GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.05.15 Nr113
Czas czytania: ok. 9 min.Wielkiego
Xiestwa p O Z N A N S K I E G O.
Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dekera i Spółki. - Redaktor: A. Wannowśhi.
J\i 113. - We Wtorek dnia 15. Maja 1832.
dla przypadającego święta pokuty i lllodlitwy, dzie gazeta.
Jutro,
Wiadolllości krajowe.
Z Berlina, dnia 12. Maja.
Przybyli tu: JW. Generał-Porucznik i Generalny Adjutant Cesarza Rossyjskiego, Neidhardt, z Petersburga.
Tajny Radzca Stanu, nadzwyczajny Poseł i pełnomocny Minister przy dworze Królew»ko- Ba warskim, Królewsko- Wirienberskim i Xiążęco-Hobenzollerekim, Klister, z Monachium, Królewsko. Wirtenberski Generał-Major Ban go Id, z Sztutgardu.
Królewsko-Saski Generał-Major i Komendant korpusu kadetów, Schre ibershofen, :II{ Drezna. '
Wiadolllości zagraniczne.
Królestwo Polskie.
Z Płocka, dnia 4. Maja.
W dniu wczorajszym obchodzono tu rocznicę Imienin N. Cesarzowej i Królowej. Konsystujące wojsko Cesarsko-Rossyjskie korpusu ?go, pod dowództwem JW. Barona mewyp
Kreutz, Generała kawaleryi zostające, wystąpiło w paradzie, i ten dzień uroczyście obchodziło. W kościele katedralnym odprawione zostało solenne nabożeństwo, na ktorem znajdowały się władze rządowe. Wieczorem miasto oświecono. A u s t 2 Y a, Z Wiednia, dnia 3g. Kwietnia.
Stan zdrowia Xiecia Reichstadt ciągle jeszcze jest zatrważający; zaś młodszy Król W ęgierski odzyskał zdrowie.- Przed kilku dniami dwaj potajemni agenci Symonistów przybywssy do stolicy, zuchwałość do tego stopnia posunęli, iż o posłuchanie u N. Cesarza prosili. Zamiast odpowiedzi uwiadomiono ich, że policya odebrała rozkaz, wywieśdź ich za granicę. Włochy.
Z Rzym u, dnia ai. Kwietnia.
D. ig- m. b. o godzinie s. po południu wyszedł "Suffren", z 335 żołnierzami i 33 wychodźcami Włoskimi z Ankony pod żagle, udając się do Tulonu. Wychodźcy, spodziewają, cy się wstąpić do legionu cudzoziemców, musieli sobie dać ostrzydz żołnierską swojg fryzurę i wąsy i przywdziawszy kuitki pstre majtków ej zawiedli. Wielu przychodniów z Cervia nieprzyjęto. Policya od kilku dni bard» była czynną; oddala ona i znosi znaki rewolucyjne przed karczmami i domami pubhczpemi zatknięte; nieudało się jej jednak dotychczas zapobiedz bezprawiom wszystkim, mianowicie obrazom duchowieństwa. T łumy próżniaków aby niepokoić rozsądnych i pobożnych obywatelow, przeciągają ulice Ankopy śpiewając niegodziwe pieśm, rzucając kamienie na obrazy Najświętszej Panny i innych świętych, napa, dając na mieszkania Xieiy, jak np. w njedzielę Kwietną w Pietra delia Croce, gdzje się jednak wichrzycielom niepowiodło ; bo lud z przyległości zbiegłszy się tak na nich ze wszystkich strop nacierał, ze nędzarze owi przyci. śnieni, padłszy na kolana, przeraźliwie krzyczeć zaczęli: Niech żyje Papież \ Precz z wolnością!! -Austryacy stoją jeszcze w Pezaro i U rbino, dokąd się za wezwaniem rządu tęgostronnego po przybyciu gabarry "Rhone« do Ankony, posunęli byli. Ponieważ zas wojska na eabarze przywiezione znowu na powrót do Francyi odesłane zostały, spodziewać się należy, że rząd tutejszy Posła austryackiego lir. Lutzów upraszać będzie, ażeby się oddziały austryackie znowu aż za linią pod CathoJ.ca cofnęły. Tuszą m sobie, że Poseł do podobnych postanowień przez rząd Cesarski upoważniony, niebawem potrzebne da rozkazy do wykonania pożądanego ustąpienia.
(Z Kofespond. Norymberg.) Podług doniesień podróżnych zamek Xiecia Modepy podobny jest do fortecy w stanie obronnym zostaiącei Przy wszystkich wnijściach wytoczone są działa kartaczarni nabite, prry których dzień i noc kanoniery stoją z zapalonemi lontami. Za miastem stoi kilka tysięcy Aueiryakow obozem, gotowych wkroczyć do miasta na pierwsze wezwanie Xiecia. Podobnież ma Piacenza żabce austryacką z 6000 żołnie!za, z których 4OQO rozlokowano u mieszczan a nm tylko w koszarach. Między tymi z powodu niezdrowego położenia tych koszar srożą się rozmaite chproby. Ogół wojska austryackiego we Włoszech H.
xnych, (wyłączyw8zyXięsiwoLombardzko- Weneckie) stojącego dochodzi do 25,000. Niderlandy, Z Antwerpii, dnia 1. Maja.
Od kilku dni »nikły były na gramcach na» szych wojska holenderskie, zapewne aby w 0,kolicach Bredy przedsięwziąść ruchy koncentracyjne. Pogłoska upowszechniona przypisywała wojskom tym zamiar udania się w kierunku ku Limburcowi albo Maslrychtowi. Zdaje się jednak, że planu tego odstąpiono, gdyż mocny oddział ułanów d. 29. m. z, da
S94wnleJsze swoje zajął stanowiska w Zundert, Rysbergen i wsiach przyległych.
Gazety tutejsze zawierają następujące udzielenia o etanie Antwerpii: "Antwerpia ciągle jest jeszcze w stanie oblężenia; czynność rozmaita w mieście nader jest uderzającą; zadziwiający widok wojny i pokoju; z jednej strony, tuż przy wnijściu do miasta, widzimy kilkanaście moździerzy i kilkaset bomb i granatów, wały zaś wysoko usypane i mocno strzeżone; na przeciwko, ledwo w odległości wystrzału, Holendrów w cytadeli i ich czaty tak na przód posunięte, że kamień mocno rzucony mógłby ich dosięgnąć; dalej wzwyż Skaldy wyborne okopy, sypane podług planu Generała francui kiego Evain, około których ciągle pracują i które w 150 dział opatrzone, całej Skaldzie panują tak dalece, że każdy okręt przybliżający się t» okamgnieniu mógłby być zniszczony; wszystkie ulice prowadzące do portu i cytadeli, zabarykadowane i działami osadzone, wszędzie straże zbrojne - dość widok trwogi i wojny! Z drugiej stroay zdaje się, iż sto mil w okręgu najgłębsza panuje spokojność; natłok różnobarwny handlem trudniących się narodów, w porcie więcej nad ?60 okrętów, amerykańskich, angielskich, ross\jskicb i t. d. - Rozmawiałem z wielu kupcami i bankierami Antwerpii, którzy mnie wszyscy zapewniali, że handel tak się wzmagał i zakwitnął w ciągu upłynionego miesiąca, że to wszystkie przechodzi wyobrażenia. W miarę dźwigającego się handlu powiększa się naturalnie spokojność, a ustaje nieporozumienie i duch niezgody w tutejszym stanie kupieckim. Ho ci, których tu Oranżystami nazywają, są w rzeczy samej niczem innem, jak ludzie pokój nad wszystko przekładający. Niesą oni stronnikami domu Nassauskiego, lecz zwolennikami pokoju, przemyślności ich sprzyjającego. Wiele przyczynia się do tego powodzenia sprężystość i przenikliwość Gubernatora wojskowego, Pułkownika Buzen, który na swojem trudnein stanowisku przez dzielność, odwagę i pobłażanie szacunek i zaufanie poróżnionych party i zjednać sobie potrafił. - Projekt względem kolei żelaznych nieomylnie przyjdzie do skutku. - Załoga Antwerpska i2,000czna, składa się z 2 kompanii 5go i tyleż 6go pułku piechoty, z kilku kompanii strzelców i gwardyi narodowej. Kał walcryi tylko tyle, ile służba polowa koniecznie wymaga. Duch w wojsku chwalebny; kontenci wszyscy z swoich wodzów, nadewszystko zaś szanują Komendanta, który dnia 26. wieczorem stąd do Bruxelli się udał, - Holendrów jest w cytadeli obecnie 7000; atnunicya i żywność dostarcza się im tylko w nocy. Z P a ryż a , dnia 3. Maja.
Od d. I. do a. Maja umarło tu na cholerę o s ó b 83< . . . 1 Pan Kaz. Perier od godziny 2. w noey lepiej się ma. - Pan Argout zupełnie przy6zedł do zdrowia, Z Grenoble donoszą, ze rozbrojenie tamtejszej gwardyi narodowej, które z początku ulegało trudnościom, można uważać za skończone. W urzędzio municypalnym złożono 2000 broni.
Kapitan Gallois i Pułkownik Combes codziennie spodziewani w Paryżu. Z Algieru donoszą, że Generał Palaera i kilku innych wychodniów hiszpańekich uzbrajają tam wyprawę w celu wspierania Dom Pedra przeciwko Dom Miguelowi. A n g l i a.
Z Londynu, dnia 27. Kwietnia.
T i m e s donosi: "Protokul 57ty d. J 8. m. b.
opiewa na samym początku, że pełnomocnicy Austryi i Pruss otrzymali zlecenie od dworów swoich wymienienia raiyfikacyi, oraz że pełnomocnicy Rossyi podobnegoź co chwila oczekują zlecenia. Pełnomocnicy Austryi i Pruss objawiali wprawdzie początkowo chęć odłożenia wymiany aż do nadejścia ratyfikacyi U ossyjskiej; ponieważ zaś pełnomocnicy Rossyjscy oświadczyli, iż sobie tylko życzą zostawienia miejsca'wolnego w Protokole, wykończono więc wymianę ratyfikacyi Austryackiej i Pruskiej przez respekt, pełnomocników z dworem Belgiiskim a pełnomocnicy Austyaccy za wyraźnym rozkazem Cesarza i Pana swego dodali do protokułu 57 następujące oświadczenie "że ratyfikacye wymienione zostały pod zastrzeżeniem praw związku niemieckiego, względem ustąpienia części Wielkiego Xiestwa Luxemburskiego , jako członka państw związkowych Niemieckich." Dodali oni oprócz tego że Cesarz, ponieważ przyszłe układy między Holandyą i Belgią na mocy 24 artykułów z modyfikacyami przez 5 mocarstw za pożyteczne uznanemi, nastąpić mogą, niniejezem przyrzeka, iż postanowienia poczynione przez partye spór wiodące tęźsamą mają mieć 6tanówczość, jak traktat sam z 25. Listopada.
Pełnomocnik Pruski ponowił, że Pan jego na to się z pewnością spuszcza i gorliwie tego pragnie, aby modyfikacye 24 artykułów mające być przedsięwzięte na korzyść Holandyi za przyzwoleniem Belgii część traktatu stanowiły, przy czem Pmssytym mocniej obstają, ile że Francya i Anglia już dawniej oświadczyły, że po uczynionych ratyfikacyach modyfikacye nastąpić mogą i że życzliwszą jest rzeczą, spokojnych ku załatwieniu sprawy użyć środków t aniżeli za pomocą przymusu układy przywieść do skutku. Towarzystwo Irlandzkie w Londynie obchodziło wczoraj uroczyście w Exeter- Halle dziesiąty dzień doroczny istnienia swego. Biskup Łicbfieldski, prezes towarzystwa zdał sprawę; z czynności towarzystwa w roku upłynion ym, zmierzających mianowicie do tego, aby mieszkańców Irlandyi, zaprzyjaźnić z językiem Angielskim i ich zachęcać do czytywania książek Angielskich. WYDZIERŻAWIENIE.
Następujące dobra mają być od Sgo Janar.b.
na trzy po sobie następujące lata, aż do tegoż czasu i835« najwięcej dającemu w dzierżawę wypuszczone: 1) Dobra Smolice cum att. w pow. Krobskim i 2) dto Bolewicec. att. dto Bukowskim w terminie dnia 13. Czerwca 1832. 3) Dobra Xiąźno c att. w pow. Wrzesińskim pojedynczo: a) wieś i folwark Xiążno i folw, Pałczynefc, b) wieś i folwark Pałczyn, i c) wieś i folwark Skotniki dnia 15. Czerwca. 4) Dobra Konary c. att, w pow. Krobskim, 5) dto Gonice w pow. Wrzesińskim, i 6) dto Olszyna c. att. w p. Ostrzeszowskim dnia 16. Czerwca. 7) dto Gostkowo w pow. Krobskim.
8) dto Chełmno w pow. Szamotuiskim, 1 9) dto Sarbia w pow. Wągrowieckim dnia 19. Czerwca, io) Wieś i folwark Małachowo z wsią zarobną Witkowko, do dóbr Witkowa w powiecie Gnieźnieńskim należące, i I i) Wieś i folwark Piotrowo i folwark Ławiczyn, do dóbr Łabyszynka w pow. Gnieźnieńskim należące, dnia 20. Czerwca, zawsze o godzinie 4tej po południu w dom u Ziemstwa Kredytowego, na które zdolni i 0« chotę dzierżawienia mający, z tern nadmienie - niem wzywają się, iż tylko ci do licytacyi przypuszczonymi być mogą, kiórzy na zabezpieczenie licytum do każdych dóbr Tal. 500 kaucyi, natychmiast w gotowiźnie złożą, i w razie potrzeby udowodnią', że warunkom kontraktu zadosyć uczynić są wstanie. Poznań, dnia 10. Kwietnia 1832.
Dyrekcya Prowi n cyal na Ziem ątwa; ZAPOZEW EDYKTALNY.
W księdze hipotecznej dóbr allodialnych szlacheckich Ostrowa w powiecie Inowrocławskim. Xiestwie Poznańskiem położonych Nro. 193.
Części A. i B. pod Rubr. I I. No. 2. dla Magdaleny Niewieicinskiej byłej owdowiałej Dobiń cznie jej płacić się mająca od kapitału Talarów 1000, a Talarów te 1000 dla ośmiu sukcessorów tejże Magdaleny Niewieścinskiej, niemniej pod Rubr. III. No. 14. dla sukcessorów Władysława Niewieścińskiego Talarów 19,050 jako regztująca summa kupna są zahipotekowane. ]I ponieważ rzeczone dobra są subhastowane, i w terminie licytacyjnym dnia 35. Lutego r, b. Wyznaczonym przez Krysztofa Mittelsted ta possessora licitum Talarów a6,000 podane zostało, Katem wzywają się 2 pobytu ewojego niewiadomi wierzyciele, lub teraźniejsi właściciele wspomnionycli summ, ich sukcessorowie albo cessyonaryusze, to jest: A. zamężna Niewieścinska Magdalena z Porzyckich owdowiała Oobinska, Bt sukcessorowie jej, mianowicie: fi) Jan Niewieścinski Szambelan, b) Anna z Niewieścinskich Przyłubska, c) Klara z Niewieścinskich Kiełczewska, d) Felicyan Antoni Niewieścinski Kanonik, e ) Józef Niewieścinski, /) Ignacy Drzewiecki syn Urszuli z Niewieścinskich Drzewieckiej, g) Melhior Niewieścinski, i h) Ewa z Niewieścinskich Kurczewska, C sukcessorowie Władysława Niewieścińskiego, aby w terminie d n i a 0.3. L u t e g o 1833» r * przed Deputowanym W. Ulrychem Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego w izbie naszej audyencyonalnej przed południem o godzinie 9. stanąwszy, jako właściciele pomienionych summ się wylegitymowali, i względem przysądzenia dóbr Ostrowa rzeczonemu Mittelsteto · wi oświadczyli się, w razie niestawienia się zaś przyjęte zostanie, iż zezwalają na przysądzenie za podane dotąd licytum. Bydgoszcz, dnia 29. Marca 1832.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
Dobra Sulisław w powiecie Odalanowskim położone' od S. Jana r. b. na trzy lata publicznie wydzierżawione być mają. Wyznaczony w tym celu termin na dzień 2gi Czerwca r. b, przed W. Ruschke Sędzią. Publiczność o tern się uwiadamia, przy nadmienieniu, iż warunki w registraturze naszej przejrzane być mogą, 3 że każdy licytujący powinien złożyć kaucyą Tal, 500 w gotowiźnie lub w listach zastawnych.
Krotoszyn, dnia 19. Kwietnia 1832.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
List gończY.
Opisany ponlzeJ landwerzysta Jan Bogumir Dressler, także Jan Schulz i Anders zwany, zbiegł przez gwałtowne wyłamanie się z tutej« szego aresztu wojskowego, w którym z powodu gwałtownych i innych kradzieży, oraz dezercyi, w celu indagacyi był osadzonym. Ponieważ na odzyskaniu tego zbrodniarza wiele zależy, wzywają się wszystkie władze wojskowe i cywilne w kraju i za granicą: aby na zbiegłego Dressiera baczne miały oko, onegoż w razie zdybania aresztować i pod pewnym konwojem tutejszej Królewskiej Komendanturze odesłać poleciły. - Poznań, d. 12. Maja 1832. Dowództwo iotej Dywizyi.
W niebytności Dowódzcy dywizyi, W ran gel, Generał-Major; Rysopis.
Jan Bogumir Dressler, także Jan Schulz i Anders zwany, liczy lat 23, religii ewangelickiej, rodem z Guhrau, wzrostu 5 stóp 4 cali, włosów ciemno-blend, czoła do połowy pokrytego, oczu ciemnych, brwi ciemnych, nosa dużego, ust szerokich sterczących, zarasta słabo, ma dobre zęby, podbródek okrągły, twarz pociągłą, jest cery zdrowej, tuszy średniej, mówi po niemiecku. Odznacza się szczególnie tern, iż na trzech pierwszych palcach prawej ręki ma duże brodawki. Uciekając rniał tylko na sobie starą koszulę, furażerkę wojskową z iydelkiem. biały kaftanik i szare sukienne spodnie. Najnowsze faryzkie, damskie modne kapelusze, czepki, kwiaty i t. w. ofiaruje w najtańszych cenach J» E. Krzyżanowski. Poznań, Rynek Nro. 3c» Czyste wapno kamienne Landsbergskie w wielkie beczki natłoczone, beczki całkiem pełne, otrzymał i przedaje w cenie pomiernej F. Bielefeld.
Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia i2, Maja i 832.
Papiera- Gotowimi znąpo po Obligi długu państwa 94 93£ Obligi bankowe aź do włącznie
Zachodnio- Pruskie listy zasta99 j.
100 lOji Poznań, dnia i4. Maja 1832.
Papierami» GotowiŁnj. Od sta« Kurs oblifiów m" Poznania 95 - · 4
Listy zastawne W.
Poznańskiego. , Wschodnio- Pruskie
Xi$stwa
II{ 981
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.05.15 Nr113 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.