GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.07.10 Nr158

Czas czytania: ok. 9 min.

Wielkiego

Xi e s twa

POZNANSKIEGO

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dekerą i Spólki. - Redaktor: A. Wannowśki.

JI 158. - We Wt o re k dnia 10. Lip c a 1832.

Wiadolllości krajowe.

Z Berlina, dnia 6 Lipca.

Przybył tu: Cesarsko-Rossyjeki Generai-Major i komenderujący artyleryą konną gwardyi, Gerbel II., z Petereburga. - Wyjechał: Nadłowczy i Szef wydziału leśnego dworskifgo, Generał Major Xiążę Henryk Carola!h-Beuten, do Karolaih.

Z dnia 7. Lipca.

N. Pan raczył Suptrinteridentowi Back w Simmern dać order Orła Czerwonego 3. kl.

M Ił « T « NQ T Ił

Wiadolllości zagraniczne.

Królestwo Polskie, Z Warszawy, dnia 4. Lipca.

W imieniu N. Mikolaja I., Cesarza wszech Hossyi, Króla Polskiego etc. etc etc.

Rada Administracyjna Królestwa.

Lubo postanowieniem Namiestnika Królewskiego z dnia 12. Listopada igi6. r. przepisana jest forma, według jakiej udowodnić powinni usposobienie ubiegający się o urzędy publiczne, chcąc jednak, aby przez ściślejsze rozpoznanie zdolności osób poświęcających się budownictwu, posady budowniczych tylko dostatecznie usposobionym konferowane były, na przełożenie Kommissyi rządowej spraw wewnętrznych, duchownych i oświecenia publicznego, i w uzupełnieniu wyżej powołanego postanowienia, postanowiła i etanowi: Art. 1. Każdy chcący mieć konferowaną posadę budowniczego wdzkiego lub obwodowego, winien jest poprzednio usprawiedliwić dostateczne usposobienie przed Radą budowoiczą, przy Kommissyi rządowej spraw wewnętrznych, duchowo, i ośw. publ. wstającą,. Art. 2. Budowniczowie wojewódzcy i obwodowi, którzy dotąd niezłożyli dowodów kwa,lifikacyi, mogą być przez Kommissyą rządową spraw wewn., duch, i ośw. publicznego powołani do udowodnienia swej zdolności przed tąź Radą budowniczą. Art. 3. Wykonanie niniejszego postanowienia poleca Kommissyi rządowej spraw wewnętrznych, duchownych i oświecenia publicznego. - Działo się w Warszawie na posiedzeniu Rady Administracyjnej dnia 31. Maja (12. Czerwca) 1832. r. (Tu podpisy.)

Zwłoki śp. 2 Xiążąt Lubomirskich Hrabiny Stanisławowej Potockiej, już od niejakiego czasu przywiezione do Wilanowa, w tych dniach uroczyście tr da złożone na wieczny spoczynek w kaplicy będącej na cmętarzu Wilanowskim, obok zwłok «łcigodoego jej małżonka. Z Karlsruhe, dnia 27. Czerwca, Generał Dwernicki dnia 27. Czerwca wyjeżdża z Strasburga do Paryża. Z S z t u t g a r d u, d n. 26. C z e rw c a.

Redaktor gazety H o c h w a c h t e r chcąc wczoraj wieczorem o godzinie 11« wracać do domu, właśnie gdy wydobywszy klucz z kie* Ezeni odemknąć chciał drzwi dom u, zosiał z tyłu przez 3 ludzi w płaszczach długich i uzbrojonych w maczugi napadnięty. U dało mu się uchylić od wymierzonych na niego razów i stanąć przy drzwiach tak, iź miał plecy zabezpieczone, gdzie ograniczając się obraną lekkiego deszczochrenu i pod głosnemi krzykami: "Precz z wami, najęci buhaj e!" tak zręcznie z najejdnikami się spotykał, że wszelkie ich uderzenia tylko ręce jego trafiały. Po 8 lub 10 sekundach rozbiegli się junaki, redaktor zaś ścigał ich w kierunku ku placu poczty, gdzie spotka wszy się ze znajomymi i kilka słów do nich przemówiwszy, Stracił ślad uciekających napastników.

Z S p i ry, dnia 27. Czerwca.

Feldmarszałek Wrede znajduje się od dnia wczorajszego w mieście naezem, a nowy generalny Komroissarz dzisiaj tu etanie. - W tej chwili właśnie odbywa się przegląd wojsk do obwodu Nadrbńskiego przybyłych. Wszyscy wyglądają wypadków przyszłości s natężoną ciekawością. Z M o n a c h i u m, dnia 26. Czerwca, Sztafeta wysłana wczoraj wieczór zawiozła Regeneyi cyrkułu Reńskiego, następujące postanowienie Królewskie: "Ludwik Król. Z tym sprawiedliwszym fałem musieliśmy się dowiedzieć o nadwerężaniu prawego porządku w obwodzie Reńskim, im usilniej staraliśmy się zawsze, pomnażać pomyślność poddanych Naszych, mimo przeszkód, jakie stawiały usiłowaniom Naszym nieuniknione okoliczności czasowe.

Nieprzypisując ogółowi mieszkańców obwedu Reńskiego to, co pewna liczba obłąkanych przejęta od pojedynczych osób źle myślących, mocno czujemy jeduak obowiązek monarchiczny, rozwinąć całą siłę praw przeciwko stanowi rzeczy, który naraża najświętszy interes państwa, zewnętrzne stqaunki Bawaryi i zaręczone spokojnym mieszkańcom bezpieczeństwo osób i majątków...-- Z tych powodów wysełamy N aszego Ministra Stanu, Feldmarszałka Xiecia Wrede jako nadzwyczajnego Kommissarza dworu z pełnomocnictwem,którego rozległość odpowiada zaufaniu Naszemu, ugruntowanemu na licznie udowodnionej roelropnoici i wierności tego urzędnika. Chcąc nadać rozporządzeniom, jakie uczyni ku wy

konywaniu praw, potrzebne poparcie, oddaliśmy do dyspozycyi jego stóeowną liczbę, wojska. Spodziewamy się, że głos wysłanego przez Nas nadzwyczajnego Kominissarza będzie usłuchany, i że wkrótce, we wszystkich gminach, przywrócony będzie prawy porządek. Również mieszkańcy obwodów Reńskich, mogą zaufać ojcowskiej Naszej troskliwości, że każda niedogodność przedstawiona Nam w sposobie prawym, z tąź sarną przychylnością będzie zbadana i usunięta, a jaką Instytucye Bawaryi N adreńskiej przy połączeniu jej z ogółem państwa pozostawione były w swej mocy i obok dobrodziejstw ustawy u trzymane. Jeżeli nieziśei się Nasze oczekiwanie, oporni sami sobie przypiszą wszelkie skutki przepisane prawami, lecz które inybyśrny uważali za najsmutniejsze wypadki Naszego rządu. Monachium, dnia 22. C z e rw c a 1032, r. L u d w i k , "

F r a n c y a.

Z P a ryż a, dnia 27. C z e rw c a.

Dziennik Sporów pisze, co następuje: "Uwaga publiczności zajmuje się gorliwie domysłami i wieściami o ważnych zmianach, w składzie gabinetu, nastąpić mających; wymieniają mnóstwo nazwisk i wysilają się w kombinacjach, do których podziała tek między 8 osób obszerne nadarza pole. Nierozumiemy, żeby miała być mowa o tern mniernanćm, zupełnem przeistoczeniu gabinetu teraźniejszego; lecz jeśli w rzeczy samej nowi członkowie będą doń powołani, natenczas z pewnością twierdzimy, że wszyscy należeć będą do większości Izby. Pod rządem reprezentacyjnym niema innych kandydatów Ministeryum a opinia publiczna wymienia i obwieszcza ich nazwiska, choćbyśmy sarni nic o nich niewspominali. Pragniemy szczerze rychłego zakończenia toczących się w tej mierze układów. Taić tych niepodobna; dla tego też położenie obecne nosi piętno tymczasowości; ale Francya domaga się piętna stałości, " Dziennik S p o rów utrzymywał wczoraj, że rewolucya Lipcowa była s p r a w i e d l i w ą, po« nieważ przez postanowienia Karola X. karta została zgwałconą. G a z e t a fr a n c u z k a zwraca w dzisiejszym numerze uwagę dziennika wymienionego na nieostrożność i nieprzyzwoitość takowych twierdzeń w obecnej chwili, kiedy podług zdania 140 deputowanych, większej części adwokatów i wszystkich dzienników, wyjąwszy ministeryalne, rząd przez ogłoszenie stanu oblęźniczego stolicy i przez utworzenie sądów wojennych kartę z r. 1830. z u p e ł n i e! doszczętu zniweczył i zdeptał. "N adej dzie dzień, powiada ta gazeta, w ktÓiyffi D z i e ń - kutować będzie i w którym uwielbienie jego dni Lipcowych zasłużoną odbierze nagrodę. Tymczasem niech roztrząsa następujące zdanie gazety umiarkowanej, Tern p e: "Rząd naruszył konstytucyą; prawo więcej jego nieT3roIII!"" Z d n i a 28- C z e rw c a.

Xiążę Tallejrand nim się uda do wód, do.

czekać się postanowił powrotu Xigcia Orleańskiego. Rozumieją, źe po wstąpieniu Pana Dupin do JMinbleryum, Prefekt policy« Pan Gisquet Z3 sluibę swoje podziękuje.

Jutro Sąd kassacyjny zawyrokuje nad kompetencyą Sądów wojennych. Dzisiaj wojsko i gwardya narodowa wielki Sobie dają obiad w Grenelle. Ponieważ takie biesiady od niejakiego czasu bardzo weszły W zwyczaj, przypisują więc powszechnie tej okoliczności wzmaganie się cholery, Tyle pewna, it> da. 25. i 26. z samej załogi paryskiej JO ludzi na cholerę zapadło. Z Nantes piszą d. 19. b. m.: "Generał-Porucznik Bonnet otrzymał przeszłej nocy przez sztafetę instrukeye z Paryża; zabronił krewny m Odwiedzania tutejszych więźniów stanu, i wydał surowy rozkaz, aby więźnie nierozmawiali tajemnie z osobami ich odwiedzającemu Według doniesień z Bressuire pod d. 17, b, m. aresztowano tam dwóch braci Łusignan i Pana SL Varent za pobudzanie do wojny domowej.

Podczas rewizyi domów celem rozbrojenia, znaleziono wielu ranionych Szuanów, którzy się na wsiach leczą. Aresztowanego w Orleanie Xiecia Beaufremon t, dawniej Adjutanta Xigcia Bordeaux, zaprowadzono do Vincennes, gdzie pod ścisłą Strażą zostaje.

Z N»ntes donoszą, pod dn. 24. [m. b,: Powstanie, któregośmy się obawiali, zostało szczęśliwie utłumione. Dokazać tego potrafiła popularność Generała Solignac, wszędzie tam się udającego, gdzie grupy najzacięciej się krzątały i najgroźniej się gromadziły. Z S t r a s b u r g a , dni a 2 . C z e rw c a.

(Gaz. Vossa.) - Dyrektor Komitetu polskiego .w Strasburgu, Pan Karobiewicz, zamieścić kazał pismo w Kuryerze dolnego R e n u , w którem obawę Polaków wynurza, ieby przybyłemu tam onegdaj Generałowi Chrzanowskiemu, który ojczyznę swoje zdradził, nitwyświadczano honorów, któremi zaszczycano innych walecznyck pojskich. Generałów w obrębie miasta Strasburga, - Przeciwnie podaje teraz Generał Dembiński do publicznej wiadomości, ii wymienione pismo wcale bez wiedzy jego zostało ogłoszone;

powstaje uroczyście na takowe obwieszczenie i oświadcza, źe daleki pochwalić takowe obelgi, przeciwnie utrzymuje, źe General Chrzanowski podczas rewołucyi juźto przeciw nieprzyjacielowi, juźto przeciw wichrzy« cielom wewnątrz kraju takich używał środków, źe gdyby one zostały wykonane, sprawa P 0laków zwycięsiwoby była odniosła. Hiszpania.

Z Madrytu, dnia ag. Czerwca.

Cesarsko-Rossyjski Poseł, P. de Oubril, doręczył w imieniu N. Cesarzowej Rossyjskiej, Królowej naszej znaki orderu Katarzyny w brylantach. Konsul angielski w Lizbonie, P. Hoppner,' zaleca wszystkim tam mieszkającym Anglikom w odezwach na rogach ulic poprzybijanych, aby stosownie do przykładu rządu swego najśctśltjs*ej dopilnowali neutralności podczas walki wkrótce nastąpić mającej. S z w e c y a, Z Sztokholmu, dnia ig. Czerwca.

Rozbiegła się tu pogłoska, źe w jednej parafii prowincyi Holland, panuje wielki niedostatek żywności. Rządzca tej prowincyi dla interessów bawiący w Sztokholmie powrócił tam natychmiast, dla przekonania eię o prawdziwym stanie rzeczy. Odtąd doniósł tu.źe W celu tym udał się w dniu świątecznym do kościoła parafialnego, gdy wszyscy mieszkańcy tłumnie w nim byli zgromadzeni, i tu otrzymał od nich najsolenniejsze zapewnienie, źe jest dostateczna ilość zboża, źe wszystkie pola poobsiewane, i źe tylko poddzierżawcy i osoby nietrudniące się rólnicrwem, niemają pieniędzy, na zaopatrzenie się w potrzeby. Dla zaradzenia tej potrzebie Rządzca z rozkazu Króla" J mci, darował prowincyi tej i, qoo talarów i kazał jej wydać znaczną ilość krup i mięsa. Prowincya Skaraborg stanowiąca część Gotlandyi Zachodniej otrzymała także od N. Pana 15,000 Tal. bankowych zasiłku. N ad to Monarcha chcąc mieszkańcom przez pracę nastręczyć sposób zarobkowania, przeznaczył 7,000 Tal. bankowych na kopanie rowów w okolicach bagnistych i pozwolił, aby pewna liczba rolników była zatrudniona, około prac warowni W anas. IV prowineyach północnych ciągle jeszcze trwają separacye gminne; w zeszłym roku w samej prowincyi Norbotten, założono 11$ nowych osad. Podług rapportu Kollegium górniczego zdanego Królowi J mci, Szwecya przez długi szereg lat niewyprowadziła tyle że1aza co w roku zeszłym. W ostatnich dziesięciu latach, wywóz ten czynił rocznie w przecięciu 399,000, w ostatnim zaś 463,000 funtów okrętowych. Dotychczas powietrze bardzo sprzyjało siejbie i wszystko rokuje pomyślne na Ladugardsgarde, równinie w bliskości miasta obóz j.ooo piechoty i jazdy w ctlu odbywania ćwiczeń.

Doniesienie o śmierci.

Spokojną i łagodną śmiercią zszedł" z tępo świata w dniu 5, m b. "ukończywszy 87 rok życia, D a n i e l L u d w i k W a h l e , były lekarz batalionowy w dawąiyrn pułku ZaMrowa. D om tsi tnie to poświęca jego przyjaciołom i znajomym, zwłaszcza w mieście Szamotułach i 0Łolicy, gdzie przez 36 lat jako człowiek i lekarz dla dobra publicznego pracował. Poznań, dnia 8. Lipca 1832.

Syn zmarłego, J. Fr. Wahle, aptekarz.

OBWIESZCZENIE.

W dniu 9, Lutego r. b. zostały przez Żandarma i Dozorcę pogranicznego, przy wsi Siedlikowie, powiatu Ostrzeszowskiego, 16 sztuk wieprzy, zapewne z Polski przemyconych, zabrane. Gdy zaganiacze tych wieprzy zbiegli, zatem ostatnie zostały, po poprzedniem otaxowaniu ich, i obwieszczeniu terminu licytacyjnego, w dniu 9. Lutego r. b. w mieście Ostrzeszowie za 65 Tal. 4 sgr. 6 fen. publicznie sprzedane. Wskutek przepisu 180. Ty t. 51. Części I.

Ordynacyi Sądowej, wzywają się zatem nieznajomi właściciele w celu udowodnienia praw swoich do zebranej z aukcyi summy, aby w przeciągu 4 tygodni, od dnia, w którym niniejsze obwieszczenie pierwszy raz w Dzienniku Intelligencyjnym umieszczone będzie, na Król. Głównym Urzędzie Ceł Podzamcze się zgłosili, w przeciwnym bowiem razie summa zebrana na rzecz Skarbu obrachowaną będzie. Poznań, dnia 29. Maja 1832. Tajny Nadradzca Finansów i prowincyalny Dyrektor poborów, W zastevstwie: B rock me ier.

OttWIEbZCZENIE.

Gdy w terminach dnia 22, i 23. Maja r. b. Ha sprzedaż szpitala S. Łazarza z gruntem i wszelkiemi budynkami przeznaczonych żadne podawanie nienastąpiło, nowy przeto termin w tym zamIarze na dzień 3 iszy m. b. od godziny 9tej zrana w izbie sekretaryatu miasta w ratuszu tutejszym przed Panem Stern, sekretarzem miasta, wyznaczonym został, doktó. tego odbycia, do kupna ochotę mających niniejazem się zaprasza. YVaiunki licytacyi podczas urzędowych godzin w registraturze dyrektoryum ubogicb przejrzane być mogą. Poznań, dnia 4. Lipca 183r.

Dvrektorvum ubogich .

PATENT SUliHASTACYJNY.

Do przedaźy dóbr J anocina w powiecie Inowracławskim położonych Ignacego Kraszę-* wskiego własne na 8902 Fal. 9 sgr. 6 fen. ocenionych, wyznaczony jostał ostatni i peremto» ryczny termin w drodze koniecznej subhastaCYl na dzień 3ci Października-r. b. przed W. Wolternas Assessorem Sądu Karne* ralnego zrana o godzinie 9. w naszym lokalu służbowym. Taxa może być przejrzana każdego czasu W naszej registraturze.

Bydgoszcz, dnia 25. Czerwca T832.

Król, Pruski Sąd Zienlianskl.

Wyciąg Z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.

Dnia 7, Lipca i 832.

Papiera- Gotowimi zną

O ' PO P 9 ?TT bligi długu panstwa 94 L.I, Obligi bankowe aź do włącznit: lit. H. . . . . Zachodnio- Pruskie listy zast* wn « . . . .. IIl, Listy zastawne W. Xi stwa Poznańskiego. , 99 i Wschodnio- Pruskie . . loo! 99 i Szląskie. .. . . . 105J

Poznań, dnia 9. Lipca 1832.

Pipierarał. Gotowizna. Od ttz.

KUM obli»ów m. Poznania 95 - 4

Ceny zboża w Berlinie.

Dnia 2. Lipca 18.32« Lądem: Tal. egr. fen. Tal. igt. fen.

Pszenica I Zyto l 2 5 Jęczmień wielki l 18 9 I 16 11 Jęczmień mały Owies l 6 3 l 5 * Wodą: Tal. egr. fen. Tal. śgr. fen.

Pszenica (biała) 2 20 I 2 10 Zyto l 27 6 l 2, 6 Jęczmień wielki I 17 6 -.

Jęczmień mały .*.

Owies l 6 3 r a 6 Groch l 27 6 Kopa słomy 7 7 6 5 15 Cetnar siana .1 5 » - . SO

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.07.10 Nr158 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry