GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.15 Nr39
Czas czytania: ok. 9 min.Wielkiego i
Xiestwa POZNANSKIEGO
I, U, U, A llI, M ,IJ, A II: A llI, _ A -
Nakładem Drukarni .Nadwornej W. Dehera i Spółki. -. Redaktor: A. Warmowshi.
J»# 39. - W S ro d ę dnia 15. L li tego 1832.
szego i dogodniejszego udzielania Królestwa Polskiemu aktów i postanowień, które tu eą Z Berlina, dnia U. Lutego. 1 wy a anej skąd inąd pra nie, ab!. wia oN. Król mcry) dotychczasowego Radzcę mOSCI, o wewnętrznym bycie Rossyi I o dziamedycznego Dr. Andrea«, w Magdeburgu, aniach jej rządu, rozcho.dziły .sie, " Polsce mianować Radzcą medyczne - regencyjnym I przykł dały do ustalenia ZWlązkow. moraiprzy Regencyi tamecznej; dotychczasowego nyc mlęd y d 0ł:" pobratym zeml naroAeeessora medycznego Dr, D o h I h o i' i pra. darni, spOjoneml jUZ z sobą pohtycznem 0itykującego lekarza Dr. Briiggeman n, Ra- gniwem, dzcatni medycznymi przy Regencyi Magde- W tych celach, N. Pan, raczył zwrócić burskiej i patenta ich własnoręcznie pod- łaskawą uwagę na wychodzącą tu od lat Sen pisać. w języku polskim gazetę T y g o d n i k P e - N. Król raczył dotychczasowego Assessors ersbu ski,. kt rej g ównym I?rzedmi.ot m Regencyjnego Fryderyka Itzig mianować jest udzl l nle. leszkancom krain,. gdzie ę: Radzcą Regencyjnym w Lignicy. zyk polski Istnieje, dokładnych wladomoscl Przejeżdżał tu; Cesarsko - Rossy jski o sp łc esnem rozwijaniu. si prawo aw tw Strzelec polowy Alexejew gońcem z Lon- rossYJskiegQ, o postanowieniach Najwyzszej dynu jadąc do Petersburga ' władzy i rządu, i nakoniee o Rossyi w ogól, ności, o postępach jej w naukach, przemyśle *Vłł* WW »»-w* II JI« i handlu. N, Pan raczył najiaskawiej nadać tej gazecie charakter urzędowy, we względzie Królestwa Polskiego, rozkazując, aby wszystkie akta, za Najwyższym Jego podpisem, tu, w Petersburgu, z Sekretaryatu Sta» nu wychodzące, a przeznaczone do powszechnej wiadomości, naprzód drukowaoe były w Tygodniku i uważane za rządowe ogłoszenia. Polacy będą umieli w zupełności ocenić tę nową oznakę Królewskiej troskliwości i pa»
Wiadolllości krajowe.
Wiadolllości zagraniczne.
R o s s y a, Z Pe tereburga, d. 911. Stycznia, (star. st.) OGŁOSZENIE. - N. Cesarz wszech Rosayi, Kroi Polski, ptłen ojcowskiej troskliwości o wszystko, co mole mieć związek z dobrem ludów, berłu Jego poddanych, osądził aa przyzwoita mite w stolicy środek rychlej «zczęśliwiony łaską Monarszą, nie widzi potrzeby zaręczania czytelników swego pisma w Królestwie, iż wszystkich sił użyje, ażeby pismo to uczynić, ile można, najpożyte« cznleJszem.
GeneraLAdjutant Hrabia Orlow, wyjechał d. ig. b. ro. z Petersburga do Hagi, ze scczególuem zleceniem do Króla Jmci Niderlandów. W chwili, kiedy ważne zagadnienia, tyczące się spraw belgijskich, zbliżają się do Icońca, poselstwo to posłuży za dowód, przed całą Europą, wielkornyślnych zasad i pojednawczych chęci Cesarza Jmci wszech Ros-eyi, równie jak i stałej jego troskliwości o zachowanie powszechnego pokoju. Przez rozkaz dzienny Cesarski z dnia 16.
b, m" Podporucznik Jeleckiego pieszego pułku Krasowski, mianowany Adjutanten) placu w twierdzy Zamościu; - d. 2lgo, zostający w orszaku J. C. M., byłych wojsk polskich Gen.- Major Hr. Hauke, uwolniony od służby z prawem noszenia munduru. Stosownie do wyroku Sądu wojskowego, chorążowie pułku huzarów: Ingermanlandzkiego, Ciepliński, i N arwskiego, Kiersnowski; tudzież oficerowie batalionów straży wewnętrznej: Arensburskiego, Porucznik Moraczewski i Kiszeniewskiego, Podporucznik Kiersnowski, za złamanie przysięgi wierności i zamiar ucieczki do powstańców polskich, skazani zostają na utratę rang, szlachectwa i na zesłanie do Syberyi na osadę» Zarządzający Ministerstwem spraw wewnętrznych ogłasza, iż, podiug wiadomości otrzymanych do 10. b. ro., pozostawało chorych na cholerę: w gubernii Kurlandzkiej, po 17. Grudnia 10; Liflandakiej po 13. Grudnia 4; W obw. Białostockim po g. Listop. 232, ogółem 246. Podług raportu Petersburskiego Ober-Policmejstra, w Petersburgu, pod wiedzą policyi, z 1830. na 1831-1 pozostawało uwięzionych za sprawy kryminalne 31, śledcze 13, W ciągu 13.3s. przybyło: za sprawy kryminalne 1127, za śledcze 1947, za mniej znaczne 378; ubyło: pierwszych 1148, drugich 1954, ostatnich 377. Pod wiedzą kancelaryi Ober- Policmejstra: z 1330. na 1831- pozostało uwięzionych 2; w ciągu 1831. przybyło: za sprawy śledzcze 1651, za sprawy mniej ważne 863. Ubyło: pierwszych 1650, ostatnich 863- - W i3stu częściach miasta, v ciągu tegoż roku, uwięziono i za pijaństwo 12,325, «a zwady i bitwy 2867, włóczęgów 4269, za «rubiańslwo i nieposłuszeństwo panom 1877.
Zbiegów «chwytano i zwrócona komu nalefalo 1916. W więzieniu miejskiem, z i83c. na 1831" zostawało 412, przybyło 3762, Ubyło 3796, pozostało na 1832., 378. Kradzieży w ciągu 183). popełniono 244, na summę 301,428 r" Z tej liczby znaleziono i zwrócono na 141,072 r. 75 k. Przywóz bez cła jęczmienia i owsa do Kro.
lestwa Polskiego został dozwolony do końca: Kwietnia b. r.
A u s t 2 Y a.
Z Wiednia, dnia 3. Lutego.
Wojska papiezkie od dnia 21. aż do 25. Stycznia pozostały na stanoiviskach swoich. Dnia H6. połączyły się one z kolumnami Austryaków, nadchodzących w skutek odezwy wydanej przez Kardynała Albani, z Ferrary przez Argenta i Lugo, i z Modeny przez Cento i Budrio. Jeszcze tegoż samego dnia obsadziły wojska papiezkie cycadelę Boiognese, dnia 27. San Nicolo a dnia 28- m. z, weszło 2000 wojska papiezkiego, wspieranego przez Cesarską brygadę Hrabowski, na żaden nietrafiając odpór do Bononii. Przyrzeczenie dane przez Kardynała Albani z Forli-dnia 23. m. b. Kardynałow Oppizoni, Arcybiskupowi Bononii, że Jego Swiątobliwość mimo oporu, na który wojska papiezkie w granice prewincyi wkraczając natrafiły, jednak ojcowskiego sposobu wy-) ślenia swego ku legacyom nieodmieni - przyrzeczenie, które w proklamacji później w Forli dnia 25. wydanej uroczyście zostało powtórzonem - niemało się przyłożyło do uspokojenia umysłów, owszem taki miało skutek, to rozbrojenie miasta i gwardyi narodowej jeszczt tegoż samego dnia bez odporu mogło być rozpoczętem, i że sztuki broni i działa stosownie do ogłoszenia Kardynała Albani z Faency z d. 2.8. Stycznia, władzom papiezkim wydane zostały. - Kolumna wojsk Cesarskich pod wodzą Feldmarszałka- Porucznika Retsey, mająca sobie polecone ułatwienie wnijścia wojsk papiezkich na trakcie Modoneńskim, natychmiast zapewniwszy się o bezwarunkowem poddaniu miasta Bononii, cofnęła się z granic państwa kościelnego. Rawennę obsadzą wyłącznie tylr ko papiezkie wojska. Brygada Hrabowski a* graniczą się na Bononią i Forli, gdzie wszyscy mieszkańcy gorąco pragną dalszego pobytu Austryaków, rozumiejąc słusznie, że fo się najwięcej przyczyni do utłumienia wybuchów namiętności. Cesarsko Królewski Generał ko. menderujący w Królestwie Lornbardzko- Wenecyańskiem, Generał jazdy, Hrab. Radecki, udawszy się za wezwaniem Kardynała Albani do niego do Forli, aby się z nim rozmówić względem połączonych poruszeń wojsk Cesar* skich i papiezkich, opuści Bononią dnia ES<> i wprost m uda do Medyolanu. Z P a ryż a, dnia 31. Stycznia.
Spodziewamy się tu, źe albo Marszałek Gerard albo General Tiburce Sebastyani miejsce zmarłego Generała Belliard otrzyma. W ostatnich dniach wiele odbyto konferencyi dyplomatycznych u Prezydenta Rady Ministrów i Posłów Austryi i Rossyi. Sprawy belgijskie są przedmiotem tych obrad. Tuszą. sobie powszechnie, ii wszystko względem nich wkrótce się wyjaśni, jakkolwiek gazety oppozycyi usiłują rozsiewać mylne zdanie, ie one coraz bardziej zawilszemi się stają i ie nareszcie miecz woj enny rozstrzygnie ten węzeł gord yj ski. Dzisiaj z największą twierdzą pewnością, ie Ministeryum postanowiło na miejsce 15 Parów dymissyonowanych nowych obrać Parów. T e m p s pisze co następuje: Hiszpania domaga się mieć zastępcę przy Konferencyi Londyńskiej, chcąc koniecznie wstąpić do rzędu mocarstw europejskich iszej rangi. Słychać, ie wielkie mocarstwo lądu stałego spowodowało ją do czynienia takiego roszczenia. P 0wiadają, źe jeśli się Hiszpanii z zamiarem tym poszczęści, Pan Ofalia zostanie Posłem pełnomocnym przy konferencyi, w której wkrótce mowa będzie o sprawach Dom Miguela i Portugalii. Dom Pedra przyjmowano wszędzie w drodze z oznakami największej radości. W Orleanie pochód z pochodniami na cześć jego był urządzony. Dnia 26go nocował Dom Pedro w Tours; mieszkańcy zaprosili go na bal,' Cesarz przyjął to zaproszenie, a gdy wieczorem późno odjeżdżał, towarzyszyli mu urządziciele balu śród hucznych okrzyków: Niech żyje konstytucya portugalska! Dnia 27go miał nocleg swój Dom Pedro w Angers, dnia 28go stanął" w Nantes. Tam przytomnym będzie wielkiemu balowi, a dnia 30. albo 31. z Belle Isle przeprawi się na fregacie "Królowa Portugalska'* z banderą Admirała, do wysp Asorgkich. W momencie wyjścia pod żagle ogłosi on manifest, w którym Europę o zamiarach i przyczynach wyprawy swojej zawiadomi. Z dnia 1. Lutego.
Wczoraj rozeszła się po mieście nader ważna wiadomość o cofnięciu (retirer) ze strony Ministrów angielskich bilu reformy w zeszłą, środę. Ponieważ nowsze z Londynu nienadeszły doniesienia, niewierny zupełnie, czego się trzymać mamy. Twierdzą, że-wiadomość tę otrzymano przez telegrafy. Jeśli się sprawdzi, to Ministeryum Greya naturalnie byłoby obalone a w Anglii nastąpiłaby kolej wypadków najważniejszych. Już przed kilku dniami mówiono dużo o wystąpieniu Greya, coby podlakierni okolicznościami niezbędnem było. Głoszono podobnież, że Lord Holland i Lord Durham za służbę podziękowali.
W piśmie z Belgii z dnia 29. m. p. donoszą nam, źe Generał Niellon w Gandawie odkrył spisek rozgałęziony w Bruxelli, Antwerpii i po innych miastach, źe zabrał ważne nader papiery, w skutek czego wiele nastąpiło aresztowań, Podobnież, źe Dom Rothschildów Ministrowi finansów oświadczył, ie poprzestanie umówionego wypłacenia pożyczki ostatniej, gdyby mocarstwa czynnie cheiały się wmieszać. Lord Cochrane onegdaj zrana raptowną umarł śmiercią, właśnie w tym momencie, kiedy chciał wstąpić do hotelu córki swojej. Dzisiaj pochowano go na cmentarzu La Chaise. Z dnia 2. Lutego.
W ostatnich dwóch tygodniach Minister wojny kazał z największą gorliwością opatrzyć arsenały. Wojska w Lyonie i okolicach skoncentrowane pozostaną na stanowiskach swoich, aby na przypadek potrzeby zasłonić granicę wschodnią. Dzisiaj, powiadają, uda się na miejsce Ge * nerała Belli?rd Generał Hr. Durosnel do Bru» xelli. Z Londynu z dnia 30. m. z. piszą nam, źe o wypadku pomyślnym bilu reformy, coraz bardziej publiczność powątpiewać zaczyna. Królowa sama stoi na czele partyi antireformistów, której hersztowie miawszy w tych dniach częste posłuchania u Króla, postanowienia N, Pana dawniejsze wstrzęśli. U powszechniło się więc mniemanie, źe administracya Lorda Greya wkrótce ustanie, S z w e c y a.
Z Sztokholmu, dnia 20. Stycznia.
Jeden z dzienników tutejszych donosi: "Twierdzą, ii wkrótce nastąpi w stolicy naezej świetne zgromadzenie, to jest większa część deputowanych (Landsh6fdinge) z prowincyi. Uważają to za wróżbę sejmu mającego się odbyć w'ciągu bieżącego roku. Ma wszakie być także inna przyczyna ich zgromadzenia się. Wsparcie udzielone niektórym prowineyom, nieułatwiło poboru podatków, i dla tego inne w tym celu środki mają być obmyślone. W N orwegii wychodziło z początkiem bieżącego roku 20 dzienników i rozmaitych pism peryodycznych,
ZAPOZEW EDYKTALNY, Gdy nad majątkiem dotychczasowego Porucznika iRachmistrza w6tym regimencie ułanów Loeffler rozporządzeniem z dnia 31. Stycznia b, r. konkurs otworzonym został, przeto zapozjwająsię wszyscy nieznajomi wierzyciele, kt» mieć mniemają, niniejszem publicznie, aby się wdniu 14. Kwietnia 183r. przed południem o godzinie To. przed deputowanym Sędzią Briikner w naszej izbie dla stron wyznaczonym terminie osobiście, lub przez prawnie dopuszczalnych pełnomocników, którym dla nieznajomości Kommissarze Sprawiedliwości Gudenan, Mittelotatdt, Ogrodowicz, Maciejowski i Weimann w miejscu do wyboru się proponują, stawili i swe pretensye zameldowali, rzetelność zaś tychże uzasadnili; w przeciwnym bowtern razie, eiż sami, którzy w terminie tym nie staną, z swemi preteneyami do massy wykluczeni i im dla tego względem innych wierzycieli wieczne milczenie nakazane m będzie, Poznań, dnia 39. Października i8$I.
Król. Prusk i Sąd Ziemiański.
UBWlbSZCZ,Jii\IE.
Porucznik landwery i Poczthalter tutejszy Ferdinand Bogumił Grassmann z maiżonką swą Henriettą Wilhelminą Au« gusta z Badikow w skutek związku małżeńskiego, przed urzędem justycyaryjnym w Zielonejgórze dnia 7. Grudnia 1830. roku zawartego, przed nami tutaj dnia ao. Stycznia r, b, uznanego, wyłączyli jeszcze przed ślubem wspólność ich majątku} co się do publicznej wiadomości teraz podaje. Skwierzyna, dnia 20. Stycznia 1833.
Królewsko-Pruski Sad Pokoiu.
OBWIESZCZENIE.
W poniedziałek dnia 30. miesiąca bieżącego przed południem o godzinie gtej mają 26 sztuk do Królewskiej służby teraz niepotrzebnych już boni pociągowych, drogą publicznej lieytacyi za gotową zaraz zapłatę być sprzedawane. Ochotę kupna mających wzywamy, ażeby się w wspomnionym dniu na tutejszym tak zwanym placu działowym zebrawszy, licyta swe podali. Nabywca koni musi przynieść; z sobą uzdeezkę, ufdzienicę lub powróz, gdyzKommenda pociągów niemoźe wydawać konia z wzmiankowanemu rekwizytami. Poznań, dnia I F. Lutego 1832.
Królewska Intendentura 5. korpusu a rm i i.
OBWIESZCZENIE.
Obszerny nowy spis świeżych nasion wszelkich ogrodowych roślin, kwiatów, fianców, krzewów, drzewi t. d., których u właściciela dóbr Pana R. Werkmeistra w Lutzów pod Szarłottenburgiem i w Berlinie, nabyć można, rozdaję bezpłatnie i podejmuje: sie sprowadzać dla żądających przedmioty w opisie tym wyrażone. G. E. Beuth, właściciel drukarni i litografii W Poznaniu, przy Wrocławskiej ulicy No. 240. w Kroi. urzędzie ekonomicznym Kolnie pod Kamionna jest do sprzedania 16 sztuk dobrze utuczonych wołów i 130 sztuk takichźe »kopów.
Osoby, któreby to interesowało, raczą się w frankowanych listach lub osobiście do tamecznej Administraeyi z głosić. Wyciąg z Berlińskiego Kursu papierów i pieniędzy.
Dnia i i. Lutego i 832.
Papiera- Gotowimi znąpo po Obligi długu państwa .. 94 93f Obligi bankowe aź do wiecznie Ul. H. . . . . .
ZachoAiio- Pruskie listy zastawne . 97 IIl, Listy zastawne W. Xicsrwa Poznańskiego. , 99£ 98 Wsehodmo-Pruskre .. 99£ bzr"skie.
Poznań, dnia /4. Lutego 1832.
Papierami. Gotowizna. Od-»fil.
Kurs obliców m. Poznaniu 97 96£ 1: beny zboz,a na Pruska mIarę I wagę w Poznaniu. Dnia 13. Lutego 1832.
Tal. śgr. fen. do Tal. śgr. fen.
Pszenica. % rr & a i5 Zyto 1 17 & 1 3a 6> Jęczmień I 5 1 10 Owies 32 & 27 & Tatarka -Groch l 12 & l 15 Ziemiaki 12 *5 Siana eetnar a UOiT.. SO 22 6 Słomy kopa 3 1200 ff . 4 10 4 * 5 » "* Masła garniec I 30 a *«
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.02.15 Nr39 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.