło. Fregata la Victoire niespodzianie stąd wypłynęła, jak powiadają, ze zleceniem oświadczenia Kommt-ndantowi rossyjskiemu" aby się z tam« tych shon morza oddalił, albo przyczynę .bytności swojej objawił. Publiczne albowIem jest mniemanie. ie pokazanie się tej flotty i pobyt Xieiniczki Berry we Włoszech mają między sobą jakiś związek. - Właśnie w tym momencie eskadra francuska z Lizbony powracająca do portu naszego zawija. Z dnia i8- Sierpnia.
Wczoraj wieczorem o godzinie 8mej przyjmował Król w sali tronowej, otoczony Ministrami i Generałami ewemi, wielką tłeputacyą Izby Deputowanych, która otrzymała .była <<lecenie wręczyć N. Panu adres odpowIada, .
jący na mowę od tronu. Po przeczytanIu onego przez P. Prezydenta Girod odpowiedział N. Pan w teo sposób: "M Panowie Deputowani! Z żywą radością znajduję w adresie podanym mi od WPanów, też same uczucia, które panqrn przy otwarciu teraźniejszych posiedzeń wynurzyłem. Ta harmonia w zasadach i dążeniu, zabezpieczająca zgodność.dzja.; łań we wszystkich odnogach administracyi, ro» kuje dla Francyi szczęśliwą przyszłość, która wszelką obawę oddala i.wzajemne zaufanie ustali. Odkąd Panowie się złączyliście, niespodziane w'targnierile Króla Holenderskiego do Belgii nakłoniło mię do wysiania armii na p moc Królowi B.elgjczyków i temu narodowI, który w tyle względach nam zawsze był drogim. Te zamiary moje najpomyślniejszym wypadkiem były uwieńczone. Król Holandyi nienaraził się na wydanie nam. wojny jawnej, owszem armia jego w tym monrencie z Belgii ustęp.uje. - Spodziewam się, ie tei i nasze wOjsko wkrótce wróci i natychmiast je odwołać;nieomieszkam skoro w zupełnem porozumieniu , . .
a mocarstwami wielkierni, ręczącęmI za nIepodległość i neutralność Belgii, tej nabę ę pewności źe powrót armii naszej Belgią nIe na , . .
nowe wystawi napady. N ader przYjemną jest dla mnie rzeczą, widzieć, źe WPanowie gorliwość od synów moich pokazaną i ich gotowość uczestniczyć uniesieniu wojska, gdy to , . .
sobie tą nadzieją podchlebiało, Ie Ojczyzna ićh pomocy potrzebuje, uchwaliliście. - Dziękuję Panom za zaufanie mi oświadczone. Spuszczając się na amnestyą WPanów, wyjednam rządom moim tę powagę, ii pognębi wichrzycielów, którzy wewnątrz kraju ni ład szerzyć zamyślają; a polityce zewnętrznej ten nadam kierunek źe utrzymanie pokoju bez nadwerężenia ho oru i prawdziwych korzyści Francyi koniecznym tego będzie skutkiem," W części nieurzędowej M o n i t o r a czytamy następujące słowa: "Twierdz , źe c z ę Ś ć armii naszej powróci do FrancYI, sko.ro terryt? rium belgickie od wojsk holenderskIch będzIe , " oczyszczonem, Dzienni K des Debats pod względem dys-, kussyy adresowych następujące robi uwagi: " Pytanie włoskie nieznalazło t j int resowności którą je oppozycya obdarzyc chcIała. Py, .
tanie jest rozstrzygnięte; powstanIa tameczne były ulotne tylko i zupełnie nieskutkujące. P. Cobet opowiedział nam, jakim sposobem ta rewolucya została wykonaną; była ona w Paryżu utządzoną a stąd do Bononii i do Modeny prreełaną. Fatryoci włoscy, jak P. .Cabet donosi, radzili się szlachty libera In ej ana jej odpowiedź dali hasło dla całych Włoc.h. Szlachta liberalna więcej w tern przyrzekła, ruż" dotrzymać mogła; nie Francyi się radzono, lecz liberalnych magnatów; naturalna, ie Francya tez niepoczytuje za powinność swoją, przyrzeczenia owych magnatów do skutku przyprowadzić. Jeśli więc powstańcy teraz narzekają, na kogo mająi prawo do narzekania? NaFrancyą, kioiej się nieradzili i kt?ra im ,nic nie. przyo?i.e cała, albo na magnatow, ktorych SIę radzIlI I którzy irn, jakoby sami byli Francyą, wszystko przyrzekli? " K iiryer F r a n c u z ki donosi; "Podług powszechnej wieści, domaga się Anglia niebawnego ustąpienia wojsk naszych z Belgii. Francya hiebędzie temu posłuszną, Niechcemy w.ysyłąć 50,00oczną armią bez osiągnienia żadnych rezultatów. Gabinety względem zburzenia fortec miały się już pogodzić, tylko w tern jeszcze poróżnienie zachodzi, jak i na 40 rnaferyały fortec tych mają być użyte. Mocarstwa na jednej, a Francya na drugiej stronie armat jako własności swojej prawem siędomagają. Rząd francuzki wysyła Pana LatourMaubourg i Vieil- Castel do Belgii, sądząc, ie Generał BeJUard stawszy się uczestnikiem dzia . , " Inoze.
Rząd uchwali! wystawienie pomnika dla sławnego Corneille w mieście Rouen, gdzie sie, tenpoeta rodził. Z dnia 19. Sierpnia.
Wczoraj Xiążę siedmioletni, Montpensier, czwarty syn Króla, został wpisany do ago batalionu legionu ggo zostającego poddowódz. lwem Barona Schonen. Z Bayonne donoszą: Pan Arrillon, właściciel bandy kunsztownych jeźdźców jednym ciogem postradał majątek i wolność swoją. POKazywał on sztuki swoje w Barcelonie. Publiczność wymagała od niego sztuki jakiejś, przy której miał wywijać chorągwiami. Jako rodzony Francuz występuje on z chorągwią narodu swego, lecz w tymże samym momencie rzucają się i niewiadomo kto, czy pospólstwo, czy (eź władze ze służalcami swemi w szranki, rozdzierają chorągwie, a co większa, -rozdzierają łonia na sztuki i wleką Pana samego do więzienia, okowaią go w kajdany, a konie wozy i ubiór całej bandy zabierają na rzecz i korzyść skarbu.
Popraw» omyłki. W numerze wczorajszym na (tron. 1066. w ogłoszeniu zamiast " dziedzińca komory" m a b v c .. D o d wór z a k a m e l a m e g o " .
ZAPUZEW EDYKTALNY.
Przez Sąd podpisany naetApujA ce osoby jakoto: · j) niezamężna Zatwordzyńska, córka Franciszka i Barbary małżonków Zatwordzyńskich, która się przed około 20 lat z Austryackim żołnierzem ztąd oddaliła, i od tego czasu o swym zamieszkaniu i życiu słyszeć niedała ; s) Barel Michał Szerek, który w młodoletnim wieku, przed około 50 lat, Poznań opuścił, i jego brat Baruch Michał Szerek, który już był doletnim i około 20 lat ztąd gdzieś się podział i żadnej o sobie niedał wiadomości ; 3) rodzeństwo Teressa Gostyńska w dniu 14,
Września 1788- urodzona, i Wawrzyn Wojciech Gostyński w dniu to. Sierpnia 1794. urodzony, którzy dawniej jak 10 lat tu ztąd oddalili się bez dania o swoim życiu i pobyciu wiadomości; · 4) Antoni Kurowski w dniu 22. Maja 1774.
urodzony, syn Mikołaja i Katarzyny małżonków Kurowskich, który się z Kamionki Z owego ostatniego zamieszkania przed około 20 lat oddalił, i od tego czasu ża. dnej także o swym życiu i pobyciu nie dal wiadomości; naknniec » Piotr Bonawentura Piniński, syn Lazar» i Joanny małżonków Pinińskich, dnia 6. Lipca 1785- urodzony, który od dawnego czasu w służbę wojsk Polskich w czasie wojny wstąpił, i od tego oddalenia żadnej o sobie niedał wiadomości; jakoteż ich pozostać się mogący sukcessorowiej spadkobiercy niniejszem wzywają się, aby się piśmiennie lub osobiście w przeciągu 9 miesięcy najpóźniej w terminie dnia 4. Lutego 1838. zrana o godzinie iotej w naszej Izbie dla stron przed Deputowanym Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Ur. Kurnatowskim meldowali i dalszego oczekiwali, w przeciwnym bowiem razie za umarłych ogłoszeni, i stosownie do prawa, wiadomym i wylegitymowanym eukceesorora majątek ich wydanym będzie, Poznań, dnia 7. Marca 183r.
Król. Pruski Sad Ziemiańska.
W poniedziałek dnia 5. Września r. b. zrana o godzinie 9tej, mają być przed tutejszym klasztorem Bernardynów 200 sztuk tłustych sko. pów, w oddziałach po 5 do 10 sztuk, publicznie za gotową zapłatą najwięcej dającemu sprzedane. Poznań, dnia 31. Sierpnia 1831.
Z strony wojskowej piekarnI, Zobel.
Drugi transport świeżych śledzi holenderskich otrzymał i przedaje w cenach umiarkowanych A. M, Gladisch,
WYKAZ Komitetu zdrowia w Poznaniu o cholerze.
Dnia 30. Sierpnia pozostało chorych: 55 cywilnych.
zacjiorowafo wyzdrowiało umarłe pozostało choTfth Dnia 31. Sierpnia: 1 w. 14 cyw, 4 cywilnych 6 cywilnych 1 wojsk, 39 cyw.
Aż do dzisiejszego dnia zachorowało ogółem: 95 wojskowych, 644 cywilnych; z ty<;h Wyzdrowiało: 4» wojskowych, 223 cywilnych; umarło; 48 wojskowych, 302, cywilnych, Poznań, dnia 31, Sierpnia 1831.
mm
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.09.01 Nr202 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.