G

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.14 Nr11

Czas czytania: ok. 16 min.

Wielkiego

li

Xiestwa O Z N A N S K I E G O.

Nakładem Drukarni Nadwornej W Dehera i Spółki. - Redaktor A. Wannowshi.

JW 11.-

W Poniedziałek dnia 14, Stycznia 1833.

Wiadoll1ości krajowe.

Z Berlina, dnia io Stycznia.

N. Pan raczył Prezesowi tajnego Nad-trybunału, Groiman n dać order Orła Czarnego.

WWWWWWłjWW

Wiadoll1ości zagranICZne.

Królestwo Polshit.

Z War s z a w y, dnia 7. Stycznia.

Wczor?j jako w pierwsze święto Narodzenia Zbawiciela, według dawnego kalendarza, odbyło się urocafyste N abożeństwo w kaplicy zanv kowej, w obtc JO. Xcia Feldmarszałka Na miestnika Królewskiego, Generałów, urzędni ków, oficerów, po którem śpiewano Te Deum, · według postanowienia błogosławionej pamięci Cesarza Alexandra, corocznie w ten.dzień po

oswlecono rzęsisto kolorowemi lampami i kagańcami; schody zamieniono w ogród napek niony woniejącemi i rozkwitającemi roślinami, a wszystkie pokoje gustownie ozdobiono. Gospodyniami były: małżonka Referendarza Sianu Prezydenta miasta Łaszczyńskiego i małżonka bankiera Solca; A pierwsza z nich rozpoczął bal tańcem polskim J O. Xżę Feldmarszałek, a Xżna Jejmość z Prezydentem miasta; muzykę nową do tego tańca ułożył J P. Damse na temat śpiewki kaukazkiej. N astępowały ciągle walce; mazur, galopada i kontradanse , do godziny wpół do la tej, o której wszyscy zeszli do dolnych apar .amentów; w środkowej sali przy stole wspaniale ozdobionym siedziało Dam 150, inne wszystkie sale napełnione były stołami i bufetami. W czasie kolacyi, orkiestra wykonywała uwertury znakomitych kompozy torów, O w pół do iszej wznowiono tańce, które trwały do rana. Ubiory dam odznaczał-' się gustem bez przepychu; najwięcej było białych z krepy, tiulu, blondyny, mało za ajbu I) alt pili jjlalatit j.iotą fairią. Z <<In i 3 a h i Y c /. M i :3. .

N. CFsarz i Kroi prz« pisawszy przez posianowlenie z dnia ta (a i) Grudnia r. z. nową, orgar.izacyą dla Rady administracyjnej, mianować raczył, w myśl artykułu ago tegoż postanowienia, Szambelana dworu swego i dotychczasowego Radzrę Sekretaiza stanu J ozefa Tymowskiego, Sekretarzem stanu przy Radzie administracyjnej Królestwa Polskiego, Ozdobieni zostali orderem S. Stanisława Hassy 4., Józef Filipowski, Adjunkt Kommisearza obwodu Augustowskiego, 1 Braun, expedytor poczty w Szizuczynie. Rada administracyjna Królestwa mianowała pod d. 38, z, m. Romualda Hube, Professora byłego uniwersytetu Alexandrowskiego, Prokuratorem Sądu Kryminalnego województw Mazowieckiego i Kaliskiego; Jana Kłodzińskiego, zastępcę Sędziego trybunału cywilnego L Instancyi województwa Lubelskiego, Prokuratorem Sądu kryminalnego województw Krakowskiego i Sandomierskiego, Józefa Bogowoiskiego zastępcę Sędziego trybunału cywilnego I. Instancyi województwa Podlaskiego, Prokuratorem trybunału cywilnego I, Instancji województwa Lubelskiego. JR o s · y a.

Z Petersburga, unia ig. Grudn. (st. st.) Ukazy Cesarskie do Raądz. Senatu. - 2go Listopada b. r. Dozwala się odtąd ludziom wszelkich swobodnych stanów w Cesarstwie brać na pewny zakres, lub też i na wieczność, ciernie i inne własności skarbowe, dla zaprowadzenia na nich rolniczych, rękodziejnych i fabrycznych zakładów, za opłatą umówionego czynszu i na zasadzie prawideł, zapewniających trwałość takowych zaprowadzeń. Zostają mianowani: Radzcami Tajnymi i Senatorami, Rzeczywiści Radzca Stanu; 8. b. m. Otierprokuror Ogólnego zgromadzenia Moskiewskich Departamentów Senatu Ozierow i Cywilny Gubernator Oretjburski, de Desbout; zostający przy Wojennym Gubernatorze Orenburokim Ridzca Stanu Żukowski, Rzeczywistym Radzcą Stanu i Gubernatorem Cywilnym Orenburskira. - 6go b, m. Dyrektor Departamentu Azyatyckiego w Ministerstwie spraw zagranicznych Radze»

, Wojny Ą. Jilaasy Daaiłow, Ra· Senato;

-. Sjącyw uiiedyv · ti.c.-a w;.;..; .; ftirfł )

"{ Miron

Sscken, Radzc-i poselstwa w Londynie TCokoszliin, Sprawujący inttreen w Grecyi Rikma un, i Radzca poeeletws w Berlinie Baron Maltitz, Rzeczywistymi Radzcami Sianu. - Radzca Missyi Rossyjskiej w Konstantynopolu Radzca Kol. Ustinow, Radzcą Sianu i Wice-Dyrektorern DepaiUmento Azyatyckiego, z pensyą 60co rubli. - Urzędnicy poselstwa w Londynie: Radzca Dworu Łabęcki, Radzcą Kolegialnym, Assessor Kol. Xiąię Lieven, Radzcą Dworu, Radzca Hon. Tołstoj, Aesessorem Kolegialnym, - 7. b. m. Zostający przy Ministrze spraw wewnętrznych do szczególnych poleceń Radzca Sianu N 0row, Rzeczywistym Radzcą Stanu. - 8. b. ro. Wielki Koniuszy Dworu Hr. Potocki, n» własną prośbę, z powodu słabości zdrowia, otrzymuje zupełne od służby uwolnienie. Ukazem danym do Ministra wojny z dn. S'.

Listop . b. r. N. Cesarz J mć raczył dozwolić, iżby do szkoły audytorów, założonej w Marcu b. r. przy Petersburskim batalionie kantonisłów wojskowych, na ICO w ogóle uczniów, przyjęto było w tej liczbie 40 dzieci szlachty i oficerów niższych stopni, niemiodszych nad. 14 i niestarszych nad 18 lat.

Piszą z Rewia pod d, 30. z. m., że tam >1« wiązało się towarzystwo pod nazwaniem "Miłośników historyi ojczystej", którego celem jest wybadać i opisać szczegółowie historyą polityczną, sprawy duchowo«?, rząd, wydziały wojenny i finansowy, prawa i ustawy, stan nauk, kunsztów, gospodarstwa wiejskiego, handlu i rzemiosł, tudzież obyczajów JEsHandyi w ciągu czterech okresów jej bytu, Pier> wszem staraniem towarzystwa będzie zebra« nie, uszykowanie i ogłoszenie wszelkich, rozsypanych po archiwach i prywatnych zbiorach, aktów i maieryałów historycznych. Potem nastąpi rozbiór ich krytyczny i sprostowanie, a nafconiec towarzystwo weźmie sit} do wspomnianego opisu JSstlandyi. Wiei u znakomitych miłośników historyi i nauk gorliwie już przystąpiło do tego chwalebnego przedsięwzięcia. Ni e m c y.

Z Frankfurtu n. M., dnia 4. Stycznia.

(Z Gae. Rząd.) Dzisiejszy J o u r n a l de F r a n k f o r t zawiera pod napisem "udzielenia prywatne" następujący artykuł: "Warszawa, d. " Grodn. Ro n s ty t j I - r :sta W IIMTer)l(3 pod dń. iteścił aj · liicerow Sil i i'.groiA czytali, 1wze 3abIe mImICY... /\dijwic,:

[owan Z H ag i, dnia 4. Stycznia.

Z S1. Croix donoszą pod d. 31. Grudnia s "Dzisiaj po południu pokazali się Belgijczykowie nanowo na naszein lerrytoryum. Nasz dowódzca Nadporucznik Burg, udał się natychmiast 'z walecznym Podporucznikiem va Deinze, na czele 32 żołnierzy, szulerowI milicyi, na to miejsc , gdz e ni przyjaciel W goo żołnierzy stanowIsko z Jął, I pr zymuB» go po pół odzinn 1fi WiMHihowym do cofnięcia *ię, poezenTinna ruchoma k?lumna z 40 ludzi szyki Bełgijczyków zupełnIe pomieszała; stracili oni 1 zabitego a q ranio. . .,.. " no, między tymI KapItana InzynIe.rYI; a na« sze. stronie jeden tylko szuter ranIony. , .. tO c / g i O. Z B r li x e , J G dnia 2. S tycznia.

Nadeszły tu dzisiaj Numer dziennika Antwerpskiego udziela jeszcze następujących W ł o c h y . szczegółów o postępowaniu Marszałka Gerard Z Ankony, dnia 24. Grudnia. z Generałem Chasse; "Generał prosił był (Z Gaz. Powsz.) - Dn. 22. ni. b. przybył Marszalka, aby 300 ranionych odwiezio o tu żona Generała Cubieres z dwoma synamI do Bergea-op Zoom. Chociaż to roszczenIe z Paryża. Wczoraj na cześć przybycia jej dał się sprzeciwiało kapiiułacyi, zezwolił )ednak Deiega't Monsignor Grasselini wielką ucztę. na nie Marszalek, jako tez a. życze.nIe: aby Panów Palombi i Ganboldi przyaresztowanych urzędników zdrowia i admInIstracYI nIepow nocy z dn. 18. na 19., wsadzono na pocztę czytyw ano za jeńców wojennych. Równodo Osimo, a wczoraj dopiero wieczorem posła--"--. no za nimi ze Panu Sesti, kt jechania z mias on ciągle w mi _ _lO _. _ re sami swemi. Mówią tu dużo o przedstawIę iiiu przez korpus oficerów 66go pułku Generałowi uczynionemu, źe ani oni sami, ani ich żołnierze niechcą być nadal wojskiem exrkucyjnym Papieża. Wielu z pomienionych ofic»rów podpisało <ił> n,i składkę miesięczna, na

Nfemiała o tern publiczność dokładniejszej wiadomości, wiedziano jednak, źe tu nieszlo o polityczne sprawy, lecz o karygodne zamachy oficerów rossyjskich, zniechęconych przez postanowienia'najnowsze Xiecia Namiestnika. Dodaje ten artykuł, źe oficerowie w tych zabiegach udział mający z innymi oficerami w Petersburgu kocrespondencye utrzymywali, źe winnych do Rossyi przeprowadzono, gdzie ich Stawią przed sąd wojenny, i źe wielu z nich przez Krakow do Galicyi przybyło, - Kilka wierszy wystarczy, aby odpowiedzieć tym obydwom dziennikarzom« Nasamprzód ani słowa prawdziwego niema w tej ca ej wia omości: Nigdy nieslyszano w WarszaWIe o zabIegach I karygodnych zamiarach oficerów rossyjskich, a autor tego doniesienia albo jego korespondent ani jednego niepotrafi wymienić oficera rossyjskiego któryby miał być zawieziony do Petersburga,' albo ujść do Galicyi. Wszakże., je li t domniemane intrygi, jak dziennikarz nIemIeckI i jego odgłos, Kons ytucyonista opie,,:, j , niemiały dążenia polItycznego, dla czegoz I w jakim zamiarze mogłyby byćprzedsięwzięte? Jest więc w tym złośliwie wymyślonym artyfcuJe niedorzeczność i istotnie błąd logiczny. Zresztą mejest to pierwszy raz, źe rozsiewają pogłoski mi dzy powszechnoącią, by mówip w nię, iz między oficeramI rossYJskImI panuje duch niezgody i zniechęcenia. Ale ta taktyka tych tylko oszuka, którzy umyślnie się chcą dać oszukać; ja zaś z mojej strony nieobawiam się? żebym miał znaleść pomiędzy towarzyszamI broni przeciwnika, jeśli twierdzę, źe w oczach oficerów rossyjskich pierwszą cnotą wojskową jest posłuszeństwo i wierność ku tronowi,"przytem, źe wszelkie przyaresztowania osób prywatnych, które się od niejakiego czasu. wydarzają, bywają wykonywane przez karab nI rów papiezkich wraz z żołnierzami francuzkimi» W całej Romagnii i Xiestwie Urbino ogłoszono jubileusz, stosownie do którego teatra w pierwszej połowie Stycznia mają być otworzone. Zdaje się, źe dla Ankony nic podobnego jeszcze niepostanowiono. - Przybycie byłego Ministra bebastiani do Rzymu i powrót tamże Ministra angielskiego przy dworze Florentyńskim, staje się powodem do rozmaityc domysłów. Mówią też o uszczupleniu penSYI wszystkich urzędników sprawiedliwości. Zbro* dniarzy politycznych z Romagnii przewożą teraz do San Le o i Civita Casteilanaich szpady. Gdy dla Holendrów chwila była nadeszła ustąpienia z warowni, oznajmić K3zał Marezałek Generałowi, ii mu za danerrt słowem honoru wolno polubownym 6poBobeT udać się do Diinkircheii. Stary Generał odpowiedział, źe woli zostać przy Fpółtowa nie przysłał. W każdym stosunku e. Generałem Chasse Mars/alek szczególnej dowiódł grzeczności i szlachetności myślenia, która na Generale głębokie uczyniła wrażenie; zlecił on Generałowi Rulhieres, aby Marszałkowi uczucia wdzięczności Holendrów wynurzył. Z dnia 3. Stycznia« Marszałek Gerard i Xią£ę N emurski ozdobieni zostali Wielkim krzyżem orderu Leopolda. Xiąźę Orleański dostał go już dawniej. Powieści o krwawych bijatykach między naazyrni Gu I darni i żołnierzami fdineuzkimi w nocy wczorajszej na nieszczęście potwierdziły eię te skutkami zasmucająceroi. Francuzi szpadami swemi trzech podoficerów korpusu Guidów śmiertelnie ranili. - Podobne zatargi między naezem wojskiem i odchodzącymi Francuzami miały się wydarzyć d. 31. Grudnia w St. Nicolas.

Z dnia 4. Stycznia.

Z Lille donoszą pod d. 2, m. b.: "Czynią, tu powszechnie największe przygotowania do przyjęcia dostojnych osó b, których my się tu «a kilka dni spodziewamy. Król i Królowa Francuzów, Król i Królowa Belgijczyków, Xiężnic7ki Maryn, Klementyna i Adelajda mieszkać będą w Prefekturze, Xiążęla Orleański i Nemurski, oraz Xiąźę Joiovilie i Marszałek Gerard w głównej kwaterze, Marszałek Soult, Xiąźę Choiseul i Pan de Marmier u generalnego poborcy podatków." Oprócz Marszałków Soult i Gerard mianowano jeszcze Komandorami orderu Leopolda Generałów St. Cyr- N ugues, Ilaxo, N eigre, Sebastian!, Achard, Jamin, Favre i Schramm.

I n d e p e n d a n t dzisiejszy donosi: "Marszałek Gerard oznajmił armii północnej, że po odprawionym przeglądzie przez Króla Jrnci przestanie być na stopie wojennej; niezostanie wszelako przywróconą na stopę pokoju, lecz pozostanie na stopie zgromadzenia (pied de rasserrlblement), -. Wielka główna kwatera opuściwszy wczoraj Berchem, dzisiaj jest w Wilvorde." francya. Z P a ryż a, Snia a. Stycznia.

Wczoraj w południe Król Jmć rodziną Królewską otoczony przyjmował powinszowania Nowego-roku Ministrów, Marszałków, i deputacyi Izby Parów i Izby Deputowanych. O godz. 4. z południa ciało dyplomatyczne hołd podobnego uszanowania złożyło 1*J P in u - v imieniu iego Poseł Cesarskolit» Appoey, saa<c/.

przemowę: "N. Panie! Ciało dyplomatyczne, którego mato honor być organem, korzysta gorliwie z każdej okoliczności, aby N. Panu hołd uwielbienia swego złożyć i M u życzenia dostojnych Monarchów, których zastępować ma zaszczyt, wynurzyć. Te życzenia, N. Panie, zgadzają się z Twemi życzeniami; przedmiotem ich bowiem oialeme pokoju i zaspokajająca przyszłość porządku i wewnętrznych swobód dla Francy i. Pozwól N. P anie, aby w ciekawej chwili zaczynającego się roku nasze oświadczenia głębokiego uszanowania łączyły się z uszczęśliwiające!« przeczuciem, że te ważne skutki nastąpią. Tuszymy zaś sobie chętnie, że nadzieje ua * sze się ziszczą; zgoda między wszystkiemi dworami panująca i osobisty sposób myślenia N. Pana podają w tej mierze życzliwą rękojmią. T śm zaufaniem przejęte, uprasza N. Pana Ciało dyplomatyczne, abyś wynurzenie onego przyjąć raczył i składa Ci z lisjgłębszem uszanowaniem swoje szczere po winszowania." - K roi na to tak odpowiedział: "M Pa no wie! Z w i elki em zadowoleniem przyjmuję przy rozpoczęciu się N owego -roku te nowe dowody uczuć Ciała dyplomatycznego; cieszy mię, iż widzę, ile się życzenia Monarchów, których Panowie u mnie zastępujecie, z mojemi zgadzają, aby pokój ocalić, i Europie równie jak Francyi długotrwale swobody porządku zabezpieczyć, które do wzrostu i uszczęśliwienia państw w tak wysokim stopniu są potrzebne. Tuszę sobie, że rok, który teraz witamy, nowe jeszcze dołączy rękojmie do tych, których już ku utwierdzeniu przyjacielskich chęci, błogo między dworami Europy istnących, dostąpiliśmy. Wiecie MPanowie, że wszelkie moje usiłowania do dopięcia celu tege zmierzają, i dziękuję Panom za zaufanie, któreście mi w tym względzie osobiście wynurzyli." Część pojazdów Królewskich JUZ się udała na północ. W St. Quentin, gdzie Król drugi odbędzie nocleg, uczyniono przygotowania do balu subskrypcyjnego. Szlachta legitymistów na Faubourg St. GerOKiin dotrzymała dotąd ściśle sluwa swego, że £a<.'oych dawać niebędzie balów, dopóki Xięźna Berry w stanie niewoli zostawać będzie. Stiannicy dawniejszej dynastyi zamyślają w Blaye nowy wydawać iegitymistyczny dziennik pod tytułem: "L I E c h o de Blaye." Koszta na to potrzebne mają być pobierane z summ na korzyść Xieiny Berry przez eubskrypcyą zebranych. Władze w Blaye i Bordeaux z nadzwyczajną gorliwością czuwają sad w&zyHkiemi osobami, o iuóiycL wiat!» chwili uwięzienia Xiczny gromadami osiadiy w uymienionycb miastach. Trzech przyaresztuwano nawet, ponieważ paszporta ich niebyły w należytym porządku. - Dziennik tu w stolicy od niejakiego czasu wychodzący " i e Vo l e u r" dotąd treści naukowej, ma być teraz przeistoczony na gazetę polityczną w duchu Legitymislow; wydawca w tych dniach złoży przepisaną kaucyą. Przesłany przez Marszalka Gerard raport Generała Sebastiani o bitwie przy Ooel, zgadza się z opisem jej, znajdującym się »J o u rnal de Flandres, i w końcu wyraża: "Mieliśmy blisko 12 ludzi zabitych, a 40 kilku ranionych. Wojsko nasze zasłużyło na pochwałę, będąc wystawione na ogień działowy, na który nie mogliśmy odpowiadać, bo niemieliśmy artyleryi; stało jednak niewzruszone ; a gdy nieprzyjaciel pokazał się na tamach naszych, w szeregach rozlegał się okrzyk: Naprzód! naprzód! Eskadra strzelała blisko 6 godzin; 200 dział dawało ognia, i ze wezystkich stron padał prawdziwy grad kul, który nawet żołnierza najbardziej przywykłego do boju mógłby przerazić. Tamy były olcryte trupami Holendrów, roiędzy"któremi znaj dował się także oficer, który dowodził wylądowaniem. Jeńcy, których małą liczbę wzięliśmy, i którzy wszyscy są ranieni, powiedzieli mi, ii 1200 Judzi przybyło z Flisayngi, a 700 z załóg Lilio i Liefkenshoek przyłączyło się do nich. Mając zatem 600 do 700 ludzi, wytrzymaliśmy atak 2000 ludzi, wspieranych ogniem licznej eskadry; 3ci batalion Sgo pułku z kilku oddziałami innych batalionów miał tylko udział w bitwie. Kazałem wprawdzie innym batalionom i 10mu pułkowi liniowemu pospieszyć mu na pomoc, Jęcz drogi tak są popsute, iż dopiero po skończonej bitwie nadciągnęły. Holendrzy cofali się z takim pospiechem, iż wielu ich niemogąc dostać się do statków, rzuciło się w wodę i utonęło; Holendrów poległych od wystrzałów i bagnetów żołnierzy naszych, liczę do 100. Świetna ta bitwa, która jak się zdaje ukończy nasze dzieło w Belgii, zabezpiecza stanowisko nasze w Doel." W ciele naszem dyplomatycznym zaszły następujące zmiany: Marszałek Maison pojedzie jako Arnbassador do Petersburga; miejsce jego w Wiedniu zastąpi Hr. SaintAulaire . Na miejsce tego ostatniego pojedzie do Rzymu Hr. Latour-Maubourg z Neapolu, a do Neapolu uda się Baron Durand de Mareuil z Berlina. Do dworu Berlińskiego pr3eraaer03Y " P ·

Breeson, dotychczasowy Ambaesador przy dworze Hanowerskim, który juź przez długi czas pełnił tymczasowo obowiązki pełnomocnika przy dworze Królewsko-Pruskim. Hrabia Brissac, który przy Xięźnłe Berry zastąpić ma miejsce Hrabiego Mesnard, przybył juź do Blaye. Poeta Wiktor Hugo pisał do Ministrahandlu, iź zrzeka się pensyi 2000 franków, którą mu od r. 1823- przeznaczył Ludwik XVI I I. P. Aguado zawarł pożyczkę grecką jedynie w imieniu i na rachunek najznaczniejszych domów paryzkich; według nowego układu ztemi domami polecony został kierunek całego interesu braciom Rothschild. Od dni kilku pogorszył się stan zdrowia Króla hiszpańskiego. W Marsylii uczniowie głównego seminaryum mieli się dopuścić napublicznem miejscu okrzyków nieprzychylnych rządowi. Wiadomości z Algieru dochodzą do dnia 10.

Grudnia. Stan zdrowia w wojsku coraz stawał się lepszym; General Savary otrzymał od najznaczniejszych mieszkańców Belidy pismo, w którern się rządowi francuzkiemu poddają i oświadczają, źe roczny haracz opłacać będą. Pomiędzy urządzeniami Królowej Hiszpańskiej, policzyć można teraz w Madrycie wychodzące dwa razy na tydzień pismo literackie, podtytułem: "Revista espannola", które całkiem urządzone jest według planu angielskich i francuzkich pism urzędowych, i oprócz literatury i kunsztów, obejmuje także statystykę, finansowość i przedmioty moralne;, redaktorem tego pisma, doznającego korzystnego przyjęcia w stolicy, jest Pan Carnerero . Gdy niektóre dzienniki tutejsze przeznaczają Hrabiego Sebastiani na Posła przy stolicy apostolskiej, tymczasem dziennik T e m p s pisze, iź wspomniony Hr. "ma jeszcze nadzieję wejścia do gabinetu, i w końcu Lutego wróciwszy z Włoch, będzie miał udział w obradach Izby. Tenże dziennik pisze: Niezgodność interesów między Holandyą i Belgią jest rzeczą dowiedzioną eiedmdziesięcioma bezkorzystnemi protokułami i dwuletnią wojną lub zawieszę« niem broni. Po otworzeniu Skaidy, Antwerpia stałaby się składem całego handlu krajów połiidniowo-niemieckich; Skaldajest dogodniejszą, aniżeli Ren i Moza, a Antwerpia ma lepsze położenie, niź Amsterdam i Rotterdam, dla opatrywania krajów związkowych w potrzeby z mniejszym kosztem. Zamknięcie Skaidy, albo ustanowienie znacznej opłaty beczkowego, przywróciłoby równowagę, lecz przypra? . l Prokuratora Sądu Królewskiego w Aix, przeciw podróżnym, którzy sięznajdowali nastatku parowym sardyńskitn "Carlo Alberto", wysławiwszy wszystkie wiadome już okoliczności, towarzyszące wylądowaniu Xiężnej Berry d. 29. Kwietnia r. b" kończy się następującemi wnioskami: -" Tak więc Vice- Hrabia St. Priest Bourmontsyn, Sala, Kergorlay ojciec i syn, Mathilde Lebeschu, Hrabia Mesnard, Lhuilier, Semino, Ferrari, Didieri Amiel, są oskarżeni o uczestnictwo w spisku, którego celem było obalenie lub zmiana rządu, czyli porządku następstwa tronu, i pobudzenie obywateli do powstania przeciw władzy Królewskiej, oraz do wojny domowej; który to cel zaczął się już uakuteczniać. Panowie Bermond-Legrine, Candolle, Lachau, Laget de Podio, Esig, Ganail, Eougier i pewny człowiek, znany pod nazwiskiem ironiczne.11 Belle- Viande, są oskarżeni o uczestnictwo w tym spisku, i razem o przed: sięwzięcie uskutecznienia jego." Z dnia 3. Stycznia.

Pracy względem rozdawania krzyżów i orderów między armią północną dokończono. Podobno dziesięciu zostanie posuniętych na Generał- Majorów, a 500 dostaną krzyż honorowy. T e m p s dzisiejszy wyraża: Wpływ, wywierany na sprawy belgijskie przez sposób myślenia wielkich mocarstw, tamuje i musi tamować postępy układów. Mamy klucze Antwerpii, ale niemamy kluczy Skaidy; powoli naprzód się posuwamy, co rok o jeden krok. W r. 1831. pospacerowała armia nasza do Belgii; w r. 1&32. zdobyła warownię; w r. 1833. na groźniejszą natrafi walkę. Pokój odroczony na niepewny termin. Tymczasem karmić nas będą protokółami, projektami i protestacyami, a my na cześć dyplomacyi 500,000 wojska utrzymywać powinniśmy," - T aż gazeta następującej udziela wiadomości: "Donoszą nam z Londynu pod d. 28. Grudn,: Xiąźę Oranii w przeszłym tygodniu przybył do Londynu. Miewał on tam potajemne obrady z Xięciem Wellingtonem. O zamiarach podróży tej publiczność żadnej niema wiadomości, Xiążę dochował ścisłego incognito, . Królowa nitbędzie towarzyszyła Królowi w.podróży do armii północnej; zaś wznawia się pogłoska, że Xiąźę Orleański przedsięweimię podroż do departamentów zachodnich. Podniesienie się kursów na giełdzie wczorajszej, przypisywano powszechnie mowie Hr, Appony, tchnącej duchem pokoju.

I. . . . .'ał da C o m m e r c e "ważą, że dukatolickiedeputacyi, aby Królowi winszować N owego roku, kiedy protestantskie duchowieństwo tego niezaniecliało. Dziwi się oraz tern u, że w żadnej przemowie do Króla nieuczyniono wzmianki o wystrzale z pistoletu na PontRoyaf.

A n g l i a.

Z Londynu, dnia 29. Grudnia.

Pewna gazeta podaje następujący statystyczny wykaz dotychczasowych wyborów parlamentowych: 25Óczłonkow, co są krewni Parów albo od nich zawiśli; 217 członków, będących w urzędzie albo pobierających pensyej 89 członków, mających rangę oficerską w armii; 24 członków, będących oficerami marynarki, 54 członków, co są adwokatami lub prawnikami, 62 członków udział mających w administracyi Indyów wschodnich a 35 w administracyi Indyów zachodnich, 356 dziedziców dóbr i gruntów, a 51 członków niepodległych i niezawisłych od żadnych interesów. Niedawno dano w Southbampton świetna ucztę dla Lorda Palmerston i Pana Staunton, z powodu wyboru ich na reprezentantów tej części Hrabstwa. Po spełnieniu toastu za zdrowie Lorda Palmerston, Lord ten oświadczył w podziękowaniu swojem: "Argumenta, które przeciwnicy bilu reformy przytoczyli, raogą być porównane z argumentami właściciela jakiego dawnego czcigodnego do. m u, który to właściciel na przełożenie architekta, iż ow dom koniecznie potrzebuje naprawy, odpowiada: Nie mój Panie; dom ten zastal wystawiony przez moich przodków-, dla których mam największe uszanowanie, i którzY byli tak mądrymi, aby spruchnialego drzewa nieuzywali do budowy. Architekt odpowiada, iź dom ten był oddawna bardzo wystawiony, że drzewo lubo naówczas zdrowe, przez długość jednak czasu stało się eprucbnialćm, i że dla tego radzi mu, aby 10 drzewo wyjął, a inne zdrowe natomiast umieścił. Oddal się niszczycielu, odpowiada właściciel, mój pradziad wystawił ten dorn, a nikt n Upotrafi mię skłonić do uCzYnienia najmniejszej w nim naprawy. Ciągle zbierają składki na uzbrojenie wyprawy do bieguna, celem wyszukania Kapitana Ross i towarzyszów jego; niepotwierdziła się bowiem pogłoska o ich uratowaniu. Kompania wschodnio-indyjska dała tym końcem too font. szterl., a Lord Goderich także 100 i szr. Ogólna summa zebrana ze składek wynosi dotąd 2g00 funt. szl, (i 12, OOOzłp.) Gazeta (iio be obejmuje między inne mi następujące uwagi o dotychczasowym wypadku wyborów: "Stronnicy reformy będą mieli araeacie wiek-, "-' fcresefrnielirząc Szkocyi, co zapewne liczbą tę poi większy do 300. Odtrąciwszy rg lub 20, którzy według okoliczności mogliby głosować pizeciw Ministrom, administracya Greya znajdzie zawsze tak mocną podporę w Parlamencie, jakiej jeszcze żadne dawniejsze Ministtryum niemiało. Jesito szczęśliwą wróżbą pewnego i stałego postępu w poprawach towarzyskich i politycznych i mających ścisły związek z teraźniejszą administracya. Z dnia 2. Stycznia.

Hr. Pozzo di Borgo wczoraj nieprzybył je.

szoze, powinien jednak co chwila stanąć, kiedy już w sobotę z Paryża wyjechał. Aż do soboty przyszłej wszystkie wybory Irlandzkie już będą ukończone. Dotychczas obiani) tam 96 członków, pozostało więc tylko 9, Pomiędzy duląd obranymi znajduje się, jak powszechnie rozumieją, 40 liberalistów , 33 zagorzałych i 23 konserwaty wów.

Okręty nas/e zabrały znowu dwa okręty kupieckie Holenderskie z bogatym ładunkiem, jeden z Surinam do Amsterdamu zamówiony, drugi z Hatawii płynący do Rottrdamu. Wczoraj z powodu uroczystości N owego roku giełda była zamknięta; ale prywatnych interesów więcej pozawierano, aniżeli za zwyczaj podczas świąt. W ogólności ukazuje się powiększona skłonność nabywania fondów, i kredyt publiczny zyskał widocznie przez rozstrzygnie nie działań wojennych pod Antwerpią. Ci wszyscy, co przed rozpoczęciem oblężenia innego byli zdania, albo fałszywym pogłoskom o wybuchu wojny powszechnej uwieść się dali, muszą teraz za 10 drogo pokutować. Od owej chwili podniosły się konsole 03 prent.

Niektóre gazety rozsiewały wieść, iż między Lordem Grey i Brougham przyszło do nieporozumień, w skutek których ostatni miał zamyślać przyłączyć się do partyi Konserwatywów. T i m e s oświadcza dzisiaj, że cała ta wieść zupełnie płonna i bezzasadna, i że mię, dzy tymi członkami gabinetu najściślejsza panuje przyjaźń, W Kur y e r z e onegdajszym czytamy: "Jeśli wiadomości udzielone nam przez Ko rr e s p o n d e n z zagranicznego, są prawdziwe, skłonni jesteśmy do mniemania, iż rząd nasz postanowił względem odłączenia Belgii od Holandyi wkrótce neutralne zająć stanowisko.

Dodajemy, że ponieważ funkeye Pana van Zuylen van Nyevelt, Pełnomocnika Holenderskiego przy Konferencyi, ustały, powszechnie sądzą, iż wkrótce z Londynu wyjedzie. Z dnia 4, Stycznia.

A 1 h .. nr, "" . , ""'r.. , ; <.. , .. .,....,: . , . " . . .

/\. zda

nia naszego, wyłącznie sami, udzielić następującej ważnej nowiny: Skierowano do Holandyi nowe wezwanie, które stanowi konwencya ciii. 30. Grurin. między Lordem Palmersion i Xieciem Tallejrandem zawarta, treści następującej: 1) Twierdze Lilio i Lielkenshoek wciągu 10 dni po wykonanej ratyfikacji zostają wojskom belgijskim wydane; - 2) Żegluga na Mozie podpada tymże samym ustanowieniom, jak żegluga na Renie stosownie do najnowszych układów; - 3) żegluga na Skaldzie zostaje zupełnie wolną aż do zawarcia stanowczych ugod między Holandyą i Belgią; - 4) Przewoź własności belgijskich do Niemiec wolny, wyjąwszy tylko mierny podatek na uirzymanie dróg i t. p.; - 5) Bezkarność za wszelkie polityczne wykroczenia w Venloo i Ł'jsenburgu; - 6) Usiąpienie ze sirony wojska belgijskiego z Venloo i części Lu*enburga, należących się Holandyi; - 7) Zmniejszenie wojska holenderskiego na stopę pokoju; - 8) Zmniejszenie wojska bełgijskbego na stopę pokoju; - 9) Zwrócenie własności holenderskiej, przez Francyą i Anglią zabranej, prawnym właścicielom." - W dzisiejszym numerze taż gazeta wyraża: "Przełożenia te ode-» siano w przeszłą niedzielę do Hagi, a odpowiedzi Króla Holenderskiego czekają jutro alb« pozajutro. Niemożerny wprawdzie o postanowieniu Króla nic z pewnością przepowiedzieć; ale choć powierzchownie tylko projekt ten przezierając, przekonywamy eię łacno, że Król Wilhelm na te warunki odmowną da odpowiedź,"

Onegdaj wieczorem przybył tu Hr. Pozzo di Borgo. Wczoraj po południu udał on się do wydziału spraw zewnętrznych, gdzie miał rozmowę z Lordem Palmersion. W przeciągu dnia wczorajszego odbierał Hrabia odwiedziny wielu znamienitych osób, winszujących mu szczęśliwego przybycia. Między temi gośćmi znajdowali się Hr. Essex, Baronowie Wessenberg, Bulow, Krudeneri Hr. Tołstoj. Hrabia przybył tu z Paryża bez orszaku, tylko z ewo. jemi lokajami. Kur y e r wczorajszy donosi: "Dowiadujemy się ze źródła, na wiarę zasługującego, że rząd rossyjski gabinety p'rancyi i Anglii urzędownie zawiadomił o postanowieniu swojern, n i euczcstniczyć nadaj w konferencjach tyczących się sprawy holendersko-belgijskiej. Postanowienie to zasadza eię na tej okoliczności, że konfereneya odstąpiła od tych zasad, na których współdziałanie Rossyi polegało.

I memKII( .

<.c._. ".:

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.14 Nr11 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry