. HO

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.25 Nr21

Czas czytania: ok. 8 min.

gdzie stą z calem zgromadzeniem najlaskawiej pożegnali. Powszechnie się objawiały serdeczne.życzenia przytomnych o pomyślność i najdroisze zdrowie Króla J mci i całej naj dostojniej - szej rodziny.

Z pomiędzy Kawalerów nowo mianowanych wymitniamy lu tych tylko, co najwyźszemi zostali przyozdobieni orderami, albo w prowincyi naszej sią znajdują. I. Order Orla Czarnego otrzymał: Generał piechoty, H a u c h, Szef korpusu inżynierów. I I . Order Orła Czerwonego 1, ki, z liściem dębów im. i. Generał-Porucznik Baron Wolzogen. a. Generał-Porucznik Baron Valentin), Generalny Dozorca instrukcyi militarnej, 3.

Generał - Porucznik T i p p e lek i r c h, Szef źandarmeryi i Komendant Berlina. 4. Generał-Porucznik Aster, korpusu inżynierów. V I , Wstążkę orderu Orla Czerwonego 3, ki.

odebrali w prowincyi naszej: Generał Major H o fm a n n, komenderujący 10. dywizyoneru. - Nadradzea Regencyjny de Miiblbach w Poznaniu. - Tajny Radzca finansów i Dyrektor prowincyonalny poborów Lóffler w Poznaniu. - Wice-Prezes Nadeądu Appellacyjnego F i s c h er, w Poznaniu, - Radzca Ziemiański powiatu Międzydiodzkiego, Kurnatowski, V I I C . Order Orła Czerwonego 4. hi. o debrali w prowincji: Radzca szkolny i Konsystorza, J a c o b , w Poznaniu. Radze» Z;eroiański Nosarzewski, w Szremie. - Sędzia Appellacyjny Boeck, w Poznaniu.

,- Dyrektor Sądu Ziemiańskiego H e n k e , W Międzyrzeczu. - Sędzia przy Sądzie Ziemiańskim Kra u s e, w Bydgoszczy. - N adkaznodzieja S c h o e n b o r n, w Międzyrzeczu, IX. Order Ś, Jana (Johanniter) otrzymali w prowincyi: Właściciel dóbr, de T r e skow, w uwińskacb. - Właściciel dóbr, de Treskow, w Radojewie.

X. Znak honorowy powszechny otrzymali: N auczyciel C h i 10m er, w J eżycach, w pobliżu Poznania. - N auczyciel S c h a n d e l w Rogalinie. - Żandarm Woelke w Międzyrzeczu --- Zindarm S c heffI e r w Wschowie. - Dozorca więźniów Stopki,« w Koronowie.

Z d n i a 22. S t Y c z n i a .

ZW Generał-Porucznik i tymczasowo komenderujący Vtym korpusem armii, G r o lm a n n, wyjechał stąd do Poznania.

Wiadomości zagraniczne.

A u s t 2 Y a.

Z W i e d n i a, dnia 13. Stycznia.

(Najnowsze wiadomości.) Z Konstantynopola mamy tu wiadomości sięgające aż do dnia 24. Grudnia. Wedle tych przybił Rossyjski Generał Murawiew z Sebastopolu na okręcie wojennym o 66 działach do stolicy państwa Tureckiego, aby, jak mówią, oświadczyć Porcie, że N, Cesarz Rossyjski gotów, S ułtanowi wszelką dać p o m o c, którejby p 0trzebował, aby poskromić: buntowtiiczego Baszę. Sułtan, z wdzięcznością uznając przychylne i szczere chęci gabinetu Rossyjekiego, miał odpowiedzieć, iż doiąd nie stracił nadziei, że własnetui środkami pokona powstańca, że zaś w razie naglącej potrzeby z ofiarowanej sobie pomocy korzystać zamyśla. B e 19 i a.

Z Bruxelli, dnia i3. Stycznia.

Dnia 11, m, b. odprawił Król Francuzów wjazd 8wój uroczysty do Lille. M o n i t o r tutejszy donosi o tern, co następuje: "O d budowli Prefektury przeznaczonej dla Królestwa J mci ai do bramy Paryzkiej, formowały wojska i gwardye narodowe szpaler. Przed bramą stał pułk huzarów Orleański. W mieście wszystkie domy przyozdobione były irójkolorowemi chorągwiami; ulice, przez które pochód miał przechodzić, zalegało niezliczone mnóstwo ludzi, a w oknach pełno było dam ustrojonych. Trzy czwarte części ludności miast) pospieszyły, aby być obecnymi wjazdowi Króla. W kilka minut po 4tej z południa zwiastowały stokrotne wiwaty moment, w którym Król wysiadał z pojazdu, aby wsiąść na koń. - W kilka chwil potem stanął cały pochód pod pięknym, za stara- t niem Rady miejskiej wystawionym prwilonem. Tam mair miasta miał honor przyjmować N. Pana. Mowie maira, jako lei odpowiedzi na nię Króla towarzyszyły jednozgodne okrzyki: "V iv e le Roi!" -- Polem pochód, który gwardya narodowa otwierała, zbliżał się ku miastu. N aprzód jechał Król, a obok niego r prawej strony Xiążę J oinville, a 2 lewej Xiąźę N emours. Po nim następ o - wał Xiążę Orleański, Marszałkowie Soult i Gerard, a ra tymi znamienity orszak Generałów i oficerów, między którymi spostrzeżono Generałów Hrxo, N eigre, T. Sebastianie Achard, Fabre i innych, Mnóstwo radosnych odłączyło Króla i synów jego od reszty pochodu; wjechali oni do miasta otoczeni l udem, który okrzykami radości powietrzekrąg napełnia! i zi do pałacu Królowi towa dział, odgłos muzyki i wrzawa tylu tysięcy ludzi, na jednym punkcie zgromadzonych, uczyniły całą tę scenę nader świetną. Wstępując do pałacu ujrzał Król spotykającą siebie Królowę i córki swoje; zastał także tam Króla Belgijczyków, Po godz. 6., po przyjęciu władz miejskich i osób znamienitych okolicy, wielki obiad, na który tez kilku urzędników zaproszono, połączył całą rodzinę Królewską. Przez cały wieczór tłumy wesołego ludu przeciągały ulice, rzęsistem jaśniejące światłem." F 2 a n c y ,II;.

Z P a ryż a, dnia ią. Stycznia.

Tempi p!6re: "Obrady Izby nad prawem departamentów objawiają krajowi nieład zdań, będący największą zawadą w wykonaniu wielkich zamysłów. Teraz poznajemy przyczyny nicości Ministrów, wpływ ów potajemny, osłabiający sprężystość Izby, i źródło owego niedostatku otuchy, który teraz w Izbie się rozkrzewił. Pobudką wszystkich tych zjawisk jest ta okoliczność, iż teraz żadnych więcej niema stronnictw politycznych. Pan Mauguin głosuje przeciw Panu Barrot, chociaż obydwa na jednej ławce zasiadają; Pan Rambuteau innego jest zdania jak Pan Argou t, który znowu wcale się niezgadza 51 Panem Thiers. Twierdzenie, które głoszono, ii w Ministerium obecnie dwie mamy chorągwie, jedne białą a drugą trójkolorową, jest fałszywe; tyle bowiem jest zdań sprzecznych, ile Ministrów i tyle przedmiotów rozdwojenia, ile pytań politycznych lub administracyjnych. Gdyby Izba na dwie się dzieliła partye, większość na jednej przynajmniej byćby powinna, ale teraz żadne zdanie «wycięsiwa nieodnosi i mowy podobne są do konwersacyi pospolitego życia. Gdybyśmy niemieli zaufania ku dobrej i szczerej cbęci Izby, rozumielibyśmy, że zguba ostateczna syetematu reprezentacyjnego jest nieuchronną." Gazette de France wyraża: "Pan de Dessoles będąc Prezesem Rady Ministrów c. 1819-1 powiedział: Wzburzenie umysłów coraz dalej się posuwaj To oświadczenie było cechą epoki ówczesnej. Teraz przeciwnie powiedzieć można: Zasmucenie i trwoiliwość posuwają się coraz dalej w szeregach rewolucyi. W sobotę zeszłą Arozprawiał Pan Odilon-Barrot o s« ojej wielkiej trwożli wości, co w wczorajszym Kury e r z e czytaliśmy, że Pan Dupont de l'Eure czuje wielki wstręt, że Pan Gavarret żadnego nadal nie chce mieć udziału w posiedzeniach Izby, i że niespokojna i niezgodna massa oppozycyi z upragnieniem szuka Szefa i chorągwi dla siebiefA . *A_

Cóż (o takiego? Po trzydziestu latach zwycięstwa rewoiucya tak się tłómaczyć zaczyna, a to jeszcze przez ten organ, który największe w zasadach onej pokładał zaufanie i najwięcej się przyczynił do jej zwycięstwa? Cóż to? Oppozycya szuka herszta i chorągwi? Źe Panowie Dupont i Odilon-Barrot stracili otuchę, wierzymy bezwarunkowo, lecz nie jestżeź Pau Lafayette, który od 43 dl lat przess żadne wydarzenia zniechęcić się nie dał , hersztem oppozycyi i czyi ostatnie drgania śmierci Rzeczypospolitej zjednoczony cli stanów zlodowaciały przywódjcę szkoły Amerykańskiej" we Francyi? Zwycięstwo oppozycyi jest więc też jej upadkiem, a jej zasady, skoro eię urzeczywiściły, wykazały się być narrę dziem zguby." Miasto Lille przeznaczyło 8000 franków na nadzwyczajne wydatki z powodu bytności Monarchy i prócz tego 4000 franków na rozdanie ubogim w czasie uczt, które będą dane podczas pobytu rodziny królewskiej. Miasto Valenciennes przeznaczyło na tenże cel 4000 fr. Z członków rodziny Królewskiej, tylko Xiąięta Aumale i Montpensier pozostali w Tuilleryach. Kapitanowie okrętowi Melay, Gubernator osad francuzkich w Indyach wschodnich Latreyte i Massieu de Clerval otrzymali stopień Kontr-Admirałów.

Dnia 8. Stycznia wybrał Prezes Izby Parów kommissyą do rozbioru projektu (przyjętego przez Izbę Deputowanych) względem zniesienia obchodu dnia 2j.. Stycznia, jako rocznicy śmierci Ludwika XVI. Składa się onazXiecia Bassano i Mortemart, z Hrabiów: Macieja Dumas, Filipa Segur, Simeon i Tascher, oraz z Barona Barante, i PP. Augustyna Perier i Villemain. Potem Radzca stanu Allent zdał sprawę z projektu o stanie oblężenia- Zrobił w niej wzmiankę o tem, że co do niektórych punktów, kommissya Izby zupełnie niezgodziła się z zdaniem Ministrów. N a wniosek Prezesa, aby się Izba przedmiotem tym zajęła dopiero po powrocie Ministra wojny, który z Królem do Lille odjechał, i w naradach tych udział mieć pragnie, odroczono rozprawy względem tego projektu. Urzędnicy Ministerstwa wojny pracują do godziny 10. wieczorem, a to z powodu, ii Minister wojny chce ile możności najprędzej podać Izbie Deputowanych budżet wydziału swego, i wygotować liczne expedycye, tyczące się awansów i krzyżów dla armii północnej. Niektóre pułki, należące do brygad, zostających pod dowództwem obudwóch Xiąźąt w czasie oblężenia cytadeli antwerpskiej, przybędą tu na załogę, a stojące tu pułki 1%. lekkiej piechoty i w Czerwcu niemało się przyłożyły, mają, być posłane do Ankony i Algieru. Xiąźę Piacenza, Hrabia Montalivet i Baron Mounier mają popierać w Izbie Parów piojekt do prawa względem oblężenia, a Xiążę N oailIes, Margrabia Dreux-Breze, oraz Hrabiowie Boiesy d'Anglas i Pontecoulant mają, mówić przeciw temu projektowi. Z dnia 15. Stycznia.

Dzisiejszy D z i e n n i k h a n d l o w y wyraża: Minister)um żyje w pokoju, ale biura Marszałka Soult w wojnie dość żwawej. Pracują tam dzień i noc, a dążeniem tych prac jest postawienie armii całej na stopie wojennej, a to już ai do dnia 1. Marca. Zdaje się, że Ministrowie nasi nadaremnie się popisują iwemi frazesami pokoju, owszem, że samt to mają przekonanie, iż sprawa Belgijska jedynie tylko drogą wojny może być rozstrzygniętą, i że wojnę tę wprawdzie można przewlec, ale na żaden sposób zapubiedz jej na zawsze. - W salonach dyplomatów opiewają, że kongres, który się w Maju w Frankfurcie miał odprawić, miejsca tam mieć niebędzie, i że względem tego nic pewnego dotąd nie postanowiono. Zdaje się, że Xiąźę Tallejrand i Lord Palmerslon zamyślają wszystkie układy względem sprawy Europejskiej dalej odbywać w Londvnie. - llIlqlM-HillllI H I -

Dzięki serdeczne.

Nieszczęśliwi mieszkańcy rolnego miasteczka Dobrzycy przez pożar w dniu 22./23. Września z. r. wybuchły, nietylko w samym momencie w najsmutniejsze położenie pogrążeni lecz i przyszłość rozpaczające wystawiała widoki. Utraciwszy znacznym plonem napełnione stodoły nieobsiawszy na rok przyszły swych uprawnych gruntów a niektórzy nawet z nich pomieszkania i gospodarcze budynki. Opłakując swój los okropny bliscy byli rozpaczy! - Lecz Najwyższy będąc Ojcem wszystkich, a szczególnej nitkurczącej swej opatrznej ręki dla nieszczęśliwych, otarł wyrzekającym łzy przynosząc im przez wspaniałomyślących dobroczyńców aż do ukończenia z, r. bardzo znaczne wsparcia, które ich tak dalece rozweseliły, że nietylko swe osierociałe pola oźminą obsiali ale jeszcze cokolwiek w ziarnie i inmch darach na krótki czas zaopatrzeni być mogli. Podpisany Komitet z obowiązku wszystkim dobroczyńcom w imieniu pogorzelców za łaskawe wsparcia najczulsze dzięki składa; szczególniej zaś WW» Uadzcom Dyrekcyi Ziemstwa W, Przyłuskiemu z Starkowca i W. Rychłowskiemu z Zimnowody za zbieranie ofiar dla nieszczęśliwych; mężowie ci pełni cnot obywatelskich i zaufania w sąsiedztwie znacznemi wyjednanemi u współobywateli ofiarami nietylko przyłożyli się do obsiania odłogiem zostać mającemi pól, ale nawet odpędzenia chwilowego głodu. Te czyny wspaniałe niech Bóg Wszechmocny obficie wszystkim dobroczyńcom nagrodzi i niech serca innych także do dobroczynności wzbudzi, ponieważ nędza, która dręczy nieszczęśliwych jest okropna, i musieliby (nieodbierając więcej wsparcia) losowi jęcząc, uledz. Dobrzyca, dnia a. Stycznia 1833« Komitet wsparcia pogorzelców.

Bo rnstaedt. Feist. Winiewski.

SGP Doniesienie dla właścicieli browarów. T 3 Za tydzień otrzymam zapas wybornego chmielu z r. i83'< i przedawać go będę bardzo tanio w względzie cen jego obecnych, Poznań, dnia 22. Stycznia 1833Fr. Bielefeld.

Na Podgórku pod Nr, 288- znajduje się skrzydło mahoniowe z wybornego tonu za tanią cenę do sprzedania. Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.

18 ''1 3. Papiera- GotowiDnia 22. Stycznia oJ

Obligi długu państwa Obligi bankowe ai do włącznie lit. H Zachodnio- Pruskie liity zastawne Listy zastawne W. Xiestwa Poznańskiego. , Wschodmo- Pruskie .

SzlaĘkiepo 94ipo 931

99 i 98i

9s;

Leny

1055zboża na Pru ską miarę 1 wayc w Poznaniu. Dnia 2 3 Stj · cznia 1833.

Tal. igt. len. do tal.

1 15 1 28 l' 16 * 15 25 25 9

Pszenica Zyto Jęczmień Owies .

Tatarka Groch .

Ziemiaki Siana cetnar a n o IT.. Słomy kopa a 1200 ff .

Masła samiecigr. fen. J8 18 10 28 10

, , 1 20 1 25

"* ,

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1833.01.25 Nr21 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry