GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.14 Nr38

Czas czytania: ok. 10 min.

Wielkiego

Xicstwa

POZNAŃSKIEGO

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dektra i Spółki. - Redaktor: A., Wannowski.

HP 38. - We Wtorek dnia 14. Lutego 1832.

Wiado mości kr ajowe.

z Poznania, dnia 13. Lutego. W piąte> zeszły, d. 10. Lutego, towarzystwo tutejeie tilarmonicine exekutowato pod przewodnictwem Dyrektora muzyki, Pana Klincksohr w sali zamku tutejszego rekwiem Mozarta na pamiąikę śp. Władysława Xięcia Radziwiłła. Bezwzględnie na zwyczaj w lem towanystwie zaprowadzony, stosownie do którego zmarłych członków pamią1ka przez wykonanie arcydzieła jakiego uroczycie się obchodzi, tą ratą wspomnienie jeszcze znakomitych przymiotów młodego, zawczesną śmiercią i temu zgromadzeniu wydartego Xieeia, oraz przywiązanie rmeBrK3JIców Poznania do dostojnego Radziwiłłów domu, wyższe nad wszelką, zmianę miejsca i czasu, stało się pobudką do jednozgodnie wynurzonego życzenia, aby żałobną lę uroczystość bardziej niż zazwycaaj uświetniono. W sali więc, stosownie do obchodu gustownie przyozdobionej, w obec JW. Generała komenderującego, JW. Arcybiskupa i JW. małżonki Naczelnego Prezesa prowincyi i wielkiej liczby gości dyeiyngwowanycb, wykonano wspomnione rekwiem z rzadką dokładnością w towarzystwie całej orkiestry, oddając takim sposobem winny bołd pamiątce nieboszczyka.

Z Berlina, dnia 10. Lutego.

Przybyli tu: JW. Generał - Porucznik i Generał-Adjutant N. Cesarza Rossyjskiego, Hr. Orłów, c Petersburg», Generał-Major i Szef sstabu generalnego Stego korpusu armii, Di e s t, z Poznania.

Cesarsko - Rossyjeki strzelec polowy K uB min, gońcem z Petersburga«

UWWMUMfWW

Wiadomości zagraniczne.

Niderlandy.

Z Bruxelli, dnia } (. Stycznia.

Śmierć Generała Belliard zadała cios wielki dyplomacyi belgijskiej; nieznsjdzie się łatwo mąż tyle udziału biorący w sprawach Belgii się dotyczących,jak zmarły Generał; wielkie, nieoszacowane usługi wyświadczył on krajowi naszemu; ocalił Antwerpią od grożącego niebezpieczeństwa, a d. 12. Sierpnia, kiedy Belgijczykowie, niepomni na honor i powinności swoje, rozpierzchli się na wszystkie strony, on tym był, który Króla Leopolda od haniebnej uwolnił niewoli; bo mężny tylko i nieustraszony wojownik, jak on. mógł się ośmielić wśród gradu kul holender «kich przerżnąć się aż pod same szyki nieprzyjaciół, i w tak groźnych i zdecydowanych «ło nieb przemówić wynmlch, ii natychmiast do zawieszenia broni się skłonili, zabezpieczającego Królowi wolne wyjście z Loewen, które natenczas ze wszystkich stron już wojskiem hołenderskiem było opasa«*, Francuzów tu przebywających oburzyła niewdzięczność Belgijczyków, mianowicie Antwerpczyków, którzy niewysłaii nawet do Generała deputacyi iaduej, aby tau słuszne złożyć dzięki.

F 2 e n c y a.

Z Strasburga, d. 31. Stycznia.

Pierwsza kolumna Polaków, 0PUSCIWSZY wczoraj w towarzystwie oddziału gwardyi narodowej Strasburgskiej miasto nasze, spotkała pod Hohen- Warthe Illkirchską gwardyą narodową konną, która od godziny gmej zrana czekając przybycia Polaków, do nich się przyłączyła. Przed bramami liikirchu zastali oni gwardyą narodowąllJkirchu i Grafenstaden pod bronią. Przyjmowały wychodźców Jcobitty przystrojone, ofiarując im chłodniki wszelkiego rodzaju. Potem towarzyszono im aź do Grafenstaden, gdzie na spotkanie ich uszykowana była gwardyą narodowa Fegershejmerska, ofiarując Polakom świeże furmanki i towarzysząc Im aż do Erstein. Tam dano wielki obiad na IID osób, gdzie wiele spełniano toastów na cześć Polaków. Wieczorem był świetny bal. - Komitet polski Strasburgski, obawiając sie, dawniej, że przy przyjeździe znacznej liczby Polaków zbywać mu będzie na dostatecznych Środkach wsparcia, wydał w tej mierze odezwę tio wszystkich mieszkańców. Mała liczba Polaków, którym wolno przebywać w Paryżu i którzy tworzą Komitet narodowy polski w owej stolicy, dowiedziawszy się o tej odezwie, mimo szczupłych dochodów własnych i braku zasiłków, jednak podług możności się przyczyniła do wsparcia nieszczęśliwych ziomków swoich, aby im uprzyjemnić pierwszy wjazd do Francyi. Zrobiwszy między sobą składkę, zebrane 1500 fr. przesiali Komitetowi Strasburgskiemu. Komitet ofiarę tę z oświadczeniem dzięków za tak wspaniałomyślne poświęcenie Z zadowoleniem przyjął; ponieważ jednak dobroczynność ziomków naszych w taki nas wprawia stan, iź potrzebom wychodźców zadość czynić możemy, postanowiono, summę tę zostawić w kassie, aby jej użyć tylko na przypadek naglącej potrzeby, - Polacy drugiej kolumny dzisiaj odjeżdżający, otrzymali na drogę ubiory i bieliznę. Gdy po rozdzieleniu tej odzieży między sobą postrzegli, że się jeszcze 67 koszul zostaje, ofiarowali oni szlachetnie te koszule Komitetowi, aby one dano ziomkom ich, którzy potniej przybędą. Za tym przykładem poszła także trzecia kolumna,

! · K

Z Paryża, dnia 30. Stycznia.

Wczoraj poświęcił Król J mć w to warzystwie Xiąźąt Orleanu i N emuru, wielu Ministrów i Marszalka Gerard, nowy most wiszący, który łączy bulwarki Berey i la Garre. Przyjmował go Prefelt Departamentu SekwaDy Hr. Bondy, gminy Jory i Btrey, a budowniczy miał xuowę do N. Pana. nr _ _ _ _ _ n.

- ----..6« eię «azuy, W kraju, w którym każdy jakąś własność posiada, chociażby mórg ziemi, albo fabrykę zapałek z patentem dowodzącym ich udoskonalenie, ma także każdy coś do stracenia prze* wojnę. Może wszędzie indziej mówią więcej o polityce niżeli tu w Paryżu, każdy chodzi około swoich interesów, i jest kontent, kiedy mu eic handel dobrze wiedzie. Niesprawiedliwie Niemcy zarzucają Francuzom, że są nie. spokojni, gdyby nieobarczono zbytecznemi wymaganiami tego narodu, więcej może niż każdy inny obdarzonego zdrowym rozsądkiem, niebyłoby nigdy przyszło do takich zaburzeń. Pokój jest .potrzebą ogółu. Posiadanie majątku rządzi tu wszystkiem, i jeżeli podobna nieprzezorność miejsca mieć niebędzie, którą P. Montalivet nazwał s uje ts, wszystko pozostanie spokojne. Myli się, kto bierze miarę z położenia Francuzów, w jakiem byli w końcu ostatniego wieku. Wszystkie ich interesa, sposób myślenia i stosunki towarzyskie teraz się zmieniły, a niższy stan średni daleko jest teraz liczniejszy, niżeli był dawniej we Francyi, Z całego długu krajowego liczą, że tylko 10 do 15 milionów rent jest w obitgu, a prócz zakupowanych corocznie na umorzenie 3 do 4 milionów rent w małych częściach przechodzi na stałe posiadanie. Stąd też z pewnością spodziewać się można, iż jeżeli wojna zagrażać niebędzie, prędko i wysoko wzniesie się ich cena. Duch podboju ustał już w Francuzach, albo przynajmniej tak jest przytłumiony, iź jego obudzenia wtenczasby się tylko spodziewać można, gdyby Belgia powróciła znowu do Holaodyi, łub przez inne jakie mocarstwa opanowaną została. Władanie Austryi nad Włochami nietyle obchodzi, lecz zajęcie Belgii wzruszyłoby wszystkie umysły. Francya jest spokojna. Większa część mieszkańców kontenta jest z rządu, równie jak większa część wyborców, cała giełda i cała gwardya narodowa. Młodzież tyiko, podobnie jak wszędzie, jest tu burzliwa, zmienia się pr«eeśei jej sposób myślenia, w miarę jak dla siebie pracować zaczyna. guela weeprzec na przypadek napaść. Dora Pedra. , . Wszelkie «,." * ., wojenne vv o - gromoej się sprzedają, ilości. KorJ?us obserwaeyjny nad granic, Portugalii ". się kladać z 25,000 żołnierza i 36 dział. Aby zarzutom i interwencyi Anglików zapobiedz, obiecuj, im y Asorskfe M i J to po'" seł angielski energiczna, podohno wręczył notę. Panu Colemarde, w k.órej oświadcza, l e dalsze popieranie uzbrojenia Hiszp, nii przez Ang., z a wypow.edzen.e wojny poczytanern Z L i zb o n y, dnia ,4. Stycznia.

Gazeta nadworna tak j ,,« przekonaną o pofędae niezwyciężonej Dom Miguela, iż nie waha sie oświadczyć, że Dom Pedro istotnie oeaalał. Między innemi tak się odzywa; Nie chcemy mówić , u o .70,000 illnuLy pierws*ego i ago powołania, którzy razem z ochotnikami Króiewskiemi z uniesieniem zadziwiania godnem chwycili się oręia; zamilczymy leź o licznych subskrypcyach; nie wspominamy tu owych 40,000 chłopów, którzy się z własnej woli uzbroili; niewzmiankojąc te . tym podobne f.ki. , tyle tylko donosimy: "XjeJaCarazzedo i Cojaao utworzą batalion OucAwnych; mieszkańcy Lamego* wszyscy bez wyjątku osłów swoich oddali w służbę dlaap o r z ą dz e o i u m a urya ł o wart y l e ry c n y c l,nistrowie wwyscy, Talleirańd v? I c A M l " hazy, do zdrowia nr" i *** E s t e r I «ylki.r1tAL abl dervk Lamb P n» ł l A bir bren austryackim A zTsifi SdZZ'tiil* TM'* Królestwo lm/nLn" KI J ledn,a* 31 Lu tV m An i .., P 2..,Y M A < > stolicy przed a"'''' '''I1I1''' AMo"", w Briuhton u Kmin m . ł prZyj?c»e III o c 1 f I Xi" c U S s I s el KKo b c 11 o < J * - o y 59 t KroI zakupił dl syna awee? &0 M y* «J tóV!AA*U25 g w

neM mowę. lo '?O A C r II e f bI Pa» OConA A M 5£ fi * ? "t S 3 Z e t n a s z c fI , Y j j n T z a 8 Z C Z v n V l " c \ n a " a n W do po£ A S i f ? &d **W«fcb buI I m Z M Ch«Mr ł an i a S f n A A A li n a A J/I 3 o B O" I b« "O£yG wielk; da A h A l · S ,"X T H ? c:::: o b u A YY o e -ł-1 K U A d "t i r I l I a c h w Y w i ? z i li "O st 5ł d zna * czna o r U( S Z T ? c Z o W do Be, u" rOn u, . li « d . " ™ " ? e we l t M .. h k fcrsk' m , a ł " , . » lnlster O nM Ł " 1 ? ,*9A Y ? f f t .

. . u. 1 V1 , »g r r c y 1 Z gr.

s Veeo o d e b » A A . I * I A H r a b ; a 0« TM wor U śwfadcAł M i n t? ]I' _Z/lecaM .>xt-, aby 0T I I H f J l o , f n ( Jer s k i A I C - a d b U ze e S ł f Y v * H li , a n d > a t rak ( a t u f . k . 1 c ; nuy 1 OWaenl

S o S 5rÓini,al

I e S olNQefio dema

NQ « S A 7 P /\ > /\ A

Z L O n d y n u, % n i a 2 . Stycznia. f c J J « ? " o ™ - Y M g . j s ki' 3 b A B )I( Na początku posiedzenia wczorajsze™ oba- 8* , rozmowę z Lordem PalmersW™ wiano się bardzo, ie Mmistrowie "lidopna wie- 0?"'adczaJ3° temuż, ie rAd b e l S I 2 Jszości głosów; gdyby to nastąp.ć miało r]I - E A n S a " A ? * 8 * e k ł« A knąsięnatychm.asi, podług własnego oświad- D "wVv z L T 3 V ÓAlomiit «en, niedostą. czenia, urzędu swego. piws/.y zadowoiema gabinetu cweeo wb-ń,TM M o rn i nJ H e r al d, mówiąc o posiedzeniu b*l *eodwołany. ****« » W <<! * Izby wyższej z dnia 26. Stycznia, wyznaje, ie ,. Ułaskawiono ty'fco zioczynro'w Nottingham belgij .kie sprawy najsłabszą s ą stronąA M.niMer I A, " A A A * * * k A B S . etwa Greya, ponieważ on zaraz z początku nie- IV'? M n e g o z tych na , rIIIy c z a s> C Z [€ r e c ? powinien był się wmieszać w one. Podobnie r b r o c, III a r 2 y w B'Y-tolu juź stracono przed o j Kury e r g a n i t ę i n t e rwe n c y ą, zwalając wsze- J J J z II r Ar" T A A, u d s i« A o W uj ą! Jako wszelką wanc na dawniejsze MmisLyum. ZA oj A otaLaK T f ' III C I Z n a C Z n e A I J z i % Ostatnia ta gazeta zaczyna się powoli nakłaniać 100£? S S o f t o Aj" * Ś _,? d A okł)b któr£go do stronnictwa Torrysow, żaląc się, ie Miniete- P n! u p a n o . wa (o milczenie, ryum w sprawie dotyczącej ,ię pożyczki roseyj- p . J/I J/I ? o ? ? A« - J A e i r o z d. 29. ak.ej meus.ąpUo oppozycyi. Opinia publiczna foowodó rOK A WoJenn> I «««>O.f*ny w tym pAdmAociejest przeciw Ministrom, co 1fKTIJ/I xA 7, T" Bb*al dwu_'*b_ J - 51 w i ę k s i prze. nich osiągnięta do- £ A A X l l A I C i * ofe y L A o I o Jtst dla nieb nieanoioiejeaa jeszczel W Z ność, i bynajmniej nieiostała zakłóconą B powodu przybycia 800 ludzi zatrzymanych W Fernambouc i przydanych tu na ukaranie.

- Izba Deputowanych niechciała ani słuchać o wynagrodzeniu Anglii sa aabrane jej statki na Rio de la Plata, chociaż ta, w razie jeśli oiezostanie jej wypłaconą summa 600 piaatrów twardych, ograźa się użyciem prawa odwetu. Gazety z Nowego-Yorku dochodzące do 8.

1. m. donoszą, iż Choktawi zabierają się do usiąpienia wgłąb swojego kraju, na zachód Arkansas, i przejdą wkrótce na 4dl punkiach Missisipi, pod przewodnictwem agentów Stanów-Zjednoczonyeh. Otrzymano leź wiadomość, iź zamieszkali w Georgii Chirokisowie gotują się również na przejście do Arkansas.

UWWMWWtUV

Rozmaite wiadomości.

W Chinach, podług najnowszych obliczeń, amajduje się teraz 64,327 chrześciar), mających 40 xiczy 2 krajowców i 14 Europejczyków, 36 szkół dla chłopców i 58 dla dziewcząt, tudzież małe Seminaryum i szkołę xiedza Lamio! w Makao. Znajduje się nadto w PuloPinang Kollegium, utrzymywane przez duchownych francuzkich, i w południowych Stronach dwóc h Biskupów. francuzki i włoski.

SPROSTOWANIE.

'W niraierze wczorajszym stron, 202. szpalta lewa wiersz 4i., zamiast »bronią one gp" miało być »bronię ich.«

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Bonawentura i Hieronim bracia Trąmpczyńsey, którzy w roku 179,2. do legii francuzkopolskiąj wstąpili, z tąź do Włoch poszli a od tego czasu o życiu i pobycie swoim żadnej niedali wiadomości, lub być mogący niewiadomi sukcessorowie i spadkobiercy tychże wzywają aię niniejszem, aby się w przeciągu 9 miesięcy a najpóźniej w terminie dnia 27. Sierpnia 1832o godzinie gtej zrrana przed Deputowanym Wnym Sędzią Boretius w Izbie posiedzeń naszych sądowych osobiście lub na piśmie zgłosili, w przeciwnym bowiem razie za zmarłych uznane mi a majątek ich legitymującym się sukcessorom, albo w niedostatku tych władzy flakowej wydanym zostanie. Krotoszyn, dnia 22. Sierpnia 1832« Królewsko- Pruski Sad Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

W poniedziałek dnia 20. miesiąca bielącego przed południem o godzinie gtej mają 26 sztuk do Królewskiej służby teraz niepotrzebnych juź koni pociągowych, drogą publicznej licytacyi za gotową zaraz zapłatę być sprzedawane. Ochotę kupna mających wzywamy, ażeby się w wspomnionym dniu na tutejszym tak zwanym placu działowym zebrawszy, iicyta swe podali. Nabywca koni musi przynieść z sobą uzdę« czkę, uździenicę lub powróz, gdyźKommenda pociągów niemoźe wydawać konia z wzmiankowanymi rekwizytami. Poznań, dnia u. Lutego 1832.

Królewska Intendentura 5. korpusu a rm 1 1.

W Karnie pod Wolsztynem, w powiecie Habimostkim, W. X. P., są do sprzedania barany, pochodzące z owczarni zarodowej Xiecia Lichnowskiego w Helwetyhoff, mogą być codziennie nabyte do 15. Maja; cena takowych jest zastosowana do teraźniejszych czasów._

Otrzymałem teraz znowu w komis kilka fortepianów w kształcie skrzydła z najpiękniejszych mahoniowych, jako leź innych pięknych gatunków drzewa, zalecające się szczególnie pięknym tonem i powierzchowną okazałością, i ręczę za ich trwałość. Sprzedaję taJtoMie w najumiarkowańszych lecz stałych cenach fabrycznych.

Geny zboża na Pruska mIarę I wagę w Poznaniu. Dnia 20. Lutego 183 2 - Tal. igr. fen. do Tal. mr. fłił.

Pszenica . 2 12 & 2 i 5 Żyto 1 17 6 I 22 o , Jęczmień I 5 I )];0 Owies 22 6 27 Tatarka «* Groch 2 12. 6 2 15 Ziemiaki 12 Siana cetnar a iioff. . 20 ar Słomy kopa K i200 ff . 4 ro 4 15 Masła garniec I 20 *

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.14 Nr38 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry