GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.11.15 Nr268

Czas czytania: ok. 9 min.

Wielkiego

Xiestwa p O Z N A N S K I E G O.

Nakładem Drukarni Nadwornej W Dektra i Spółki. - Redaktor: A. Wannomhu

)J( 268.

W Czwartek dnia 15. Listopada 1832.

Wiadomości krajowe.

Z Berlina, dnia ir. Listopada.

Merkury Westfalski donosi z Miinster pod dn. 6. m. b.: "Dzisiaj w nocy przybyła tu sztafeta ero 3W Generała komenderującego, Barona Muffling, z najwyższym rozkazem, aby wojska 7. korpusu stosownie do poczynionych postanowień natychmiast postawiono na stopie wojennej i aby były gotowe do udania się w pochód. Wedle tego poczyniono potrzebne rozporządzenia ku zwołaniu odwodów wojskowych i formowaniu oddziałów odwodowych. Zwołanie obrony krajowej lub landwerów jeszcze nienastąpiło.

UWVUVUUill«

Wiadomości zagraniczne.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia o. Listopada.

Rada Administracyjna Królestwa mianowała JX. Tymińskiego, Administratora probostwa we wsi Zambsku, Proboszczem we wei tejże; JX, Antoniego Ojrzanowskisgo Ple« fcsna w mieście Sobocie, Plebanem w mieście Zgierzu; JPana Jana Kaniego Łubę, Pisarza Sądu Pokoju pta Bialskiego, Pods<;dkiem Są

du Pokoju ptu Garwolińskiego; JPana Wincentego Hebdę Inkwirenta Sądu Pokoju policyi poprawczej obw. Płockiego, Zastępcą Assessors Trybunału Cywilnego I, Instancji wdztwa Lubelskiego. Z dnia 10. Listopada.

Dnia 4. b, m. w czasie przyjmowania powinszowań 2 powodu narodzenia się J. C. M. W. Xiecia Michała Mikołaje wicza, J O. Xiąźę Feldmarszałek Namiestnik Królewski ogłosił zgromadzonym na pokojach władzom, nowy dowód dobroczynności łaskawego naszego Monarchy. Stosownie do manifestu z d. (20.

Października) 1. L'stopada 1831« f M wyłączonymi byli od ogólnego przebaczenia i pod Sąd oddanymi ci wszyscy, którzy zrządziwszy asmia »0 Naczelnika Rjądu w d. (26. Sierpnia) 7, Września 133,1" II" uczestnikami Sejmu rewolucyjnego w Zakroczyrniu i Płotku, a między innem! czynnościami, wydali do wojska odezwę, do wytrwania w walce przeciw prawemu Monarsze zachęcającą, N. Pan, pomijając drogę, jakąby Mu w tym razie sama wskazywała sprawiedliwość, a idąc raczej za popędeji) Ojcowskiego Swojego serca, raczył (e wszystkie osoby od dalszej uwolnić odpowiedzialności. Kilkudziesiąt członków owego Sejmu, mając sobie objawioną tę nową łaskę, ponowili odgłosy uwielbienia i r05Ii2ewniających modłów za najdłuższe powo są nieocbybną rękojmią szczęśliwości ludów, które Opatrzność berłu Jtgo poddała.

R o s s y a.

Z Pet erst» u rga,-d. 20. Października, (s1. st.) Główniejsze szczegóły Ustawy Medyka-Chirurgicznej Akademii Wileńskiej. (Dalszy ciAg. A

Z Rozdziału V I I I. , o Kursach. Następne kursą dawane będą w Medyko-Chirurgicznej Akademii: i) Literatura roseyjska i jej historya. 2) Literatura łacińska. 3) Język grecki i Literatura. 4) Fizyka. 5) Chemia ogólna istot organicznych i nieorganicznych, z zastosowaniem do Medycyny sadowej i policyi medycznej. 6) Zoologia z anatomią porównawczą. 7) Botanika. 8) Mineralogia. 9) Anatomia ciah ludzkiego z patologiczną anatomią. 10) Fizyologia. 11) Patologia wraz. z Semiotyką. 12) E'armacya. 13) Materya medyczna i Toxikologie. 14) Nauka pisania recept. 15) Terapia ogólna, 16) Terapia szczególna. 17) Chirurgia i Okulistyka. i&) Sj.tuka położnicza, (akuszeryaj w dwóch oddzielnych kuisacfi dla mężczyzn i kobit t, ig) Nauka chorób żeńskich i dziecinnych. 20) Klinika chorób wewnętrznych. ai) Klinika chorób zewnętrznych i oczna. 22) Klinika położnicza. 23) Medycyna sądowa., 24) Policya medyczna.

25) Hygiena. 26) Encykiopedya medycyny.

27) Historya i literatura Medycyny, z rozbiorem starożytnych pisarzy medycznych. 28) Ogólny rys wetervnaryi dla studentów medycyny, ze szczegółowym wykładem chorób morowych bydlęcych. 29) Anatomia zwierząt domowych. 30) Zoopatologia. 32) Materya medyczna weterynaryi. 33) Farmacyaweterynaryi. 34) Zooterapia ogólna i szczególna. 35) Zoochirurgia z dodatkiem nauki o kuciu koni. 36) Medycyna sądowa weterynaryi. 37) N auka zewnętrznych przymiotów koni i innych zwierząt (l'exterieur). 38) Nauka o stadach i chowie koni. 39) Hygiena zwierząt domowych, 40) Praktyczne leczenie choro'» bydlęcych. Uwaga, Fizyka, Chemia, Historya naturalna będą dawane z zastosowaniem do Medycyny. - Z liczby 15. Professorow jeden będzie dawał historya i literaturę rossyjską, jeden literaturę łacińską i grecki język, trzej, przedmioty weterynaryi, wszyscy zaś dalsi Proiessorowie są do przedmiotów medycyny właściwej i nauk pomocniczych. - Wszystkie nauki w Akademii dawane będą w języku rossyjskirn lub łacińskim. W uczeniu kobiet sztuki położniczej i w dawaniu Farmacyi i przedmiotów weterynaryi dla uczniów 2. rzędu będzie mógł być używanym język polski, ze szczególnej uwagi Konferencyi i za pozwoleniem Ministra spraw wewn. - Kursa nauk trwać mają jak na. stępuje: kurs Medycyny właściwej pięć lat; W eterynaryi, cztery; Farmaceutyki i sztuki położniczej trzy lata. Stosownie do tego lat przeciągu dzielą się i przedmioty dawanych nauk i sami uczniowie: Medycyny właściwej na pięćklass, weterynaryi na cztery, Farma- » ceutyki i sztuki położniczej natrzy klassy. Kurs weterynaryi dla uczniów 2go rzędu trwa trzy tylko lata i oni dzielą się też na trzy klassy» Kurs nauk zaczyna się 1. Września, a kończy się 1. Lipca następnego roku; przerwa między terni zakresami przeznacza się na wakacye.

Tu 2 C Y a.

Gazeta Wenecka donosi, ii w bitwie stoczonej na morzu w środku Sierpnia niedaleko Rodus, Turcy ponieśli okropną klęskę; jeden z ich okrętów liniowych został rak dalece uszkodzony, iż stał się niezdatnym do użycia; jedne fregatę, 3 korwtty i 2 brygi zabrali Fgipcyanie. Listy z Smyrny donoszą, iż wojsko lbrahiT3 Baszy b>ło tylko o 5 dni drogi odległości od tego miasta. J7 2 a n c y a.

Z Paryża, dnia 4. Listopada.

Tribune donosi: "Hr, Alexander Delaborde, jtden z kwestorów Izby Deputowanych i Adjutant Ludwika Filipa, wyprawił da Króla swego gońca z Bruxe Ui, który wczoraj po południu wTuiier A ach stanął. Zdaje się, że depesze przez niego przywiezione największą wzbudziły obawę. Kroi przea cały wiecr.ćT był smutny, czoło jego zasępione. N atychmiast po nadtjściu tych depesiów posłał N. Pan po Xiecia Broglie." J o u r n a l d u H a v r e zawiera następujący artykuł: "N adszedł tu sztafetą rozkaz z Paryża, aby batalion tu załogą stojący pułku 4r. liniowego, niebawem wyprawiono do Hesdin. Wszystkie wojska konsystujące w N orraandyi otrzymają toż samo przeznaczenie. Wydano teH poetanowitnie, aby wszystkie posterunki militarne miast tamecznych obsadzono gwardyą narodową. Generał Teste udał się dzisiaj do armii północnej. U czyniło to głębokie wrażenie, że się takim sposobem wszystkie warownie prowincyi naszej ogołacają, a to się stało powodem do obrachowania istotnej ilości armii naszej. Skoro się jednak z», stanowimy, jakie rnaesy wojsk na rozmaitych punktach rnuezą być nagromadzone, gdaie ich obecność koniecznie jest potrzebną, poprzestaniemy dziwić się usiłowaniom i wysileniem, które czynić potrzeba, aby zgromadzić armią mającą, działać za granicą. Wzdjui

, /( zwiskiem armii obserwacyjnej firen tów 30,000.

.40,000.

50,000.

30,000.

W Wantiei jest Armia północna składa się z około W Paryżu i ekolicach konsysiuje W Marsylii, Lugdunie i na południu 30,000. W Algierze, Ankonie i M»rei 25.000.

OgoJ eio 205,000.

Chcąc jeszcze dodać do tego kilka tysięcy żołnierzy dla innych załóg pomniejszych w kraju, mamy więc cały skład i ilość armii naszej, i prztkonywamy eię oraz, że arrui a w budżecie przyszłym oznaczona jako z 500,000 żołnierzy się składająca, rzeczywiście ani połowy niedocbodzi."

Kur y e r fr a n c u z k i zamieścił następujący wyimek z listu znamienitego członka Stanów Generalnych: "Muszę Panu wyzna-, żeśmy w starej Holandyi postanowili, nieustąpić i bić się z Francuzami, storo na nas napadną. Pożyczać będziemy Królowi pieniędzy, ile będzie chciał i uzbrajać będziemy żołnierzy, dopóki jakich mamy, a gdybyście chcieli przyjedź morzem, przekonacie się, że marynarka nasza o czynach van Spejka jeszcze niezapomnuła. Wszyscy marynarze nasi pałają chęcią spotkania się z nieprzyjacielem, choćby nawet przewidywali, że siły przemagające ich przywalą. Po przesłaniu przez Króla naszego konferencyi projektu do traktatu pod dn. 30. Czerwca, stosownie do którego Leopold miał być uznanym, i zawierającego oraz prawie wszystkie warunki, które nam narzucić chciano, niesprawiedliwość bez wątpienia odtąd na stronie Belgijczy fców ; nieźądają oni pokoju, bo gdyby (ego chcieli, należałoby tylko podpisać traktat z d. 30.Czerwca, a cała sprawa byłaby skończona. Obydwa brzegi Skaidy nam się należą; ni tmolemy żadnych przyjmować warunków, wbrew się sprzeciwiających prawom ze zwierzchnictwa naszego wypływającym. Czytałeś Pan zapewne odpowiedź nasze na mowę Króla od tronu i znalazłeś tam nie omylnie stały, zaufania dowodzący (on. Spuszczamy się na pomoc Boską, i mamy to wewnętrzne przeświadczenie, że Bóg potężniejszy oil wszystkich Sultów i Grejów na świecie i że nieopuści narodu, który korzystając z wszystkich środków, którerni łaska jego go obdarzyła, jego tel 2a sprzymierzeńca sobie przybiera. Rozumiem, że traktat z d. 30, Czerwca w ga« zttacb francuzkich niebył do publicznej wiadomości podany; w miesiącu Sierpniu zdawało się wszystko już zaiatwionem; podróżdo Coropiegns nanowo powszechne sprawiła zamieszanie. A n g l i a.

Z Londynu, dnia 2, Listopada.

Ponieważ konferencyą względem spraw belgijskich uważać należy za rozwiązaną, utrzymują więc powszechnie, że Hr. Matusztwica wkrótce powróci do Petersburga, G lob e dzisiejszy wjraia: Mamy powody do mniemania, iż jest stałem postanowieniem Francyi, do którego naturalnie też Belgijczykowie stosować się powinni, niedać się przez żadne wyzywania ze strony Króla Holenderskiego uwieść, aby wkroczyć w posiadłość jaką, która mu przez traktat Listopadowy j«et zabezpieczoną.

ROZlllaite wiadolllOŚci.

Kanał Gota, łączący morze północne z Baltyckiem, otworzony został uroczyście 26go> Września, w obecności Króla Jmci Szwedzkiego. Pracowano nad nim lat 20 i kosztował przeszło 10,430,000 Talarów , z których 6,378,334 dostarczył skarb. Przeszło już przezeń 5 okrętów. Słychać, iż Paganini zamyśla założyć akademią muzyki w Genui, gdzie sam chce uczyć własnego swego systemu, według którego, jak twierdzi, oszczędzi się uczniom dwie trzecie części zwykłego czasu nauki. Zebrał on w Anglii 24,000 funt. szierl. (960,000 zł. pol.) Cały jego majątek ma wynosić 70,000 funt, szterl, (2,800,000 zł, pol,); odziedziczy go naturalny syn jego Achilles, pod warunkiem, aby nigdy niebył przedsiębiercą teatru, i nigdy nieznajdował się w domu gier aźardownych. P. Harding, Kapitan okrętu amerykańskiego "Co mb by", który przybył 28- Kwietnia b. r. do Callao, odkrył w ciągu ostatniej swojej podróży trzy nieznane dotąd wyspy, położone: pierwsze, pod 15 et. 51 min. szer. półn. i 141 st. dług. wsch., druga, pod 16 st. 24min» «zer. półn, i 141 et. 24 min, dług. wscb" i trzecia, pod 16 st. 38 min. szer. półn. i 140 st. dług. wsch. południka Greenwich. Dwie pierwsze są zamieszkałe; krajowcy ich maj) wiele podobieństwa z mieszkańcami wysp Sandwich, lecz niezdają się być nazbyt łagodnych obyczajów. Gazeta Ti m e s, s okoliczności nowej pożyczki zaciągnionej' przez L uzyanę, czyni uwagę, iż Stan ten ma teraz samego długu 34 milionów dolIarów , gdy N apoleon ustąpił był Stanom Zjednoczonym całą tę posiadłość za połowę pomienionej summy, ryzkiem Gimnazyum Henryka IV., umarł temi dniami w 0,3. roku życia. Wynalazcy sposobu balsamowania eial zmarłych aptekarze paryscy Boniface i Capron, otrzymali pozwolenie od Akademii Nauk Paryzkiej, wystawienia jednej z ich mumii na publicznem posiedzeniu tej Akademii, odbytem 9. b. m< Dzienniki francuskie oddają sprawiedliwość doskonaioś« i sposobu, którego tajemnicę wynalazcy dotąd sobie zachowują; lecz powstają przeciw jego użyciu, twierdząc, źe ciała zmarłe powinny być powrócone ziemi, i źe widok tych mumii zbyt jest przerażającym. Trup wystawiony na próbę był w postaci siedzącej, odziany W zwykłą bieliznę i szlafrok.

Gazeta Pekińska w całych dwóch słupach opiewa rzadki heroizm Xiezniczki Kile, dziewiątej córki panującego Cesarza Chińskiego, którego dała dowód w następnej okoliczności. Za zezwoleniem Cesarza miała ona wyjść za syna wielkiego urzędnika Żółtego Hufca gwardii przybocznej, złożonej z pierwszych osób w kraju. Wszystko już było gotowe do Zlubu, kiedy Lin - czi, Pan młody, nagle uinarł. Narzeczona, w rozpaczy, ucięła sobie warkocz i poprzysięgła pozostać panną do zgonu. Cesarz dowiedziawszy się o tein postanowieniu, kazał natychmiast przybić do drzwi jej pokoju tablicę honorową i nadał swej córce stosowne przezwisko, wyrażające jej wielkomyślną ofiarę.

PATENT SUBHASTACYJNY.

Młyn Piła pod Murowaną Gośliną pod Nro.

53. sytuowany wraz zprzyległością sukcessoroiti Karola Mullera należący, na 7806 T al. 5 igr, 8 f«ń- oszacowany, ma być na wniosek sukcessorów Karola Mullera publicznie najwięcej dającemu sprzedanym, w którym celu termina licytacyjne na dzień 23. Sierpnia r. b" na d z i e ń a O, P a ź d z i e r n i kar. b., a termin ostateczny na d z i e ń I 5. G r u d n i ar. b., zrana o godzinie lotej w naszym Zamku sądowym przed Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Bruckner wyznaczone zostały, na które ochotę kupna mających z tern nadmienieniem wzywamy, iż nieruchomość ta najwięcej dającemu przysądzona zostanie, skoro prawne przeszkody nie zajdą. Poznań, dnia 23. Kwietnia 183 2 » Królewsko - Piuski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Handierz Hirsch Gluck mann i małżonka tegoż J u 1 i a z domu S c h m u 1 S e n a t o r tu stąd wyłączyli przed wstąpieniem w związki małżeńskie przez intercyzę wspólność majątku i dorobku. Gniezno, dnia 19 Października J 832.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Podpisany Królewski Sąd Ziemiański, Samuela Krug piekarza, który się w roku 1807. z Bojanowa oddalił, i od tego czasu o swe m życiu i pobyciu żadnej niedał wiadomości, również tegoż niewiadomych sukcessorów lub spadkobierców, a to na wniosek siostry jego byłej owdowiałej Hedelhoefer, Joanny Krystyny z K rugów teraz zamężnej Fellmann piekarza, również kuratora jemu w osobie Jana Franciszka Hedelhoefer sukiennika ustanowionego z tern zaleceniem niniejszem zapozywa, ażeby się przed lub najpóźniej w terminie n'a dzień 5 ty Lipca 183 3zrana o godzinie 8- w tutejszem pomieszkaniu sadowem przed delegowanym W. Baronem Richihofen Referendaryuszem Sądu Głównego wyznaczonym osobiście stawił, alboteź o swem. życiu i pobyciu podpisanemu sądowi piśmienne doniesienie uczynił, i następnie dalszych zleceń oczekiwał, albowiem w przeciwnym razie rzeczony Samuel Krug za nieżyjącego uznany będzie i jego pozostały majątek według okoliczności, jego najbliższym sukcessorom lub skarbowi publicznemu wydanym zostanie. Wschowa, dnia 13. Września I8j2.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Za zleceniem Królewskiego Sądu Ziemiańskiego sprzedawać będę w d n i u 2 6. Li s topada r. b. po południu o godzinie 2. na górnej Wildzie pod N o. 25. różne mobilia i sprzęty gospodarcze do pozostałości Antonipgo Schick należące, najwięcej dającemu za gotową zapłatę. Poznań, dnia i3. Listopada 1832.

B ó t t i c h e r l ., Referendaryusz.

Dnia 12. Listopada 1832. zginął piesek mały z Hotelu Berlińskiego, gatunku wyżelkaangielskiego, biały z odmianami kasztanowatemi, uszy długie kosmate, równie jak i ogon z długim włosem. Znalazca onego, ma się zgłosić do Hotelu Berlińskiego, gdzie przyzwoita, odbierze nagrodę i podziękowanie.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1832.11.15 Nr268 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry