GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.08.31 Nr203
Czas czytania: ok. 10 min.Wielkiego i
Xiestwa OZNANSKIEGO
Nakładem Drukarni Nadwornej W Dekera i Spólhi. - Redaktor: A. Wannowshi.
M 203.
W Pi.atek dnia 31. Sierpnia 1832.
Wiadolllości krajowe.
Z B e r l i n a, dnia 27. Sierpnia.
Dwór Królewski przywdziewa jutro 3dnio*>ą żałobę po J ej Wysokości Xiężniczce L udo w i c e W i i h e l m i 11 i e S a c h 6 e a - W e jIIJ;M Eise n ac h.
B e r I i n, dnia 26. Sierpnia 1832» (podp.) Buch, Nadmisirz-ceremonii,
P r z y b y ł t u: Cesarsko Roesyjski Generałe Major i dowodzący 3. brygadą piechoty gwardyi, KraiTstrom, z KarlsbadueWV« W U « W M» T .X»
Wiadolllości zagraniczne.
W ł ochy.
Z R z y m u, dnia 10. Sierpnia, Okólnik rządu papie/kiego poleca duchownym, mianowicie w Umbryi, organizacyą miłicyi mającej być nowo utworzonej. 0juiadcza w tym okólniku gabinet Watykański, że wszyscy Ojcu S, wierni poddani uzbrajać się powinni ku obronie wiary ś. i ironu, dzieląc się na kompanie po 100 lodzi, na czele których stać ma centurio, dziesięć dekurioBÓw pod sobą mający. Pierwszy pobiera
Co dzień po r fI. i 2A krajcary, ostatni po 30 kraje; prości prawie tyle. Munduru rmlicya ta nosić niebędzie, tylko, aby się różnić od innych, chustkę bialą obwiązaną koło kapelusza usiąiką żółtą, Każda kompania odbiera chorągiew w darze, z napistin: "N iech żyje Grzegorz XVI!" Ofictrowie wyżsi i niżsi będą mieli broń palną, zaś żołnierze prości tyjfco broń sieczną, jakąkojwiek bądź. Dekurioni powinni co tyd/.ień centurionowi zilać raport o sprawowaniu się ich podwładnych, który to raport centurio obowiązany jest oddać poiicyi miejscowej. Z R a wen n y, dnia 10. Sierpnia, Wielu Szwajcarów z powodu niewstrzemiężliwuści swojej w użyciu pokarmów zachorowało; a zdrowi powi<;kszej części uciekają. Z Li w o r n o, dnia 4. Sierpnia, Odebrane tu listy z Beirut pod dn. 27. Li * pca obejmują dokładniejsze szczegóły o oslatniih wypadkach w Syryi. N ietrudno było Egipcyanom zająć miasto Damaszek, gdyż cddawna mieli lam wielu stronników, Ibrahim Basza oddalił tylko część urzędników z pozostawieniem ich przy pensyi, a natomiast mianował tych, kiórzy mu są zupełnie przychylni. Cała załoga poddała się, i oświadczyła cłięć wejścia w służbę egipską. Prze« trzy dni odprawiały się publiczne uroczystości z powodu uwolnienia miasta od władzy pus, ruszył d. 16, Czerwca ku Aleppo, «potkał przy Clianiliczny oddział wojska tureckiego, poraził g<>, i do ucieczki przymusił. W czasie bitwy kilka tysięcy Turków przeszło na stronę Egipcyan. W głównej kwaterze egipskiej spodziewano się przybycia Szeryfa r Mekki; rozmaite są pogłoski o celu podróiy jego. Z A n k o n y, dnia 10. Sierpnia.
Po aresztowiniu z rozkazu Generała Cubieres kilku ludzi, którzy przeszkadzali oświeceniu miasta dnia 1. b. III. z powodu wjazdu Delegata papiezkiegf», panuje tu ciągła spokejność. Mniemają,ii ludzie ci zostaną uwolnieni w czasie, kiedy Delegat zwiedzać będzie więzienia. Flotyla francuska wypłynęła dziś stąd do Seiiigaglia, gdzie kilka dni stać będzie na kotwicy. Zapewniają znowu, ii Ojciec Święty żądał wyjścia tutejszej załogi fiancuzkiej, co jednak jest wątpliwe<<». Z Cłiambery, dnia 7. Sierpnia.
Wszystkie doniesienia z Turynu i od zachodnich granic, wprawiają nas w niespokojność. Tworzący się teraz kordon zdrowia, rozciąga się wzdłuż całej sardyńsko-francuekiej granicy. W Turynie robią środki przy. epusabhjące na przypadek, gdyby sprawy niemieckie lub włoskie niespokojny wzięły kierunek.
Niderlandy, Z H a g i, dnia 20. Sierpnia.
N P an udał się wczoraj do JLoo, aby tam na łonie rodziny dostojnej obchodzić dzitń imienin swoich; pocreIII N. Kroi niebawem wróci do stolicy. Oficerowie i prości za urlopem bawiący mieli otrzymać rozkaz, aby jeszcze w przeciągu tygodnia tego wrócili do armii. Zachorowało tu wczoraj na cholerę osób «7, umarło 12; w Amsterdamie zasłabło 22, umarło 10; w Leid/ie od d, 4. m. b., w kióryrn się ta zaraza pokazała, zachorowało osób lót, umarło 77 . Na flocie naszej na Skaldzie prawie codzień wydarzają się przypadki choleryczne, Z Bruxelli, dnia 19. Sierpnia.
Mówią tu dużo o podruiy Królestwa do Leodyum i Spas.
O wypadkach korftrencyi w Cornpiegne sprzeczne tu obiegają pogłoski. "Jeśliśmy dobrze zawiadomieni, powiada U n i o n, tedy Kroi Leopold (akie przełożył urządzeuia, że konftrencya żadnego innego traktatu z H 0bndyą nie'awrze." Ze wszystkich stron nadchodzą tu ciągle Uwiadomienia o szkodach nadzwyczajnych, przez pioruny (rządzonych. Niektóre gminy cenią ewoję stratę na 5, 10, nawet 15,000 złotych. OU kilku dni wzmaga się cholera w BruxelIi w sposób nader zatrważający. Od dnia 16. na 17. m. b. zaeburovtalo 28 osób, umarło 18. OJ d. 17. na 18. zachor. 42, urn. 19.
W pruwiucyi Liraburg gradobicie okropne zrządziło szkody i zniszczyło wszelkie nadzieje żniwa w gminach Lomuiel, Exel, Wyckmani i wielu innych.
Pan Van de W eyer, opuściwszy Bruxelie onegdaj wieczorem, udał się do Toitmay, gdzie mu Król o godzinie 8- prywatne dał posłuchanie. Zaraz po skończonej rozmowie Pan Van de Weyer przez LilIe i Calais dale) pojechał do Londynu. Pan Surlet de Chokier przyb\ł wczoraj da stolicy naszej i zajechał do hotelu de l'Europe. b r a 11 c y a. Z P a ryż a , dnia 19. Sierpnia.
M o n i t o r dzisiejszy zbij« wiadomość przez dzienniki niektóre podaną, względem żaku. pienia 30.000 koni remontowych. O tein nigdy w Ministeryum mowy niebyło. Wczoraj przyaresztowala polieya młodzieńca, który na placu Odeon mowę miał tia ko« jzyść nauki Si. Syinonieiow. Z Chollei donoszą z d. 14. m. b" iż się Żandarmeryi nareszcie udało schwytać naczelnika Szuanow, niejakiegoś David, człeka przedsiębierczego , któremu dynastya z tronu złożona najniebezpieczniejsze i najważniejsze zwykła była polecać interesa. Stosownie do lisiów z N antes z d. 16. m. t>., pokazują się znowu wszędzie liczne nader tłumy Szuanów. Z dnia onegdajezego na wczorajszy umarło tu na cholerę osób 37. Journal iłu Commerce pisze, iż Baron Louis chce złożyć urząd Ministra przychodów.
Tenże dziennik umieścił wyjątek z pisma P, Sarrans, wczoraj na widok publiczny wyszłego, w którym opisuje posłuchanie udzitlone przez Króla podczas zaburzeń dnia 6. i 7. Czerwca Deputowanym: Lafitte, Arago i OdilIon-Barrot, którzy dnia 6. Czerwca o godzinie 41ej po południu przybywszy do Tuilleryow, wprowa. dzeni zostali clo pokoju niegdyś sypialnego, Ludwika XVI I L, a teraz do pracy Króla Filipa przeznaczonego." Kroi wszedłszy bocznemł drzwiami z pokoju Królowej, z spokojną twarzą, przyjął ich bardzo grzecznie, oświadczając, że oppozycya iiiemogła przyjaźnie jszych dia, niego wybrać członków. Prosił ich siedzieć i sam usiadł, okazując gotowość słuchania ich. Pan OdillonBarrot w mowie pełnej uszanowania, oświadczył, że oppozycya, równie jak wszyscy dobrzy obywatele, ubolewa i potępia kary godny zamach powstańców, uważa jednak fe waleczna politykajego gabinetu, niespełnienie przyrzeczeni nadziei Lipcowych, jednem słowem, cały system 13. Marca, jest przyczyną powszechnego nieukonteniowania, nienawiści i wojny domowej, która teraz roztacza krewpo ulicach Paryża. Pizy końcu mowy zaklinał Króla, aby raczył wstrzymać rozlew krwi, i wrócił do zasad rewolucyi Lipcowej. Kroi odpowiedział, źe będąc od nieprzyjaciół napadnięty, służy mu prawo własnej obrony, źe nareszcie jui czas, tym zaburzeniom położyć koniec, dla lego użył siły zbrojnej, nieprzyjął jednak propozycyi ogłoszenia Paryża w stanie oblężenia. Co do przyrzeczeń Lipcowych, w tych więcej uczynił rnżeh przyrzekł,a system 13. Marca niejest Pana Perrier, ale jego własnem dziełem, i jest wyrazem jego politycznego przekonania. Żądał potem Kroi, aby mu przedstawili uciążliwości systematu trzynastego Marca. P. Arago odmalował rozdwojenie, rozdzierające wszystkie prawie familie, kiore polityka rządowa stara się między niemi u trzymać; naganiał, źe wszystkie prawie urzędy są w ręku Stronników dawniejszego rządu, ie na rozruchy Karolieiów obojętnein rząd patrzy okiem, a prześladuje mężów Lipcowych; źe cała Francya utyskuje na bezkarne niepokojenie, które sprawia Xjęźna Berry. Kroi odpowiedział, źe rząd niema innych nieprzyjaciół, prócz republikanów ikarolistów. Po kilku jeszcze przedstawieniach Kroi oświadczył, źe ma sobie za obowiązek wysłuchać reprezentantów Francyi w każdym razie, aby się dowiedzit ć o potrzebach i życzeniach narodu, źe zatem zawsze 7. przyjemnością przyjmować ich będzie, i zado8yć uczyni ich przedstawieniom, jeżeli takowe zgadzać się będą z jego przekonaniem; ale ezczerze mówiąc, ponieważ teraźniejszy system wypłynął jedynie z jego własnego przekonania, żadnych przeto w nim zmian przedsiębrać niewidzi potrzeby. Kiedy różne dzienniki twierdzą, iż Marszałek Bourmont znajduje się w Szwajcaryi, tymczasem Ministerstwo spraw wewnętrznych odebrało wiadomość, iź wraz z Panią Larochejacrjuelm ukrywa się w okolicy Bressuite. Korweta "Deligente" wypłynąwszy dnia 16, Lipca z Nawarynu, przybyła d. 4. b. rn.do Tu.
łonu z pismami urzędowem!; wojna domowa w kilku prowincyach Greckich znowu się zaczęła; trzech gońców wysłanych z N awarynu doNaupliado Kontr-Admirała Hugon, zrabowano w drodze. Statek parowy "Sphinx" przybył d. 15. Lipca do N awarynu, i miał potem płynąć do N auplia z pismami urzędowemi do Kontr-Admirała Hugon, a stamtąd udać 6ię do Alexandryi.
Z dala 20. Sierpnia.
(Gaz. Vossa.) - J o u r n a l de P arie podaje następujący liet z Aweuionu pod dn. ił, m. b. do jiublicznej wiadomości: "Wydano zapozew sądowy do wszystkich Polaków, co byli aresztowani, a od czasu aaburzeń dn. a. Sierpnia na wolność zostali wypuszczeni.
Niewiadomo, czy się uda władzom, wyśledzić winnych. Natłok zb)t porywecycn cudzoziemców w departamencie, który tak bardzo potrzebuje pukoju, wcale nieprzyjemny ." 164 Polaków, przybyłych do Bordeaux na okręcie pruskim, umieszczono po domach prywatnych. Gotują lu ftetyn publiczny na ich korzyść; Panowie Franconi, bawiący-obecnie w Bordeaux, oświadczyli, iź chętnie dadzą, przedstawienia na rzecz i korzyść tych wychodźców. - W Auluo utworzył się Komitet Polski. - Polacy do Bordeaux przybyli, odbywszy d. 15. m. b. kwarantanę, zostali na lądzie mile przyjęci. Wczoraj udali się do B u urge 6, na miejsce przeznaczenia swego.
Gwardya narodowa z Rochelle ofiarowała Polakom w darze 4000 frank, i szalupę pełną odzieży i żywności. Z Angoułeme donoszą pod dn. JG. m, b., iź uwolnienie Panów Beauregard i Lapiiiiere, uwikłany« h w zaburzeniach na zachodzie, zawyrokowane przez Sąd tameczny, sta» ło się pr /yczyną gwałtownego powstania między pospólstwem, które gwardya narodowa i wojsku liniowe ledwo przytłumić zdołały. Trze ba było tych Panów, których rząd za niewinnych uznał, przehrać, aby ich ochronić od prześladującego ich Judu, Klik» osób raniono.
Portugalia, Gazeta nadworna Msdrytska z dii. g. Sierpnia zamieściła wyciąg r depeszy Generała Santa Mjnha o potyczce z d, 23. Lipca, dołączając następujące wiadomości: "Generał Santa Martha chciał się z wojskiem «wojem cofnąć aź 00 Amarante; przekonawszy się wszelako, źe nieprzyjaciel został w Porto, ponieważ leź własna jego dywizya tymczasem opatrzoną została w żywność, pozostał w Penafiel, dokąd leź »rtylerya wróciła, którą Generał w celu naprawienia bardzo uszkodzonych kół i lawet, do Amarante był odesłał. Visconde Montealegre usadowił się z 700 Królewskimi ochotnikami i jedną armatą w karczmie Serra pod St. Tirso. Przejścia przez Duero pod Carboeiro strzegą bataliony ochotników Królewskich z Aveiro i Oliveire , część pMQM rail is <<i narodowej z Arcos i przeszło 10Q0 zbrojnych partyzantów. Generał Povoas ma swoje główną kwaterę w San Antonia ii'Arilana, - Dnia 3. Sierpnia o go« guela, złożona z okrętu liniowego "D u n Jciao VI.", fregaty "Oouradinba", * 3 korwet i kilku brygantyn, z T agu, aby uderzyć na eskadrę Admirała Sirionus; ten zaś, zawiadomiony o (em poruszeniu przez siatek .psrowy krążący przed ujściem Tagu, odciąwszy liny kotwiczne, wyszedł pud żagle; 0iręty Dorn Mignęła ścigały go przez cały dzień, uieioogąc go wszelako dogonić, powróciły wieczorem do Cascaes. Dom Miguel był obecny odejściu okrętów, kmryih osady ouę radość i męstwo olipwijly, jakiemi ich obecność Monarchy natchnęła." A n g l i a.
Z Londynu, dnia 21. Sierpnia.
Dnia I&. m. I>. odbyło się w Leeds posiedzenie nader licznego towarzystwa, w celu ułożenia adresu do Króla J inci, aby ten się u Cesarza wszech Rossy i za Polakami wsławić raczył. Gazety stolicy pod dalą dzisiejszą udzielają ube/eriiej iimwy, imanej pr/y lej sposobności w języku angielskim przez Hr. Wta.lyslawa Pistera.
H»>W III b 2 4)J, E III E ™ W nocy z 23. do 24. Lipca 1832. zostały przez trzech oiTicyalistow pogranicznych przy młynie Świtem powiatu Ostrz» sj.owgkit-go 22 sztuk Świń, które zapewne z Polski przemycono, zabrane. Gdy zaganiacze tych świń zbiegli, tedy ostatnie zostały po poprzedniem oczy szc/.eniu.otaxowaniu ich, i obwieszczeniu terminu liry tacyjnego dnia 2j. Lipca r. b. w mieście Kempnie przez Kroi. Urząd poborowy za 75 Tal. 15 sgr. publicznie sprzedane. W skutek przepisu . 180. Ty t. 51. Części I.
Ordynacyi Sądowej wzywa się zatem nieznajomych właścicieli, w ceiu udowodnienia praw swoich do zebranej zaukcyi summy, aby się w przeciągu 4c.11 tygodni od dnia, w którym niniejsze obwieszczenie pierwszy raz w dzienniku itilełl gencyjnym umieezczone będzie, na Komorze Głównej C( łnej w Podzamczu zgłosili; w przeciwnym bowiem razie summa zebrana na rzecz skaibu obrachowaną będzie. Poznań, dnia 8- Sierpnia 1832.
Tajny Nadtadzca Finansów i prowincyalny Dyrektor poborów, LoeffIpr.
UH W IE"'ZCZfciN 1 E.
Niewiadomi sukcessorowie professora Fryderyk a Biittner dnia 2». Lipca r. i&X). w Poznaniu zmaiłego lub ich spadkobiercy albo ief najbliżsi krewni zapozywaj'" się ninitjszem na termindnia 29 g o Stycznia 1833. zrana o godzinie 10. przed Deputowanym Kon* syliarzein Gułemanri w izbie naszej instrukcyj« nej aby siej wylegitymowali i pozostałość legoi odebrali a to z tein zagrożeniem, źe jeieh się przed lub w terminie na piśmie albo osobiście nie/głoszą spodziewać się mogą, iż pozostałość Butinera jako bez dziedziczna podług . 48 I.
Ty t. 9. Części I. prawa powszechnego krajowego fiskusowi przysądzoną zostanie. Poznań, dnia 9. Marca 1832.
Król. Pruski Sad Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
Dzierżawca Ur. Ludwik Chrisilieh Wisliceny i Ur Lowiza Szarloita Zofia Alter oboje z Podlesia Wysokiego wyłączyli przed wnijścietn w małżeństwo na dniu 25. Czerwca r. b, wspólność majątku i doiobku przed nami. Wągrowiec, dnia 20. Sierpnia 1832.
Królewsko-Pruski S ad Pokoiu.
URZĘDOWE OBWIESZCZENIU.
Na mocy wy/Slego postanowienia ma bye postawiony w zeszłym roku około tutejszego iron fes tu parchan, t o'" I stop obejmujący, sprze» dany, i w tym celu rozebranym. Do uskutecznienia wije tego wyznaczyliśmy tętni in na dzień 7 m y Września r. b. rano o godzinie 10. w tutejszym Królewskim Inkwizy toryacie przed Aktuaryuszem kryminalnym Lessinskim, na który wszystkie h ochotę kupna mających zapozywamy, nadmieniając, iż przy gotowej zapłacie przybicie natychmiast nastąpi i licytujący natychmiast obowiązać się mus/ą. parchan zaraz własnym kosztem roze» brać kazać. Poznań, dnia 14. Sierpniami832.
Królewski Inkwizytor y at.
V\ yciijg Z Berlińskiego Kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 28. Sierpnia i 832.
Papiera - Gotowi' mi zną
Oblipi długu państwa Obbgi bankowe aź do właczniepo 94po 931
Zachodmo- Pruskie listy zastawne Listy zastawne W. Xiestwa Poznańskiego. , . , Wsehodiiio- Prtjskie .
bzląskie .. Poznań, dnia 30. Sierpnia i S 32.
Papierami. Golowiin A. iidit», Kurs obligów m. Poznania 95 4
IW 106
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.08.31 Nr203 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.