GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.11.06 Nr260

Czas czytania: ok. 10 min.

Wielkiego

'A:Ol:llIJI Xresrwa

3 ił "fi

1-..; ; POZNANSKIEGO

Nakładem Drukarni Nadwornej W Dekira i Spółki. - Redaktor: A. Wannowski.

JV 200. - We Wtorek dnia 6. Listopada 1832.

Wiadoll1ości krajowe..

Z Berlina, dnia 4, Listopada.

Przybyli lu: Pułkownik i A<Jjuunt N.

Cesarza wszech Ro Uyi, Xiążę l i a 1 ins K i, Hr. Suwarow-Ryiunicki, gońcem z PeIcrsburga.

Cesarsko- Rossyjski General- Maj or i Komendant Zamościa, Baron R 6 n n e, z Gliickeiadt. Przejeżdżał lu: Królewsko-Angielski goniec gahineto» y K ra us, Z Londynu j»dąc do Petersburga.

HrTMHMHJI«

Wiadoll1ości zagranICZne.

Niemcy.

Z M o n a c h i u m, d. 22. Października.

Królestwo J chmość wraz z Królem Greckim, ICółewiczem następcą ironu i Xieznitzka Ma.

tyldą, raczyli onegdaj znajdować się na baiu, który dali c/Jonkowie tutejszego muzeum na obchód imienin Kiólowej, i na który takie zaproszono członków Deputacyi greckiej. Przemowa Oeputacyi greckiej do Króla Ottona jest w osnowie następującej: "N. P anie! Deputacya grecka poczytuje się za-esczęśiiwą, ii od rządu swego została wybra

ną do wielkiego dzieła złożenia W. K. Mci głębokiego uszanowania i boldu narodu Hellenów" oraz wynurzenia powszechnej 1 wielkiej radości jego stąd, iź W. K. Mość wstępujesz na nowo utworzony tron Gretyi. N» Panie! Naród G repy i podobny do szczątków etaroiy mości swojej okazał, iź nawet w upadku swoim zachował ślady dawnej swej sławy. Duch Wszechmocnegonapełniłgo iv czasach przeszłych,ożywiała go pamięć cnót przodków jego, wspierała go i) czliwość dostojnych dworów sprzymierzonych, i oto naród ten podnosi się z tyloletniego upadku; podnosi się, aby już więcej nieupadł . L« cz aby istniał, ucieka się pod opiekę tronu, który potężne i dobroczynne ręce dostojnych sprzymierzeńców według jednomyślnego życzenia Grecyi utworzyły . Naród ten przez rząd swój wysłał nas, abyśmy i zdaleka nowo wzniesiony tron otoczyli, wynurzeniem mu uszanowania, przywiązania i hołdu. Szczęśliwy naród, gdy jest uznany godnym widzenia w pośród siebiii dostojnego i upragnionego swegp Króla. Szczęśliwy talie (śmiemy to powiedzieć) jest i Kroi, gdy przybywszy do nowej owej ojczyzny, i losriąc z tym odrodzonym narodem, postrzeże, iż naród ten okazuje się równie godnym swego szczepu, jak życzliwości Monarchy. " Minister stanu, Hrabia Aimannsperg odpowiedział w tych wyłazach:

. ,

,,3-ego Królewska Mość pozdrawia w przyjacielskim sposobie Deputowanych Grecyi, i wira ich u podnóżka tronu. N. P.in z wielka radością usJysKal l. ust ich glos narodu Hellenów, który go tak bardzo, obchodzi; z rozrzewnieni erti st y zapewnienia ufności i przywiązania, jaki* Królowi swemu oświadcza, oraz wierności, którą rnu przyrzeka Jak naród grecki swobody swoje i szczęśliwość upatruje w uiwierd?eniu*frotm Kr-ole w&kiega, tak i Monaicha własne swoje szczęście znajdzie tylko w pomyślności narodu greckiego; ufny w jego przychylności Kroi na to tylko używać będzie całej władzy, jaką Opatrzność w ręce jego złożyła, aby przy pomocy Boga położył koniec klęskom Grecyi, tego kraju, który w dawnych czasach sb'tu't i z nową siłą przy pomocy z wdzięcznością uznane,) trzech wielkich mocarstw! wskrzeszony został.; oraz ,aby sławjj uwieńczonemu narodowi greckiemu przysposobił wszelkie szczęście, do jakiego szlachetność i bohaterstwo jego słuszne prawo mają, Sam więc usiłuje niezwłocznie stanąć pośród tego narodu, i Deputowani Grecyi mogą zapowiedzieć bliskie przybycie jego do kraju, na którego tron wstąpił z najwyższem uniesieniem za szlachetna, «prawe Grecyi." Z Frankfurtu n. M., d. 22. Października.

Powtórne spadnięcie papierów skarbowych w Amsterdamie, i coraz bardziej upowszechniające etę mniemanie, iż przyjdzie do kroków nieprzyjacielskich między Holandyą i Belgią, sprawiły i tu podobny skutek, a nawet za zniżoną cenę mało było kupujących papiery skarbowe. A u s t, 2 Y a, Z W i e d n i a, dnia so. Października.

Zdaje się rzeczą pewną, źe Cesarz nasz, »godnie z północnemi mocarstwami, odmówił przyzwolenia swego na wszelkie środki znaglające* jakieby przeciw Hoiandyi przedsięwzięte być miały. T u 2 C Y a.

Z Konstantynopola, dn. 22. Września.

Wojsko, które W. Wezyr zaciągnął, uda się róźnemi drogami do N atolii. Pułki reguJ arne i część nieregularnych , mają ciągnąć przez Adryanopol , gdzie jest miejsce zbierania się wojska 2 prowincyi europejskich, a pulem pójdą przez Stambuł do Nikaa. Inna korpusy nieregularne udadzą się do Gailipoli, skąd pr"'ebędą cieśninę Dardanelską, i obrócą do Brussa. Pułkom liniowym towarzyszą Pod-Intendenci, którzy mają rozkaz, aby przysposobili żywność za gotową zapłatę. Podobnież obmyślono żywność i dla wojska nieregularnego, którego pochód uskuteczniać się będiie z takim porządkiem, jak wojska ren)gularnego. Dwaj Kommiesarze Haul B«t, i Agiah - Efieodi zajmują się przysposobieniem żywności dla korpusów nieregularnych ; pierwszy aR drodj.e z Adryanopola do Gsllipoli, a drugi z Gailipoli do Kuwiah. Takąż czynność polecono naczelnemu Koinmiesa« rzowi Ali - Rail- Effendt na drodz-e ze stolicy do Nikaa."

Niderlandy, Z H a g i, dnia 24. Października.

Dzisiejszy H a n d e l s b l a d wyraża: Można to poczytywać prawie za rzecz niezawodną, że wojsko francuzkie wtjdzie w granice Belgii. Ąr«tia nasza tymczasem na wszystko gotowa; nieprzyjaciel nieiyiko napotka na dzitlną obronę naszego wojska; owszem dzieła do sprowadzenia powodzi tak już IIl, urządzone, że w kilku minutach większa część Północnej Brabancyi wodą może hyć zalana.

- O zbliżeniu »ię połączonej floty angie U sko-łrancuzkiej ani mowy niema, bo chociaż nadejdzie, z pewnością przewidujemy, że na samych demonetracyach przestanie, Dnia 19. m. bież. uderzono w Vlieeeingeti niespodzianie Geuerahiiarsz; w okamgnieniu cała załoga stanęła pod bronią na przeznaczonych sobie stanowiskach, artyltrya zaprzęgała działa, pozamykano bramy foriecy - dość wszystko było gotowe do odparcia nacierających, jak mniemano, nieprzyjaciół. Ze strony Magistraiury miasta obwieszczono, ażeby każdy mieszkaniec na przypadek alarmu świece w oknach swoich postawił. Z dnia 27. Października.

J. K. M. Xiążę Feldmarszałek, w poniedziałek zeszły z Bergen op Zoom puściwszy się na Skaidę i powróciwszy już nazajutrz do głównej kwatery, zwiedził w tym krótkim czasie flotę i warownią, gdzie odbył przegląd wojska. Stosownie do uwiadomitń z Antwerpii przejeżdżał Xiążę w statku przed warowniami belgijskiemi i miastem Antwerpią, gdy tymczasem Belgijczykowie na to nieuważali, ani osoby Xiecia nitpoznali, W celu uzupełnienia naszej drugiej linii obronnej postawiono też dzieła służące do zalewania gruntów na stopie należytej, Z Am s t e r d a m u, dnia 21. Października.

Linia tt legrafów ma być preedłużoną przt« Bergen-op-Zoom Wzdłuż Skaidy, aż do Tet» de Flandre. B e 19 i a.

Z BruxelJi, dnia 27. PaidzierntŁa.

Z Valenciennes piszą pod dn. 25. m. b.: "Marszałek Gerard niewrócił jeszcze do głównej kwatery, a uirzymują nawet teraz, że zupełnie tam więcej niestanie. Wieść ni«, sie, ie następcą, jego w naczelneoa dewó · załek Clausel. Wszystkie poczyniono przygotowania, aby na przypadek naglącej potrzeby spiesznemu posuwaniu się armii Iranttizkiej t:ic niestawało na przeszkodzie." I n d e p e n d a n t zamieścił w nadzwyczajnym dodatku następujące doniesienie: "Rozchodzi się w tym momencie pogłoska w Bru)l(ellI, że dtiia 3. Listopada wyjdzie manifest Króla Leopolda, obwieszczający rozpoczęcie' kroków nieprzyjacielskich na d. 5. Listopada, U dzielamy lej wiadomości, nieręeząc za jej »iarogodność; bo wtenczas dopiero wierzyć będziemy »wybuchowi wojny, kiedy nas iakta O tern przekonają" Pewna gazeta tutejsza głosi, łe Xiążę TalJeirand onegdaj w Londynie tak się odezwał: "Zrana rozumiem, re wojna wybuchnie; wieczorem sądzę, że to się stać nieraoźe, a w południe żadnego" fiiemarn zdania." !. 2 a n c y a.

Z P a ryż a, dnia 2J. Października.

Słychać, ie miejsce Paoa T hiers, t.}. wydział spraw wewnętrznych, obejmie Xiąię Easeano. Dodają, ie Pan Pascjuter w imieniu Króla stosowne w (ej mierze uczyniłXięciu udzielenia, i ten leź znalazł się gotowym do przychylenia się do nich. Gazeta Frankf. pisze: Między Panem Broglie i Posłem państwa pewnego północnego miały podobno zachodzić układy jakieś i dotychczas jeszcze zachodzą, ale tylko przyjacielskie układy, z których zawiązania bynajmniej niewypada, jak to tutejsze gazety czynią'" wnioskować na wojnę powszechną w Europie. Bieda, że takie przeistaczania prawdy tylu kapitalistów o zgubę przyprawiają. Od soboty zeszłej upadło z tychże na giełdzie paryzkiej przeszło 100. Zbogacili się przeciwnie ci, kiórzy się z niezachwianą ufnością o dalszćm trwaniu pokoju przekonali; słychać, że też Ministrowie wiele na tern skorzystali, jakoteż redaktorowie O z i e n n i k a S p o rów, który wczoraj dla tego tylko wojenne zamieścił wiadomości, aby kursy się zniżyły, a tak przyjaciele jego tanio nabywać mogli. Dość tyle zdaje się być rzeczą pewną, że wojny niebędzie. Posunie się tylko wojsko ku Antwerpii, skoro się zgromadzi flota w Portsmouth, a armia francuzka otrzyma rozkaz do wyruszenia w pole; nastąpi to więc natychmiast, aby przy zagajeniu Izb francuzkieb można obwieścić ustąpienie Holendrów z warowni Antwerpskiąj. Dzisiejszy M o n i t o r ogłasza zdanie sprawy Hrabiego Argoutzuźyciasumm, uchwalonych prawem z dnia 13. Grudnia 1830., na wsparcie rannych podczas ostatniej rewolucji, i wdówpo poległych. Okazuje się z niego, iź w Lipcu utraciło życie 588 osób, a 9a z nich przypadkiem, i że użyte na powyższy cel summy wynoszą 12,522,477 franków, ; Generał-Porucznik Campi, który w Lugdunie dowodził dyw zyą, umarł tam dn. 11. b. m. Dziennik Nouvelliste umieścił dn. 22. b.

m. następujący artykuł: "Można było postrzegać mik zenie nasze o imeressach zagranicznych; czynimy to umyślnie. W i e m y , ii publiczność wymaga odtąd czegoś więcej, niż nadziei i domysłów, i poty nieprzesiairiemy milczeć, póki nienadtjdzieclmila, kiedy będziemy mogli ogłosić czyny i coś stanowczego. Teraz zaś spuszczamy się na to przyrzeczenie Prezesa rady: N alegać będziemy na rozstrzygnienie wszystkich wielkich pytań europejskich." Kapitan okrętowy Gallois, który dowodził wyprawą do Ankony, otrzymał teraz dowództwo na stanowisku przed Algierem. Stan zdrowia Hrabiego-Peyronnet taksie po« gorszył, ie musiał wezwać do siebie doktora Andrieux.

Sąd kassacyjny odrzucił wczoraj rekurs Barona Satge od wyroku tutejszego sądu kryminalnego, którym za pogróżki jakich się przeciw Królowi dopuścił, na 5cioietnie więzienie skazany został, (Najnowsze wiadomości") Z P a ry ż a d. 28.

Października. N o u v e II i s t e następującą podaje osnowę konwencyi między Francyą i Anglią zawartej: »Królów Belgii i Holandyi wezwano, aby dn. 2. Listop . usiąpih sobie nawzajem te warowne punkta, które jeden dzierży na terrytoryum drugiego. Jeśli aź do d. a, Listop . to ustąpienie niepozyska ieh przyzwolenia, natenczas połączone eskadry d. 5. Listopada wyruszą, aby rozpocząć blokadę; a jeśli aż do d. 12, Listopada ustąpienie to niebędziewy. konanem istotnie, natenczas wojsko lądowe d. 15. Listop. wkroczywszy w granice Btlgii posunie się pod mury Antwerpii. Po r t u g a Z i a .

Z O P o r t o, dnia ig. Października.

Gazety angielskie zamieściły wiadomości za, 15, m. b. o operacyach wojska Dom Pedra, etosownie do których Miguehści dn. 11. i ia. powtórnie na miasto uderzyli, po krwawej atoli i zaciętej obronie Pediystów zamiaru swego odstąpić musieli. (Dokładniejsze opisanie wypadków tam zaszłych podamy w jutrzejszej gazecie. ) A n gZi a.

Z L o n d y n u, dnia 23. Października.

Hamburg. Rep. pisze, co następuje: "Trudno bardzo ocenić rzeczywisty stan spraw belgijskich. Środki zniewalające natrafiają wszędzie na wielokrotne zawady. Sposób ray kowym środkom wrale ntesprzyja i pytanie jest nawet, czy Izbaniższa reformowana wojnę 2 Holandyą, niepcowadzoną w czystym interesie Anglii, uchwali. Przybyły z Ojoor-lo Pułkownik Xiążę Achilles Murat niepowątpiewa bynajmniej o dobrym wypadku przedsięwzięcia D o m Pedra. Z dani e m jego, skoro nadejdzie pora dtłdźy-sta,. otworzy się komunikacja z [>rowincya(ni północne rai, gdzie licznie zgromadzeni konstyUicyornści dłużej wahać się ni tb ę dą, wstąpić do wojska byłego C e sarz a. " S z w e c y a.

Z Sztok.hokmu, dnia io. Października.. Monarcha nasz uznał Xiecia Bawarskiego Ottona za Króla Greckiego. Podobnież uznał Króla Ht1giji zykow.

W papierach Baronów Vegceack i D1iben znaleziono kilka pism, które uzasadniają, ich oskarżenie. Dotąd jednak zdaje się,ii oprócz tycb dwóch wymienionych ludzi, nikt niejest ekomprornitou any. Lie( Barona Vegesack do Barona D1iben jest pisany niedbale i datowany z Berlina d. 3- Lipca r. b. Wreszcie okazało się, ii Baron Vegesack w czasie pisania tego Hero, znaj dował się rzeczywiście w Berlinie; źe Baron D1iben był w Lipcu f. b. w Wiedniu, i w latach zeszłych odprawił kilkakrotnie podroż do Niemiec i Wiednia. Badania ciągle się odbywająbPKOSTOWANIE. W numerze wczorajszym gazety naszej (str. 1360.

szpalta lewa, wiersz 36.) zamiast uczucia czytaj »nauczania. «

Małżonka moja Kordula rozwiedziona Kra« jewska w dniu 31. Października r. b. szczęśliwie powiła mi córkę zdrową, o lem zawiadomiam moich wszelkich krewnych i przyjaciół jak najuniieniej. Wschowa, dnia 3T. Października 1832, Teodor Osiński, Protokulista II. Król Inkwizvtorvafu.

OBWIESZCZENIEStósownie do istnących przepisów podaje eiej do publicznej wiadomości, ii Ur. G i e r s c h Król. Pruski Kornmissarz Sprawiedliwości z P 0znania i oblubienica jego Ur. Augusta Henryeta Fryderyka De rege z Poczdamu podług kontraktu przedślubnego pod dniem dpato""k. r_ b_ «gównie zawartego, wspólność majątku i dorobku w przyszlem ich mał« ieństwie wyłączyli.. Poznań, dnia u. Października 1832.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

1370'

Auhcya roślin zagranicznych.

W poniedziałek d n i a 12.: m b. przed południem od godziny 9. do 12 i po południu od godziny 2. do 5. sprzedawaną będzie sposobem aukcyi najwięcej dającemu w ogrodzie Bergera za S. Marcinem pod liczbą 21. z oranźeryi ogiodnika Pana Krause znaczna ilość roślin zagranicznych. P o z n a ń, d n i a 4. L i s t o p a d a J S 3 » .

Gast ner, Król. Knmmwsarz aukeviny.

Szanownemu Obywatelstwu i prześwietnej P u b li c z n o ś c i d o n o s z ę n i n i ej s z e m n aj u n 1 z e 11 e JJ źe w mieście tutejszem'otworzyłem Handel towarów stalowych, rpoeięznych i żelaznych i przyrzekam przy najlepszym gatunku towarów najurniarkowańsze ccny[ Poznań, dnia 5. Listopada 18J2.

August H err mann, w starym Rynku i w narożniku Wodnej ulicy w domu Pani Auu stróża drzewa Westerwick za strzelnicą nad Wartą przedaje się od dnia dzisiejszego: sążeń suchego drzewa olszowego po 20 złt" 5l zwózką po 2JI-22 złt.; 6ążeń sosnowego drzewa drzennego z starych sosien po 20 złl., z zwózką po 2li_ -22 złl.; sąicń sosnowego drzewa drzennego z starych sosien po 19 złl.,z zwózką po aol-21 złt,; sążeń sosnowego drzewa drzennego z starych sosien po 18 z1t.,z zwózka po 10J -lozłt. ; I nnyc h gatunków drzewa ceny zniżono także; są takie na sprzedaż w umiarkowanej ceni e: rznięte drzewo budynkowe, łaty i deski olszowe.

Wyciąg Z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.

Dnia

3.

Papiera- Gotowimi ZRL

Listopada

1832.

Obligi długu państwa Obligi bankowe aź do włącznie hl. H. . . . . . Zachodnio- Pruskie listy zastawne . . . . . . Listy zastawne W. Xi<;stwa Poznańskiego... .

Wschodnio- Pruskie bzląskie ·po 93»po 99£ 1001 106

99 ;

Poznań, dnia 5'. Listopada 18321 Papierami Gotuwisna. Od tli.

Kur) obligów m. Poznania 95- * 4.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.11.06 Nr260 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry