GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.06 Nr31
Czas czytania: ok. 19 min.Wielkiego
Xiestwa POZNANSKIEGO
Nakładem Drukarni Nadwornej w. Dekera i Spółki. -- Redaktor: A, lVannow&hi.
)[( 31.
W PoniedzialeK dnia 6. Lutego 1832.
Wiadolllości krajowe.
Z Berlina, dnia %. Lutego.
N. Król raczył plebanowi Gerlach w Falken w obwodzie Regencyjnym Erłurlskim, dać order Orła Czerwonego 4'ej klaesymvuwwwuw
Wiadolllości zagraniczne.
Królestwo Polskie.
Z Warszawy, dnia i. Lutego.
Przez postanowienie z dni» 27. z. in. Rząd tymczasowy mianował; PP. Michała Sakowskiego, Majora byłych wojak poJekicb, Kommissarzem obwodu Augustowskiego;. » Franciszka Straszewskiego, byłego Kommissarza obwodu Mławskiego, Komutissaczern obwodu Kieleckiego.
R o 6 s y a.
Z Petersburga, dnia 18. Stycznia.
Priez najwyższy rożka* dzieDny dnia ąjj}.
Grudnia r. r., Podpułkownik byłych wojsk polskich, Łaszeweki, mianowany Pułkownikiem i przeniesiony do korpusu żandarmów. Naznaczeni: Generał Porucznik Markiewicz Iszy, Dyrektorem 2go korpusu kadetów; Gen«rał'M»;or inżynierów, Wałujew Iszy, D 0
wódzcą okręgowym morskiego wydziału budowniczego. Cesarz Jegomość oświadcza najwyższe owe zadowolenie: Dowódzcom twierdz Bobrujskiej, Generał- Porucznikowi inżynierów Bergowi I I I., i Dyneburgskiej, Gtnerał-Majorowi inżynierów Helwicbowi r., również wsjysikitn PP. Sztabs- i Ober-oficerorn garnizonów, do twierdz tych należących, za ich gorliwość W służbie, okazaną w czasie dziahri wojennych przeciwko polskim buntownikom, które w graniczących guberniach zachodziły.
Niderlandy, Z H a g i, dnia 24. Stycznia.
N. Król rozkazał uzbroić zupełnie okręt iimowy "Waterloo** o 74CM działach, 4 fregaty każda o 44 działach, korwetę o 28 i dwa brygi o 18 działach. Z Bruxelii, dnia 24. Stycznia.
N owy akt dyplomatyczny, który podobno nadszedł tu z Londynu od konieruicyi, zawiera, jak powiadają, odmiany niektóre w 24 artykułach. Mii.iUteryum onegdaj wydało rozkaz, aby wszystkich, do służby wojskowej się zgłaszających, przyjmowano. Z Tongern naizek:.ją teraz na oddział ruchomy Capiaurnonia, ponieważ wycieczki tegoż jużto na lewwn, jużio na prawym brzegu Mozy, Generała Ditobets przymuszają do u Btrychtem prawie zupełnie przecinających, W Tongern prawie żadnego niema wojska, przeciwnie Hasselt pełne tegoż. - Dnia 21. ni. b. udał się jeden Pułkownik francueki jako parlamentarz do Mastrychtu.
Na posiedzeniu dnia 14, Pan Merode rozwinął swój wniosek, aby reprezentantom, którzy bez zezwolenia nie uczęszczają na posiedzenia za czas ich nieobecności, nieprzyznawać należącej im gratyfikacyi. Pan Osy uczynił wniosek aby Minister spraw zagranicznych zawiadomił Izbę, czyli wiadomość ogłoszona w gazetach o przedłużeniu terminu do wymiany rat yfikacyi traktatu jest prawdziwa. T e n wszedłB4 na mównicę powiedział: "Mości Panowie! Na posiedzeniu dnia 19, Listopada z. r. miałem honor kommunikować Panom trattat z dnia 15. tegoż m., którym pięć mocarstw reprezentowanych przy konferencyi londyńskiej, uznało pod warunkami ustanowionemi W24ch artykułach z dnia 15. Września niepodległość Belgii i Króla przez Belgijczyków obranego. Traktat ten, podług warunku w końcu zamieszczonego ma być ratyfikowany do 15. Stycznia. Okoliczności, które niedozwalają powątpiewać o zamysłach mocarstw, stały się przyczyną przewłoki, Rząd holenderski wzbraniał się przystąpić do układów z dnia 15. Października i podał konferencyi pod dniem 14. Grudnia obszerny memoryał, w którym szczegółowo rozbiera każdy z 24dl artykułów, Memoryał ten jest dołączony do obecnego raportu. Rząd holenderski podał konferencyi przez to sposobność, negocyacye rozpoczęte w Londynie od Listopada 1&30. roku przedstawić w związku i usprawiedliwić ich rezultat. Praca ta mogła być skończona dopiero w dniu 4. Stycznia. Nota i memoryał konferencyi z d.
wspomnionego należą do najważniejszych tegoczesnych dokumentów." Pan Meuienaere po odczytaniu tych aktów rzekł dalej: Ponieważ pełnomocnicy konferencyi źyczyli.aby ich dwory, Rząd holenderski i publiczność zawiadomione były o tej nocie i omemoryale, przed 6tanowczem iozstrzygnieniem sprawy belgijskiej, zgromadzili się dnia U. i zgodnie z pełnomocnikiem belgijskim, termin do ratyfikacyi traktatu oznaczony, przedłużyli do dnia 31. Stycznia. Postanowienie to obejmuje 54. protokul, który jest następującej treści: "Gdy sie zebrali pełnomocnicy Auslryi, Francyi, Anglii, Pruss i Rossyi, Pełnomocnik Króla Jegomości Angielskiego oświadczył, ie chociaż wiadomości jakie otrzymał od Posłów swego Króla przy Dworach mających udział przy traktacie z 15. Listopada, czynią, IllJ1pewną nadzieję rychłego nadejs'cia Ratyfikacyi tegoż traktatu, uważa jednakowoż potrzebę przy utrudnionej teraźniejszej porze kommunikacyi, aby termin do wymiany rzeczonych Ratyfikacyi oznaczony przedłużony był do 31.Stycznia, w celu podania najodleglejszym dworom sposobności uskutecznienia tej zmiany równoczesnej zinnemi. Pełnomocnicy Austryi, Pruss i Rossyi oświadczyli, że dzieląc te nadzieje Posła Angielskiego, wiedząc nadto jaką wartość wszystkie dwory przywiązują do równoczesnej wymiany tych Ratyfikacyi i będąc nawet upoważnieni do oświadczenia tego żądania, przystępują do propozycyi, przedłużenia terminu wymiany do 31. Stycznia, Pełnomocnik Francyi oświadczył z swojej strony, iźstósującsiędo Ducha zgodności jaki nimkierowałod początku zgromadzenia Konferencyi, przyjmuje Propozycyą przedłużenia terminu do Ratyfikacyi traktatów na dni 14.; źesobiejednakże przy Akcie tym zastrzega rozkazy, jakieby do oznaczonego terminu mógł otrzymać od swego Rządu. Gdy Projekt odłożenia terminu do wymiany Ratyfikacyi traktatów do 31. Stycznia został przyjęty przez wszystkich Pełnomocników, zgodzono się na zakomunikowanie go Pełnomocnikowi Belgijskiemu, który zostawszy wprowadzony złożył tu dołączoną deklaracyą." (Tu podpisy) "Gdy podpisanemu Pełnomocnikowi Króla Jegomości Belgijczyków kommunikowany został protokuł, podpisany dnia 11. Stycznia 1832. roku przez pełnomocników Austryi A Anglii, Francyi, Pruss i Rossyi, wskutek którego dwory mające udział przy traktacie z dnia 15, Listopada 1851. roku, zpowodów w tymże protokułe wymienionych, zgodziły się na przedłużenie terminu Ratyfikaoyi na dzień 31, Stycznia, tenże oświadcza imieniem Króla Belgijczyków, iż przystępuje do tego protokułu i zezwala na wspomnione przedłużenie. Londyn 11. Stycznia 1831- r, Sylvain van de Weyer." Mości Panowie rzakł. dalej Minister, Rząd w powodach protokułu a nawet w krótkości nowej przewłoki równie jak z dnia 4. Stycznia znalazł dostateczne uspokojenie się względem przyszłości kraju. Panowie bez wątpienia podzielacie to zdanie, które jak się spodziewamy, będzie usprawiedliwione wypadkami, Włochy.
Z Rzymu, dnia 10. Stycznia.
Kardynał Bernetti cierpi znowu na roma« tyzm, lecz pogłoska, jakoby chciał wystąpić, jest zupełnie bezzasadną. Monsignor Capaecini, jako Podsekretarz Stanu, pracuje bardzo czynnie, Mezofanti jest tu i zdaje się, iż tu pozostanie. Do godnych uwagi cudzoziemców należy Margrabia U go, Ex - Wicekról Sycylii, który tak nagle stracił swój «topień, Króla. Posępne jego rysy stanowią odznaczający komentarz znienawidzonej jego administracyi. Teatra rozpoczęły już swój karnawał; Rzymianie cieszyli się, gdy ogłoszono wybornego śpiewaka Gentili; bowiem dobry tenorzysta, jest to kruk biały we Włoszech. Gentili miał świetnieć obok śpięwaczki Unger w teatrze Valle. Lecz pa przybyciu został wywołany, a to jak mówią, z powodu dawniejszych postępków demagogicznych, taką przynajmniej barwę nadano jego oddaleniu, do którego rzeczywistym powodem była, jak się zdaje, nikczemna intryga kulisowa. We Włoszech opinia publiezna objawia się wyłącznie prawie w eprawach teatrów i dla tego, okoliczność ta ma tu więcej wagi, niż gdziekolwiek indziej. Głęboki śnieg na Appeninach utrudaia kurs poczt; odbieramy tera» listy i gazety jedną pocztą później. Tu panuje łagodna zima; niema śniegów ani mrozu; zdaje się, iż ciepło to rozciąga się na całe Włochy niższe; z Palermo nawet listy chwalą wiosenną przyjemność powietrza. Wyspa wulkaniczna koło Sycyliipołudniowąj zniknęła. Z dnia 14. Stycznia.
Zaraz po nadejściu poczty Bonońskiej rozeszła się tu pogłoska, że się prowineye poddały. Prędkością błyskawicy rozprzestrzeniła się ta wieść po całym Rzymie a nawet osoby wysokIej rangi dawały jej wiarę. Radości zpowodu zdarzenia tego opisać niepodobna. Stronnicy i obrońcy Katedry S. tryumfują; liberaliści cieszą się przynajmniej tą nadzieją, że obce wojska nie wkroczą, a pospólstwo wesołe, że teraz rozrywki karnawału żadnej nied02nająprzeszkody. F r a ne y a.
Z P a ry ż a, dnia 31. Stycznia.
Na posiedzeniu Izby Deputowanych dma 18m. b. dalszy nastąpił ciąg obrad o budżecie, Pan Siory zarzucał Izbie, że miasto zająć się szczerze uszczęśliwieniem kraju, czas swój trwoni na dziecinnych kłótniach o pojedyncze słowa. Wychwalał on system Ministrów, zwłaszcza względem spraw zewnętrznych; w urzą. dzenm finansów wytykał kilka uchybień, wymagając między innemi zniesienia taxy od soli. Zresztą udziela on w ogóle budżetowi przyzwolenia swego. - Pan Realher-Dumas zapuścił się w ostrą krytykę prawa finansów, żądając redukcyi 73 milion, frank, wynoszącej. I an Berryer obstawał za przełożeniem dokurnentow niektórych ze strony Ministrów, rnianowicie papierów dotyczących się wynagrodzen, traktatu między Francyą l Ameryką, sprzedaży drzewa do budowy 1 negocyacyi skarbu w r, i831, Namiemł on, ii akta te sa,koniecznie potrzebne do wyjaśnienia tajemnicy, pokrywającej sprawę budżetową, gdyż się zdaje być rzeczą podobną do prawdy, że budżet 1618 mil. frank, wynosi, chociaż Ministrowie przy przełożeniu onego tylko na i n o mil. go ocenili. Kommissarz rządowy Duchatel zapewniał, że roszczeniu zacnego Deputowanego nic niestoi na przeszkodzie"; rząd w każdym momencie jest w sianie przełożyć papiery źądane; mylne zdanie Pana Berryera jedynie stąd wypływa, iż on summę długu zawieszo- - nego dawniejszego budżetu przenosi na budżet na r. 1832. Kaidy budżet ma wprawdzie dług zawieszony; lecz na każdym też to tylko ciężyć powinno, co w ścisłej z nim zostaje styczności, Pan Berryer odrzekł, że to wszystko jedno, jak tę summę nazywają, czy" budżet na r. 183?" a ] li o "dług zawieszony od dawniejszego budż e t u"; na każdy raz musi być zapłaconą; o prawdziwem położeniu skarbu powinna Izba z papierów przełożonych zaciągnąć wiadomość dokładniejszą. Sprawozdawca, Pan Thiers, zapewniał następnie, że Kommissya przez rząd została opatrzoną w dokumenta potrzebne, i że on z swojej strony gotowym jest do dania w tej mierze wyjaśnienia na żądanie Izby. Dług zawieszony pochodzi jeszcze z czasów restauracyi i Cesarskich i niemoże pod żadnym warunb i e ID być poczytany za jednakowe z budżetem znaczenie mający. Zbijał on potem projekta do redukcyi przekładane na posiedzeniu onegdajszem przez P P. Puyreveau i Pages. Pan Puvreveau twierdził, że nie omylnie przez sprzedaż dóbr dominialnych wielkąby przyniej ono ulgę państwu, gdyż takim sposobem wypfacićby sie można było z części jednej długu narodowego. Pan Thiers odpowiedział na to, fe wartość dóbr dominialnych ledwo 6 milion. frank, wynosi; niepojmuje wiec tego, jak przez sprzedaż tychże, względem redukcyi długu narodowego, do przeszło 4000 milion, frank. dochodzącego, znacznejby dostąpiono korzy, ści. - Pan Voytr d'Areenson zwrócił uwagę I z b y na s kar b y kopalne'Francyi, sądząc, że . . ] . k. l.
g(IybykraJerntakzawIa( ywano' Ja SIę na ezy, Je " ajwiększąby stanowiły korzyść. - N areszcie przeczyta} Pan Legendre długo rozprawę, w k { o r ej p o w s t a wał przeciw wielu' paragrafom i finansów; 'wielki Z g iełk w sali S p rawpraw e w ił> $e ID o w y j e ą o p o C Z ę Ś c i n i e m o ź n a b y ł o zrozumieć. Sprawa Xieznej Rohan o obalenie testamentu Xiecia Bourbon ciągle się toczy. Pełnomoc n i k Xieznej adwokat Hennequin replikując w t y c n dniach adwokatowi strony przeciwnej, roZ winął wszelkie fakta, dowodzące, że Xiąźę Bourbon był zamordowany. Trybunał pierw s z ej instancyi odłożył sprawę na tydzień dla
. ,
<'słuchania tój części mowy, która się ściąga do testamentu. O odbytym dnia n. w wieczór balu w Tuileryach donoszą tutejsze dzienniki: "Bardzo świetny był wieczór; zaproszono przeszło 3000 osób« Galerya Dyany wspaniale przyozdobiona; złoto, jedwabne draperye, i światło ćmiło oczy. Około o. godziny otworzyły się podwoje jednego z salonów i Król J mć otoczony swoją rodziną ukazał się swym goścjom. Były tam pomieszane wszystkie klassy: Parowie i Deputowani, Generałowie i oficerowie wojska i gwardyi narodowej jako tei obywatele w uniformach prostych gwardzistów tworzyh roźnobarwą mieszaninę. Z pomiędzy zagranicznych strojów odznaczał 6ię Posła Tunetańskiego gustem wschodnim oraz ub: ór węgierski synów Posła Austryackiego, Hrabiego Appony, przez swoje bogactwo. Gdy J. K. Mość w towarzystwie Cesarza Dom Pedra, Xiąźąt, Królowej, Cesarzowej Brazylii, Królowej Donny Anny oraz Xiężniczek obchodził sale, rozpoczęła się muzyka i bal otworzony został w sali marszałkowskiej. Xiąźę Orleans tańczył z Cesarzową Brazylską, XiąfęNemours zDonnąMaryą, Ce sarz Dorn Pedro z Xięźniczką Ludwiką, Hr, Larochefoucault z Xięźuiczką Maryą i jeden z Majorów gwardyi narodowej z Xiężniczką\ Klementyną; później Xieiniczki tańczyły z prostymi gwardzistami i pierwszy raz w pałacu Tuileryów szlifa wełnianarównego zziotąi srt brną dostąpiła zaszczytu. Xiążę Orleans był w uniformie generalskim, Xiąźę Ntrnours w mundurze uczniów marynarki. Cesarz Dom Pedro ciągle prawie należał do tańca, a szlachetnajego postawa równie jak ugrzecznienie zajmowały każdego. W wielu dziennikach umieszczona wiadomość, iż niebyli zaproszeni Deputowani, którzy podpisali protestacyą, okazała się bezzasadną; pomiędzy wielu członkami oppozycyi można było widzieć Pana Odilon-Barrot obok Ministra Montalivet, a P P. Tracy i Bryas blisko Pana Dupin starszego, oraz Pana .Schonen; znajdowała się także liczna rodzina Generała Lafayette i należała do tańców. Wieść o powróceniu juz portretu Marszałka N ey do sali marszałkowskiej była przedwczesną. Starego portretu już podobno niema, lecz Król zamówił kilka kopij »znajdującego gię u rodziny Marszałka portrttu. Cale dyplomatyczne ciało i prawie wszyscy Ministrowie o.becni byli tej uroczystości. Król J rnć długo ,i f wielką uprzej.mością rozmawjał z Posłem Angielskim. -" W Nantes odkryto dnia I}, b. m. tajemną fabrykę prochu. Przy fabryłcacyi zapalił się proch leżący na stole i wybuchnął; co się uczuć dało w przyległym pokoju. J eden z laboratorów został mocno «raniony i musiał być oddanydo lazaretu. Policya znalazła przy odbytem śledztwie w domu 400 funtów salary , półtora korca tłuczonego węgla, siarkę, młynek i inne do fabrykacyi potrzebne narzędzia. Z Algieru donoszą pod d. 25. Grudnia: "Cesarz Marokański przywołał napowrót EIHamerego i chce 1,0 surowo ukarać; lecz chce także wnieść mocne zaskarżenie z powodu stracenia iv Oran dwóch marokańskich poddanych z rozkazu Generała Boyer. Rokosz Ouday asa przytłumiony. Cesarz sposobi się do wyprawy przeciw prowincyi Rif Między Algierem i Tanger mają się połączyć okięty, Od p ęciu miesięcy nie ukazał się żaden nieprzyjaciel przed naszemi forpocztami; sami Arabowie pilnują dróg, zbłąkanych żołnierzy odprowadzają do miasta, a nawet zwracają bydło, czas. mi z pola ukradzione. Niektóre pokolenia rozbiły swoje namioty pośród Francuzów. Kabailowie gór uprauili tego roku wszystkie swoje role, czego nierobili od podbicia Algieru, Tutejsza ludność Europejczyków wynosi obecnie 3,121 dusz. Generał Porucznik Sawary, przybył tu wtewarzy. stwie Generała Majora Trezel. Spodziewamy się przybycia Pana Pi.chonj' Generał Berthezene odbywa kwarantannę w Toulonie, i podług nadesłanych Rządowi telegraficznych doniesień nieprzyjął ofiarowanego eobie dowództwa 8. dywizyi. Podług Gazette de France Minister marynarki miał wydać rozkaz, ażeby majtkowie francuzcy nie wchodzili do wyprawy Dom Pedra przeciw Ponugalii. Contre Admirał Baron Hiegon, dowodzący na stacy i okrętowej w Lewancie, udał się dnia 9. b. m. na fregacie "Jphigenia" z Toulonu do Nawarinu.
O rodzinie Generała Lafayette znajdują się w tutejszych dziennikach następujące podania: "Wnuczka, którą Generał wydał niedawno za P. Bureau de Buzy, jest córką jego syna Jerzego Lafayeua; jedna z sióstr jego poszła przed kilku laty za synowca Prezesa Rady Ministrów, P. Adolfa Perier. Dwie i«.qe jego wnuczki, córki Pani Lasteyriezaślubione zostały, jedna przez P. Karola Remusat, deputowanego z wyższej G aronny, druga przez P. C<srceiles, syna deputowanego z departamentu Sekwany, Od dni Lipcowych różni członkowie rodziny Lafayetia udali się cale przeciwnemi sobie drogami. Pani Remusat wraz z swoim małżonkiem przeszła na stronę odporu P. Adolf Peritr zswoją małżonką na stronę ruchu P. Corcelłe«, jakkolwiek krewny Pana Schonen, pozostał wierny zswvm ojcem dawnymswoim widokom, Z dnia 22. Stycznia.
Słychać, ie Xżę Orleański w miesiącu, przyszłym przedsięweźmie podróż do N an te s, a być środek, aby uśmierzyć niespokojny i buntowniczy duch mieszkańców tamecznych, zaślepionych przez podstępy licznie tam osiadłych właścicieli dóbr karolistycznych, i natchnąć ich przeciwnie duchem przyjaźni i ufności ku rządowi teraźniejszemu. Zaiste, jeśli Xiążę z pobytu swego w okolicach tamecznych należycie korzysiać potrafi, ta drogą więcej wskóra gabinet, aniżeli przez najsroższy dozór licznie rozatawionycb polieyantów. Dziennikjeden donosi, że Król Jmć rozrzewniony wiadomościami o szerzącej się nędzy po prowineyach, postanowił przyzwolone mu 12 milion, j e d y n i e o b r ó c i ć na w s p a r c i e podupadłych. Stosownie do tego każdy depanament przez 6 miesięcy pobierać będzie nadzwyczajną summe wsparcia z 10.000 frank., która więc ogółem na 86 departamentów wynosić będzie 5,130,000 frank. Pogłoska, że w Lisieux cholera wybuchła, pokazała się być płonną, W Dzienniku handlowym piszą: Poseł nasz w Rzymie nowe otrzymał rozkazy, by zapobiedz wkroczeniu Austryaków w granice Wł.ch.
Konstytucyonista donosi: "Eskadra auettyacka wysadziła na ląd pod Pizaro kilku oficerów, którzy rozmowę mieli z Kardynałem Albani. W skutek tejże udał się oficer jeden austryaeki wyższej rangi do Rimini, aby tam kierować operacyami wojska papiezkiego. Kardynał oznajmić kazał Magistraturom, ic za pierwszym wystrzałem na wojska papiezkie Austryacy niebawnie wnijdą w granice legacyi. Deputowani Bonońscy udali się do Modeny do GeneTała Graboskiego, ttóry na piśmie potwierdził owe zagrożenie." Kur y er francuski pisze co następuje: "Z Bononii, dnia 13. Mogę Panu kilka tylko ełowek donieść, gdyż w ten właśnie moment wychodzę, jako ochotnik do korpusu w Romagnie się tworzącego. {Ten co list pisze, jest byłym Szefem szwadronu warmii Napoleona i kawalerem orderu legii honorowej.) - Mianowano mię Adjutaritem Generała Paiuzzi; ponieważ zaś ten jako dowódzca gwardyi narodowej tutaj W mieście zostaje, wolałem walczyć jako ochotnik w szeregach obrońców wolności. Zapewne przemoc nas zwycięży, ale choć wszystko stracimy, honor jednak ocalimy. Być może,-że pozajutro bitwa będzie stoczoną; Kardynał Albani bowiem oznajmił Panu Paolucci, Prolegatowi Forli, że wojsko papiezkie dnia ljgo w Cesenie stanie. Postanowiliśmy wszyscy, bronić się do upadłego. Wojsk papiezkirh bynajmniej się nitlękamy, lecz zamało »as jest i nie dostatecznie uzbrojonych, aby dać
odpór Austryakom. CI nas w momencie preygnietą. " Z dnia 2.3. Stycznia.
Kurye r fr a n c u z ki narzeka na rozkaz "rzą dowy, zabraniający Polakom dalszego pobytu w stolicy. Były Minister polski, Niemojowski, doręczył wielu Deputowanym proteetacyą przeciw takiemu postępowaniu. Brzmi ona w sposób nader gwałtowny. Anglia, Z L o n d y n u, dnia 21. Siyeznia.
Pozajutro spodziewają się Króla z Brighton W pałacu St. James, Xźę Wellington wczoraj dawniejszym członkom swoim i małżonkom tychże wielki dat bankiet. Hr. Melbourne wszystkim Ministrom gabinetu wielką dał ucztę w hotelu swoim w Southstreet. W Kur y e r z e czytamy co następuje: "W czoraj w zachodniej części stolicy krążyła pogłoska, że Król postanowił żadnych nowych Parów niemianować celem przeparcia bilu reformy; mówiono także, że zacny Xiążę pewien, który na ostatniem posiedzeniu za bilem głosował, oświadczył, że on sam i wielu innych członków Parlamentu środkowi reformy sprzeciwiać się będą, jeśli rząd podobny krok gwałtowny uczynić zamyśla, aby bil reformy w obecnym kształcie pozyskał zadowolnienie Izby wyższej. Głoszono podobnież, że w gabinecie znaczne zaszło nieporozumienie i że 3 członkowie tegoż- postanowili podać się do dymissyi, gdyby Hr. (irey obstawał za przełożeniem kreacyi nowych Parów, jako niezbędnie potrzebnej. Cieszymy się, że publiczności ręczyć możemy za pionność i bezzasadność wszystkich tych pogłosek. W gabinecie żadne bynajmniej niezaszło nieporozumienie, i chociaż niezawodną jest prawdą, że wstręt uczuto przeciw mianowaniu nowych Parów, aby wyjednać zwycięstwo dla bilu w całej jego osnowie i za pobiedz wszelkim w tym przedmiocie dyskussyom w Izbie wyższej, naj dostojniej sza wszelako osoba ani na moment nieodstąpiła zbawiennego zamiaru swego użycia wszelkich środków konstytucyjnych, ku korzystnemu i uszczęśliwiającemu uskutecznieniu reformy zamierzonej. Możemy, żadnych nieobawiając się zarzutów, śmiało twierdzić, że N. Pan na żadne przedstawienie, uczynionemu ze strony przeciwników bilu, pożądanej nie dał odpowiedzi, któraby etę mogła stać' powodem do mniemania, że on nie w równym stopniu, jak wszyscy inni "zwolennicy wielkiej zasady reformy, pragnie urzeczywistnienia onej; owszem ręczymy za to, iż nirma drogi konstytucyjnej, którąby zalecać mogli Ministrowie, nieotrzymawszy u* utrzymuje, że nietylko Król się wzbrania, wyniesienia wielu osób na godność Parów, lecz ie też na przypadek przyzwolenia tego ze strony tronu, nieznalazłaby się dostateczna liczba czcigodnych Magnatów, którzyby w teraźniejszych okolicznościach i pod takim warunkiem parostwo przyjąć chcieli. Stosownie do papierów dnia 19. Izbie niższej przełożonych wynosiła ludność Anglii w roku 183[- !ą>089,338dusz, pomnożyła się odr.j 8 sr.
o J6 pCnf, Ludność Walii 805,236 dusz, pomnożenie 013 pCt, LudnośćSzkocyi 2,365,807, pomnożenie o 13 prCnt, Ludność Irlandyi 7,734,000, pomnożenie o i2lpCnt, Podobnież unia polityczna Birminghamska upraszała Króla w petycyi, aby złagodzić raczył karę śmierci winowajców Bristolskich i Nottinghamskich. W Londynie wychodzi teraz także gazeta o cholerze, redagowana przez niejakiegoś Pana Highley. Każdy pojedynczy numer kosztuje 2 zło t. polsko Wczoraj z urzędu spraw zewnętrznych wysłano depesze do Posła naszego w Hadze, Sir Charles Bogot, i do Margrabiego Granville do Paryża.
Markiz Abercorn, doszedłszy pełnoletności i będąc teraz panem wielkiego majątku, zajmie w przyszły poniedziałek pierwszy raz miejsce w Izbie wyższej. Polityczne zasady młodego szlachcica podobno zupełnie się zgadzają z rnaxymarni jego teścia, Hrab. Aberdeen.
Dziennik Atlas powiada: Mające nastąpić na nowo zgromadzenie Parlamentu, wzbudza większą ciekawość niżeli obawę. Znudzono się już rozprawami o bilu reformy a z niecierpliwością jest oczekiwane ustanowienie stałej zasady, podług której ma być kierowana nasza reprezentacya. Rozbiór tego środka w komitecie, może wprawdzie Izbę zająć przez kilka nocy, lecz po za Izbą może to sprawić bardzo małe tylko wrażenie; prawdę mówiąc walka ogranicza się na tych, którzy chcą usunąć miasteczka, i tych którzy je chcą zatrzymać. Sam bil» równie jak jego przeciwnicy nieproponują iadnego pewnego prawidła. Jest to kość, o Łtórą toczy się walka, a uwaga publiczna zwraca się bardziej na kość, niżeli na tych co o nię walczą. Reforma wreście niejest jedyną ważną iwestyą, której oczekujemy. Własność kościelna, stanowić będzie odznaczający się rys w rozprawach Izb obudwóch. Lud na przedmiot ten zapatrywać się będzie jako na najważniejszy obok odrodzenia instytucyi wyborów. W Irlandyi już dziewięć dziesiątych ludności odrzuciło bil Pana Stanley, niezdaje się nawetaby lud kraju tego przyjął kiedykolwiek chętnie zasadę, któraby nadawała władzę obrończą duchowieństwu. Po dziesięcinie ciągła nędza w Irlandyi zajmuje uwagę. Przedmiot ten narzucony będzie Parlamentowi, na nowo będzie rozstrzygniono, że c o ś stać się powinno, lecz czem być powinno to c oś, ciągle jeszcze niebędzie ustanowione. Trzech ludzi praktycznych mogłoby ułożyć skuteczny system zaradczy; lecz massa tych, którzy sobie nadają pozór jakoby ich przedmiot ten interesował, zawsze się przyczynia do przedłużenia zamieszania. Tłum zawsze porusza się wolno, gdyż jeden drugiemu przeszkadza w postępie. Człowiek pojedynczy nierównie prędzej postępuje. Porównanie to da się bardzo dobrze zastosować do prac umysłowych. Ameryka.
Oto są wyjątki z poselstwa Prezydenta Stanów Zjednoczonych do obu Izb Kongresu, Łtórem 17. Grudnia otwartą została ich eessya : "Systemat pokoju rządu naszego sprawił, iż uchowaliśmy neutralność pośród wszystkich wojen, które się różne mi czasy między innemi mocarstwami toczyły; lecz systemat takowy, szerząc czynność i granice handlu naszego, naraził go oraz na różne krzywdy ze strony narodów wojujących. Anglia, Francya, Hiszpania, Holandya, Szwecya, Dania, Neapol, Portugalia, wszystkie mniej lub więcej naruszyły prawa nasze. Od wszystkich domagaliśmy się zadośćuczynienia, i żądania takowe wywierały i dol d wywierają stanowczy wpływ na nasze z pornienionemi mocrrstwarni stosunki, "Zadośćuczynienia żądane od Anglii pociągnęły za 60bą układy nader dla obu krajów korzystne, osobliwie w handlu osadowym. Rolnictwo też nasze znaczne odniosło pożytki z handlu pomiędzy Kanadą a naszemi ziemiami około rzeki Sgo Wawrzyńca i jezior, które wynagrodzą straty poniesione w cel-u wspierania stosunków południowych krain naszych z Indyaoii zachodniemu "Z Francyą zawarliśmy traktat, który niezwłocznie podany będzie na zatwierdzenie Senatu, i który, zawierając warunki wymagające aktów prawodawczych, będzie potrzebował zgody obu Izb. Traktatem tym, rząd francuski obowięzuje się, do wypłacenia summy, jeśli niewyrównywającej temu, co obywatelom naszym należeć się może, to takiej przynajmniej, którą uznano za zaspakajającą. Domaganie się summy większej, pociągnęłoby za sobą negocyacye długie, a może i bezskuteczne. Z drugiej strony, zastrzeżono zmniejszenie ceł od naszej bawełny i fran«uzkiego Kina.
dania nasze; odnowiliśmy więc z niemi traktaty pokoju, i nasze stosunki polityczne i handlowe z mocarstwami temi są najprzyjemniejSZe, "Zajścia nasze z Hiszpanią ukończone były traktaiem w Washington s2go'Lutego 1819.; lecz później handel nasz z dawnemi osadami biszpańskiemi, częstych doznawał przeszkód od jej okrętów i korsarzy. Kilka naszych statków zabrano i sprzedano, juźto pod pozorem naruszenia blokady portów jej osad', już pod pozorem przemycania towarów. Spodziewam się jednakże, iź rozwaga natchnie inne mi uczuciami J. K, M. Króla Katolickiego,' i gdy przekona się o sprawiedliwości żądań naszych, chęć utrzymania stosunków przyjaznych zniewoli go zapewne do ich przyjęcia. Wysłałem już w tej sprawie agenta do Madrytu; i jeśli Hiszpania dłużej trwać będzie w uporze, sprawa ta poddaną zostanie konstytucyjnym sędziom, którzy rozstrzygną co czynić należy, gdy negocyacye niedoprowadzają do zaspakajających wypadków. "Domagania się, któreśmy podali rządowi Obojga-Sycylii, są natury wcale innej. Nieprzeczą tu krzywd, ani okrucieństwa i przewrotności, które im towarzyszyły; lecz odmawiają zadośćuczynienia z powodu mniemanej nieprawości Monarchy, który siedział podówczas na tronie. Wymówka ta, nigdzie dziś nieużywana, zaniechaną zapewne zostanie i przez J. K. M. Króla Obojga-Sycylii. "Podczas blokady Terceiry, Portugalczycy zabrali kilka okrętów naszych i popełnili wiele innych bezprawiów; miałem właśnie posełać siłę zbrojną dla dania ziomkom naszym pomocy, gdy odebrałem urzędowe oświadczenia, które czyniły krok ten niepotrzebnym. Od tej chwili częste mieliśmy obietnice, i spodziewam się, iż sprawa ta wkrótce zostanie ukończoną, zwłaszcza, gdy Portugalia okazała niedawno przyjazne nam chęci, zmniejszając cło od ryżu, najważniejszego płodu w handlu wywozowym południowych pro« wincyi naszych, "Z inne mi mocarstwami Furopy niemieliśmy żadnego powodu do sporów. Stosunki nasze z Rossyą są na stopie największej swobody: w handlu i żegludze używamy tam korzyści na równi z innemi, w najściślejszych stosunkach zostającemi z nią narodami. Lecz niezdało się jeszcze mocarstwu temu, nadać pomienionym stosunkom większej wzajemności i trwałości, przez traktat handlowy; wkrótce mianowany zostanie Poseł dla dopięcia tego ważnego celu i utrzymywania przyjaźni, której tyło dowodów odbieraliśmy, tak od dzi
sIeJszego Monarchy jako i od jego poprzednika" Wspomniawszy jeszcze o stosunkach handlowych z Austryą, miastami hanzeatyckiemi, Pruesami i Porta, przebiegł Prezydent pokrótce sprawy Związku z krajami nowego lądu, poczera zwrócił się do stanu wewnętrznego własnego kraju. Interesa jego niemniej są pomyślne; wiele pokoleń indyjskich przyjęło czynione od rządu przełożenia względem oddalenia się od granic. Skarb znajduje się w etanie najpomyślniejszym. Dochody )];831. r, wyniosły do 27,700,000, wydatki tylko 14,700,000 doli. Dług narodowy spłacony zostanie w kapitale i procentach do lat czterech, a wtedy Stany-Zjednoczone dadzą nam, przykład mocarstwa zawierającego w swojem łonie wszystkie źródła pomyślności i bezpieczeństwa. bez grosza długu.
PATENT SUBHASTACYJNY.
Nieruchomość tu na placu Wilhelmowskim pod N o, 133, S. Marcina położona sukcessorow Prefekta Poninskiego własna z domu murowanego z przyległym zabudowaniem podwórza i ogrodu składająca się, sądownie na 5,708 Tał. 16 sgr. 8 fen. oszacowana, na wniosek sukceeeoiów wdrodac duiiiowolnej subhastacyi publicznie najwięcej dającemu przedaną być ma« W tym celu termina licytacyjne na dzień 3 1 szy Marca r. b., dzień 29 ty Maja r, b" dzień 83ci Sierpnia r. b" z których ostatni zawity przed deputowanym Sędzią Ziemiańskim Bruckner przed południem o godzinie 10. w naszym zamku Sądowym wyznaczone zostały, na które zdolność kupnama« jących z tern oznajmieniem wzywamy, iź w terminie kaucya licytacyjna 500 Tal. złożoną bye musI. Zresztą dozwolono każdemu cztery tygodnie przed terminem ostatnim o zaszłej przy przyjęciu taxy lub zajść mogące niedokładności donieść. Taxa i warunki kupna w registraturze naszej przejrzane być mogą. Poznań, dnia 7. Stycznia 1832.
Król. Pruski Sad Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYJNY.
Do publicznej przedaży wsi Bieganowa w powiecie Sredzkim położonej, sądownie na 38,996 Tal, 6 fen. oszacowanej, wyznaczyliśmy nowy termin licytacyjny na dzień 5ty Maja r. b, przed południem o godzinie 10, przed Sędzią Helmuth w naszej izbie dla stron, na który ochotę kupna mających z tem oznajmieniem wzy. warny, iż najwięcej dającemu przyoitem będzie,
Taxa i warunki w naszej registraturze przejrzane być mogą. N admienia się iż* dwie trzecie części taxy wprawdzie podano, jednakowoż z tego koszta taxy, subhastacyi, adjudykacyi i iradycyi podług warunków licytacyjnych potrącone być mają. Poznań, dnia 16. Stycznia 183r.
Król. Pruski Sad Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYJMY.
Dobra Ordzin pod jurysdykcyą naszą zosta» jące, w powiecie Pleezewskim położone, które według taxy sądowej na 4802 tal. 14 śgr. 7ffen. ocenione zostały, na żądanie wierzycieli Z powodu długów publicznie naywięcey dającemu sprzedane być mają, którym końcem termina licytacyjne n a d z i e ń 3. L i s t o p a d a i 8 3 I» r. , n a d z i e ń 5, S t Y c z n i a i 8 5 * « r. , termin zaś peremtoryczny na dzień 7. Marca 1832- r" «a na o godzinie 9. przed Deputowanym W» Sędzią Roquette tu w miejscu wyznaczone zostały. Zdolność kupienia i zapłacenia mających u wiatlumiuiiiy c turniinacb tycŁi b. nad mi*- nie* nit m, iż aż do 4ch tygodni przed ostatnim terminem każdemu zostawia się wolność doniesienia nam o niedokładnościach, jakieby przy «porządzeniu taxy zayść były mogły.
Oraz wzywamy niewiadomego z pobytu swego Szymeria Lewy, aby w tych terminach względem zaintabulowaney dla niegosubRubr. I I I, kaucyr tal. 2850 praw swych osobiście lub przez pełnomocnika, na którego jemu z tutejszych Kommissarzy sprawiedliwości Ur. Ur. Pilaskiego, Gregora i Krygera przedstawiamy, dopilnował, pod zagrożeniem, iż w razie niestawienia się jego, dobra najwięcej dającemu przysądzone, lecz oraz po sadowem złożeniu summy szacunkowej wymazanie wszelkich intabulowanych, jako i spadających pretensyy, a mianowicie ostatnich, bez potrzeby nawet złożenia na ten koniec dokumentów nakazanym zostanie» Krotoszyn dnia &. Sierpnia 183 F.
Królewsko-Pruski Sad Ziemiański.
UDWIE SZCZ, Jb;j NIJ i.
We wtorek dnia 7. m. b. i dni następujących, przed południem od godziny %aU{ do Iłstej» będą w tutejszym magazynie -t& cetn. kaszy jęczmiennej, 1 7 J r kaszy owsianej, 10 r go funt. masła i ą, r 23 r rozmaitych suszonych owoców ;
17 cetn. 69 funt. tytuniu i 43 funt. czarnego pieprzu, w pojedynczych częściach, kaszę po * cetn., masło w faseczkach po 20 i kilka funtów, owoc suszony według rozmaitych gatunków, tytuń po 5 funtów, pieprz po funcie, publicznie najwięcej dającemu przedawane, a w dniu następującym przybite i za gotowa, zaraz zapłatę wydane, Ochotę kupna mających zapraszamy przeto niniejszem aby się w rzeczonych dniach w tutejszym lokalu urzędu prowiantowego licznie zebrali. Poznań, dnia 2. Lutego 183r.
Królewska Intendentura V. korpusu armII. Mając znaczny przychówek owiec jestem wstanie uprzedania 280 sztuk macior do chowu, pomiędzy któreroi znajdują się 84 sztuk dwuletnich, i kilka baranów. Daleki od chełpliwych zachwaleń przestaje na uwadze, iż stado moje owiec jest zupełnie zdrowem, i że w przeciągu i61at sprzedawałem wełnę po 112 Tal. w przecięciu za cetnar. Mondschiitz pół mili od Wola wy, dnia 31.
Stycznia 1832.
v, Ko ckritz w Mondschiitz. Dobry ekonom, dol}ładna gospodyni, zdalny włodarz i torfiarz od Sgo Wojciecha r. b. mogą tu mieć służbę. Ogrodnik zaś sposobny może się tu zgłosić i zaraz będzie miał miejsce. Golecin pod Poznaniem. d. 30. Styczno 1832.
Młodzieniec dobrych obyczajów i posiadający wiadomości szkolne, znajdzie natychmiast umieszczenie jako uczeń u Cukiernika F r e u n d t , przy Wrocławskiej ulicy Nro. 2.58. Poznań, dnia 3. Lutego 1838'
Wyciąg 2 Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 31, Stycznia i 832. Papiera- Gotowi - mi zną po po Obligi długu państwa 94 934 Obligi bankowe aź do włącznie Zachodnio- Pruskie listy zasta97 - Lisry zastawne w. Xi<;stwa Poznańskiego 98C; Wschodmo- Pruskie , 991 1064
Poznań, dnia 3. Lutego 1832.
Papierami. Gotowizna. Od <<'s.
Kur.« obligów m. Poznania 97 96j l
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.06 Nr31 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.