1I130 się zebrała w Konskiem; oddział ten, po za« jęciu przez nasze wojska Radomia, szybko cofnął się na Końskie, ażeby osłonić znajdującą się tam rudnią i fabrykę broni. Generał Riidiger żwawo ich ścigał, i w nocy na 3« Sierpnia przybył do Końskich. Rokoszanie korzystając z nocnej ciemności, cofnęli się-i rozessli lasami w różne strony. Tym obrotem na Radom i Końskie, przeszkodzono formowaniu się tam rezerwów i zebraniu pospolitego ruszenia. Cclniejsi urzędnicy ze wszystkich miast przejechali do Krakowa. Wojska powstańców zmuszone do spiesznego i nieporządnego odwrotu, straciły większą połowę ludzi, którzy się rozsypali p» lasach i wrócili do domów, tak, że u Różyckiego z 8000 ledwo 4COO ludzi zostało. Gen,-Maj. Hrab. Tyman, posłany przedtem jeszcze na Końskie, spotkał się z powstańcami, i wziął ich 150 w niewolą. Po tej pomyślnej wyprawie, Gen. Riidiger skupił wojska w Radomiu, ażeby stamtąd dalej działania swe posuwać, stosownie do danych mu rozkazów; dla naglądania zaś nad powstańcami, odpartymi do Kielc, i mogącymi nadciągnąć od Warszawy i przejśdź Pilicę między Białobrzezią i N 0wem miastem, znajdują się oddziały w Wierzbicy, Przytynie i Jadlmsku, pod wodzą Gen.Adjutantów: Geismara, Xcia Adama Wirlembergskiego i Gen.-Maj. Hr. Tymana? (Dokończenie jutro. ') F 2 a n c y a.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.09.14 Nr213
Czas czytania: ok. 3 min.Z Paryża, dnia 31. Sierpnia.
Messager des Chambres mniema, ie Dom Pedro w Meudon nudzie się niebęclzie, ponieważ wiadomo, że jest muzykiem i poetą. W dziele "Atlas historique des literatures et beaux arts' ukończonem teraz przez Professora de Mancy, trzy razy wzmianka się czyni o Dom Pedro;raz jako o muzyku i komponiście, po wtóre iv zarysach literatury portugalskiej, a nareszcie w poczcie wierszopisów brazylijskichA gdyż wiersze robi i te w notach muzycznych wystawia. W całem tem dziele tylko dwie wymieniają się osoby panujące, Dom Pedro i Król Bawarski, jako synowiec i stryj.
Pan Chateaubriand ma dzisiaj wieczorem przybyć do stolicy; zaraz jednak po skończeniu interesów swoich prywatnych powróci do Genewy. Wczoraj była pogłoska w Izbie Deputowanych, że Dey Algieru na nowo otrzyma rządy kraju swego za wynadgrodzenie coroczne 10 milionów fI. wynoszące. Twierdzić niemoźemy,żeby ta pogłoska na jakich pewnych opierała się zasadach-dość, że krążyła. - Może fe pobudką, do tej wieści stała się grzeczność przez Pana Perier Ex-Dejowi oświadczona. Minister ten złożonego z trou u Królika na obiad raz zaprosił.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Na dobrach Osiek u w powiecie Odalanowskim położonych, do Józef y Judyty z Pruskich zamężnej Hrabiny l u b i e ń s k i e j na» leżących, Rubr. I I I, NJo. 4. na mocy inskrypcyi z czwartku przed Swiętym Bartłomiejem 1742. roku protestacya dla sukcessorów E w y z Szełowskich byłej zamężnej StamieroWski ej względem Złotych polskich 6000 czyli Talarów 1000 wraz z prowizyą po 5 od sta, tudzież N ro. 6. na mocy przyznania z dnia 11. Lutego 1796. dla sukcessorów Zofii z Grabińskich Góreckiej pretensja w ilości Złotych polskich 6000 czyli talarów 1000 z procentem po 5 od sta są intabulowane. Dziedziczka twierdzi, iż te pozy eye już dawno zaspokojone zostały, Zapozywamy przeto sukcessorów Ewy z Szołowskich byłej zamężnej S t a m i e r o w s ki ej, tudzież sukcessorów Zofii z Grabinsich Góreckiej, sukcessorów i cessyonaiyuszów tychże lub tych, którzy innym sposobem w prawa ich wstąpili, aby w terminie dnia 15, Grudnia r. b, przed Deputowanym W. Sędzią H e n n ig się stawili i pretensye im służyć mogące poparli; w przeciwnym razie z takowemi wyłączeni a następnie rzeczone intabulowane pozycye w teiędze hypotecznej dóbr Osieka wymazane zostaną. - Krotoszyn, dn. 18. Sierpnia i8}i. Królewsko- Pruski S d Ziemiański.
Komitetu zdrowia w Poznaniu o cholerze.
Dnia 12. Września pozostało chorych: 1 wojskowy, 5 cywilnych; ogółem 6.
zachorowało Azdrowiało umarło pozostała chorych D n i a l 3. W r z e ś n i a : 1 w. 2 cyw. 1 w, 2 cyw. 1 wojek, 5 cyw.
Aż do dzisiejszego dnia zachorowało ogółem: 117 wojskowych, 696 cywilnych; z tych Wyzdrowiało: 55 wojskowych, 264 cywilnych; umarło: 61 wojskowych, 427 cywilnych.
Poznań, dnia 13, Września 1831
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1831.09.14 Nr213 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.