GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.03 Nr29

Czas czytania: ok. 7 min.

Wielkiego

POZNANS

Xiestw

I E G

O.

Nakładem Drukarni Nadwornej W Dekera i Spółki.

RedaktOEw,ann<

M 29. - W Piątek dnia 3. Lutego 1832.

Wiadolllości krajowe.

Z B e rlina, dnia 30. Stycznia.

Przybył tu: JW. Tajny Rzeczywisty Rad«ca, nadzwyczajny Poseł i pełnomocny Minister przy dworze Kroi. Saskim, Jor d a n , z Drezna. Królewsko- Niderlandzki goniec gabinetowy O in ot, z Wiednia.

W*V vVbV H U WW

Wiadolllości zagraniczne.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia 30. Stycznia.

W przyszłą niedzielę w teatrze narodowym i odświeżonych salach redutowych, dana będzie tego karnawału pierwsza maskarada, to jest -widowisko sceniczne połączone z redutą. Wolno znajdować sie w maskach lub bez nich. .? 1 . o S s y a.

Z Petersburga, d. 7. Stycznia, (star. et.) Podług wiadomości urzędowych, ogłoszonych w Ryskiej gazecie P r o v i n z i a l b l a t t , w przeszłym roku w całym okręgu szkolnym uniwersytetu Dorpackiego znajdowało się: nauczycieli publicznych 343, prywatnych 468; uczniów 3p9 i uczennic IQ%I w zakładachpublicznych; 1556 zaś uczniów i 16/3 nic po zakładach prywatnych; ogóiem n u - czycieH 711, uczniów 7609 i uczci Do liczby tej nieweszły szkoły wiej 4 re niezoslają pod wiedzą uniwefsyd

Obywatele województwa Mazowieckiego 1 Lubelskiego złożyli N. Cesarzowi J pujące adre sa: 1) Adres Obywateli województwa chiego. "Najjaśniejszy Panie r Słowa ła rzeczone w manifeście Waszej Cesa Jewakićj Mości z d. 20. PaździernH stopad.i), sprawiedliwym są powód*watelom województwa Mazowieckie; - - zebranym w stolicy, do wyrażenia uczu lajg'cbszego uszanowania i nieogranicae głości, jakiemi przejęci są dia sw wspaniałornyślniejezego Monarchy. I»" tkliwszą była boleść, zadana Oj ci Sercu Waszej Cesarskiej Mości p(szczęsną nas?ą rewolucyą, tym lwibędzie w dziejach świata karta, na kto ryte zostanie wspaniałomyślne Sial przebaczenie. Przeszłe wypadki są Hs- n *i źródłem żalu i smutku; po tak ro nieszczęściach, na jakie kraj nasz h wiony, drżelibyśmy w teraźniejszeo położeniu, gdyby go niebyły złego-As Moich Po lylu klęskach, jakie na nas dopusei'« Opatrzuość, spokojni jesteśmy o los nnez p»»,azły, kiedy Wasza Ćes.-Król. Mość puszcz: }ą». przeszłość w niepamięć, raczysz nsra nieodmawiać i nadal najdroższych swych Ojtowskich uczuć. Z uległością i zupełnem zaufahieui poddajemy się wszelkim środkom, jakie Wabza Cesarska Mość w mądrości swoij uznasz za zbawienne do wyrwania nas * niedoli, w której pogrążeni jesteśmy. Ożywiający «m o w o byt kraju z wdzięcznością ucz u ją »e ca wszystkich poddanych Waszej Cesarskiej Mości, i uczucie to przekażą przyszłym pokoleniom swoim. Oby Wsztchmocny pobłogosławił zamiarom wspaniałomyślnego i Hakawego Monarchy, który upoko.X :. Vz · .:. dzieci sądzi po ojcowsku, 1 z zagojeoiAHU krwawych ich ran spieszy. - Warrzawa, dn. 6. (18) Grudnia i83»- - Waszej Cwsarsko-Krolewskiej Mości wierni poddani.

- Następują podpisy, między ktoremi znajdują się: Hr. Ahxander Potocki, Minkowski, były Poseł Wincehty Resn owe Ki, Hr, Jan Łubieński, Hf. Mic SkarbekiHr. Jan Dem beki." ures Obywateli województwa Lubel, go.

JajjaśAjiejszy Panie'. Z manifestu Waszej C ko-Kiolewekiej Mości powzięliśmy pr<:t* manie, źe w Ojcowskiej miłości 11 raczyłeś nanowo do swojego serkańcy miasta Lublina, ożywieni wHiikoiu>-lnem przebaczeniem Najmiłości«ssegc swi-go Monarchy i przepełnieni uczu, . . graniczonej wdzięczności, powalają się z i ajgłębszą uniźonością złożyć u stóp Tronu Waszej Cesarsko - Królewskiej Mości wyrazy niezachwianej swojej wierności i ró« - jo swego posłuszeństwa. Nieszczęśliwe skutki zaburzeń rewolucyjnych, cierpieniu i nieszczęścia, jakich nasze miasto dosmaio, niemogą być nam przypisane. Pośród kigtt c większych pozostali zawsze wierni i u Waszej Cesarsko - Królewskiej , sszkańcy Lublina, poważają się rtością swego serca najpokorniej Cię, N. Panie, ażebyś wiernemu suemu ludowi uieraczył odmawiać ojcowskiej ści i dobrodziejstw. - Lublin, d, *5< '>' 183 1 . r. - N a s t ę P uj ą p o d p i s y , łZY s-J enji; W i n c e n t y O s t r o w s ki, Sos sak owefci, Stanisław Gl i**ezy iii. 1 i Michał Krzyżanowski." A u s f r y a.

iednia, dnia 17, Stycznia. · lniach przełożone zesłały J. C. M.

00 ilE! syi statuta nowo utworzonego orderu

cywilnego; skoro zaś* takową otrzymają, rozdanie tego orderu między licznych zasłużonych urzędników Cesarstwa nastąpi przy obchodzie Jubileuszu d, l. Marca. - W Jegacysch papiezkich rząd prawy ciągle doznaje oporu, Z tego powodu wojska Jego Świątobliwości gotowe są do wystąpienia zbrojno, dla przywrócenia porządku; oddział zaś Cesarsko - Królewskiej armii włoskiej, podstąpił poprzednio pod Ferrarę i stanął wzdłuż granicy państwa Rzymskiego, ażeby na przypadek poduszczenia ludu przez zapaleńców, odeprzeć moc mocą, i wojskom papiezkiut przenieść żądane wsparcie. Podług wszelkiego jednakże podobieństwa dosyć będzie na tym oznaku gotowości, który, gdy wichrzycieli przekona o niemożności dania oporu, uczyni niepotrzebnemi wszelkie inne kroki, Z dnia 19. Stycznia.

Listy z Hermanszudt (w Siedmiogrodzie) donoszą, że korpus polski pod dowództwem Dwernickiego w granice nasze wes'-ły, jeszcze z 1800 ludzi się składający, uapowrut się udał do Polski. Włochy.

Z Medyolanu, dn. 8. Stycznia.

Wojsko austryackie, obecnie we Włoszech Stojące, liczy 70,000 żołnierzy. Poddanych Królestwa Lombardzko-Weneckiego, eo z ojczyzny się oddalili, wezwano pod karą zabrania majątków ich na skarb do powrotu przed upłynienic.n 2ch miesięcy, F r a n c y a.

Z P a ryż a, dnia 20. Stycznia.

Król pracował wczoraj z Intendentem listy cywilnej, Baronem Delaitre, i z Ministrem marynarki. Onegdaj dano wielki koncert w Tuileryacb, który aź do godziny iszej w nocy trwał, a na środę przyszłą w Tuileryach, w galeryi Dyany świetny bal dany będzie. Gazetę T r i b li n e wczoraj po 3 jciraz policya zabrała, a to z powodu niektórych anekdot o Królu Ludwiku Filipie, wyjętych z Gazety Powszechnej Niemiecki ej.

N a giełdzie dzisiejszej znaleźli się tacy, co, aby wznieść nieco przyciśnione kursy, pogłoskę w obieg puścili, źe Cesarz Rossyjski oświadczył Królowi Holandyi, iź jeśli wzbraniać się będzie nadal przejęcia protokółów, W)dąwszy tylko mniej znaczące warunki, on usiłowania swoje połączy z usiłowaniem innych mocarstw ku utrzymaniu pokoju Europy. Wiadomości jednakże tej nikt wiary niedał , a tak teź żadnego niewywierała skutku na stan papierów. Słychać, źe pod S1. Om er na nowo obóz ma być założony. Wiadomości z Wandei ciągle są bardzo nie dzie szerzą bezprawia i gwałty swoje. N apadają one na domy i wioski, i nastawają na życie burmistrzów po małych miastPch, którzy 2 powodu tego, sądząc, ie zwierzchność wyższa ocalić ich niepolrafi, licznie do dymissyi 3ie podają.

Ubytek w kassie Pana Kessnera wynosi, jak iam teraz z pewniejszych źródeł donoszą, 4 · nil. frank.

Dzienniki la Revolution, le Francais broszurę pod lytulern M a y e u x policya zarzymała. Ogółem teraz 6 redaktorów rozmaitych gazet tutaj w więzieniu osadzono. Dnia 15. napadli rozbójnicy na diliźans z Caais do Paryża jadący. J eden z nich strzelił do dojazdu; kula stłukłszy szyby osmaliła kapelusz damy jednej. Reszta łotrów rzuciwszy się na pojazd domagała się pod zagrażaniem śmierci sakiewek podróżujących. Oddano im więc wszystkie pieniądze, które miano, poczerń oni tomoki wszelkie przeszukawszy od konduktora loczty koniecznie wymagali wydania skrzyni pieniędzmi, adressowanej do Pana Rotbchilda. Przekonawszy się, iż takiej skrzyni nebyło, uszli z największym pośpiechem. Po. < ya ich już ściga, spodziewając się ie ich wyledzi. Ajenci Dom Miguela usiłują tu rozsiewać ogloskę, że Dom Pedro nie dla córki swojej, cz dla siebie samego zamierza opanować tron 'urtugalii.

Słychać, że w ciągu 2ch miesięcy oprócz ui-orzonych już batalionów legionu cudzozitmów, jeszcze 3 pułki maja być formowane do · yprawy do Algieru, które, skoro tylko szczep ierwszy organizowanym będzie, natychmiast ę puszczą do Algieru. Wychodźcy polscy iało pokazują ochoty przeniesienia sig do J ryki.

Dziennik fabryczny Lyoński donosi', że o łącznych zamówieniach towarów jedwabnych 3 strony Króla ku ulżeniu srogiego losu robolików, o której podczas rewolucyi Lyońskiej uźo wszędzie mówiono, teraz wszysiko uciIł o ; ani jeden warsztat niema roboiy; Król owa swego w tej mierze, jeśli pogłoski owe iiiebyły bezzasadne, bynajmniej nie dotrzymał . Bourguin, jak mówią, osiądzie w Troyes.

Q u o t i d i e n n e w onegdajszyrn numerze .bija pogłoskę o domniemanem ożenieniu się jęcia Reichstadt z jedną młodą Arcy- Xiężniczka, dodając, źe wiadomość tę najpierwej podała gazeta bawarska, żadnej niernająca powagi. Pan Meyer-Beer, komponista opery "Robert diable", obecnie cały Paryż zachwycającej, i. .zez Króla Ludwika orderem legii honorowej · dobionym został.

K o n s t y t u c Y o n i s t a cJor:r >si z d. 8- Stycznia; "Major Almman ant Generała Groboskiego, udał się do Gasłti Iranco, aby nakłonić zwierzchność nasze, do prAy gotowania tamże mieszkań dla woj N atychmiast po utarczce zaszłej pod AI1T bla, austryackie wojska w pochód się udały. Pułx kroatow i inne oddziały rozmaitego gatunku broni stoją en echelon wzdłuż całej linii od Panaro aż do Ferary. - Zgromadzeb:< eejn owe mające się odbyć d. 2. m. b. zostało przez Pi .. legata na czas nieoznaczony odroczone. '> dał on odezwę do mieszkańców, napominając ich aby wrócili do posłuszeństwa a i.o krajqt własnego oddalili klęski nowego wkroczenia wojsk obcych. Patryoci odpowiedzieli na tę odezwę proklamacyą, w której dowodzą, ie postępowanie legaeyi, gdyby teraz ZJmiaro w swoich odstąpić chciały, na pogardę albo pośmiewisko slusznieby zasługiwało. Prze dywali oni z pewnością, że dwór Rzymski U2 roszczenia ich względu sprawiedliwi go mieć niebędzie. Ale nędza wiegacyi ro ?,erzona za nadto jest ciężką, aby nadal mógł yć ścierpianą," a choćby dioga do Rzymu zamkniętą, była, otwartą jednak jest do Paryża. Lond] lub Wiednia. Gdyby teraz chciano milczeć i być posłusznym, nastąpiłoby nieomylnie potępienie; zaś pewność i stałość postanowię wyjedna legacyom, równie jak Belgijczykom-, sprawiedliwość i szczęście. Magistratur*teraźniejsza nieodzownie postanowiła żadnych nie* wpuszczać żołnierzy papieskich w granice Jegacyi." Z Strasburga, d. 23. Stycznia.

Kury er dolnego Renu pisze, co następuje: Z rachunków przez Komi tt polski dj.isiaj ogłoszonych, wszyscy czytelnicy przekonać się mogą o ogromnych p «ebach, które fundusz subskrypcyi mi zaspokoić. Mb mo największej oszczędności w rozdziale, choć summy udzielane owjm walec;, Im wychodźcom ledwo wystarczały O 1 odziać i niezbędne potrzeby, środki zasiłkowe Komitetu wszelako bardzo się zmniejszyły. A nadchodzi jednakowo pora, w której nierównie większe jeszcze summy powinny być obrócone na wypłacenie się znajświętszego dioig»:' Jutro etanie tu pierwsza kolumna korpusu Generała Rybińskiego; po niej następuje w miłych przerwach 9 innych kolumn, a tak <joo Polaków, powiększej części oficerowie, w mieście naszem się zjawi. Zezwoląźli rj zstkzńcy Stra&burga i Alzacyi, aby ci nieszczęśliwi, pozbawieni wszystkiego, co im było drog' em, u nas w największej źyJi nędzy? Ryąrl wprawdzie dostarcza iui pieniędzy na podroż; le« I niewysurezają te na sporządzenie 1

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.03 Nr29 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry