25-LECIE DZIAŁALNOŚCI CHÓRU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU IM. A. MICKIEWICZA W POZNANIU ANDRZEJ GULCZYŃSKI S Potykają się na próbach dwa, trzy razy w tygodniu. Śpiewają w Poznaniu i innych miastach, w kraju i za granicą, dla miłośników muzyki i dla tych, którzy nie mieli dotąd okazji dokładniej poznać twórczości chóralnej. Całość stanowi kilkudziesięciu studentów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wróćmy jednak do narodzin Zespołu. Na początku roku akademickiego 1966/1967 zebrała się grupa studentów, która postanowiła wspólnie śpiewać utwory chóralne. Głównym inicjatorem był ówczesny student prawa, Wiktor Rzeuski. Wśród pierwszych chórzystów znalazła się m.in. Hanna Suchocka, wówczas studentka spod znaku Temidy. Kierownictwo artystyczne objął Zdzisław Szostak, jednak wkrótce - z uwagi na objęcie funkcji dyrektora poznańskiej Filharmonii, przekazał je Stanisławowi Kulczyńskiemu (obecnemu rektorowi Akademii Muzycznej w Poznaniu), który przez osiemnaście lat pracował z Zespołem i wspólnie z nim osiągał liczne sukcesy. Po kilku miesiącach prób zorganizowano w dniu 6 marca 1967 r. pierwszy koncert. Został on życzliwie przyjęty przez słuchaczy i spotkał się z pozytywnymi ocenami. Minęła zatem w 1992 roku okrągła rocznica od pierwszego publicznego występu Chóru Akademickiego UAM. Czas między pierwszym a jubileuszowym występem to dwadzieścia pięć lat koncertowania w różnych miejscach, ale przede wszystkim ćwierć wieku systematycznej pracy najpierw pod kierownictwem Stanisława Kulczyńskiego, później (w latach 1984 -1987) Henryka Górskiego, długoletniego chórmistrza Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Warszawie i w końcu (od 1987 r.) Antoniego Grochowaiskiego, znanego poznańskiego dyrygenta i animatora ruchu chóralnego, wówczas docenta, a obecnie profesora Akademii Muzycznej. W sukcesach minionych lat mieli też swój udział kolejni prezesi: Wiktor Rzeuski, Alojzy Biyl, A. Gulczyński Chór Akademicki UAM podczas koncertu jubileuszowego Stefan Jurga, Rufm Makarewicz i Jerzy Laskowski, przede wszystkim zaś wielu, wielu innych, anonimowych członków tej rozśpiewanej zbiorowości. Dwa lata po pierwszym koncercie nastąpił pierwszy wyjazd zagraniczny. Na konkursie w LIangollen (Wielka Brytania) Chór zdobył III miejsce. Później trasy koncertowe wiodły przez Austrię, Irlandię, Wielką Brytanię, Czechosłowację, Hiszpanię, Finlandię, RFN, NRD, Włochy, Węgry, Finlandię, ZSRR. Pamiątkami z tych wojaży są trofea i główne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach i festiwalach, wspaniałe recenzje, nagrania... Jednym z takich niezwykle miłych a zarazem zaszczytnych występów był udział (podczas tournee po Włoszech w 1988 r.) w obchodach 900-1ecia uniwersytetu bolońskiego, naj starszej wyższej uczelni w Europie. W uroczystościach wzięło udział ponad 400 rektorów uniwersytetów z całego świata. Centralnym punktem obchodów było podpisanie przez wszystkich obecnych rektorów "Wielkiej karty uniwersytetów europejskich". Elementem łączącym czasy dawne ze współczesnością oraz przypominającym wielonarodowy, otwarty charakter uniwersytetu było wspólne wykonanie pod dyrekcją doc. dr. A. Grochowaiskiego dawnych pieśni studenckich przez połączone chóry uniwersyteckie z Bolonii, Lubiany, Lublina (KUL), Padwy i Poznania. Bogata jest także lista występów krajowych, wśród których szczególnie ważne są koncerty dla społeczności akademickiej organizowane w kolejne rocznice powstania Uniwersytetu, a od kilku lat również koncerty noworoczne. Nie brakuje też Chóru na najważniejszych uniwersyteckich uroczystościach takich jak inauguracje roku akademickiego czy nadania doktoratów honoris causa. Chór śpiewał m.in. pod batutą Z. Latoszewskiego, S. Wisłockiego, Szymona Kawalli, Renarda Czajkowskiego, występował min. z orkiestrami symfonicznymi z Poznania, Warszawy, Bonn, Miinster i Kiel, śpiewał utwory, w których partie solowe wykonywali Jerzy Artysz, Bogdan Paprocki, Ewa Podleś, Paulos Raptis, Stefania Toczyska, był słuchany przez papieża Jana Pawła II, prezydenta Włoch Francesco Cossigę, byłego kanclerza RFN Willi Brandta, prezydenta RFN Gustawa Heinemanna, kompozytora K. Pendereckiego, pisarzy Jana Nowaka Jeziorańskiego, Gustawa Herling-Grudzińskiego. W repertuarze Chóru znajdują się utwory wszystkich gatunków i okresów stylistycznych od renesansu do współczesności kompozytorów polskich i obcych. Ważne miejsce w repertuarze zajmują także dzieła wokalno-instrumentalne takie jak np. "Carmina Burana" C. Orffa, "Rycerskość wieśniacza" P. Mascagniego, "Mała msza uroczysta" G. Rossiniego, "Requiem" G. Faure, "Msza Koronacyjna", "Vesperae solennes de confessore" W. A. Mozarta czy Msza Es-dur F. Schuberta. Rocznicowe uroczystości rozpoczęło spotkanie władz uczelni z Chórem. Do Małej Auli, miejsca owego spotkania, przybył JM Rektor prof. dr hab. Jerzy Fedorowski, Prorektor prof. dr hab. Stefan Jurga, a także Vice- Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki U rzędu Miejskiego Lech Polkowski, Dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Zdzisław Dworzecki, Prezes Zarządu Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Piotr Szczechowiak i inni zaproszeni goście. Spotkanie umożliwiło przypomnienie działalności Zespołu, przede wszystkim zaś jego znaczenia w życiu Uczelni. Wręczono także listy gratulacyjne i nagrody przyznane przez Rektora m.in. dwom chórzystom, którzy występowali podczas pierwszego koncertu w 1967 r. i śpiewają w Chórze do dnia dzisiejszego (Tadeuszowi Kurkowi i Janowi Malewskiemu). Wręczono także dyplomy i odznaki PZChiO. Natomiast Chór postanowił wyróżnić godnością honorowego prezesa Jerzego Laskowskiego a godnością honorowego członka Donatę Gazarekiewicz (obecnie Laskowską). Głównym punktem obchodów był uroczysty koncert w Auli UAM. W pierwszej części wystąpił Chór-jubilat prezentując pieśni kompozytorów dawnych i współczesnych, natomiast drugą część koncertu wypełniła fantazja L. v. Beethovena (op. 80) na fortepian, chór i orkiestrę. Ten wspaniały utwór wybrany został na jubileuszowy koncert z kilku względów: był to pierwszy utwór wokalno-instrumentalny wykonywany przez chór UAM, w bieżącym roku przypada 165 rocznica śmierci kompozytora, a ponadto w kwietniu Chór uczestniczył w wykonaniu słynnej IX Symfonii. Wraz z Chórem wystąpiła orkiestra symfoniczna Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Całość poprowadził dyry A. Gulczyński gent Chóru UAM, prof. dr. Antoni Grochowaiski a w partiach solowych wystąpili: prof. Andrzej Tatarski (fortepian), Grażyna Flicińska-Panftl (sopran), Maja Urbanek (mezzospran), Danuta Nowak-Połczyńska (alt), Michał Marzec (tenor), Krzysztof Szaniecki (baryton), Andrzej Ogórkiewicz (bas). Interesującym słowem wiążącym opatrzył Jerzy Laskowski. Koncert zakończyło wykonanie przez 200-osobowy chór byłych i obecnych członków Chóru "Alleluja" J. F. Haendla. Owacje publiczności spowodowały powtórzenie tego utworu. Dostojność jubileuszu została uzupełniona następnego dnia hucznym świętowaniem. W holu auli odbył się bowiem tradycyjny Wielki Bal. Choć zabawa trwała do rana, już o północy powołano stowarzyszenie absolwentów Chóru. SpecyfIką chórów studenckich jest, jak wiadomo, ich otwarta formuła oraz ciągła rotacja członków. Absolwentów Chóru UAM jest zatem kilkuset i nic dziwnego, że postanowili oni utrzymywać ze sobą ściślejszy kontakt, aby wspominać piękne lata spędzone w Chórze UAM.