G A ZE

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.10.02 Nr230

Czas czytania: ok. 9 min.

Wielkiego

TA

Xiestwa

POZNANSKIEGO

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dekera i Spółki. - Redaktor: A. Wannowshi.

III 230. - We Wtorek dnia 2. Października 1832.

Wiadomości krajowe.

Z B e r l i n a, dnia 28- Września.

N. Król raczył onegdaj dać posłuchanie wstępne Lordowi M i n h o , mianowanemu Król. Angielskim nadzwyczajnym Posłem i pełnomocnym Ministrem przy dworze tegoStronnym, i przyjąć listy jego wierzytelno.

J O . Xięźna L i e g n i e k a udała się stąd do Cieplic. P r z y b y ł t u: J ego Dostojność Generał jazdy i Generalny Adjutant J. Cesarskiej Mości, Cesarza wszech Rossyi, Xiąźę Techerbatów, z Drezna. Wyjechali: JW. Generał-Porucznik i tymczasowo komenderujący V. korpusem armii, Gro11mann, do Poznania. J ch Dostojność Lord F r e d e r i c k i Lady Augusta Fitz-Clarence, do Hanoweru.

J ego Dostojność Król. Angielski Wielki Zachowawca pieczęci i nadzwyczajny Poseł przy'dworze Cesarsko-Rossyjekim,Lord Durban!, do Londynu.

WMjWIAjb VWWIV

Wiadomości zagranicznie.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia 35. Września.

N. Cesarz i Król Jmć mianował przez postanowienie z d. 39, Sierpnia (10, Września)r. b. Radzcę Stanu Morawskiego, członka Rommissyi rządowej przychodów i skarbu, Prezesem Dyrekcyi Głównej Towarzystwa Ziemskiego Kredytowego.

Pan Jozef Gąsowski, urzędnik Sądu Pokoju w Suwałkach, zaszczycony zosta! orderem Sgo Stanisława kjaesy 41 ej.

Przez postanowienie z dn. 18« b. m. Bad« Administracyjna mianowała: P P. Alexandra Huissona, Radzcą Komitetu nadzwyczajnego rachunkowego; Jana Wołowskiego, byłego Kapitana pułku guardyi strzelców konnych, Kommissarzem obwodu Hrubieszowskiego; Jakoba Berom, budowniczym 2go rzędu w calem Królestwie, Dnia 23. z, m. Rada Administracyjna Królestwa wydała postanowienie, iź w miejscu dotychczasowych ogólnych i szczególnych dozorczych szpitali, ustanawiają się Rady opiekuńcze dobroczynnych Instytutów jpublicznych, którym poruczony jest dozór i zarząd tych Instytutów, jako i przedsięwzięcie wszelkich środków, stopniowe ulepszenie i udoskonalenie onychźe na ceJu mających. Będzie jedna Rada główna opiekuńcza, przy Kora» miesyi rządowej spraw wewnętrznych, duchownych i oświecenia publicznego, i Rady szczególne opiekuńcze przy każdym szpitalu. Tak Rada główna jako i Rady szczególne opiekuńcze odbywają swoje czynności bez inibsyi rządowej epraw wewnętrznych, duchownych i oświectnia publicznego, członków Rad szczególny! h, którzyby do jakiej nagrody prawa nabyli, a taż Kommissya Radzie Administracyjnej członków Rady głównej, w miarę uznania ich godnymi tego przedstawienia. C?łe to postanowienie składa się z 2 1 artykułów i jest drukiem ogłoszone woddzielnych książeczkach. A u s t 2 Y a.

Z W i e d n i a , dnia 21. Września.

Niektóre gazety francuzkie i prawie wszystkie gazety zagraniczne (patrz Nr. pisma naszego 220) umieściły napie grobowy, który N. Cesarz miał kazać wyryć na pomniku Xięcia Reicbstadt. - Cały ten napis zmyślony. Zwłoki Xiqcia złożone są, jak wiadomo, w Cesarskich grobach familijnych, gdzie napisy nigdy niebyły w zwyczaju. W ł ochy.

Z Rzymu, dnia 13. Września.

Dotychczasowy Cesarsko - Rossyjski Poseł przy Katedrze S., Xiążę Gagarin, miawszy przed 2ma tygodniami pożeguawcze posłuchanie u J. Swiątobliwości, wyjechał dnia 8. stąd do Petersburga. W Kuryerze Francuzkim czytamy: "P ani Letycya Bonaparte ciągle chora. N astępujących postanowień testamentu jej udzielamy wedle źródeł dość pewnych: Zapisała ona każdemu 1 swych dzieci po 110,000 piastrów, suromę bardzo znaczną "dla łundacyi kościelnej w Rzymie, każdemu 2 3 txekutorów testamentu (Kardynałowi Fesch, Kardynałowi Wikaryuezowi Rzymskiemu i bankierowi Torlonia), po 1000 cechin. Wszystkie inne posiadłości, nieruchomości i ruchomości, sprzęty domowe, srebra, kosztowności, malowidła i t. p., mają tworzyć wielką ordynacyą, która spada zawsze na najstarszego członka płci męskiej familii Bonapartów. N a przypadek zgaśiiienia linii męskiej cały ogromny majątek, wynoszący po oclciągnieniu legatów 15 mil. piastrów Rzymskich (t. j, 75 milionów frank.), zostanie własnością miasta Ajaccio. Do tego miasta też ma być sprowadzone ciało Pani Lttycyi Bonaparte. Kościołowi tutejszemu francuzkiemu Ś. Ludwika zapisała ona 30,000 piastrów, za co codziennie ma być czytana msza święta za duszę N apoleona i jego matki. Z Aniony, dnia 7. Września.

(Z Gaz. Powiz) - Wczoraj wstąpił u nas na ląd Pan Stratford-Canning, przepędziwszy 3 diii w tutejszym lazarecie i natychmiast dalej się puścił do Londynu; fregata w niedzielę wpłynie do portu i zabrawszy wody świeżej uda się do Korfu. - Wszyecy prawie, co tu schronienia szukali, wyjechali stąd do Korfu, Marsylii i do innych mi s1. Zresztą panuje tu zupełny pokój. Proces o zamordowanie Goi-faloniere toczy się ciągle; podobno już 84 winowajcy w mocy sprawiedliwości. Policyą zawiaduje ciągle Generał Cubicres, który w najściślejszej mieszkańców umie, utrzymywać karności. Prawią tutaj ciągle jeszcze o wzmocnieniu załogi. - Wedle listów z Bononii ustała tam pogłoska o wkrótce nastąpić mającem odejściu Auetryaków z Romagny. Mimo to ustanowiono Kommissya obrachunkową, w celu likwidowania rachunków między wojskiem papiezkiern i austryackićm. - W Forli odkryło podobno spisek, w którym duchowni nawet mają mieć udział. W innych częściach państwa Kościelnego w skutek nadzwyczajnej czujności policyi, panuje, jak sie A zdaje, pokój, - Z dnia J 2, W r z e ś n i a, Dzisiaj na żądanie Generała Cubieres weszło 50 karabinierów dla odbywania służby w więzieniach. T u 2 C Y a.

Z K o n s t a n t y n o p o l a, dnia 25. Sierpnia.

Od bitwy pod Horas, stan rzeczy w Syryi stał się nader krytycznym dla Sułtana. Chociaż od tego czasu nie przyszło do żadnej walnej utarczki między wojskiem tureckiem a Egipcyanami, zdaje się, iż Turcy przez brak do. brej administracyi, przez cholerę i inne epidemiczne choroby, a oprócz tego, przez dezercyą, tyle ucierpieli, ż e H u s s e r l Basza ni e m 0gąc się nigdzie oprzeć', Aleppo, Antyochią, Alexandifcite, i Adanę w ręce Ibrahima oddał, i do głównego obozu swego pod Konia się cofnął. Wojsko tureckie znajdujące się wKonii, razem z tern, które w okolicy jest jeszcze rozproszone, niemoźe liczyć więcej jak 12 do 15,000; niema więc nawet nadziei, ażeby przeciw Egipcyanom w pogoń za nićm pospieszającym, cokolwiek ze skutkiem przedsięwziąć mogło. Nawet żywność, która dla niego przybyła do portu Alexandreity, miała jak donoszą, wpaść po większej części w ręce zwycięzców. Flota ottomańska cofnęła się pod Rhodus i Budrun; Egipcyanie dotąd jeszcze na nią nieuderzyli.

F 2 a ncy a.

Z P a ryż a, dnia 20. Września.

M e s s a g e r w dodatku tak się wyraża: "Przybył tu z Hagi nietylko goniec, jaktego poranka mówiono, lecz też zięć Pana Ouvrard. Xiążę Orleański jeszcze nie wyjechał, ani też nieodjedzie dzisiaj, lecz dopiero jutro (dn. 21.). Minister spraw zagranicznych miał dziś długą rozmowę z Xieciem Orleańskim, - Wczoraj zrana o godzinie 7. udał się Hr. Sebastiani dzinie 10. wyprawiono z Ministeryum spraw zagranicznych gońca do Londynu. Pogłoska o podróży Pana de SemonvilJe do Neapolu była mylna.

Słychać, ie Ministeryum sprawiedliwości 8 generalnych prokuratorów i 15 zastępców od służby usunie . Podobnież mają 3 Prezesowie Sądów Królewskich być pensyonowanymi.

Generał-Porucznik, Baron Gerard, mianowany onegdaj Adjutantem XieciaNernurskiego, umarł w Beauvats na cholerę. W zachodnich częściach kraju ciągłe zaburzenia. Wedle pogłosek wymagających potwierdzenia pojechała Xiezniczka Berry przez B ennes do Jersey. N a brzegach zachodnich zgromadzają się oddziały wojska, aby zapobiedz wprowadzaniu broni. Z Rennes donoszą z d. 16. Wrześn.: "Wszystkie akta dotyczące się oskarżenia Szuanow Łaubepin, Guibourg, Hl. Kersabiec, de Serie, i innych, zostały d, 14. m. b. z lokalu sądu ukradzione. Były one wszystkie zapakojwane, gdyż miały być odesłane do Orleanu. Zona i córka kasztelana, który ma klucze, są w podejrzeniu słusznem, iż tej kradzieży sprzyjały; aresztowano więc je natychmia-sc. Siedzą też agenci Karolisiów, którzy kobiety te przekupić mieli. Szczęście-; że jest jeszcze przy aktach kopia najważniejszych wyroków, tak dalece, że zamach ten chociaż zręcznie wykonany, jednak nieocali obżałowanych. Z Marsylii piszą pod d. 15.: "Zaburzenia pomiędzy pospólstwem trwają tu ciągle; wybuchły wszelako groźniej dn. 13. m. b. Oficera policyi przy tej okazacyi kijem uderzono; sprawca tego uczynku, niejakiś Liautaud, został natychmiast przyaresziowany. Rzucano kamienie z okien na policyantów; ci jednak wdarli się do -domów i aresztowali około 20 osób. (Najnowsze wiadomości.) - Z Paryża, d. 23.

Wrześn. - Gazette de France donosi, iż rząd wczoraj przez telegrafy zawiadomionym został, że Infanta Don Carlos proklamowano w Madrycie Królem Hiszpańskim. ( ? ) D o n Carlos miał być wyniesiony na tron mianowi - cie przez wpływ Apostolicznych. - Taż sama gazeta opiewa, że wojsko Dom Miguela d. 9. m. b. zaczęło bombardować Oporto. (??) JI n g l i a'.

Z L o n d y n u, dnia 18. Września.

Markiz Palmella odjechał onegdaj stąd do Porto. Gazeta pewna stolicy twierdzi, iż Markiz przed wyjazdem otrzymał obietnicę od Lorda Palmerston, że pytanie portugalskie pierwszym będzie przedmiotem przyszłego posiedzenia gabinetu. Wedle gazety S u n , nadeszły do wydziałuspraw zewnętrznych urzędowe wiadomości z Porto, zgadzające się zupełnie zdawniejszemi uwiadornieniami. Porto ma być wdoskonałyrn stanie obrony i tak dobrze w żywność opatrzone, ie funt mięsa tylko g grosze kosztuje;, mąki dostatek, i ceny wszelkich owoców bardzo mierne. , Wczoraj obiegła w Cityi i na giełdzie pogłoska o przybyciu gońca, donoszącego, źe Lord Russell umarł na choleję. M o r n i n g H e r a l d poczytując tę wieść za bezzasadną, donosi, że Lord podróżując przez południową część Hrabstwa D e von, z powodu cholery nieudał się do Ashburton, lecz, stosownie do najświeższych wiadomości na wiejskiej siedzibie Xiecia Bedford przebywa. - T i m e s przeciwnie głosi, że Lord Rossti doznawał w prawdzie napadów cholery, ale teraz już z niej wyleczony. W Manchester ogłosił przed kilku dniami pewien adwokai Londyński (P. Wilkins), iż w rozprawie publicznej udowodni, że Pan Coblet (zawołany demagog) wcale się niezdar, aby Manchester lub inne jakie miasto reprezentować. Pospólstwo, gorliwe o dobrą sławę swego ulubieńca, oburzyła mowa takowa adwokata; niezwaźając więc na fałsz lub prawdę dowodów jego zdarło go z mównicy i już go zaczęło czubić, gdy policya szczęściem zalęknionemu prawnikowi na pomoc przyspieszyła. P an adwokat następnie poprzestał swych pre» lekcyi przed tak rozhukanem zgromadzeniem. Niektóre pisma tutejsze donoszą, że Józef Bonaparte, Hr. Survilliers, mieszkający w pałacu Marschal- Thomsous, zadzierzawił dom Generała Geor. Ashe w Park-Crescentna rok jeden: kończy on teraz 66. rok wieku, spędził ostatnie lat 15 w bliskości Filadelfii, i żył tam całkiem jako amerykański dzierżawca. Z małżeństwa swego z Panna Klary miał 2 córek, które wydał za swoich synowców, a synów L ucyana i Ludwika Bonapartego; ci ivięc odziedziczą po nim majątek. Zdaje się być pewną rzeczą, iż zjawienie się Hr. Survilliers w E uropie ma polityczne powody. Z dnia 21. Września.

KuryeB dzisiejszy opiewa, źe nietylko Pan Meulenaere wystąpił z gabinetu belgijskiego, lecz źe wedle wiarogodnych wiadomości wszyscy Ministrowie do dymissyi się podali, którą też Król Leopold przyjął. - Tenże K u rye r głosi, iż Pan van de W eyer otrzymałpełnomocnictwo rozpoczęcia nowych układów z pełnomocnikiem holenderskim w Londynie. Albion tak się wyraża: Zbywa nam na nowszych wiadomościach z Portugalii; oficer jednak pewien marynarki, pełen doświadczenia, który służył pod Lordem Cochrane w Brazylii i stan floty Dom Miguela dokładnie zna, do trzona w wybornych majtków, między którymi kilku jest Amerykańczyków. Z dnia 2 2. Września.

Times dzisiejsza donosi, że na wczorajezem posiedzeniu konferencyi przełożono odpowiedź Króla N iderlandzkiego na ostatnie propozycye Lorda Palmerston, Król Wilbeltn wszelkie mu uczynione przełożenia o d r z u c ił, a tak nadzieja załatwienia sprawy holendersko- belgijskiej na drodze pokoju, prawie zupełnie znikła. Konferencya zbierze się wprawdzie jeszcze raz w dniu dzisiejszym, nienależy się jednak spodziewać, żeby podczas niebytności wszystkich prawie Ministrów Angielskich decydujące miała poczynić postanowienia. Taż Times donosi w dodatku: "Na giełdzie niewszyscy dają wiarę pogłoskom w obieg puszczonym o postanowieniu Króla Wilhelma, zerwać wszelkie układy z konferencya; ale osoby zazwyczaj dobrze zainformowane rozumieją, że te pogłoski niesą płonne. Oprócz tego donoszą nam ze źródła autentycznego, któremu myśmy zawsze ufali, że taka nota istotnie z Hagi nadeszła i wczoraj prze * P. van Zuylen van Nyeweldt Lordowi Palmerston doręczoną została. Od kilku godzin więc wzbudzają sprawy holendersko - belgijskie uwagę kapitalistów i przemyślników naszych w najwyższym stopniu.

PATENT SUBHASTACYJNY.

Dobra Pogorzelskie w powiecie Krotoszyńskim położone, które według taxy na 134,892 Tal. 20 sgr. ocenione zostały, publicznie najwięcej dającemu sprzedane być mają, którym końcem termin licytacyjny peremtoryczny na dzień lity Grudnia r. b. zrana o godzinie 9. przed Sędzią Ziemiańskim W. Hennig tu w miejscu wyznaczony został.

Chęć kupienia mających o tern uwiadomiając, nadmieniamy, iż jeszcze 4 tygodnie przed tymże terminem każdemu zostawia się wolność doniesienia nam o niedokładnościach, jakieby przy sporządzeniu taxy zajść były mogły. Krotoszyn, dnia 26. Czerwca 1832.

Kr ól. Pruski Sad Ziemiański.

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Podpisany Królewski Sąd Ziemiański, Samuela Krug piekarza, który się w roku 1807. z Bojanowa oddalił, i od tego czasu o swetn życiu i pobyciu żadnej nie dał wiadomości, również tegoż niewiadomych sukcessorów l ubspadkobierców, a to na wniosek siostry jego byłej owdowiałej Hedelhoefer, Joanny Krystyny z Krugów teraz zamężnej Fellmann piekarza, również kuratora jemu w osobie Jana Franciszka Hedelhoefer sukiennika ustanowionego z tem zaleceniem niniejszem zapozywa, ażeby się przed lub najpóźniej w terminie na dzień 5ty Lipca 1833. zrana o godzinie 8- w tutejszetn pomieszkaniu sadowem przed delegowanym W. Baronem Richthofen Referendaryus2e m Sądu Głównego wyznaczonym osobiście stawił, albo też o swe m życiu i pobyciu podpisanemu sądowi piśmienne doniesienie uczynił, i następnie dalszych zleceń oczekiwał, albowiem w przeciwnym razie rzeczony Samuel Krug za nieżyjącego uznany będzie ijes>o pozostały majątek według okoli« czności, jego najbliższym sukcessorom lub skarbowi publicznemu wydanym zostanie, Wschowa, dnia 13. Września 1832.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.

Dnia 29. Września i 83 2. l p a p , er, ,

Gotowi - zną

Obligi długu państwa Obligi bankowe ai do włącznie In. H. . .

Zachodnio- Pruskie listy zastawne Listy zastawne W. Xi<;stwa Poznańskiego.

W schodmo - Pruskie bzląskiepo 94po 93£

99£ 100Ł 106 Poznań, dnia 1. Października 1832.

Papierami. Gotowizną. Od «ta.

Knri obliców m. Poznania 95 -- 4 Ceny zboża na Pruską miarę 1 wagę w Poznaniu. Dnia 28. Września 1832.

T al. śgr. fen. do T al. igr. ferii 1 iii l a,1J; 25 I -5 *lJ 6 1 1

Pszenica.

Zyto Jęczmień Owies .

Tatarka Groch .

Ziemiaki Siana cetnar a 110 ff.. Słomy kopa a 1200 ff .

Masła garniec i6l .> l 2 > 7 *7 4 l ]5 1 10

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.10.02 Nr230 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry