G

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.04 Nr3

Czas czytania: ok. 15 min.

Wielkiego

Xiestwa O Z NANSKI E

G O.

Nakładem Drukarni Nadwornej W. Dehera i Spółki. - Redaktor: A. Wannomhi.

JW 3. - W Piątek dnia 4. Stycznia 1833.

Wiadolllości krajowe.

Z Berlina, dnia i. Stycznia.

Wyjechał stąd: JW. Rrółewsko-Duńeki rzeczywisty Tajny Radzca, Hr. IJardenberg - Reventlo w, do Kopenhagi.

M MI UUfl' HVIVW

Wiadolllości zagraniczne.

Królestwo Polskie.

Z Warszawy, dnia 38- Grudnia.

Dnia 2.3 b. m. odbyło eię poświęcenie odnowionej, 2 daru N. Pana i składek parafian, Cerkwi Grecko- Rossyjskiej na Podwalu. J Ó.

Xiążę Warszawski, Feldmarszałek NaroLearnik Królewski, Jego dostojna Małżonka,łirsba osób <<»zelkieb stanówalt »NQ

UH

BB

katedralnym odprawione zostało nabożeństwo, na którero władze rządowe znajdowały siq; w czasie obiaduu JW. Generała dowódzey korpusu ago, spełoiono cdrowie Najjaśniejszych Państwa, wieczorem saś miasto oświecono. R o s t y a, Z P e t e r s b u r g a , dnia 8. Grudni (st. st. ) Przeszłej środy, 6, b. m. w rocznicę imienin N. Pana odbyło się w kaplicy pałacowej uro.

czyste nabożeństwo, w obecności rodziny panującej i wszystkich wyższych urzędników pań« siwa. Po msay członkowie ciała dyplomatycznego mieli zaszczyt składać NN. Cesarstwu swoje powinszowania, damy zaś dopuszczone były na pokoje N. Pani dla ucałowania jtjrqki. Odśpiewano też dziękczynne modły po wszystkich kościołach stolicy, i wieczorem miasto było oświecone. IV n. - i -. . . . . .: . . . . . - - X---.:; I - Bazylianów; 16 dusz Baltazara Białosukni, 215 dusz Onufrego Gałeckiego, 45 dusz Henryka Żmijewskiego; w powiecie Machnowieckim, 2503 dusze Hrabiów Hermana i Józefa Potockich i 5a dusze Michała Grudzińskiego; w powiecie Zwinogorodzkim, 20 dusz Waleryana Waxmana, 1280 dusz Hrabi Władysława Bierzyńskiego; w powiecie Umańskirn, 456 dusz Karola Sięckiego, niedzielnych z bratem jego Edwardem, i w powiecie Skwirskirn 100 dusz Ignacego i Józefa Jasińskich, We względzie samych formalności prawem wymaganych odwołujemy się do wspomnionego ogłoszenia Kommissyi Podolskiej i do umieszczonych dawniej w Tygodniku prawideł dla Kommissyi likwidacyjnych. Niniejsze wezwanie wydrukowane jest po raz pierwszy w dodatku do gazety Petersburskiej Rossyjskiej pod dniem 7. b. m.

Piszą z Kisziniewa, iź 33. b. m. o 3. z północy dało się tam czuć mocne trzęsienie ziemi, poprzedzone podziemnym hukiem; pierwsze uderzenie <aic było silnem, iź we wszystkich domach wstrzęsły się drzwi i okna, lecz działanie tego było tylko chwilowem; drugie zaś słabsze, trwało kilka sekund. Fenomen ten zdarzył się przy mocnym północno-wschodnim wietrze, który dął dwa dni bez przerwy, w jednym kierunku, przyczem powietrze napełnione było jakąś mglistą wilgocią. Z O d e s s y, dnia 23. Listopada.

20. b. m. w rocznicę wstąpienia na tron panującego nam Monarchy, wyjęto tu z formy ogromnej wielkości dzwon, ważący 1000 pudów, odlany dla tutejszej Katedralnej cerkwi z dział tureckich łaskawie na ten cel od N. Pana darowanych. Dzwon ten odlany został przez moskiewskiego ludwisarza Pawła Bogdanowa, umyślnie na ten koniec z Moskwy sprowadzonego. Głos jego silny i niezmiernie czyCty, rozlegał się po mieście podczas nabożeństwa za Monarchę i przez cały ten dzień uroczysty; i przetopione weń pioruny srogiej wojny, przyzywały dziś tylko wiernych do modlitwy i radości. T u 2 C Y a.

Z Konstantynopola, d. 10. Listopada,

CZ.>>łk; I .

y, na l w tej

BM3 Wery;owi. W retkasde czzaOWI«

-a»»{państwa nr.ego.<<' W skutku czego wydana fumany wojeku z doniesieniem, iź Wielki Wezyr jest mianowany rządzcą Egiptu, Abisaynii i Krety. W i ochy.

Z Li w o r n y, dnia 7* Grudnia, Donoszą z Malty, iź dwa okręty wojenne angielskie popłyną jeszcze ku Trypolis, gdzie się połączą z temi, które się tam znajdują, i natychmiast przystąpią do kroków nieprzyjacielskich. Podobny zamiar mają dwa o krę, t y amerykańskie, które przybyły na morze Sródziemne; albowiem Amerykanie domagają się takie wynagrodzenia pieniężnego od rządu trypolitańskiego. Z B o n o n i i, dnia 13. Grudnia.

Hrabia Kellheirn (Król grecki Otto) i Hr, Werdenfels (Królewicz bawarski następca tron u) , prz>byli wczoraj z Monachium, i dziś udali się w dalszą podroż do Rzymu.

Niemcy.

(Z Gaz. Vossa.) - Z Ludwigsburga pod Sziutgardem d. 20. Grudn.: " Wczoraj skazano Frydenka Seybolda, wydawcę osławionych "Wspomnie z Paryża" (Erinnerungen aus Paris) na 7 miesięczną karę uwięzienia i zostanie on jutro natychmiast zaprowadzony do miejsca przeznaczenia swego, do Hohenasberg. N akładacz księgarz Schweizerbert, pójdzie na 30 dni do fortecy. Od brzegów Menu, dnia 25. Grudnia.

Jedna z gazet wychodzących w Wiirzburgu pisze: "Dowiadujemy się z dosyć pewnego źródła, iź Król Grecki Otto pozostanie w wierze Rzymsko-katolickiej ojców swoich. Sprawami kościoła greckiego w nowetn Królestwie Greckiem, kierować będzie Synod, bez zależenia od Patryarcby w Stambule. Projekt w tej mierze ułożył już jeden z duchownych bawarskich; przełożono go na język nowogrecki i posłano Biskupom Grecyi do roztrząśnienia i przyjęcia. H o l a u d y a.

Z H a g i, dnia 26. Grudnia.

Donoszę Panu z wiarogodnego źródła, że N. Król, odebrawszy raport przez przybyłego e- A,i;...,.,1 9 6en»rafa F..... ge - 'e_:e el warowni j tewarsysfefćyti) jćj okolieMKte_e sofcie z'pier? tfł » s* sasługi wojenne, tenże ZlOl Jinietrowi wojny» Generałe «anikowi de Eisens 2 tern zaleceniem, eby go jako 'pierwszy dowód Monarszej

Pot,

-aa stały w ręce nieprzyjaciół. Rada gabinetowa na proponowane przez Marszałka Gerard wydanie twierdz Lilio i LiefŁensliock, za co załoga warowni miał» otrzymać wołne odejście, odmowną miała dać odpowiedź, czego się leź spodziewano, jako kroku zgadzającego się z dotychczasową polityką Holaudyi, B e 19 i a.

Z Antwerpii, dnia 25. Grudnia.

Dzisiaj wydano (u następujący buletyn: "Wczoraj po południu o godz. 3. stanęły tu wojska irancuzkie w paradzie na drodze żwirowej, do Boom wiodącej; ostatnia część kolumny opierała się o twierdzę Kieł» Marszałek Gerard na czele sztabu swego generalnego, Xiąźęta Orleański i Nemurski w mundurze pułków swoich, Generałowie Acbard, Lawoeetine, Castelłane i znaczna liczba oficerów tworzyli świetną gruppę wojskową, O godz. 4, defilowała załoga warowni przed »gromadzonem wojskiem, poczein broń złożyła na glacisu. Oficerowie zatrzymali swoje szpady i zostali przez oficerów irancuzkich z oznatatni honoru przyjęci. Za nadejściem artyleryi holenderskiej szeregi Francuzów nawpoł głośno pochwały swoje walecznym obrońcom warowni oświadczały. Francuzi dowiedli szlachetnego sposobu myślenia w tej chwili jak najzaszczytuiej. Żołnierze obydwóch narodów mieszali się między sobą, dawając sobie nawzajem znaki szacunku wzajemnego. - Załoga holenderska była wprawdzie, jak się zdawało, znużona, ale jednak pełna stałości; powróciła do warowni. - Kiąięta i Marszałek Gerard odwiedzili Generała Chasse, aby mu oświadczyć uszanowanie swoje, prty której sposobności teź wynurzyli zdanie, że Generał powinności swojej jak najlepiej dopełnił. Warownia zniszczona, jak gdyby ją trzęsienie ziemi było nawiedziło; wszystkie zabudowania zupełnie roztrzaskane; tylko magazyn prochu ocalono 13 pomocą ogromnej zasłony. Wyłom byłby w 2 godzinach uskuteczniony, a ponieważ wszelka nadzieja odsieczy znikła, poddanie *ię b. * '" ii atJfo&i Załoga B»H y · ,-ib. - Wyglądamy co ci ru x t lj i, dnia % "), Grudi Xi%2cta OX{«HHWH i Nenwrij wczoraj a Antwerpii di ;otem aatyehmiaaitty kagó >Xf p o .

MM I" »" :,f Swysłano P3IIa Bellegrade , Szefa batallec-a przy sztabie generalnym, do 5 twierdz należących do warowni, aby spisać wykaz stanu załóg; Kapitan artyleryi Mazure towarzyszy mu, aby spisać inwentarz materyaiu tych. twierdz. - Generał Rulhiere Komendantem warowni; jej załoga francuzka składa się x 12 kompanii, które codzień bywają zluzowane. - Uważamy z boleścią, że wielu Holendrów ranionych nieświadomi chirurgowie amputowali. " Chorągiew warowni Antwerpskiej posłano jako znak zwycięstwa do Paryża. Dzisiaj zrana zajęli Francuzi twierdze T ete des Flandre, Burght, Aueterweeł i Isabelle. - Kroi Leopold odebrał wiadomość r Paryża, że Marszałkowi Gerard dano rozkaz, aby z korpusem swoim powrócił i dawniejsze Bwe stanowisko nad granicą zajął.

F 2 a n c y a.

Z P a ryż a, dnia 24. Grudnia.

Wszystkie reduty, które dzisiaj, jako w wigilią Bożego Narodzenia miały być dane, poltcya zakazała, niby to z tej przyczyny, że przeciwnicy rządu z tej okoliczności korzystać chcieli, aby wzniecić rozruchy- - Dwaj urzędnicy policyi udali się wczoraj ztąd do prowin - cyi zachodnich; jeden puścił się do Rennes, drugi do Bordeaux. Polecono im czuwanie nad wielu osobami, które wylądowawszy przed kilku dniami na brzegach Normandyi, wzbudzają słuszne podejrzenie, jak gdyby zamyślały czynić usiłowania ku oswobodzeniu Xiężnej; B e rry.

Na posiedzeniu Izby Parów w d. 18. b.m., przyjętych zostało dwóch nowomianowan.ych członków Izby, a mianowicie MarszałekGrouchy i P. Felix Faure. Hr. Cornudet zdał sprawę, względem projektu do prawa o adrninistracyi municypalnej. Margrabia Dreujc- Brezo zagaił potem narady nad ty mczasowem prawem podatkowem. Zarzucił on Ministrom, że tak późno Izby zwołali, a przez to stan tymczasowości podatków przedłużyli; wskazał jak mocno się powiększył dług krajowy od Lipca 183C QA d ' ." j u , r paR ewi IIL : widzieć, biedy będzie iu-j, Zakoiicj.y i ii.nu słowy, Hol e z powszechBetU zadowolęnkm przyjęto: "Starajmy się Mości Panowie, ażeby wszelkie namiętności ustały, a wtenczas niebędziemy musieli obawiać się wojny. Dotąd atoli nic z pewnością przewidzieć niernożna. Co się nas tyczy, do» hro kraju jedynym jest celem starań naszych; spodziewamy się osiągnąć g o, widzimy bowiem, że obecny tron Francyi ciągle posiada ufność parlamentJ. Usiłowania nasze niebędą bezskuteczne." Dodał jeszcze P. DreuxBreze, i zamknięto rozprawy; a gdy przyszło do głosowania, projekt w mowie będący przyjęty został większością kresek i 15 przeciw 3 I W Izbie Deputowanych narady w dniu tym nietrwały jak minut 10. Młodszy P. Haile wystąpił z projektem, dąiąrym do zapobieżenia nadużyciom i które mają miejsce przy kupnie i przedaźy na czas obligacyi skaibouyeh. Żądał, ażeby pod odpowiedzialnością Ministra skarbu ustanowiono w Paryżu kassę depozytową, któraby przyjmowała wszystkie papiery na przedaź wystawione, i wszelkie summy do zakupienia ich przeznaczone. Kassyer ma składającemu wydawać kwit w podwójnym egzemplarzu, ażeby duplikat słyzyć móAł meklerowi «łaścictela do zawarcia umów, jakie mu poruczone zostaną. Wydanie kupionych obligacyi akaibowych, albo gotowizny należące; s ę za kupno złożonych obligacvi, nastąpić ma wprost przez Kassytra, Takie tylko kupna i przedaźe ina pewny czas (z pewnym terminem) mają być ważne, przy których niniejsze formalności zachowane bądą; każdy przeciwnie mekfer, któryby na swój albo na cudzy rachunek zawierał kupno pozorne, to jest; kupował liib przedawał obligacye skarbowe, bez poprzedniczego złożenia obiigacyi i gotowizny do kjssy depozytowej, ulegać ma karze na lichwę postanowionej. Wniosek ten nader wielkiej wagi dla giełdy, rozwinąć miał P. Harte na przygziem posiedzeniu. PP. Salverte, Taillandier, Laurence i Eschas· eriauK złożyli na biórze Izby projekt tyczący nie szkół początkowychi, W j e * tyr

}!i inouru dwie bitwy * , \.

rg ludzi - >f<h( strata msiii wytiosi % aatwa była

VĆ'do Stambułu, Vic e .Admirał Bergeret został mianowany Prefektem morskim w Mrest. Zapewniają, iż Minister wojny zamówił zna.

czną ilość broni w fabrykach krajowjeh. iSiedawnołnianowano 146 Poruczników fregat marynarki naszej. Według dziennika T e mp s, bankiertutejszy Ja uge, ptzychylny przeszłej dynastyi, wydawać będzie za kilka dni kupony pożyczki dla Dom Miguela.

Zdaje się, iż w Madrycie rozpocznie się pewny rodzaj konferencyi portugalskiej, na wzór belgijskiej. Jadą tam Margrabia Palmella i Part Stratford-Canning, Sprawujący interesa hiszpańskie i Hrabia Pozzo di Horgo, który się mocno tą sprawą zajmuje, mieli znowu naradę z Xieciem Broglie. Pan Fenimore Cooper podał przed kilku dniami GenerałowiLafayeiteimieniemgwardyi narodowej z Nowego- Yorku i 27. pułku północno-amerykańskiego artyleryi, zloty medal przeznaczony dla tego Generała podczas stuletniego obchodu urodzin Washingtona. D z i e n n i k S p o rów czyni nad oblężeniem warowni Antwerpskiej (o kapitulacji onej w tenrzas jeszcze nic wiedzieć niemógł) następujące uwagi: "Oblężenie to ma teraz jedynie tylko znatzen:2 wojskowe. Politycznem pytaniem było, czy Europa spokojna się nam przypatrywać zechce, kiedy ono rozpoczniemy, Oppozycya fiancuzka i gazety cudzoziemców głosiły, że Europa powstanie, skoro oblężenie przedsiewt-źmietny. Ale spokojna 1 przyjacielska postawa onej zbije oczywiście wszelkie, te obwieszczenia. Pierwszy wystrzał dział naszych, jak sądzono, miał wojnę powszechną niezawodnie wzniecić; pierwszy ten wystrzał dano, a sama tylko warownia nań odpowiedziała. Od tej chwili wszystkie owe wieszczby znikły i oblężenie straciło swoje znaczenie po* lityczne. Odkąd się pokazało, że Francya tylko z Holandyą ma do czynienia, ustał interei w tej sprawie polityczny; czy warownia dzisiaj, czyli też za tydzień się podda, na tern naturalnie ludzkości wiele zależy, bo im dłużej trwać będzie oblężenie, tern więcej krwi lać się bę

'wa; dla K u r y « . VI na3 skUli I da Li \c K a II lIr takich ii ę kszy jeszcze III wązane? Do wszelkich trudności, które od a lat już tamowały postępy ugod, przystąpi jeszcze teraz rozdrażnienie, niezbędny skutek kroków nieprzyjacielskich, na niekorzyść jednej partyi skończonych. Czyż możemy Belgii ustąpić, albo nienaraźamyżli się, chcąc tam wojsko nasze zostawić, na niebezpieczeństwo wojny powszechnej, kiórej właśnie interwencya nasza Belgijska zapobiedz miała? Czyi wyjedna nam przynajmniej to oblężenie, które własnym kosztem przedsięwzięliśmy, zaszczytne stanowisko w polityce - Europejskiej? Dotychczas jeszcze na to się niezanosi. " Najnowszy numer Ruryera Londyńskiego wychwala korzyści ze sprzymierza z Anglią dla nas wynikające, poczytując ono za niejakieś opit kuństwo, które to państwo nad nami sobie przywłaszcza już to chroniąc nas od koalicyi, juź to zakazując nam wszelkie zamiary powiększenia granic i potęgi naszej. Są to Wprawdzie jedynie oświadczenia gazeciarza, ale czy fakta same bardziej są zadowolniające? U stawiliśmy byli korpus obserwacyjny nad Mozą; niespodzianie gruchnęła wieść, że ma być rozwiązany, choć rząd to ani zbija, ani potwierdza. Wiadomo, że oficerowie, co już byli odebrali rozkaz udania się do lego korpusu, przeciwne otrzymali rozkazy. - Dośćtyie najniezawodniejszą piawdą, że zajęcie warowni Antwerpskiej sławą okryje wojsko nasze, ale krajowi żadnej nieprzyniesie rzeczywistej korzyści. Wyszła tu nowella pod tytułem "le pistolet" w której autor Pannę Boury (naturalnie pod obcem nazwiskiem) przedstawia jako przebiegłą awanturniczkę, która się chcezbogacić i widząc wdzięki swoje już dość zwiędłe szuka brzęczącej pomocy Plutusa. Chwyta się ku dopięciu zamiaru tego śmiałych i haźardownych środków; między innemi owego wystrzału z pietoletu. - Śledztwo dowiedzie, czy taAhistorya tylko jest fikcyą romantyczną.

A n g l i a.

Z L o n d y n u, dnia 22. Grudnia.

«? - _ J_:.:_:.«.. ...-3" . IT<bl'C5lIIolc Z zaM nogach adrmni? ) .

.. tUJ; n owiązaniem Pai

straćniłeięKantryofyczne. Ministrowie albowiem będą mieli do czynienia z Parlamentem, do o.iżizędzeń i potrąceń birdzo skłonnym. d Gazeta S t a n d a r d zamieściła następujące doniesienie z Ostendę pod d. ig, m. b. z dołączeniem uwagi, iż ztąd oczywiście wynika, do jakiego stopnia doszło zniechęcenie armu belgijskiej ku rządom Leopolda: "Byliśmy wczoraj wieczorem w wielkiej obawie- dowiedziawszy się o krwawej bijatyce, zaszłej w skutek klotni między żołnierzami konsystującego MI batalionu gwardyi narodowej. Batalion ten albowiem składając się z WalIonów i Fiamańczyków, dzieli się na dwa polityczne zdania, kiedy jedni z nich są za Leopoldem, drudzy za Holendrami. Wysiano nareszcie batalion liniowy dla utłumienia rozruchu, któremu się udało przywrócić pokój, wszelako nie be» krwi rozlewu; 12 ludzi ciężko ranionych zawieziono do szpitala." Scena CD> kawa i powabna wyborów rozpoczęła się d. 17. rn. b. w Edynburgu na krzyżowym rynku. Już od samego poranku wszystkie okna, z których widok wychodził na tak nazwany hustings (mównicę kandydatów, ich przyjaciół i przeciwników), przepełnione były widzami ciekawymi, pomiędzy którymi wiele było dam, a ulice miasta zalegało pospólstwo. O godzinie 12. pokazali się obydwa aaprzyjaśnieni kandydaci, znajomy autoi Jeffrey, LurdAdwokat Szkocyi i Pan Abercromby, syn sławnego Generała; przed nimi szła muzyka; przyjaciele ich zajmowali wielkie półkole około nich z banderami powiewającemi w re» ku; wkrótce potem ukazał się też przeciwnik, P. Blair. Przed rozpoczęciem aktu wyborów, nagromadziło się mnóstwo ludzi, tak dalece» że od wejścia do placu parlarnentowego, aż do banku jedne tylko widać było massę. Na płaskim dachu giełdy były krzesła do najęcia dla widzów, i nawet na tern powietrznera stanowisku wiele spostrzegano dam. Szeryfa, który o godz. 1. przybył, wszystkie stronnictwa głośno pozdrawiały, a gdy obowiązki swoje przez odczytanie zapozwania rozpoczy» nał; wszyscy go z największem słuchali uszanowaniem. Duch szczególnej i szczerej miłoobecnych,manty hcści ja

T. &, n d s t» wstał hałas, że ani siowa niemoc na było zrozumieć, dopóki nieoświadczył Generalny Adwokat, ii każdemu wypada zostawić wolność wynurzenia zdań swoich. Potem wystąpił P. Adam Black z trzecim kandydatem. Przy wstępie rozprawy swojej opisał żartobli - wym stylem sposób, jakim dawniej wybory się odbywały: «Tutaj na poprzek drogi siedziało Wtenczas w pokoju J gdzie się ledwo )];00 ludzi pomieścić mogło, 33 wyborców, którzy się sarni upoważnili. Burmistrz zalecał jakiego potomka domu Oundas (sykanie i hałas); inny z pomiędzy zgromadzonych wspierał ten proj ekt; na kióry też naturalnie wszyscy przystawali. W tym momencie za danem hasłem nowozalecony Deputowany wychodził z przyległego gabinetu, jak lalka drewniana ze skrzyńi i, zięk wał za honor sobie wyświadczony, kłanIał elę głęboko po kilkakroć i oddalał się wśród głośnych okrzyków zgromadzonej rady. Podczas całej tej procedury zacne obywatelstwo siedziało spokojnie w komtorach swoich lub warsztatach, trudniąc się domowemi intere sami, nietroszcząc się o t o, co Rada ich utworzy i chyba nazajutrz dopiero czytała W gazetach imiona now oobranych. Ach! były to wtenczas święte, złote czasy Torryizmui J owis . teft, wyskoczywszy z głowy Minerwy (U?) wznosił się na drabinie Rady miej skiej do samego Olimpu honorów i korzystnych posad. Wtenczas żadnemu wyborowi niebyło wolno kandydata z powodu dawniejszego jego sprawowania się pociągnąć do zdania sprawy - nikomu niebyło wolno taką objawić nie dyskretną ciekawość i o pytaniach publicznych bez ogródek myśli swe wynurzać."Podał on Pana Abercromby. Potem przemówili jeszcze kandydaci do wyborców swoich w kilku słowach, Szeryf zaś oświadczył, ie 'dla każdego z nich pojedynczo każe przez pod· miesienie ręki wybór tymczasowo wykonać.

Ogłoszenie, że większość głosów jest za Lordem Adwokatem i Panem Abercombry, przyjęło z hucznemi okrzykami radości; Pan Blair jednak poczytując sposób ten za niestanowią* _ J - I S e r i i *ip »(Spfeiflht1Yt> FirTP**ifiQf>vi/smisi

Iwili się od przyjęcia tej propozycyi, a Xiąż Wellington miał dodać, iż chociaż niemoie się przyłączyć do teraźniejszego gabinetu, as radością jednak byłby członkiem nowego Ministeryum.

Donoszą z Deal pod dniem wczorajszym: "Zawinęła tu fregata franeuzka Mel p omen ę " " , która krążyła przy brzegu holenderskim; następujące-okręty stoją tu teraz na kotwic y . D o - , " negal," na którym się znajduje Vice Admirał Pultenay Malcolm, "Revenge," "Talavera," "Spartiaie," "Southampton," "Stag," "Castor," "Rover," "Dee," "Erneraid," "Syrenę," na którym jest Kontrę-Admirał francuzki Sufiren , "Medea," "Melpomenę," "Ariane, "Creole" i "B3yonnaise.'"

ROZlllaite wiadolllości.

Od r. 1833. wychodzić zacznie w Przemyślu, pod redakcyą JX. M. Korczyńskiego, $Ł T. Dra Dziekana Kapituły Przemyskiej, "dzieło czasowe o rzeczach religii", składające się z 34 do 30 arkuszy, w zeszytach czterech. Zamiarem pisma będzie oświecenie i zbudowanie kapłanów naprzód, potem zaś świeckich osób katolickiego wyznania. Z góry będzie zawsze mowa o jakiejś ważnej prawdzi,e religii chrześciańskiej katolickiej; poczern rozprawa w przedmiocie obyczajowym nastąpi. Dalej będzie wykład o powinnościach dusz pasterzy, o ich przymiotach, powołaniu. Znaczniejszą część dzieła zajmie wiadomość o życiu, pismach, działaniach znakomitych mężów w kościele. Literatura da wiadomość o wychodzących dziełach dla kapłanów użytecznych. Rozmaitości zawierać będą w sobie: Listy pasterskie, promoeye, nekrologi, historyą dyecezyi Królestw Galicyi, wiadomość o miesyaeh i t. d. - Cena przedpłaty do d. 15 Lutego 1833- etanowi eię 2 złr. 30 kr. k. m. W dyecezyi Przemyskiej przyjmują prenumeratę wielebne urzędy dekanalne ; we Lwowie, Przemyślu i T arno«.;« nrzwimnwać e> RZ.ZDm Kancelarve N ai»litzoym Lwowejtto»

) wezwać aa r. 1833,- czy tameką, żeś najlepszym it - e m z a b e * · :0;. domopycb od

· · n xiezynih o .

>go<<ias» w<:ai« ni*dawst£. T&n> ora«, ie j&ień się- co o!e. :: ego miestAzs, a I · W> Gespodass* «Qe stu epodarskiej! ! Donoszą z Poznania, że tam od Nowegoroku wychodzić ma nowy dziennik literacki w języku polskim. Wiele «obie po tern piśmie obiecywać możemy. (Rozm. Lw.J W wydanem r. b, w Lipsku dziele L. E.

Wolfla, Professors przy uniwersytecie w Jen a: Vorlesungen iiber die schone Literatur Europa"* in der neuesten Zeit, je6t taiże krótka wzmianka o literaturze polskiej, b e z w najwyższym stopniu niedokładnie. Wzmiankowawszy autor o kilku dawniejszych autorach, z nowszych zaledwo wspomniał o Niemcewiczu i Mickiewiczu, któregoło ostatniego umieścił w przekładzie dwa sonety, już dawniej, z pism niemieckich znane, i poemat F a r y s, przekładu Dr. R. Spazier.

Dz;ennik niemiecki Bliitter fiir literarische Unterhaltung, wzmiankuje w Nrze 253, z r. b.

o romansie obyczajowym Masaiskiego, wydanym w czterech tomach w Wilnie r, lS31., podtytułem: "P a n P o d e t o l i c." Donosi oraz, źe dzieło to miało wyjść także w języku rossyislsim w Petersburgu. Ochotnicy w wojsku Dom Pedr», broniący tak słynnego w teraźniejszej wojnie klasztoru Strra pod Oporto, zwani są tam powszechnie los Polacos, dla uczczenia męstwa Polaków, wieI.: także przyczyniających się do obrony tego stanowiska. (Rozm, Lw) Pomiędzy czasowem pismami rossyjskiemi wyszczególniają się Eivropejec, przez Jana Kirojewskiego wydawany, i 'Telegraf, wydawany przez dziejopisarza Mikołaja Polewoja. Do najnowszych i najznakomitszych płodów literatury rossyjekiej należy: l) Zbiór balad i romansów B, Żukowskiego; a) Borys Godunofl, tragedya romantyczna Puszkina, i 3) N ałożnica, poemat opisowy Boratyńskiego.

Przyjaciele narodowej poezyi rossyjskićj opłakują zawczesną śmierć n.lodege, zaszczytnie znanego poety Barona DeJwig, którego wiele obiecujące płody znajdowały się w noworo. czniku: Siewernyje Cwkty (Kwiaty północne), W Petersburgu wyszły w końcu Października r. b. "Powieści rossyjskie", opowiadane »or3K» Ligi nsku «ręćai e narodów* powiastki, iu rcre obIecH autor wydać po. gdy i« dobrze będą przyjęte. Japonii MItsjptono niedawno na l -awr.ego darau handlowego w Berlinie przeszło 250 reilów, kiói» będą do Prass,; rzez 'S

l i.rans

Dzienniki włoskie piszą, że nowe Państwo Greckie będzie miało dwie stolice: Ateny i Argos; Korynt będzie głównym portem, LK dwie pobliskie odnogi morskie mają być połączone za pomocą kolei żelaznej, Istna prze rzynaj ąoej . Gazeta niemiecka Vo s e a donosi, że Pan Saphir, Radzca i Intendent teatru Król. w Monachium, przedsiębierze podróż do Grecyi, by tam założyć teatr niemiecki i wydawać gazetę niemiecką. Rozpoczęte przed pół-wiekiem wydawanie Encyclopeclie methodique w Paryżu, ukończono zostało niedawno wydaniem io2go oddziału« Blaye, gdzie teraz Xiężnę Berry umieszczono, jest o 144 mil łrancuzk. (jieu) od Bordeaux oddalone, male, bardzo korzystnie dla handlu po prawym brzegu Garumny położone miasteczko. Zbudowane u stóp chropowatej skały, dzieli się naturalnie na wyższe i niższe miasto. Miasto wyższe, zwane także twierdzą, leży na szczycie skały, zasłoniene czterma wielkiemi basztami, z któremi łączą się także inne warownie. Głęboka i szeroka fossa opasuje całą twierdzę. Oprócz tego broni miasta Blaye warownia Medoc, położona na lewym brzegu Garumny, oraz obronna wieża le Pate (pasztet), której wystrzały krzyżując się z owemi w warowni Medoc i samej twierdzy, bronią wstępu do Garumny. Stawna tancerka Tagiioni ma w Kwietniu r. przyszł, udać się z Paryża do Londynu, dokąd zamówiona jest na trzy miesiące za 70,000 franków.

Pewien człowiek, mający pomieszanie zmysłów, uciekł z domu obłąkanych w Paryżu do pewnego sklepu, gdzie tak rozsądnie mówił, że dozorcę szpitalu, co za nim przybył, ażeby go wziąść z sobą, poczytano za waryata, związano, wsadzono do fiakra i odesłano do domu obłąkanych. O skąpstwie Paganiniego opowiadają następującą anegdotę: Nigdy w domu niegrywal na skrypcach i zaledwo strojąc skrzypce spróbował kilka akordów. Jeśli grał, to tylko na koncertach, lub przed iicznem zgromadze

rarc moż*:, anpo I "Mylisz się, WPaa,

Iriekł Pag 1 i owecem sacbwyciny MB jej a wit'.

4 P niegracn W domu u dziejele»sidki

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.04 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry