GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.05.26 Nr122

Czas czytania: ok. 19 min.

Wielkiego

Xiestwa

POZNAŃSKIEGO

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dekera i Spółki. · - Redaktor: A. Wannowshi.

)J( 122. - W Sobotę dnia 26. Maja 1832.

» Wiadolllości krajowe.

Z Berlina, dnia 2r. Maja.

p r z y b Y l i tu: J O. panujący Xiąźę. S 3EKo-Koburg-Gotlia, z Gotha, i JO. panujący Landgraf H e s s e n - H o mb u r g, Generał infanteryi i Gubernator .Luxemburgs, z LudwigslustjWVKVWWWKWV»

Wiadolllości zagraniczne.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia 21. Maja.

W skutek postanowienia J, C, K. Mości z dn. 25. Kwietnia (7. Maja) r. b., Kommissya Emerytalna rozpocznie czynności swoje 2 dniem 1, Czerwca r. b. Prezesem Kuminissyi tej mianowany został Generał-Lejtuant Koseecki, Dyrektor Główny, Prezydujący w Kommissyi rządowej sprawiedliwości; a członkami: oprócz Radzcy Stanu Generała brygady Darewskiego, i Radzcy Stanu Badeniego, dawniejszemi postanowieniami do zasiadania w niej wezwanych, Radzcy Stanu: Antoni Wyczecbowski i Ignacy Bolesta, tudzież Referendarz Stanu nadzwyczajny J aźwiński.

Przez postanowienie z dn, 15. b. m., Rada Administracyjna mianowała JXiedza Macieja Goreiskiego, Plebana w Czyźowie, Proboszczem w mieście Bodzentynie, M o s s y G, Z Petersburga, dnia 2. Maja. (star. et.) Stosownie do Ukazu J. C. M. z d. 21. Grudnia 1830. r., nałożone zostają areszta na kapitały i następne dobra: W obwodzie B i a ł o s t o c k i m, Makowiany , Radzcy Stanu, Rajmunda syna Stanisława Rernbielińskiego; Hieronimów, w pow. Białostockim, Generała wojók polskich Koźmy, syna Antoniego, Dziekońskiego; Turosp dolna, w tymże powiecie, szlachcica Leona, syna Sytnona, Skiwskiego, za znajdowanie się ich w Królestwie Polskiem. - W gub. Wołyńskiej, na 41 dusz ze wsi Ulbarowa, w Dubienskim pow. i 350 dziee. ziemi, czyniących dochodu 164 r. sr., Krzysztofa syna Michała Miaekowskiego, z powodu przyłączenia się do powstańców polskich dwóch jego synów Napoleona i Romana, którzy, ra utwierdzonym przez N. Pana wyrokiem Wołyńskiej Kommissyi gubernialnej, pozbawieni eą prawa eulfcessyi po ojcu; na 78 dusz we wsi Perediele, w pow. Rówieńskim, dochodu750 r.sr., Ignacego, syna Antoniego, Kulczyckiego» B powodu wydalenia się jego niewiadomo dochodu 200 rl sr. byłego wojsk polskich Porucznika Pawła syna Stanisława Dunina, z powodu wydalenia się jego 2 majątku, niewiadomo dokąd - i na 375 dusz, we wsiach Hulowce i Xiążecynie, dochodu 11,725 r.

Bes., oby w. Mateusza syna Franciszka Zaleskiego, z powodu wydalenia się jego z synem Janem, również do niewiadomego miejsca, Niemcy.

Z Frankfurtu n. M., dnia 17, Maja; Listy prywatne z Londyn u donoszą, ie obawa zaburzeń i powstania pospólstwa tam powszechnie tak się wzmogła, iż cudzoziem - cy i majętniejsi ciągle z stolicy wyjeżdżają. Włochy.

Z N e a p o l u, dnia 29. Kwietnia.

Wczoraj J ej Krój, Mość Xieiniczka Marya Amalia w towarzystwie Xiecia Scilla, Margrabiny Vasco i licznego orszaku, odpłynęła stąd do Barcellony na fregacie "Królowa IzabelIa" . Dniem przedtem, Król wraz z swym bratem, Hr, Lecce, i z zwykłą swoją świtą udał sie do Królewskiego pałacu letniego Caserta.

Z Anfcony, d. 27. Kwietnia.

Gazeta Teszeńska donosi: "Przedwczoraj zrana przybył tu szoner joński z angielskim Pułkownikiem Dreel i jego rodziną; zaraz po tern rozbiegłasię wieść, źeSir Fryderyk Adams, Gubernator wysp Jońskich, mianowany został Gubernatorem wschodnich Indyi. Podług wiadomości powziętych? tegozokręfu, wyspa Hydra poddała się wreszcie rządowi, lecz wichrzy, ciele zebrani wLepanto niechcą się poddać przed przybyciem nowego władzcy; rząd zaś chce to pierwej uskutecznić. Wszyscy Grecy z największą niecierpliwością oczekują swojego Króla. " Z dnia 2. Maja, Powszechna Gazeta Niemiecka donosi: Imieniny Króla Ludwika Filipa wczoraj uroczyście obchodziły tutejsza załoga i marynarka. Onegdaj 101 wystrzałów z dział na lądzie i m o r zu, zwiastowały tę uroczystość. Wczoraj rano p godzinie 8.1 gdy na okrętach Eatykano banderę, p godzinie 1 r. podczas inszy i T& Dwrn w kościele S.Dominika, w południe i o godzinie 7. wieczorem powtarzano te salwy artyleryi; wczoraj była muzyka wokalna i instrumentalna w domu Generała, a następnie bal, który trwał aż do rana. Dostrzegano, ie .mały statek papiezki, będący na obserwacyi, równie jak i statek angielski w rozmaitych godzinach zatknęły banderę francuzką i takową powitały 2i wystrzałami z dział. N a grzeczność t,ikową okręty francuzkie pdpowiadały zatknięciem bander papiezkiej i angielskiej i równą liczbą wystrzałów armatnich. Dziś rano wkroczyło 160 karabinierów papiezkich pod dowództwem Szefa szwadronu Origo, który natychmiast po przybyciu swojem udał się do Generała francuzkiego, chcąc jemu złożyć uszanowanie. Z Karabinierów tych mała tylko li» czba miała konie. Niderlandy, Z Hagi, dnia 14. Maja.

Prawie wszyscy członkowie drugiej Izby są znowu obecni w stolicy i zdaje się po> d-obnem do prawdy, że rząd wkrótce nowo uczyni udzielenia o etanie polityki zewnętrznej kraju naszego. Wyglądają także wkrótce projektu do prawa względem zakrycia nadzwyczajnych potrzeb państwa. Wczoraj biegała tu pogłoska, że z Herzogenbusch nadeszła wiadomość, iż na straż nasze przednią, z 100 Szuterów złożoną, Belgijczykowie niespodzianie napadli, których po oddaleniu się ich nasi teraz ścigać mieli. Lecz pogłoska ta przez żaden raport wojsko» wy niezostała potwierdzoną, więc o wiarogodności jej powątpiewać należy. Z Amsterdamu, dnia 14. Maja.

Tutejszy H a n d e l s b l a d, udzielający w 0statnirn numerze pisma prywatnego z Londynu (patrz artylr. z Londynu) o wyniesieniu Xiecia Wellingtona na godność pierwszego PtAinistra, dodaje tę uwagę, że listy inne do bankierów tutejszych nao-szłe, o tćm zupełnie milczą, Z Bruxelli, dnia 7. Maja.

W liście pisanym z iiruxelii dnia 6. Maja Gazeta Akwisgrańska donosi co nasię« puj e: "Belgia gotowa jest zmierzyć się z H 0Jandyą; siły, które ci dam poznać przy końcu mojego listu, są znaczne i potrafią oprzeć się Hoj andyi. Głos powszechny odzywa się teraz wszędzie za Leopoldem, gdyż w nim widzi jedyną obronę i punkt oparcia, do którego naród w zamęcie teraźniejszych dyplomatycznych i wojtnnych zawichrzeń z pewnością uciec się może. Dowodzi tego całanasza rewolucya w porównaniu z rewolucyą francuzką, ileż to fakcyi wzniosło się tam od tego czasu, z iluż to Jakobinami, Karlistami i innymi wichrzycielami walczyć musiał Bząd nowy, iluż to było nieukontentowanych i 0« ekarzających Ludwika Filipa oraz jego Ministrów, kiedy od czasu wstąpienia Leopolda na tron belgijski sam tylko Generał Vanderroissen ganił sposób postępowania nowego Króla, do czego się jednak nikt w całej Belgii nieprzyłączył . O nic więcej teraz nieidzie, jak o ostateczne załatwienie sprawy z Holandyą, co wkrótce nastąpić musi, cho jeet przyrzeczony obraz belgijskiej siły woj", skowej: Artylerya zupełnie urządzona składa się z 15 bateryi, z których 14 przeznaczonych jest w p ole, I58ta stoi w Antwerpii; każda baterya ma 8 dział, to jeet: a moździerze i 6 armat, w ogóle więc sztuk 120, Dalej, prócz iandarmeryi i pułku straży, mamy 5 pułków jazdy, to jest; 2 pułki woltyźerów, 2 pułki ułanów i I kirassyerów. Piechota składa się z ia pułków liniowych, 3 pułków strzelców, 1 pułku legii zagranicznej i 2 korpusów ochotników. Z 25,000 gwardyi narodowej, wynosi nasze wojsko do 80,000, a wkrótce urządzone będą jeszcze 2 baterye," Dziennik Helge powiada: Minister wojny doniósł Ministrowi skarbu, źe wysłano wojska dla zasłonienia urzędników celnych belgijskich przeciwko napastowaniu Holendrów i źe wydano rozkaz odparcia przemocy przemocą. Kur y e r powiada, źe się. stwierdza wiadomość o mianowaniu Pana Łoe Posłem przy dworze Wiedeńskim. Mówią, źe Pan Serruys towarzyszyć mu będzie jako Stkretari iegacyi. M e s s a g e r de G a n d z d. 8 - Maja został sabrany. Sądzą, ie zawarty w nim artykuł z napisem: "Czyli mamy prawego Króla", był tego powodem. Z dnia 10. Maja.

Kuryer tutejszy donosi w przypieku: "Zawiadomiono nas w tej chwili, ie na wczorajszej radzie Ministrów, postanowiono odwołać Pana van de Weyer; Król ma być bardzo niekontent z postępowania tego Posła. F 2 a n c y e.

Z P ary ż a, dnia J2. Maja.

M e s s a g e r powiada: Pogoda sprzyjała wczoraj korrespondencyi telegraficznej, otrzymano dla tego leź długą depeszę z Marsylii. Skądże to pochodzi, źe żadnych nieodebraliśioy wiadomości z Calais, których z tak natężoną wyglądamy ciekawością? T e m p s dzisiejszy tak się daje słyszeń: Zapewne otrzymał rtąd dzisiaj ważne depesze z Marsylii, stosownie do których zaburzenia w południowej Francyi nietylfco niesą przytłumione, lecz owszem coraz bardziej się wzmagają. Zdaje eię, źe Xiezniczka Berry potajemnie w Ciotat wylądowała i jedną jest x tych osób na statku parowym, których jeszcze nicmoźna było wyśledzić. Wiemy teraz z pewnością, źe gdy rząd przez depeszę 2 Marsylii z d. 9. m. b. donosił, iż dama znajdująca się na pokładzie statku, niejest Xiezniczka Berry, cała osada okrętu ułatwiła

Xięźniczce samej ucieczkę i inną damę w jej miejsce władzy wydała. M o n i t o r przeciwnie zamieści! dzisiaj obszerny artykuł, w którym wszystkie zbija pogłoski o domniemanćm przybyciu Xiężniczki Berry, mianowicie zaś wieść, źe inną damę na jej miejsce podsunięto. Przyrzeka w swoim czasie dać jak najdokładniejsze wiadomości o całej tej sprawie; ku końcowi oświadcza, ie doniesienia najnowsze z Tulonu i Marsylii brzmią w sposób zaspokajający; zaś z Gre» nobli zamieścił depeszę telegraficzną, stosownie do której tamże zaszły zacięte kłótnie między mieszczanami i żołnierzami 35g 0 pułku; 5 osób ciężko raniono. Zgraja wichrzyciełów uderzyła na pałac Prefekta; siła zbrojna wkrótce ich rozpędziła. O godzinie g, zupełny panował pokój. T e m p s głosi, źe pułk 35ty w skutek układów znowu ustąpił z Grenobii. Kiedy T e m p s, N a t i o n a l i inne dzienniki oppozycyjne, powstają przeciw teraźniejszemu Ministeryum, źe niernaodpowiedzialnrgopierwszego Ministra i utrzymują potrzebę onego, J o u r n a l d u C o m m e r c e czyni następujące uwagi: "Czyli koniecznie jest potrzebny Prezes Rady Ministrów, któryby uosobiściłwsobie system Rządu i przyjął na siebie odpowiedziałnośćf Pytanie to, do którego wiele dzienników tyle wagi przywięzuje, zdaje nam się być czczeni zupełnie. Potrzeba Prezesa Rady Ministrów zdaje nam się być urojeniem. Dobrze jest, jeżeli nam go nastręczą obszerne jego stosunki, natenczas rząd będzie spręźystszy, jedność tern większa i trwalsza. Doświadczenie jednak nauczyło nas, źe to częstokroć jest nie* podobnem. Po długotrwałe in Ministeryum Viliela, widzieliśmy Ministeryum Martignac», bez Prezesa. Odwołują się do Anglii; lec* tam prezydencya w Radzie Minfotrów poruczana bywa członkowi gabinetu, mającemu najmniej wpływu, a właściwy pierwszy Minister ukrywa się pod nazwaniem pierwszego Lorda skarbu, co niema żadnej styczności z wysokim jego stopniem. U rządzenie to zbyt jest wsiae dla niezawisłości Ministrów, któraby zupełnie zniknęła, gdyby zgodnością Prezesostwa połą. czony był wpływ przewagi moralnej. Pierwszy Minister nieprzestaje u nas na tem, że jest Ministrem, chce on się nim okazać, chce na swojern krześle Prezesowskićmbyć wbdzcą, i dać uczuć swoim kolegom ich niższe stanowisko. Jakiż tego jest skutek? Ministrowie uważani jako pierwsi podwładni urzędnicy, (racą. na powacjze i wziętości i kiedy niema Prezesa, zdaje się, źe niema Ministeryum. " Journal des Debat» donosi: Posłań czone nowym skutkiem. Cesarz Marokański zrzeka siq stanowczo Tremesceny, która, jak uznaje, należy do Francy i; odwołuje on Belhatmnerego, którego gani poBtępowanie. N iechętnie Monarcha ten uczynił to zrzeczenie, nie dla tego, aby lubił wojnę, lecz dla tego, źe jest bardzo pobożny, i wahał się kraj mahometański zostawić w ręku chrześcian. Dziennik Ternps powiada: Zapewniają, źe urzędnicy Ministeryum skarbu wnosili do kassy składki, x której pokrywano wydatki Btronnictwa legitymistow. W skutek tego odkrycia, na jednej z ostatnich rad Ministrów, miano uchwalić złożenie pięciu poborców generalnych, wielkiej liczby podpobórców i kilku urzędników biórowych; oddalenie Dyrektora Personaliów Pana Fougeroux ma z tern b\ć w związku. Kapitan Gallois przybył do Tulon u; niema już ani wzmianki o stawieniu go przed Sąd wojenny. Panująca w południowych prowineyach Opinia, zdaje się, iż skłoniła Króla, że nieczekając ozdrowienia Pana Peritr mianować będzie Prezesa Rady Ministrów. Mówiono, źe dnia 4. zrana X. Mortemart miał posłuchanie u Króla, na którem proponował mu Kroi prezesostwo, lecz ten wymówił się od niego, gdyż czuje potrzebę usunięcia się od spraw publicznych i powrócenia do życia prywatnego.

A ngli a.

Z L o n d y n u, dnia 12. Maja.

W G lob e wczorajszym wieczornym czytamy: Dowiadujemy się, źe Xiąźę WellioA łon objął urząd pierwszego Lorda skarbu i ze Pan A. Baring wstąpi do gabinetu jako Kanclerz Izby skarbowej. Za prawdę tych doniesień ręczyć niemożemy , chociaż one pochodzą od ludzi dobrze zazwyczaj zainformowanych. Pomni osławionej protestacyi Xięcia przeciw bilowi i mowy żarliwej, którą dopiero jtszcze wczoraj wieczorem miał Pan A. Baring w Izbie niższej przeciw wszystkim hałaśnikom, co się reformy dopominają; niemożemy więcej powątpiewać o Josie, jaki spotka bil reformy w ręku takich mężów. Kierowanie Izbą niiszą stałoby się nitmoźliwem, a rozwiązanie tejże najpierwszyrn skutkiem tej odmiany. N iechże więc naród na to będzie przygotowany. Ani jednego z tych «8z\stkiih, co wczoraj za adresem do Króla głosowali, przy nowych wyborach minąć się niegodzi, owszem r-atychmiast wszystkich trzeba uiyc. środków, al · / im nowe swe przyw-o«n i c do urzędu J a mniejszego tabet,piv,a)Ł.

Każde hrabstwo, każde miasto, nawet każda wieś ma przesełać adres do Króla, upraszając go z naleganiem, aby usłuchać raczył dobrej i szczerej rady przyjaciół ludu, nimby było zapóźnp. N iestety! Cóż mogło Króla spowodować do zmienienia zasad swoich i wyrzeczenia się popularności!" (List z Londynu d. 11. Maja wieczorem o godzinie 7.; z gazet holenderskich.) "Zapewne już wiesz W P3II Z gazet, że Ministeryum Hr. Greya zostało rozwiązane. Podług możności jak najsk wapliwiej donoszę Mu, źe już się nowa utworzyła organizacya, na czele której stoi Xiążę Wellington i Minister finansów (Kanclerz Izby skarbowej) P. A. Barring. Inni członkowie wszyscy co do jednego są Torrysarni; nikt do stronnictwa dawniejszego należący niezostanie w gabinecie. Zresztą niedoszła jtszcze ta nowina do uszu publiczności; zawiadomił mię o tern tylko co członek Izby niższej. Od złożenia Greya i jego kolegów dzienniki ministeryalne wściekłości swojej poskromić niemogą, powstawają żarliwie na Króla i Królowę i usiłują przez artykuły rewolucyjne skłonić Jud do buntu i rokoszu walnego; ale nitu da sę im zapewne co zamierjają. Londyn jest tak cichy i spokojny, jak gdyby się nic niebyło stało. Zgromadzenia wprawdzie często się i wszędzie odbywają; na ulicach, w sklepach, na dachach domów, dość, gdzie tylko jest kawał miejsca wolnego. Donoszę o tern W Panu dokładnie, ponieważ czytający w AmBterdaroie gazety Londyńskie, łacnoby mylne powziąść mógł mniemanie, że tu rewolucya już wybuchła, albo co chwila wybuchnie. Wszakże i doniesienia z Birminghamu i Manchesteru zapewne nieco są przesadzone." Morning Herald donosi: "W wydziale spraw zewnętrznych naradzano się nad sprawami bardzo waźnemi; całe ciało dyplomatyczne było przytomne. Dyplomatycy przez kilka godzin byli zatrudnieni i słyszymy, że niektórzy z nich w wielkiej teraz są obawie o przyszłość," Lista dzisiaj na giełdzie w obieg puszczo« na wymienia następujące osoby, co Ministeryum nowe składać mają: Xiecia Wellingtona, jako Ministra pierwszego, Sira John Leach (znajomego Maeter of die Rolle) jako Lord-Kanclera, Lorda Lyndhonrst jako Master of tke Rolls z głosem w gabinecie, a Pana Baring jako Kanclerza Izby skarbowej. W Albionie (gazecie) czytamy: "Z wielu stron czynią teraz kroki zmierzające do podburzenia pospólstwa, w ktdre wmówić usiłują, źe cios któremu uległo Muieieryum narodu, Podstęp ten wkrótce się wykryje, my zaś tuszymy sobie, źe uczucie sprawiedliwości i prawności, przejmujące umysły Anglików zaweze i w każdej dobie, teraz takie wstrzyma ich od gwałtu i bezprawi. Niech wszyscy dobrzy Auglicy będą spokojni i niech się z zimną krwią zastanawiają nad tern, co się stało i co się jeszcze stać może. N a roe t r o p n e j nadziei swojej - o tern mogą być najmocniej przeświadczeni - wcale się niezawiodą. Z Portsmouth donoszą nanowo z dnia g.

m . b., ź e o kr ę t Y "C a l e d o n i a" i "B r i t a n n i a " , każdy o 120 działach, i "Talavera" o 74 dział ach, mają erę mieć na gotowości, aby co chwila W)jśc/ź" pod żagle, W Portsmouth, Plymou th, Chaitsm iWolwich stor w kaźdern tnitście po 250 żołnierzy morskich, gotowych wziąśdź na okręt; zapewne cała ta wyprawa do Lizbony jtst przeznaczona, albo do Madeiry. N a cholerę umarło dzisiaj znowu stosownie do wykazu urzędowego 9 osób, 4 umarło a 3 wyzdrowiały.

Profoknł N ro. 57. konferencyi odprawionej d. 18 Kwietnia J832. w wydziale spraw zagranicznych, jest następującej osnowy: Obecni: Pełnomocnicy Austryi, Francyi, Wielkiej Brytanii, Pruss i Ro s s yi. - Konferencya rozpoczęła się oświadczeniem ze strony Pełnomocników Austryi i Pruss, którzy odwołując się do 56. protokołu z d. 5. 1>. m. oz najrnują, iż od dworów swoich otrzymali ostateczne rozkazy, o których w rzeczonym protokule namieniono. Gdy rozk azy 4 te upoważniają ich do wymiany aktów ratyfikacyi trakiatu z dn. 15. Listopada ts3t. z Pełnomocnikiem Belgijskim, oświadczają więc Pełnomocnicy Austryi i Pruss gotowość swoje przystąpienia do tej wymiany. Pełnomocnicy Rossyi oznajmili, iż jeszcze nienadtszły ostateczne rozkazy ich dworów, lecz ich codziennie oczekują. Pełnomocnicy Austryi i Pruss wynurzyli potem życzenie, aby w skutku oznajmionego oczekiwania Pełnomocników rossyjskich, mogła nastąpić kilkodniowa zwłoka, iżby wszystkiedwory reprezentowane na konferencyi londyńskiej, mogły w jednymźe czasie 6tanąć w równi względem traktatu z dnia 15. Listopada 1831. Pełnomocnicy Francyi i Wielkiej Brytanii wynurzają mocne swoje zadowolenie z oświadczenia Pełnomocników Austryi i Pruss względem natpowśirrieiiia ich do wymiany ratyfikacyi traktatu z d. 15. Listopada. Pełnomocni cy Francyi 1 Wielkiej Brytanii cenią i podzielająuczucia, które Pełnomocników Austryi i Prus« powodują do wynurzeniaźyczenia, abywymianę ratyfikacyi odłożyć do nadejścia instrukcyi, których Pełnomocnicy rossyjrcy codziennie oczekują. U czucia te zostały juz imieniem Francyi i Wielkiej Brytanii oświadczone w prolokulach Nro. 54. i 55. Lecz kierowani pobudkami, które już d. 31. Stycznia r. b, spowodowały zrzeczenie się chęci zapewnienia jednoczesnej wymiany ratyfikacyi, a które w czasie od owego dnia upłynionym więcej jeszcze mocy nabrało, i przekonani, iż niezwłoczna wymiana ratyfikacyi austiyackiej i pruskiej, mieć będzie najzbawienniejszy wpływ na powszechny pokój, którego utrzymanie od czasu rozpoczęcia konferencyi Londyńskich, było ciągłym celem usiłowań pięciu dworów, Pełnomocnicy Francyi i Wielkiej Brytanii upraszają usilnie Pełnomocników Austryi i Pruss, aby bez dalszej zwłoki przystąpili do uskutecznienia instrukcyi, o których odebraniu sami oznajmili. Pełnomocnicy Austryi i Pruss przejęci ważnością względów, przytoczonych przez Pełnomocników Francyi i Wielkiej Brytanii, pragnąc oraz z swojej strony przykładać się wszelkiemi środkami w mocy ich będącemi do wspólnego celu pięciu dworów, zezwalają na wymianę ratyfikacyi dworów swoich bez dalszej zwłoki. Pełnomocnicy Rossyi oświadczają, iż cała polityka dworu ich dowodzi, w jakim stopniu tenże podziela z swojemi Sprzymierzeńcami życzenie utrzymania powszechnego pokoju, i ile wszelkiemi swerni środkami przykłada się do utwierdzenia tak bardzo potrzebnego po koj u. Z względu na nie otrzymanie jeszcze ostatecznych instrukcyi, mogą tylko przy tej sposobności, jak już dnia 31. Stycznia r. b. uczynili, zastr2edz sobie, aby protokuł pozostał dla nich otwartym aż do nadejścia wzmiankowanych ratyfikacyi. _ Gdy w ciągu tego posiedzenia Pełnomocnik belgijski został wprowadzonym, przeto Pełnomocnicy Austryi i Pruss wymienili z nim teraz akta ratyfikacyi traktatu z d. 15. Listopada 1831. i jednocześnie z wyraźnego rozkazu Monarchów swoich, załączyli do niniejszego protokułu następujące oświadczenia:

Wspólne oświadczenie Pelnomocników Austryi i Pruss. Pełnomocnicy Austryi i Pruss przystępując do wymiany ratyfikacyi traktatu z dnia 15. Listopada 183[4 mają zlecenie oświadczyć w (irotokule imieniem dworów swoich, iż rzeczone ratyfikacye dane zostały z wyrażnem zastrzeżeniem praw związku Niemieckiego względem tych artykułów traktatu z d. 15. Listopada 183 r . , które się tyczą odstąpienia i zamiany części Wielkiego Xiestwa Luxernburgskiego, jako jednego z krajów związku. nomocnicy Austryi otrzymali jednocześnie polecenie, aby do protokułu złożyli następujące oświadczenie: - »Przy ralyfikowaniu traktatu z d. 15. Listopada 1831. i z względu na potrzebę dalszych układów między rządem N. Króla J mci Niderlandów i Królestwem Belgii dla zawarcia traktatu, obejmującego w sobie przyjęte d. 15. Listopada 24 artykuły z modyfikacyami, jakie przez pięć Mocarstw zostaną uznane za słuszne, proponuje J egoCesarskaMośćoświadcz>ć, i z swojej strony oświadcza, iźzobopolny układ zawrzeć się mający między obudwoma stronami ma mieć taką moc i wartość, jak artykuły traktatu z d. 15. Listopada, i podobnież przez pięć dworów, które traktat podpisały, ma być zatwierdzonym i ratyfikowanym," Oświadczenie Posła pruskiego. "Gdy N.

Król J mć Pruski prosto ratyfikował traktat z d.

15. Listopada, przeto Poseł Pruski otrzymał rozkaz, aby oświadczył konferencji uzasadnione żądanie i prawe oczekiwania dworu swego, to jest, aby Posłowie mocarstw, które traktat podpisały, zwrócili uwagę na takie modyfikacye na korzyść Holandyi, któreby nienaruszając istoty 14 art. mogły być wprowadzone; i które, gdy konferencya na nie się zgodzi, i nowy Monarcha Belgii na przyjęcie ich zezwoli, mogłyby być uważane jako artykuły objaśniające lub dodatkowe i mieć takową moc, i wartość, jak inne. Prussy tern bardziej uznają możność i potrzebę żądania tego, iż według często ponawianych zapewnień Francyi i Anglii, najstosowniejsza chwila do zajęcia się tym ważnym przedmiotem mogłaby się znaleźć po nastąpionej raiyfikacyi. Oprócz tego, gdy traktat z d. 15. Listopada został podpisany i ratyfikowany, sprzymierzeńcy mają się naradzić względem środków przywiedzenia go do skntku. N im zaś nastąpi porozumienie się względem tych środków, roztropność i sprawiedliwość wskazują potrzebę pozyskania tego celu przez zezwolenie na modyfikacye, przez coby może powiodło się eirony spór wiodące zaspokoić. Gdy Pełnomocnik belgijski został uwiadomiony o zastrzeżeniu dworów Austryi i Pruss względem praw związku Niemieckiego, tenże podał z swojej strony złączone do protokułu oświadczenie . (Następują podpisy.) Annex do protokułu Nro, 57- Pełnomocnik belgijski uwiadomiony o zastrzeżeniu wyrzeczonem pfzez Pełnomocników Austryi i Pruss względem praw związku Niemieckiego, odwołuje się jedynie dogwarancyi, zapewnionej dla Belgii przez pięć mocarstw; gwarancyi, w której Pełnomocnik belgijski zupełną ufność pokłada, bo się gruntuje na zobowiązaniach, zawartych przez traktat z 0\ 15, Listopada J83I» - W Londynie, d. J8- Kwiemia i8j2. r. - (podpisano) Sylvain van de Weyer."_ S z w e c y a, Z Sztokholmu, dnia 4. Maja.

Wczoraj obchodzono tu rocznicę urodzin Xiecia Karola, najstarszego syna Królewicza Następcy tronu, przez bal dla dzieci dany w zamku. Administracya stopniowo i umiarkowanym tylko, lecz pewnym krokiem postępuje z ulepszeniami, jakich wymaga duch czasu. W tej chwili mianowicie, wzięto pod rozbiór trzy bardzo ważne kwestye. N ajważniejszą ze wszystkich jest reforma dawnej xięgi praw, obej« mującej zarazem prawa cywilne i kryminalne, a ułożonej w r. 1704. Kodex ten przez długi czas uchodził za najlepszy w Europie, tak pod względem prawości zasad, jako też pod względem jasności i dokładności przepisu, tudzież nadzwyczajnej jak na ówczas liberalności. T ak między innemi kodex ten ogłoszony w r. 1734. w epoce, w której turtury we wszystkich prawodawstwach Europy, nietylko były dozwolone, ale nawet nakazywane, pod ciężką karą zabrania sędziom i każdemu mającemu prawo badać obwinionych, zmuszać takowych przez turtury do wyznania prawdy. Kodex ten obejmuje także mnóstwo innych przepisów dowodzących, że ci, którzy go układali, bardzo uprzedzili wiek swój, Leczod czasu tego zmieniły się obyczaje, w życiu lowarzyskiem nowe utworzyły się stosunki, a dawniejsze prawa pod wielu względami stały się niedostateczne i przestarzałe. Z tego to powodu, rząd uznawszy, iż prawodawstwo z duchem ludzkim postępować powinno, już przed kiiku laty wyznaczał oddzielny Komitet do zmienienia kodexu z r. 1734. z wiernćm wszakże zachowaniem form zewnętrznych. Ułożony przez Komitet, ten nowy kodex prawny przed pewnym już czasem, został oddany pod rozbiór wszy. stkim obywatelom szwedzkim, z wezwaniem ogłoszonem urzędownie, aby nad nim czynili uwagi. Komitet ukończył teraz także nowy kodex kryminalny, który także już jest pod prasą w celu oddania go pod sąd publiczny, Druga równie ważna kw< stya ściąga się do ulepszenia instytutu publicznego nauczania i pod względem tym rząd wezwał wszystkich światłych i z przedmiotem obeznanych mężów do objawienia zdań swych, nim wyda swoje postanowienia. Sprawozdanie wyznaczonego w tym celu komitetu jest dawno ogłoszone. Trzecia wielka kwestya ściąga się do zmiany dawnych rozporządzeń, względem robótgórniczyrh, i wszystkiego co z niemi ma związek. Sprawa ta najbardzićjjest zawikłana, ściągające jj.ej części jeszcze z czasów Królowej Krystyr.y lecz lyle się wkradło nad użyć, iz uznano I jnieczną potrzebę zabezpieczyć właścicieli, omitet» któremu poruczono wypracowanie jwego prawa w tym względzie, także już zdał rawę, a wszystkim Szwedom wolno wynuyć swoje zdanie o tyrn wielkim przedmiocie. Hiszpania.

Z M a d r y t u, dnia 28. Kwietnia.

Nowy Poeeł francuzki Hr. Bayneval, przybił tu onegdij po odbyciu przepisanej kwaraniany przy granicach Hiszpanii. Wczoraj ał się w towarzystwie Barona Hilling, doił bczasowego posłannika Francji, do Aranjutz. Wczoraj przybył tu także z Lizbony o goniec, Sekretarz łegacyi hiszpańskiej, Cruz-Major i bez zwłoki udał się do Aranjuai; o celu jego posłannictwa nic jeszcze «,K wiadomo. Baron Antonin" od gciu miesięcy Poseł neapolitański przy dworze tutejtósym, został odwołany, a urząd Posła neaI --'lańekiego powierzony Margrabiemu Gali. ostanowieniem Królewskiem z dnia 34, l. ni., zamieszczonćm w Gazecie Dworskiej, zwyczajna dotychczas kara szubienicy żarnieia została na karę uduszenia. 1 erażniejszą siłę wojska hiszpańskiego podsją następującym sposobem: 17 pułków piey liniowej po 3 bataliony, 7 pułków pie>M y lekkiej po a bataliony, 1 pułk poprawę?-'; w Ceut; a bataliony saperów; cztery ;v;bi gwardyi pieszej po a bataliony; dwa ,-" i grenadyerskie i dwa strzeleckie prowin - · alne, należące do gwardyi, każdy po 3 tnaUHony; z 45 batalionów rnilicyi, 6 , 7., io" 13-» »5i 16.,18, «6., a8, 29., 3r., 3a., 33. i 3 9 , ? ą o b e c n i e p o d b r o n i ą, rów n i e jak j e d e n batalion ochotników Królewskich; 5 pułków ciężsiej kawaleryi po 4 szwadrony, 7 pułków lekkiej kawaleryi po 4 szwadrony; 1 pułk .:.- -dyi grenadyerów konnych, 1 pułk gwari-ji irassyerów, 1 pułk gwardyi strzelców i i pułk gwardyi ułanów, także każdy po 4 eawadrony; I szwadron gwardyi artyleryi fccuinej; reszta artyleryi, bliżej podana być ul: <oźe. r.! e dr» w P l ac e n c yi w p r o win c yi E s t r e - tnad> rze spłonęła ogniem; sądzą, że ten został podłożony.

OBWIESZCZENIE.

r ypominamy, iź zapłata półrocznej prowiZYl od listów zastawnych, zaczyna się dnia 16.

· v -ca, i kończy się dnia 36. Czerwca r. b t

Prowizye zapłacą się na ręce rendanta w przytomności kuratorów kassy i za wspólnym tychże kwitem w lokalu kassowym, w godzinach przez przybicie na drzwiach bliżej oznaczyć się mających. Wypłata prowizyi trwa od r. do 15. Lipca r.

b. Dla przyspieszenia wypłaty zechcą interessenci kupony wraz z specyfikacyą obejmującą nazwisko dóbr, numer i ilość prowizyi podać. N admienia się jednak; iż kassa niejesr obi zaną prowizye przez pocztę rozsełać, U et podług 9. aa5. regulaminu kredytowego rzeczą, jest każdego interessenta, takowe za pro o» waniem kuponów, samemu lub przez kogoś 0« debrać. Gdyby jednak pomimo tego, kuponYt jak dawniej się działo, przez poczta nadejść miały i chciano mieć przesłane pieniądre, w takim razie kassa autoryzowaną jest na zakrycie kosztów, za każdą expedycya a sgr. 6 fen. potrącić. Poznań, dnia 20. Maja 1832.

Dyrekcya Prowincyalna Ziem : wa; Ob W liibZ.CZEINIE.

W borach Kobylnickichpod miastem brzycko położonych, od rzeki Warty pół taili odległych znajdujące się drzewo przetskładające się: O z 278,640 stóp Lubieżnych ordynar drzewa sosnowego budowniczego; s) z 3524£ sążni sosnowego użytki drzewa; 3) z 8440f sążni sosnowego drzewa cpaJo« wego; 4) z 1266. sążni sosnowego drzewa ga wego; 5) z 1337 sążni sosnowego chróstu; w całości lub w znacznych częściach public najwięcej dającemu za gotową zapłatę, in loco w Kobylnikach, przedane być ma. W tym celu wyznaczyliśmy termin p;Sędzią Hebdmann na dzień 4. Czerwca i dni następne. Ochotę kupna mający z _Im nadmienieniem wzywają się, iż wartość t< drzewa na 24,215 lal. 14 srgr. 2 den. ustanoi toną została i taxa w Registraturze naszej pr rżaną być może, Poznań, d. 17. Maja 1832.

Królewsko - Pruski S ad Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYJNY.

Majętność Pograybowska w powiecie Odaianowskim położona do massy sukcessyjno-likwidacyjnej niegdy Ignacego Karnkowskiego należąca, która na 148.465 Tal. 27 sgr. 8 fen. otaxowana została, na żądanie kuratora massy W całości lub w następujących częściach: sgr. 6 fen.; a) dobra Rąbczyn i Jelitow otaxowane na Tal. 45.074 sgr. si fen. 6; 3) dobra Pogrzybow, Dembin, Figiel, Na« eieraje, karczma Bykoronica ocenione na T al. 66,952. fen. 7; publicznie najwięcej dającemu sprzedaną być ina, którym końcem nowy termin licytacyjny gdy w ostatnim na dniu a. tn. b. żadne licylum niepodane zostało, na dzień 20ty Czerwca r. b. rraIIa o godzinie 9. przed deputowanym Sędzią Roquette tu w miejscu wyznaczony został.

Zdolność kupienia i zapłacenia posiadających uwiadomiamy o terminie tym z nadmienieniem, ii warunki kupna w naszej registraturze znajdują się. Krotoszyn, dnia 7. Maja 1832.

Król. l'rus ki Sad Ziemiański.

gt* Handel krajowych i zagranicznych wód lllineralnych A tt*-* Fryderyka Gustawa Pohl, w Wrocławiu, pray ulicy Scbmiedebriicke Nr. 12. pod Srebrnym Szyszakiem zwany otrzyma! wodę Langenauską i Reinercką (letnie i zimne źródło); tak nazwane wody Flinsberger, Miihl i Obersalzbrunn; Marienbader-, Kreuz-i Ferdinands-, Egersalzquelte-, zimny Sprudel- i Franzens, Geilnauer-, Seiter- i Fachinger- Brunn, gorzką wodę z Saidschiitz i Piillna, Karlsbader-, Saidschiitzer- i EgerSalz w oryginalnych pudlach i uprasza o łaskawe względy. Fryderyk Gustaw Pohl, w Wrocławiu, przy ulicy Schmiedebiiicke Nr. 12. pod Srebrnym Szyszakiem. EF Wapno i smoła, T3 Bardzo dobre świeże wapno kamienne w wielkich beczkach, w które toż przy napełnianiu beczek ubijano dla tego, aby go więcej się pomieściło, przedaję z beczką po 2 Tal., bez beczki 1 Tal, 275 sgr. i mam w zapasie na potrzebę do kilku budowli. Bardzo dobrą polską smołę w wielkich beczkach przedaję od dnia dzisiejszego po 3 T ał. 20 sgr. beczkę.

Poznań, dnia 25. Maja 1832.

F. Bielefeld. w rynku Nro. 45.

(£f* Dla gospodarzy wiejskich. *IIl,.

Ze względu na cenę miejską na wyborny gatunek:

V» i rostkowanie * prźedaje w nader niskiej cenie bardzo dobrze oczyszczone czerwone Styryjskie nasienie koniczyny, jako teź podwakroć oczyszczone czerwone Galicyjskie i Szląskie nasienie koniczyny, dalej białą koniczynę, jako teź poślad dobrego białego nasienia koniczyny (z wybornego gatunku) pruski szefel po 40 sgr.; nasienie ćwiklan e ; angielski i francuzki rejgras. Fryderyk Gustaw Pohl, przy ulicy Schmiedebriicke Nr. 12. pod Srebrnym Szyszakiem.

Otrzymałem znowu na sprzedaż skrzydła robione przez najsławiniejszych majstrów i odznaczające się pięknym pełnym tonem, łatwością w graniu i ozdobną powierzchownością. Za ich dobroć i trwałość zaręczam. Prze daję je w najniższych cenach fabrycznych. Upoważniony oraz jestem osobom, I> któreby z ekonomicznego względu ink strumentu takowego w tej chwili nabyć nie mogły , ale przy tętn znane były z rzetelności, kupno takowych skrzydeł za umówioną miesięczną lub ćwierćroczną wypłatą ułatwić. C. Jahn, w Poznaniu, w rynku Nro. 52.

Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.

Dni» 22. Maja i 8.32.

Papiera - Gotowimi zną

Obligi długu państwa .

Obbgi bankowe ai do włócznie ht. H. . . . . . . . Zachodmo- Pruskie listy zasta wne. . . . . Listy zastawne W. Xicstwa Poznańskiego.

Wschodnio- Pruskie Szląskie.

po 94po 93'" 99 100 105i

Poznań, dnia 25. Maja i 832.

Papierami» Gotowizn A. Od * ca* Kurs oblitiów m, Poznania 95 4r

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.05.26 Nr122 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry