GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.06.30 Nr150

Czas czytania: ok. 10 min.

7 ielkiego POZNA N

Xięstwa

KlE

G O.

Nakładem Drukarni Nadwornej W,Dektra i Spółki. - Redaktor: A, \Vantt»wM.

M 150,

W Sobotę dnia 30. Gzerwea 1832.

D o czytelników gazety.

z lon czacyp i się drugim kwartałem przYpominamy, iź prenumerata ćwierć roczna dla HltejfizY.ch czytelników wynosi: . .. 1 Tal. 1 &1 Sg\:;.

dla zarniejscowycJi zuś; ... 2 Tah Zamhjscov. i czYtelnicy odbierać będą za tę cenę. CODZIJŁNNIM wychodzącą gazetę na svszYstk 'i cli K ról, Urzędach Pocztowych w całej Monarchii. Prenumerata extmplarza na papierze kancellaryjnym wynosi 15 sgr. ćwierćrocznie więcej.

od powyższej ceny. - Nie naszą, będzie winą-, jeżeli dla późniejszego zamoy. imia U' ciągu bieżą? «g o kwartału, poprzedzające n urn era niebędą mogły być przesłane.

Poznań, dnia 3 O. Czerwca 1832.

Expedycya Gazet W Dekera i Spółki, t

Wiadolllości krajowe:

Z B e r l i n a , d n i i a6. G z e rw e a.

Wy jecBaT: Jfego Dostojność Lord A-dolj)liUB Fitz-tlarence, do Drezna, Z d n i a *7i C z e r w c a.

N. Pan raczył- Dyrektorowi ffcancellaryi* M li 11 er, przy Regtncyi Frjnkfunekićj, dać ordtr Orła Czerwonego 41 Hassy, Wyjechał stąd: Jego Doslojtiośu Hr, J ć - z e i tl S t o l b e r g - S u i l b e r g d o K - wedlin» burga,

QZ Gazety Królewieckiej.) W N eufahrwas ser w bliskości Gdańska oczekują kukońcowbjB, b, przebycia kilku okrejow fletj rossyj*

skiej, przeznaczori) cb do prz* wiezienia taliuru artyltr"'cznego i innych dział do Modlina? i do odwiez'unia kilkuset rossyjskich żolnierz-y, co się suli inwalidami w Polsce, napo*wrót do Rosey.i.

JI'hJIJIl*Jl.'fJlb \.

Wiadolllości zagraniczne.

Królestwo Polskit.

Z War s z a w y, dnia 24. C i e rw c a * N. Cesarj i Król Jfi.ć przez postanowienie r d n, 30. Maja (11. Czervvra) r. b. mianowió raczył Reftr« niiarza Stanu nadzwyczajnego* Hilarego Ostrowekiego, członkiem Koturnie« »y! rządowej przyclioduw i akarbUI> Djrelto* -dzcą Sianu nadzwyczajny en.

Prze * postanowienia z dnia 19 b. on., Bada .A'l'»inisiraryj - >3 mianowała 1', Winci niego S<<»1»rjńskitgo., Adjiinku dozorcę obwodu Stanisławowskiego., »Prezydentem miasta-Suwałk; a P. J ozefa Drewnowskiego, Pisarza Dyrckeyi Ulównej Towarzystwa Ziemskiego Kredytowego, Mecenasem przy Sądzie N ajwyższej Instancji. %. Prałat Tad. Hr. .Łubieński, członek deputacyi, powrócił z Petersburga, N i e m c y.

7. Kolmiru, dnia 13 Czerwca.

".6tnitit wybuchło poustanie -w R ppohsiveib-f. Przesada religijna, powiadają, miała się nuć t» g - > po wodem. AV poniedziałek Z;eionyib Świątek tańczyło kilku młodych ludzi. To oburzyło świętoszków, ponieważ podług iih zlania takowa zabawa kaziła proceesyą zrana w tym dniu odbytą. Naprzód więc wyeefali dr. i tii, które tańczącym przeszkadzać iui,ily; potem Żony swoje, aby (e'Obelgi miotały na wesołych; narts/ cie, gdy (o wszystko nie niepoinogło, przyszli oni sami. Wszczę ła ee. wiqc bijatyka i zadawano sobie nawzajem rany nożami. Wojsko, piechotę równie jAk jazdo wyprawiono natychmiast nietylko do RapiMihswtiler, lecz lei do ościennej gminy Bergheim, kiorej mieszkań, y na żydach bezecnyih dopuszczali się gwałtów. W tym właśnie momencie krążą tu nie przyjemne pogłoski, Powiadają, ie puspóletwo dawało zacięty odfor sile zbrojnej, źe rzucało kamieniami na Prokuratora i źe wiele Judzi zabito. Prtiekt pojechał do lierghtim. - Donoszą nim, ie 50 osób poległo, a przeszło 20 raniono. - O- przyczynach istotnych niechęci i rokoszu sprzeczne krążą pogłoski. Niderlandy, Z H a g i, dnia 15. Czerwca.

Z Asien donoszą 2 d.ii.m, b.: "Dzisiaj O godzinie 9 pokazało się przed łorpocztami riaszemi pod N< derweertb o 50 -kroków z lej stroi.y granicy 300 strztleów belgijskich i 55 jtzdzVow pod wndzą Majora Capiaumont; lula/ zatrzymawszy się i napojem się zasiliwszy K3/3M przywołać strzeiąCŁgo śluzy, którego »ię zapylali, jak się zowią oficerowie wyżsi w Asten i Someren komenderujący, a potem li i polecili, aby się tym oficerom od ro /bójn kow kłaniał. Komendant straży tylnej śluzr. z<c.zyw6ay nadchodzącyeb ł>t Ig'ji zy kó W, ]l diawtin o te.n zawiadomił dowodacę batali 1111 w Someren, * tein oświadczeniem, źe c iii wojska nieprzyjacielskiego dalej się pos <ilJl wzdłuż kanału. N atychmiast zwołano b. uhou do broni; Major van Haan dawszy

-824potrzebne rozkazy dla oddziału odwodowego i stanąwszy na czele wyruszył ku śluzie; ale fJ elgijczykowie, spostrzegłszy wojsko nasze, natychmiast co ichu uciekać zaczęli, zwyc«ajne na nas miotając obelgi i takim sposobem istotnie sprawując się jak rozbójnicy. Zapewne nie-epodziewali się, żeby wojsko nasze tak prędko na nich napaśdź miało. Niema istotnie przykładu w dziejach wojennych, żeby jakie wojsko samo się zaszczycało przydomkiem rozbójników, najeżdżało bezprawnie granice nieprzyjaciół i łych wyzwawszy .do walki natychmiast za pierwszera ich pokazaniem eię uciekało, pk gdyby innego nie-rnialo oręża, nad obelgi i zelżywość.

£ 2 a n c y a.

Z Paryża, dnia JQ. Czerwca.

Dnia wczorajszego odbyła się indagacya sądowa w sprawie muzykanta Michała Geoiłioy, .37 lat mającego, oskarżonego, ie podburzał do., rokoszu i wojny domowej, zatykając znaki tychże. Były one w sali; chorągwie czerwone z napisem: "Śmierć albo wolność!" Gdy oskarżony przeciw przy z woitości (kornpetency i) sądu wojennego powstawał, Prezydent przy ta.czając ustawy sądy te potwierdzające, oświadczył, źe co się dotyrzy prawności postanowień, ogłaszających stan oblężenia, sąd wojenny sam niejest powołanym ani upoważnionym, dozde.» cydowania tego. _A Zeznanie świadków, jako teź wybn-.gi obwinionego sprawie jr-go zły bardzo nadały kierunek. i J o irzykwadrjnsowyeh obradach zawyrokowałsąd wojenny większością 6 głosów j>rzeciw 1, iź jest winny i skazał go na śmierć. Przeczytano ten wyrok oskarżonem u; słuchał on go zmieszany.niecQ, ale jednak zdeterminowany; sprawozdawca pospieszał mu oświadczyć, źe po upłynieniu 24 godzin iądać mógł rewizji processu. Odpowiedział, iź każdego prawnego środka użyć postanowił i pro» sił, aby mu podano formę, w jakiej to żądanie miało być ułożone. Sprawozdawca sam eię podjął pracy wygotowania dla niego należytych dokumentów. Dzisiaj powiadają, źe 0« skarlony bardzo jest spokojny i Króla o ułaskawienie prosić postanowił. C a z e t te pisze, co następuj e: "Zdaj e się, źe wskutek rewii odbytej w Wersalu nieporzą dek i rozruch powstał w szkole z St. Cyr. Podobno wychowańcy zabarykadowali się a 15 are« eztowanych zaprowadzono do Paryża. Z pomiędzy igooosób, aresztowanych wskutek wypadków d. 5. i 6. i mających być stano« wionemi przed sąd wojenny, 6 tylku sięstawiło zapozwanych przez sprawozdawców. Zdaje się to być znakiem, ie resztę odeszląznowu do sądów cywilnych. Generalna rada departamentu Cote d'Or wy Itm z d. 13. Marca, przyuczyła się do manifestu oppozycyi. M essager dzisiejszy pisze, co następgje: "Donoszą nam, źe w Londynie przez pełnornocnikow 5 mocarstw protokuł 65, .podpisany został. Tenże gwarantuje łiolandyi wypłacenie części długu, na Belgią spadającej, oraz oświadczają w nim mocarstwa swoje nieodzowne postanowienie, ostateczny położyć koniec wsze.lk.im niesnaskom między obydwoma pań. stwaIUI zachodzącym, i oznaczają termin, w którym z warowni Antwerpskiej i całego terrytoryum Belgijskiego wąj,ka holenderskie ustąpić rnają. 'Gdyby to aż do d, 30. Li,pca natą ć. nieinia"ło, natenczas'mocarstwa obmyślą srollkI ku przynagleniu tego żądania. - iFIata angielska pod rozkazami Sir Pulmey Malcolm już się znajiiuje w Dunach; nasza floia też niebędzie próżnować; oprócz tego wiadomo źe putki fr ncuzkie wzdłuż gratiicy holender kiej rozstawIone, na pierwsze skinienie są na p 0gotowiu. "

Dnia 25. m. b>, nadeszła tu z Berlina zasmucająca wiadomość o śmierci JW. H e n ryk a S c hoe 11 ermark , Królewskiego Naczelnego Prezesa Najwyższego Sądu Appellacyjnego Kawalera orderu Orła Czerwonego, I I, klassy z dębowem liściem, który tamże w dniu 21. legoż mies iaca rozstał sie z światem. Uposażony najzriakomitszemi przymioty duezy i serc.a 1 obszernemi wiadomościami, po d ugofetnIem urzędowaniu w zawodzie prawnIczym, został w roku 1815. powołanym do zajęcia posady pierwszego urzędnika sprawie dliwości w Wlelkićm Xiestwie ' Poznańskiem , i ? fł or.ganizacyą Sądownictwa tej. prowin - YJ ' 1.Jak0 acze fn-y 'Ptezes' Najwyższego Sądu Appellacyjnego z niezmordowaną działając czynnością, przykładał się silnie do wiernego onegoź zarządzania. . Gorliwy w wspieraniu tego wszystkiego, co jtst dobrem, wzór w dopełnieniu świętych powołania obowiązków, jednocząc w sobie z ścił prawością życzliwość, stał się w tym wzglę tlzIe trwale pożytecznym i zapewnił sobie wspomnienia wdzięczności. . Nietylko my, których uizędoweznim łączył y związki, uznają to i meszkańcy tejprowincyi 1 :Zapewne podzielają z nami głęboki smutek jaki wzbudzać może zgon tego znakomiteg urzędnika. Poznań, dnia 27. Czerwca 1832.

Wice- Prezes i Członkowie, Królewskiego Naiwvi.szego Sadu AppellacVj nego.

Termin do examinowama młodzieńców pragnących być przyjętymi do tutejszego lub Gnie

, e825

źnif nskiego Semmaryum duchowieństwa świeckiego, wyznaczony został na dzień 12. Lipca r. b. Aspiranci mają więc w dniu rzeczonym zrań« o godzinie gtej w zabudowaniu Król. tutejszego gimnazyi do Professora tegoż W. Buchow* ski go zgłosić się, i onemuź metryki swe, bieg .życIa w jęz-yku łacińskim ułożony, oraz świadectwo swej konduity przez miejscową lub szkolną władzę wystawione, wręczyć. Poznań, dnia 22. -Czerwca 1 g32.

'K o m miss y a do e xa m i n o wall i a Kand y d at ów k ato l i c ki e g o s t a n li d li C h 0« wnego ustanowionaw y DZIERŻAWIENIE. Z odwołaniem się do obwieszczenia naszego z dnia 10. Kwietnia r. b. uiviadomiatny publiczność, iź do wydzierżawienia dóbr G osik owa powiatu Krobskiego nowy termin na ' dzień 30ty Czerwca r. b. wyznaczonym został. 'Poznań, dnia 19. Czerwca 1832.

Dyrekcya Pro wi 11 cy a-In a .Ziemstwa.

WYDZIEHZA WLENIE.

Z odwołaniem się tło obwieszczenia naszego z dnia 10. Kwietnia, 14. i .17. Czerwca r. b., uwiadomiamy publiczność iź do wydzierżawienia dóbr: j) Smolić w powiecie Krobskirn, a) Bołewic w.powiecie Bukowskim , 3) Olszyny w powiecie Ostrzeszowskim , nowy termin do licytacyi na dzień 6. Lipca r. b. f w y fil a« O n y m jest. -f f' 2b I V z c r w , c a * 8 3 * Dyrekcya Pr'o win c ya In 3 Ziemstwa.

ZAPOZEW EDYKTALNY Bonawentura i Hieronim bracia Trąrnpczyńscy którzy w roku 1792. do legii francuzkopoUkrej wstąpili, z tąź do Włoch poszli a od tego czasu o życiu 1 pobycie swoim żadnej nieda 1 wiadomości, lub być mogący niewiadomi s:ikcesso owie 1 spadkobiercy tychże wzywają SIę n.n.ejszem, aby się w przeciągu 9 miesięcy a najpóźniej w terminie v - > 1 j dnia 27. Sierpnia 1832 o godzinie gtej zrana przed Deputowanym Wnym Sędzia Borerius w Izbie posiedzeń naszych sądowych osobiście lub na piśmie zcłosili, w przeciwnym bowiem razie za zmarłych uznane mi a majątek ich legitymującym się suk. cess rom, albo w niedostatku tych władzy fi«, kowej wydanym zostanie. Krotoszyn, dnia 22. Sierpnia 1831.

Królewsko- Pruski S I d' Ziemiańskt.

Końcem wydzierżawienia dóbr do majętności Pleszewskiej należących, a mianowicie: Lenartowic, Zawidowie, Cborzewa i Piekarzewa, wraz z przyległuściami, na- trzy lata od Sgo Jana 1832. aż do tego czasu 1 A35« > nowy termin nadzień 4 Łipca r. b. z-rana o godzinie 9<ej przed Deputowanym Wnym Sędzia Roquetie w mipjscu posiedzenia* Sądu nasz< go wyznaczywszy, zapozywamy chęć dzierżawienia i zdolność złożenia kaucyi mającycb>aby się w terminie tym stawili, z nadmienieniem, ii warunki dzierżawne w Regi*tra(urze naszej przejrzane być mogą.

Krotoszyn, dnia 25. Czerwca 1832KróJewsko-Pruski Sąd ZiemiamKi.

OBWIESZCZĘNIE.

Pozostałość ruchoma JIO Gotiliebie i Annie Mittelstaedt małżonkach z niektórych juwelis rozmaitych porcelanowych, fajansowych i szklannych jako tez cynowych, miedzianych), mosiężnych, blaszanych i żelaznych naczyń i sprzętów, tudzież z bielizny, pościeli, mebii-i gard tro by składające się w terminie dnia 24, Li p ca r. b, przed południem o godzinie o. w Budziniu przy Mosinie pized deputowanym Rtferendaryuszem SAdu Ziemiańskiego Potockim publi cznie najwięcej dającemu za gotową zapłatą sprzedaną, by ć ma, na który ochotę kupna mających wzywa się. Poznań, dnia ig» Czerwca 1832.

Referendaryiisz Sądu Ziemiańskiego, Potocki.

Prześwietnej Publiczności polecam się I Ja takie na czas tranzakcyi Sto J ańskich we wszelkich gałęziach sztuki leczenia zębów" tak co się tyczy wszelkich operacyi i konserwacyi'zebów, jako tez co do wprawiania, pojedynczych zębów i całych rzędów" nawet tam gdzie już pnia zebu niemasz. Wypróchniałe zęby wypełniam słoniową kością i kością z konia morskiego, płynnym i lipkiem kitem, takie twardym i nierozpuszczalnym kitem metalowym,. złotem i platyną. Posiadam zapas pięknych naturalnych zębów ludzkich, wiedeńskich i paryskich emaliowych zęb&w, jako też z konia morskiego. Moje dostatecznie już znane leki na zęby, jako to:, proszek na zęby, tynktura na zęby, krople na uśmierzenie bólu zębów, kit na zęby, politura na zęby, są w pomieszkaniu mojem w cenach znanych zawsze do nabycia. Rozmaite gotowe juź rzędy zę bów, pięknej ntboty, jakoto Xei liczne świadectwa wszystkiego powyższego, mole każdy u mnie oglądać I i przekonać się o rzetelności tego, co powiadam, D. Moennicb, Królewsko - Pruski, approbowany,praktyczny i upoważniony dentysta. Esami trat er i II3JIH/.yciel techniki 1 mechanik w sztuce leczienia zębów, członek wielu towarzystw uczonych" wielu- Dworów dentysta i t. d. Mieszkam.pray Wodnej ulicy Nr. 165.

Poznań, dnia 26. Czerwca i8-!2.

K-f Doniesienie optyczne. T3) Prześwietnej Publiczności a zwłaszcza Panom Lekarzom nieomieszkuję najuniźeniej donieść: ii powodowany wieloiicznemi wezwą« riiaini zakupiłem znaczny zbiór przedmiotów optycznych, należących do zmarłego w Międzyrzeczu Doktora i Okulisty Pana Zeuschnera-, składający się z wyboru najprzedniejszych tak nazwanych szkieł C o n c a v - i C o n v e x - Glaserdla daleko- i krotko-widzących, dalej z szkieł konserwacyjnych i kataraktowych» jako lei z poprawionych przez niego okular przeciw z-ezu, Hakowy na usługi PrześwietnejPubliczności ofiaruję.

Co się tyczy dobrego sAlufowania i pięknej politury, wstrzymuję się od wszt Ikich dalszy eh pochwał, gdy piękność i dobroć tego powszech» nie jest znajomą. Al. P fae n dr, mecnaniie,.

w rynku Nr 6. w kamienicy P. Va44alle£»0* JIuKe y a p ar ce lany.

K reilewsko- Berlińska rękodziełnia porcelany" przedawać będzie tu w Poznaniu w gmachu Królewskiego Głównego Urzędu poborowego" w pomieszkaniu Inspektora Pana Schulz, ióź.ne malowane, wyzłacane i białe porcelany, ja» ko to: serwisy stołowe, do kawy i herbaty, talerze, półmiski, wazy, sosyerki, salaterki, imbryczki do kawy, śrnittany i herbaty, garnusz. ki, filiżanki, miednice, dzbanki do wody, lulki i wieje innych artykułów w dni ach 2., 3., 4., 5" 6. i 7. Lipca r. b. zawsze przed południem od godziny 9., za gotową zaraz zapła»tę grubą monetą, przez podpisanego urzędnika Król. rękodzielni, sposobem publicznej aukcyi. Porcelany w- kaidym dniu sprzedawać się mające, mogą godzinę poprzednio być oglądane.. L ii d i cle e. Na starym rynku pod N ro. 41. znajduje się Skrzydło, z angielskim mechaiiism do sprzeda«n ia. A A A

Świeże śledzie holenderskiego naJPIerwszegopołowu co tylko odebrał handel Powtlskiego,

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.06.30 Nr150 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry