GAZET OZNAN

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.09.14 Nr215

Czas czytania: ok. 10 min.

1 Xicstwa

O;

K I E

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dekera i Spółki. - Redaktor: A> Wannowshi.

.1 I I I ..."

JI/215.

W Piątek dnia M. Września 1832.

Wiadolllości, krajowe.

Z Berlina, dnia 10 Września.

N. Pan raczył dotychczasowego Wice-Koneula w Nantes, PelI ou tier, mianować Konsulem swoim tamecznym. P r z y b y l i t u r Szambelan, nadzwyczajny Poseł i pełnomocny Minister przy dworze Ges.

Austryackun, Baron Maitzahn, z Meldenburga; t Xiaz Maxymilian Barclay de Tolły, 2 Drezna,

Z dnia 11. Września.

N. Pan raczył Pułkownikowi armii i Pbeło« wi przy Porcie Ottomanskiejj Baronowi M -er. u n i, dać order orła czerwonego 4tej.kł. N. Pan raczył Wice Prezesa sądu wyższego krajowego w Raciborzu, B a e h r , mianować Wice-Prezesem sądu wyższego krajowego w Królewcu.

Przybyli tu: JW. Gen. Porucznik i Generał tymczasowo komenderujący V. korpu*em armii, G r o l m a n n, z Poznania; i JW. Cesarsko. Rossyjski rzeczywisty tajny Radzca, Sperański, z Lipska.

WJjechał: JO. Namiestnik w Wielkiem x. Poznańskiem,. Xiai Af1 to ni Radziwiłł, do Ruhberga.

Z' d n i a i a, W r z e ś n i £P> N. Pan raczył C. Rossyjskiemu Generałowi; piechoty i Posłowi przy- dworze Królewsko» Francuzkim, Hr. P o z z o d i B-or-go, dać ot» der orła czerwonego; P r z y b y ł t u: J W. Cesarsko- Rossyjski Ge» nerał Porucznik', Generalny Adjutant i komen» derująpy 4iym korpusem jazdy odwodowej,Pa4apow, zvAkwisgranu;

Wiadolllości zagraniczne,

S z w aj c a 2 y a.

Z B e r n, dnia 30. Sierpnia.

Już od kil.u tygodni dużo mówiono o tent, - Patrycyuszowie motłocH ze wszystkich stron zaciągają i wiele nowozaciężnych pija i buia za naręczne. Nieuważano przez czasniejaki na te pogłoski, ale pewne doniesieni»" juito od zauerbowanych, jużto od tycH pochodzące, których zaw*rbowaó chciano, dowiodły, że wieści te jednak nie mogły by4 zupełnie bezzasadne. Tak wiec cały wątek spieku wyśledzono; dnia 6. m. p. miał on wybuchnąć; zamierzano zdobyć zbrojownię i ratusz i po opanowaniu tychże nowy zaprowadzić rząd, którego członków już miano»* «3JI0,- Broń zp.rowad*ono do miasta i ta:e» Tu Jakiegoś Patryryusza. Po odebraniu więc newnicb wywodów cale) »prawy p08lauov.i1 raad b fr fp V <<»» p r« ł« r«" t«« a c hersztów buntu, między innymi też.goepodarza w tak " . i a o e i D Klos.erli; co też rzeczywiście wykonano; przeszło 40 osób pojmanych, ajen'TrnuJhqconycl. Palrye.yu.aaw,. staw,ono " (1 s.,I. Wszystkich użyto -srod.ow 0l-indieJ aby zam.eliy wichrzycieli do · I./Ilu Wytłumić. Naiurahu. III.o-Jei tylko i S i S n i Pairyeyua.owie-do.epi.ku tego. naS zapewne nie wszyecy. Naczelników, K i a de Lenlulue i Fischer, .policy«, nocy wczorajszej w E.cbnergu aresztowała Do 1 b u n - p r a w i o n o liczny oddział wojska.

W ł o c h y.

Z Rzymu, dnia 18 Sierpnia.

Xieina Parmy Marya Ludwika nap.sała do

· !i"mn4ri którą donieść jestem, przyrnuszo« S /\ a U m nikomu innemu tego smutnego 'z eceuTa powierzać. .W n.edz.elę d. « o «rago zleceni * _. z e Ł n z teao świata mój na uk o hą n x l /\ * * * /\ . . i 8iMccY cqgrpuniach. MMi1ep.aPn nprlWJj w osta(mch lł.hcRop eapJegJIK< Bff <II, . i przpkonała-m

.. . a I dO a * Z . J SIę, 11 nIczego n«« »; ć d , a s z t u t a S I T /\ e S o /\ S S /\ f L i piersiowej, bIM lęka ze od samego początku jednomyślnie S U S niebezpieczną * która g o właśnie,g A A S S A A .0» dla n I o , S /\ ń n los i a i e jak poddać się najwyższej Je« wol; i w ialu uiszym ezukaćulg, we ł S .. Przyjmij Pani przy tak smutnej sposobnoti wyr alY przywiązania is. acunku, z jakim jestem zawsze P /\ /\ a u d - W . * * - « Z N e a p o l u, dnia. »8 - Sierpnia.

W łaś ni e, kied y « U . n a . N J W« * * £ <denineinie zbywa na nowinach, świat nzyś w i e c e onych nam nastręcza. Roczuy tern wielej " V" - b. vi wyjaśnienia ZIewnocześnie, gdy w.Ralainyl w"l**d . d -j ku <<ii nieustannie się odnawiają, nawiedziła KU koń owi zeszłego miesiąca miasto bogg.a w I E S T i . 5 n ki, j * . c h l ba tylko- na wyspach « Ł t i i o - i n d y j s k u l. . « · >-. - rzyć .18 ™ > £ J * « - ivlko ooodkrywała ba, -a domy, lec« wywróci a ,ei weię koś.i,l./\ » grad nadzwyczajne, £ i £ S pawjbijai w. *»a.k,. ok" a w m i e S C N9 I

:\ 148

Wsttząśnienie powietrzokręgu było tak gwałtom wne, iż ludzie rozumieli,. ii trzęsienie ziemi było onego przyczyną. Szczęście wielkie, że się żaden przypadek nieszczęśliwy niewydarzył, - Tutaj w pobliżu zjawiska Wezuwiusza zwolna usi;iją Od d. 10. rn. b. lawa więcej" ni« płynie i znikła od dni kilku zupełnie. Niewidać też ani płomieni wybuchu, ani dymu, -, Dj.iwić s ę temu nieinużna, że Wezuwiusz podczas ostatnich tygodni dzień i noc przez, liczne cudzoziemców towarzystwa byl zwiedzany; ale (o było istotnie nadzwyczajnem zdarzeniem, że nawet N eapolitańczykowie tłumami nań wchodzili, tak dalece, że góra ogień wybuchająca zdawała się być przybytkiem pobożnych i>ieJgrzymow. Casu Hamare tak przepełnione cudzoziemcami i gośćmi włoskie* mi, że w oberżach ani jednej staricyi niernasz niezajętej. Podobnież licznie odwiedzano S orren to, gdzie Jej K. M., owdowiała Królowa, przebywa. Droga żwirowa mająca łączyć obydwa miasta, już doprowadzona aż do Vico, a za 2 lata będzie skończona. Sorrento przez to wiele zyska, . choć też postrada swoje ujmującą zacisze.

F r a « C y a.

Z Paryża, dnia 1. Września.

Dzisiaj zrana młodzieniec nieznajomy .wrzucił skrzynkę na moście Tournelle do wody i znikł w tym momencie. Szczęściem było, że ta skrzynka niewpadta w wodę, co zapewne człowieka tego było zamiarem, lecz na starek węgli; znaleziono. w niej głowę ludzką, która zapewne tylko co była odciętą, gdyż jeszcze krew z niej ciekła. Policya śledzi zło« czyńcę. M on i to r dzisiejszy zbija pogłoski w obieg puszczone o niepomyślnym stanie zdrowia Króla Jrnci; owszem nigdy N. Pan bardziej pożądanego nieużywał zdrowia, niż w obecnej chwili. Podczas przedstawienia komedyi "File de l'Emigre", prze* P. Dumas, przyaresztowala policya Professora matematyki Pana B-rbier, Kapitana gwardyi narodowej. Było to jednak tylko przewidzeniem, bo ajenci policyjni w rzeczy samej niejakiegoś Pana Bastide szukali. Zresztą uważamy, że takowe omyłki u nas dość często się wydarzają. Wychodźcy polscy otrzymali rozkaz udania się > Luiitl do Puy, w departamencie wyższej Ligiery . Pani Christophe, była Cesarzowa Haityjska, żyje obecnie z córką swoją w Genewie. Pani Ida Saint Elme (osławiona autorka ohydnego romansu "la Contemporaine") Z powodu spotwarzenia w swoich pamiętni siała, mimo dzielnej obrony Pana Persił , skazana na 100 fr. kary pieniężnej. Pan Odilon-Barrot przybył dnia 28- m. z.

do Lyonu. Ponieważ pocztą z Genewy przyjechał, <<lud przybycia jego niepostrzegł . Wczoraj umarł (u na cholerę oryentalieta (Professor języków wschodnich) Chezy, Był en członkiem akademii napisów i jednym I wydawców dziennika des Savane. Zona Pana Chezy jeet córką sławnej niegdyś Pani Kriidener.

Dzie n n ik ban dlo wy w dzisiejszym numerze tak się wyraża: "Zaburzenia w poludniowej Francyi coraz się stają grozniejszenv; porządek d. 20. m. b. przy sposobności balu jednego zakłócony niebył jeszcze przywroeony d. 26. W Nimee Jada okoliczność, choć błaha, staje się powodem do krwawych burd. W Toulouse przyaresztowano fałszywych zaciągaczów, usiłujących załogę tameczną namówić poczęśei do zbiegostwa; z Tulon donoszą nam, iż stronniciwo Legityroistow groino czoło podnosi i-do formalnej się gotuje wojny domowej. "" Wszystko juz dokończene, głosi list prywatny z miasta tego, dowódzcy już mianowani, miejsca zebrania się oznaczone, plan wyprawy jak naj dokładniej skreślony, zaś pomoc, której się spodziewamy, co chwila gotowa wesprzeć nas dzielnie, Zamki Hrabiego L. w Solliers Pont, Pana de JI. i de C, w Puget i Cannet de L uc, i Pana Delavau pod Hyeres pełne są Karolistów. Pan Delavau kazał w bliskości pi<;knego pałacu swego wykopać gipsarnie, a w tych głębokie sklepy, przeznaczone do ukrycia broni, które statki rybackie Sardynskie codziennie przemycają, gdyż niedbalstwo urzędników naszych celnych drogę im ulalwia. Baty obce, przychodzące z Nizza, samego ogniwa spiskowych, skąd leź pilne się utrzymują korrespondeneye z komitetem Karolistów w Liworno, dowożą wiadomości potrzebnychspiskowym w Nizza, Liworno i w departamencie Var. - S ,;ies, Lorgues i St. Maximin są te gminy, w których naczelnicy buntu uprzejme znajdują i pewne schronienie i dokąd się też ajenci główni Legitymistów 2 innych departamentów ujeżdżają, Przed tygodniem odbyło się takie zgromadzenie w St. Laurent nad samą granicą deparlamentu Var; prleszło 30 Karolietów s Nizza stanęło na uinówionem miejiiu. - KOJIeM! francuski w Nkza zawiadomił prefeŁta w Marsylii o zabiega« h zniechęconego stronnictwa. - Dawniejszy ajent potajemny Karola X. zjawił się przed kilku dniami w Tulonie, bawił się wtsoło, dał bai'i znikł

potem, niewiecizac gdzie i jak; General-pensyonowany, który w r. 1&14. w Marsylii kommenderował , objeżdżał najznaczniejsze miasta departamentu; o zamiarach lej po:<jemnej podróży krążą sprzeczne pogłoski. "" - Podobne rozumowania o zagrażającym stanie prowincyi południowych zawiera też Koris t y I u c y o n i e( a, rozumiejąc wszelako, że wyjąwszy miasto N iemee i okolicy j e g o, nigdzie formalnej wojny domowej obawiać SIę niepotrzeba. " Z dnia 3. Września, Wychodźców polskich, którzy wylądowawszyw Bordeaux w pochód się udali do Bourges, przyjmowano w Limoges z największem uniesieniem. Subsirypcya na ich korzyść otworzona, przyniosła w krótkim czasie 3,000 fr. dochodu; oprócz tego ofiarowano emigrantom znaczną ilość trzewików i sukien. Gazeta N o u v e a u C o n t r i b u a b l e w Limoges wychodząca, opowiada następującą zabawną anegdotę: "W dniu po przybyciu Polaków powstała między obywatelem jednym i sąsiadami tegoż kłótnia, a to dla tego, ponieważ ci mu niechcieli Polaka swego na dzitń.następny poż y c z y ć; umówili się albowiem z sobą mieszkańcy w Limoges w ten sposób, aby, ponieważ liczba Polaków w stosunku do ludności miasta zbyt jest szczupłą, każdy zaś mieszkanieć gorąco pragnie, przyjąć w domu swoim miłych gości polskich, obywatele więc sobie ich nawzajem pożyczali. " /\ V /\ /\ W V ™ , /\liOZmaile WiaCtOmOSCI.

Siła wojeka polskiego, spieszącego z wielką, armią francuzką r. i812- na wyprawę do Rossyi, składała *ię z 17 pułków piechoty i tyleż jazdy, łącznie zartyleryą i pułkami legii nadwiślańskiej. Z tego wojska w gwardyi Cesarskiej był oddział J ancyerów i pułk 8my ułanów, przybyły s Hiszpanii z legią nadwiślań6ką; z pieciotjr łegia nadwiślańska pod Generałem Clsparede i pułk 3d pieszy, także z Hiszpanii przybyły. W jeździe rezerwowej pod Joachimem, Królem Neapolitanern, był 6ty pałk t/tanow. Pod Generałem dywizyi Montbrun loty pułk huzarów; *pod Generałem dyw. Latour- Maubourg była 4ta dywizya lekkiej jazdy, dowodzonaprzez Generała dyw. Rożnieckiego, i składająca się z 2., 3., 7, u., IJ., 16. i\?go pułku ułanów; tudzież i4ty pułk ciężkiej jazdy pod Gen. dy w. Lorge. Woddziale piechoty, w brygadzie Pajol, gty pułk ułanów. W brygadzie Corbineau część 8g 0 pułku ułanów. Piąty cały korpus wojska francuzkiego składał się 2 samych Polaków go; Szeftrn szlabu generalnego był General bryg. Fischer; i6tą dywizyą dowodził Gen. dy w. Zajączek, składającą się z 3" J 3., 15.- i I<6go pułku piechoty} 17.Q dywizyą Dąbrowski, składającą się z 1., 8. i >2go pułku piechoty. Lekka jazda. Brygada Tyszkiewicza składała się z 19o pułku ciężkiej jazdy, ągo strzelcowi 12go ułanów; brygada. Xiqcia bułkowskiego z 5 pułku etrzehów i i3go huzarów. W gtym oddział« wojska, w a8<nej d.ywizyi Generała Girard, był 4v, 7. i cjty pułk piechoty z Hiszpanii przybyły. Wlotyra oddziale, w 7mej dywizyi Generała Grand« Jean lity pułk pieszy. Ogółem wojsko polskie wynosiło 70,000 ludzi. I/\egia nadwiślańska formowała straż przednią wielkiej armii. Wsławiło się to wojsko pod Moz-ajskietn, Boryeowein, Berezyną i t. d. Dotknięte powszechną klęską wojsk Napoleona , tylko w małej liczbie powróciło do ojczyzny., reszta śmierć znalazła na polu sławy, (R. Lw.) Kanadę, odkryli Hiszpanie, szukając gorliwie złota, ale ponieważ nic takiego nieznaleźli, coby. ich życzeniom odpowiadało,. wołali zatem często: Aea nada (tu nic niema). Krajowcy nauczyli się tych wyrazów i powtarzali je przybyłym później Francuzom tale często, ie ci słowa (e wzięli za nazwisko kraju i takowy w samej istocie Kanadą przezwali.

OBWIESZCZENIE.

W nocy z 23..d024.Lipca 1832.zostałyprzez trzechoffieyalistów pogranicznych przy młynie Switon powiatu Ostrzeszowskiego 22 sztuk świń, które zapewne z Polski przemycono" zabrane. Gdy zaganiacze tych świń zbiegli, tedy ostatnie zostały po poprzedniemoczyszczeniu,ota»owaniu ich, i obwieszczeniu terminu licytacyjnego dnia jtĄ. Lipca r. b. w mieście Kempnie przez Król. Urząd poborowy za 75 Tal. 15 sgr, publicznie sprzedane. W skutek przepisu . 1RO. Ty t . 51. Części Ii Ordynacyi Sądowej wzywa się zatem nieznajomych właścicieli, w celu. udowodnienia praw swoich <<10 zebranej z ankcyi surnmy, aby się w przeciągu 4ph tygodni od dnia, w którym niniejsze obwieszczenie pierwszy raz w dzienniku intelligencyjnym umieszczone będzie, na Komorze Głównej Gelnej w Podzamczu zgło· ili; w przeciwnym bowiem razie summa zebrana na rzecz skarbu obracho waną będzie. Poznań, dnia g. Sierpnia 1832.

Tajny Ń a d r a d z c a F i n a n s ó w i prowincyalny Dyrektor poborów. Łoeff1er.

IISOf*

OBWIESZCZENIE; Dzierżawca Ur. Ludwik Christlieb Wisliceny i U r, Lowiza Szarloita Zofia Alter oboje z Podlesia Wysokiego wyłączyli przed wnijściem w małżeństwo na dniu 25, Czerwca r. b, wspólność majątku i doiobku przed nami. Wągrowiec, dnia 20. Sierpnia 1 S32-» K role wsko - Pruski Sąd Pokoju,.

Doniesienie o Koncercie; Szanownym amatorom muzyki mam honor donieść najuniżeniej , że w sobota dn. 15. m. b, zapowiedziany już koncert, niezawodnie w teatrze wykonam. Bilety sprzedaję od dziś dnia. za zwyczajne ceny teatralne w mieszkaniu mojem pod Z ł o t e m D r z e w e m, naprzeciwb« poczty. Poznań, dnia 14. Września 1832; A d o l f F i a-c b e l, Koncertysta..

Wyciąg b Berlińskiego kursu papierów i l pieniędzy.

Dnia 11.

Września 1832.

Papiera- Gotowimi zną.

Oblrgi długu państwa- .

Obligi bankowe ai do włączni lit. H. ..... Zachodnio- Pruskie listy zasta wne , Listy zastawne W. Xi<;stw Poznańskiego.

Wschodnio- Pruskie bzląskiepo po 94 93£ e , - - 97J 97J a 100 100 106

Poznań, dnia 13. Wrxeinia i S 32, Papierami. Gotowiinl. Od tU, Kurs obligów m, Poznania 9a 4

Cenyzboża na Pruską miarg w Poznaniu. Dnia 12. Września 1832« Tal. · gr. fen. do Tal.

i 1 I Ił 6 IśgT. fcit} 17 6 5 20 15

1 wagę

Pszenica.

Żyto Jęczmień Owies

» 7 12fi

Groch , Ziemiaki 8 Siana cetnar a 110 ft. *5 Słomy topa a 1200 ff. « 4 Masła garniec I l O -

10 -*-- 17 $ 4 5 " " - - l J 5,

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.09.14 Nr215 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry